Overlast door het vrachtverkeer aanpakken via overlaadstations Poortershof viert eerste lustrum met intern feestje voor bewoners Storm zet mosselaanvoer in Yerseke onder druk Meneer de Koekepeer regelt vervoer taxi Nieuwe installatie moet eind maken aan overlast Emulsion Musical in Prins van Oranje Vluchtheuvels in Poortambacht tavansQ 75 jaar/1921-1996 GroenLinks Schouwen-Duiveland: Experiment woonzorgcomplex halfkoers Krijn Verwijs hoogste bieder met 191 gulden per ton VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 NR 26075 5 BURGH-HAAMSTEDE - Kindercentrum Meneer de Koekepeer in Burgh-Haamstede zorgt sinds september voor taxivervoer van school naar de naschoolse opvang. Dit vervoer is bedoeld voor kinderen uit de dorpen in de omgeving van Burgh-Haamstede. Het kindercentrum aan de Weststraat heeft een kinder dagverblijf voor kinderen tot vier jaar en een naschoolse op vang voor de jeugd op de basi- school. Bij de naschoolse opvang gaat het om opvang van. kinderen van werkende of studerende ouders. De kinderen kunnen er na schooltijd en tijdens vakan ties hele dagen terecht. Een dergelijke voorziening neemt een beetje de plaats in tussen school en thuis; de kin deren kunnen uitrusten of zich juist uitleven na een dag op school. Ze kunnen onder meer spelletjes doen, lezen, koken en knutselen. In Haamstede worden de kin deren door ;7d^v leidsters 'van school opgehaald. Geen kosten Voor kinderen die van verder af komen, wordt voor vervoer gezorgd. Voor ,de ouders zijn daar geen extra kosten aan verbonden. De Stichting Kin deropvang Schouwen-Duive- land betaalt de kosten. .Voor inlichtingen: telefoon 416729. ZIERIKZEE - Een gasverbrandingsinstallatie moet een einde maken aan de stankoverlast die Emulsion Holland veroorzaakt in Zierikzee. De installatie wordt waarschijnlijk volgende week geïnstalleerd. Volgens H. J. Doeleman, direc teur van het moederbedrijf Koninklijke Zee- landia, wordt hiermee een „definitieve stap ge zet in het oplossen van de geuroverlast" Met de installatie is proef ge draaid bij Emulsion Holland. Deze proef is volgens Doele man uitstekend verlopen. „We zijn al jaren bezig om een op lossing te zoeken voor de geur overlast. Maar het vinden van afdoende maatregelen bleek minder makkelijk dan we oor spronkelijk hadden gedacht. Maar met deze nieuwe installa tie lossen we het probleem voor 99 komma zoveel procent op." De gasverbrandingsinstallatie verbrandt de restgassen die vrijkomen bij het productie proces. Tot nu toe werd hier voor een bacteriënfilter ge bruikt. Volgens Doeleman functioneerde deze redelijk. Het probleem was echter dat de filter te temperatuur-gevoe- lig was. Bij kou lieten de bacte riën het afweten, waardoor de omwonenden te maken kregen met stankoverlast en de pro ductie moest worden stilge legd. Daarnaast wijst Doele man er op dat het bedrijf gebonden is aan vergunningen. ,,Die moeten we naleven. We zitten in een kwetsbaar ge bied." Voorafgaand aan de installatie wordt er bij het bedrijf een voorraad gecreëerd. Voor de omwonenden kan dit leiden tot meer overlast. Ze zijn hier van schriftelijk op de hoogte gebracht door de gemeente. Volgens een woordvoerder van de gemeente werd dit echter pas in een zeer laat stadium be kend gemaakt. ,,We begrijpen besj dat het bedrijf niet kan worden stilgelegd. Maar ze hadden ons wel wat eerder kunnen informeren," aldus de woordvoerder. Doeleman is hiervan niet op de hoogte. „Als directie bemoeien wij ons niet met de dagelijkse gang van zaken bij Emulsion. Maar als dat zo gebeurd is dan betreur ik dat." Hij vermoedt dat het te maken heeft met het feit dat ook het bedrijf zelf pas laat op de hoogte werd ge bracht van de komst van de nieuwe installatie. „En het is toch zaak dat alles zo snel mo gelijk geregeld is, zowel voor Emulsion als voor de omwo nenden," aldus Doeleman. GOES - Op initiatief van de Doopsgezinde Ge meenten van Zeeland wordt zaterdag 16 novem ber in de Prins van Oranje in Goes de musical 