Voorzitter Stuurgroep treedt af wegens onduidelijke declaraties Fiets van melkveehouders voor dierenarts S. Bergsma ZIERIKZEESCHE1 TROUWPLANNEN? Zevibel verontrust over biologische vangstadviezen ac Knappe winst Bruse Boys op veld SSV NIEUWSBODE Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs: Verdere samenwerking bezwaarlijk Brandbrief naar Vaste Kamercommissie Drie mannen aangehouden na tip getuige 4 MUZIKANT 5 STUNT 6 GELDGEBREK 9 HANDBAL Heeft Dietvorst een sluiproute tussen Zierikzee en Breda gevonden? J dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE .j^SEBJBUO^I ^ÖDELBVi^S' MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 153e JAARGANG NR 26076 WAARIN OPGENOMEN OE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-453535 ZIERIKZEE - Drs. C. Dietvorst is afgetreden als voorzitter van de Stuurgroep Herindeling Schouwen-Duiveland. Vrijdag legde Dietvorst met onmiddellijke ingang zijn functie neer, omdat uit een accountantsonderzoek blijkt, dat hij 'onzorgvuldig declaratiegedrag' heeft ver toond. Na overleg tussen Dietvorst en de Stuur groep zijn beide partijen tot de conclusie gekomen, dat „een verdere samenwerking be zwaarlijk wordt." Tijdens het accountantsonder zoek, uitgevoerd door VB Ac- C. Dietvorst: Afgetreden na onduidelijke declaraties. countants, kwam aan het licht dat de declaraties van Diet vorst onvoldoende zijn gespe cificeerd. Daardoor is volgens de accountants een controle op de juistheid van de gedecla reerde bedragen niet mogelijk. Dit geldt bijvoorbeeld voor het aantal dagdelen en het aantal gedeclareerde kilometers. Dietvorst heeft toegezegd ver gissingen te zullen corrigeren en zonodig te veel ontvangen vergoedingen terug te betalen. Burgemeester J. J. P. M. Assel bergs, na het vertrek van Diet vorst waarnemend voorzitter van de Stuurgroep, kon vrij dagmiddag niet meedelen om welke bedragen het gaat. ,,De zaak wordt verder onderzocht. Maar het is bezwaarlijk te doen alsof onze neus bloedt. Dit is een belastende situatie voor de voorzitter en de Stuur groep." Asselbergs wilde vrijdag niet zover gaan door te stellen dat Dietvorst bewust verkeerde bedragen heeft gedeclareerd. ,,De heer Dietvorst heeft ver klaard alles naar eer en gewe ten te hebben ingevuld," aldus Asselbergs. Hij bestempelde het declaratiegedrag van Diet vorst als 'slordigheid'. ,,Ik ga ervan uit dat het vergissingen zijn." Projectleider M. Sas was de zelfde mening toegedaan. ,,De beweringen in het accoun tantsrapport zijn stevig. Maar als er een vermoeden zou be staan, dat Dietvorst bewust heeft gehandeld, dan hadden de accountants andere termen gebruikt." Of zij gelijk krijgen moet duidelijk worden in een nader onderzoek dat ingesteld wordt naar de declaraties van Dietvorst. Volgens Asselbergs is er ook niets misgegaan met de contro le op de juistheid van de decla raties. Volgens het rapport is deze niet toereikend geweest. Omdat Zierikzee de verreken- gemeente is voor de herinde ling was L. J. van Gastel, als wethouder van financiën van Zierikzee, direct verantwoor delijk voor deze controles. Hem valt volgens Asselbergs J. J. P. M. Asselbergs: ,,Een be lastende situatie voor de voor zitter en de Stuurgroep. niets te verwijten. ,,De Stuur groep vindt dat we ervan uit konden gaan dat de gedecla reerde kosten ook daadwerke lijk gemaakt zijn." Dietvorst werd in mei 1995 be noemd als onafhankelijk voor zitter van de Stuurgroep herin deling. Deze stuurgroep bestaat uit alle burgemeesters en wethouders van Schouwen- Duiveland en heeft als taak de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland voor te bereiden. De keus van de Stuurgroep viel op de uit Bre da afkomstige Dietvorst we gens diens bestuurlijke erva ring met onder andere gemeen telijke herindelingen. Zo was hij vice-voorzitter van een pro vincial e adviescommissie die gedeputeerde staten van Noord-Brabant adviseerde bij de herindelingen in deze pro vincie. Door de samenstelling van de Stuurgroep is D66 als enige po litieke partij, die op dit mo ment deel uitmaakt van een van de zes gemeenteraden, niet vertegenwoordigd in de Stuur groep. Het was D66 die na het vertrek van Van Gastel uit de Stuurgroep heeft aangedron gen op het laten uitvoeren van een accountantsonderzoek. Van Gastel trok zich eind sep tember uit de Stuurgroep te rug, omdat hij het gevoel had te veel alleen verantwoorde lijk te zijn voor de uitgaven. Naar eigen zeggen werd hij bo vendien „herhaaldelijk voor voldongen feiten geplaatst." Daar wilde hij niet langer de politieke verantwoordelijk heid voor dragen. Hij ver klaarde met zijn aftreden een signaal af te willen geven. Of Dietvorst als onafhankelijk voorzitter nog vervangen wordt was vrijdag nog niet .duidelijk. Zie ook pagina 3. DEN HAAG - De Zeeuwse vereniging voor vis- serijbelangen Zevibel heeft bij de leden van de Vaste Kamercommissie voor visserijzaken gro te bezorgdheid geuit over de jongste biologische adviezen van de Internationale Raad voor On derzoek van de Zee. Volgens de Raad moet het tongquotum volgend jaar met 35 procent omlaag. Bovendien bestaat het vermoeden binnen de Nederlandse visserij dat de Ierse vissers op grote schaal frauderen met hun vangstquo tum voor makreel. Zevibel verzond vandaag (maandag) voorafgaande aan het visserijoverleg in de Twee de Kamer een 'spoedfax' naar de commissieleden en Direc teur Visserijen mr. P. Klee- mans. Met name de zogeheten 'zuidvissers', allen aangeslo ten bij Zevibel, komen volgens de brief in grote moeilijkheden als de voorgestelde reductie doorgaat. „Bedrijven die zeer veel hebben geïnvesteerd in hun schepen zien hun rentabi liteit door de lagere quota steeds meer in gevaar komen." De bedrijfstak heeft ook veel moeite met de 'eenzijdige wij ze' waarop de advisering over de quota plaats vindt. Zevibel vindt het niet in de haak dat het uitsluitend de biologen zijn die de percentages bepalen, terwijl de sector op afstand moet toekijken en afwachten. „Wij doén een beroep op u alles in het werk te stellen om mi nister Van Aartsen te bewegen in de vergadering van de Euro pese visserijministers, eind de cember, kritisch met deze ad viezen om te gaan." Van 23 oktober tot 1 november is in Kopenhagen de Advies commissie Voor Visserijbe- heer (ACFM) van de ICES bij een geweest om de biologische adviezen voor 1997 op te stel len. Ook de kabeljauw zou met twaalf procent omlaag moeten en de horsmakreel met 42 pro cent. Schol en haring blijven op hetzelfde niveau en de ma kreel mag wat de onderzoekers betreft met acht procent om hoog. Een woordvoerder van de ver eniging schat dat het van de 190.000 ton horsmakreel die de Ieren zeggen te hebben gevan gen in 1996, zeker bij 150.000 ton in feite gaat om makreel. Dat mes snijdt aan twee kan ten. Zp houden zij meer quo tum over voor de duurdere ma kreel, waarvoor nationale vangstmaxima zijn vastge steld. Daarnaast bouwen de Ie ren zo „historische rechten" op, zodat zij bij de toekomstige vaststelling van nationale quo ta voor horsmakreel ruim zul len worden bedeeld. Tot nu toe geldt voor horsmakreel een Europees vastgesteld maxi mum voor deze vissoort. De Redersvereniging baseertv haar vermoeden op de „enor me hoeveelheden" makreel die de Ieren op de afzetmarkten aanbieden. Bovendien expor teren zij nauwelijks horsma kreel. Het argument van de Ie ren dat die vis vrijwel geheel naar de vismeelindustrie gaat, .vindt de vereniging weinig ge loofwaardig. RENESSE - Drie mannen uit Burgh-Haamstede zijn giste ren door de politie aangehou den op verdenking van autoin braak. Een getuige had kort voor de inbraak aan de Laone in Renesse een auto opvallend rond zien rijden en het kente ken genoteerd. Via dit kente ken spoorde de politie het drie tal op. De drie mannen, 24, 25 en 27 jaar oud, worden ervan ver dacht een inbraak te hebben gepleegd in een auto op het parkeerterrein Schouwer- hoeck aan de Laone. Kort voor de inbraak werden zij in een auto door een getuige gezien. In verband met het opvallend gedrag noteerde de getuige het kenteken van de auto en gaf dit door aan de politie. Bij de aanhouding van de man nen trof de politie inbrekers werktuigen aan in de auto. De drie verdachten zijn overge bracht naar het politiebureau in Goes. Van een andere auto op de Lao ne werd gisteren een portier raam ingeslagen. Uit deze auto wordt niets vermist. Dat is wel het geval bij de auto's van twee duikers, die aan de Zuid- weg in Bruinisse stonden. Uit de auto's zijn verschillende kostbare goederen en geld ge stolen. De totale buit bedraagt enkele duizenden guldens. In Zierikzee werden in de nacht van vrijdag op zaterdag twee auto's beschadigd. In de Mosselstraat werd van een au to de benzineklep vernield. Van een auto in de Mogge- straat gebeurde dit met de bui tenspiegel. NOORDGOUWE - De Zierikzeese dierenarts Sjoerd Bergsma werd vrijdagmiddag, tijdens zijn afscheidsreceptie in Noordgouwe, verblijd met een mountainbike van alle eilandelijke melkveehouders. Zij gaven hiermee blijk van hun waardering voor het werk dat Bergsma 26 jaar lang verrichtte. Voor de vrouw van de die renarts waren er 26 rode rozen. De fiets werd Bergsma over handigd door D. P. Korstanje, voorzitter van de Fokkercklub Schouwen-Duiveland. Van de 45 melkveehouders die Schou wen-Duiveland rijk is, zijn er dertig lid van deze club. „Maar allemaal hebben ze spontaan bijgedragen aan dit cadeau. Ook de niet-leden," aldus Kor stanje. Korstanje vindt dat op zich Namens de eilandelijke melkveehouders overhandigt D. P. Korstanje de mountainbike aan dieren arts Sjoerd Bergsma. (Foto: Marijke Folkertsma) niet verwonderlijk. „Bergsma is 26 jaar lang dierenarts ge weest op Schouwen-Duive land. Dat is niet niks. Zeker niet gezien het feit dat hij vele keren 's nachts uit zijn bed ge beld is voor een verlossing of andere zaken. En goed of slecht weer; hij kwam altijd." Aspirientje Korstanje vergeleek de schei dende dierenarts in dit geval met een huisarts. Deze wil, vol gens hem, wanneer hij 's nachts gebeld wordt, nog wel eens het advies geven om een aspirientje te nemen en de morgen af te wachten. „Bij Bergsma was dat er nooit bij. Hij kwam en daar hebben wij als melkveehouders grote be wondering voor." Die bewon dering gold ook de vrouw van Bergsma. Zij kreeg uit handen van 26 melkveehouders even zoveel rozen. De 53-jarige Bergsma werd vrijdag in het zonnetje gezet tijdens een door zijn collega's georganiseerde afscheidsreceptie. Met ingang van 1 november treedt hij in dienst van de kring Breda van de Rijksdienst voor Vee en Vlees. Hij krijgt daar het toe zicht op de kwaliteitszorg bij de productie en verwerking van voedingsmiddelen van dierlijke oorsprong. Dat houdt in, dat hij moet controleren of levende dieren en producten als melk en eieren op de juiste manier worden behandeld en van goede kwaliteit zijn. Weet gij het geld te gebruiken, zo is het uw knecht; anders is het uw meester. Publilius Syrus VEEL BEWOLKING HET WEER Veel bewolking en in het zuiden mogelijk wat regenin het noorden ook enkele opklaringen. Min. temp. 7 graden. Middagtemp. rond 10 graden. Wind meest uit noordelijke richtingen zwak tot matig kracht 3. In de middag af en toe vrij krachtig, 5. Met legpenning geëerde Braamse blaast al zestig jaar lang zijn partij mee. CDA Bruinisse vindt open brief Stuurgroep herin deling goedkope verkiezingsstunt. De provinciale WV's kunnen door geldgebrek hun taken niet goed uitvoeren. O De handballers van Delta Sport aan kop van twee de divisie na derde overwinning op rij. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Veel duels afgelast ZIERIKZEE - Bruse Boys heeft zich het afgelo pen weekeinde gerevancheerd voor de slechte resultaten van de laatste competitieduels in de tweede klasse E. Tegen promovendus SSV'65 en nummer vier van de ranglijst werd het in Goesl-2 voor de Bruenaren. WIK en SKNWK blijven hun zegereeks voortzetten. De ploeg uit Kerkwerve versloeg DFS met 2-1. Door deze neder laag staat de formatie uit Burgh-Haamstede op de laat ste stek van de derde klasse A omdat 'concurrent' VCK ge lijkspeelde. SKNWK zette met niet misselijke cijfers Wolf- aartsdijk in eigen huis opzij, 0- 6 met een doelpunt van keeper Leon Quik. Een opmerkelijke uitslag omdat Wolfaartsdijk gewoon vierde staat. Een trapje lager in de vierde klasse B zingt Brouwershaven het hoogste lied. Deze keer heette het slachtoffer Duive- land, dat voor een goede eerste helft geen beloning kreeg. De individuele klasse in het elftal van trainer Pim Potappel gaf na rust de doorslag, 1-2. MEVO en ZSC bevinden zich net als Duiveland in de kelder van de afdeling waar Brou wershaven samen met Klun- dert de dienst uitmaakt. ME VO had op eigen veld goede papieren tegen Smerdiek. Bij een 1-0 stand miste Remco van der Wekken een strafschop. Te gen deze klap was de ploeg in de tweede helft niet opgewas sen, 1-4. ZSC leed met dezelfde cijfers verlies tegen Stavenis- De voetbaldames van WIK ver baasden met een zege op de nummer twee in de stand, Slie- drecht. Sensationeel was het scoreverloop na rust. Bij een 1- 2 achterstand scoorde WIK vier doelpunten in amper tien minuten. Zondag werd er vanwege de overvloedige regenval van za terdagnacht niet of nauwelijks gevoetbald; Zierikzee-Uni- tas'30, Ouwerkerk-Zonnemai- re, Renesse-Lewedorpse Boys werden afgelast. Dreischor kwam wel in actie tegen koplo per Biervliet. De ploeg van coach Toine Tiggelman deed het met een 4-0 nederlaag hele maal niet slecht. Sport op pagina 7 en 9. Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 Q KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving 100.00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/glronummer vermelden: Plaats: Geb.datum:. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1