'Een luis in de pels' opgevoerd De musical is speciaal geschre ven ter gelegenheid van'de her denking dit jaar van de vijf honderdste geboortedag van Menno Simons. De .voorstel ling wórdt verzorgd door een, hiervoor speciaal gevormde, musicalgroep van leden van de Doopsgezinde Gemeenten in Midden-Nederland. De musical is een soort vrolijk spookverhaal. Menno Simons verschijnt in een zomernacht aan een schrijver, die aan eèn musical over hem werkt. Hij is ontstemd, want hij wil zoiets niet.Toch laat Menno zich ver leiden de auteur te helpen. Het spel loopt uit op een vrolijk nachtelijk verjaarsfeest voor hem: De tekst is van de hand van de in Middelburg woonachtige dominee Martien Postema. De muziek werd gecomponeerd door Paul van Dees. De voor stelling begint om 14.30 uur. In de Zierikzeese wijk Poortambacht worden in de Haringvlietstraat en de Scheldestraat in to taal vier wegversmallingen in de vorm van vluchtheuvels aangelegd. De vluchtheuvels zijn be doeld om de snelheid van het autoverkeer te verminderen en om schoolkinderen een veilige over steek te bieden wanneer ze naar school of huis gaan. Gezien vanaf de Laan van Saint Hilaire worden ze geplaatst na de kruising met de Grevelingenstraat. De plaatsing van de vluchtheuvels is het resultaat van besprekingen met de wijkgroep Poortambacht. Ouders klaagden over het gevaar dat hun kleine kinderen lopen bij het oversteken van beide straten. Om te voorkomen dat automo bilisten de vluchtheuvels te laat in de gaten hebben, worden er kleine lichtmasten op geplaatst. (Fo to: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Overlaadstations buiten de stad waar de lading van vrachtwagens overgeladen wordt in veel kleinere bestelwagens. Dat is vol gens GroenLinks dé oplossing voor overlast door vrachtverkeer in de Zierikzeese binnen stad. Dat werd gisterenavond naar voren ge bracht tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de partij in Zierikzee. Vrachtwagens kunnen zich vaak maar met moeite door de nauwe straatjes van Zierikzee wringen, veroorzaken opstop pingen en schade aan de stra ten. „Er is soms nauwelijks door te komen," betoogde Ma nuel Plagge, tweede op de kan didatenlijst. „Als een vracht wagen op zo'n overlaadstation de spullen voor de winkels overlaadt in bestelwagens ben je van die overlast af. Groen Links pleit verder voor het meer autoluw maken van de Zierikzeese binnenstad. GroenLinks spreekt zich als enige op Schouwen-Duiveland aan de gemeenteraadsverkie zingen deelnemende partij uit voor legale verkoop van soft drugs via coffeeshops. Tijdens de verkiezingsbijeenkomst in het MFC aan de De Huijbert- straat kwam dat aan de orde tijdens de presentatie van het verkiezingsprogramma. Lijst trekker Heieen de 'Vries: „Er worden hier op Schouwen-Dui veland veel drugs gebruikt, maar dat wordt door de poli tiek ontkend. Dat is een slech te zaak. Het moet nu echt een keer boven tafel komen." Wat GroenLinks betreft zou er om te beginnen een coffeeshop in Zierikzee moeten komen. Op vragen uit de zaal werd vanachter de kandidatentafel opgemerkt dat het drugspro bleem op Schouwen-Duive land minder duidelijk als zo danig herkenbaar is, maar wel degelijk bestaat en wel in een forse omvang. Op verschillen de plaatsen in Zierikzee en Re- nesse wordt gedeald en de dealers hebben niet alleen soft drugs maar ook harddrugs op zak. „Het is dus voor jongeren heel makkelijk om kennis te maken met hard drugs. Alcoholverslaving' Voorlichting is in de visie van GroenLinks op z'n plaats maar niet alleen om jongeren op de gevaren van harddrugs te wij zen. Want in de visie van GroenLinks is de aandacht veel te veel gefixeerd op drugs gebruik, terwijl alcoholversla ving een veel groter probleem is. Ouders gaan niet vrijuit. „Ouders vinden het niet zo erg als hun kind een keer te veel drinkt, maar als ze een keer een joint roken is de boot aan. Tijdens de verkiezingsavond was Ton Pitstra, eerste kamer lid voor GroenLinks, te gast. In zijn visie zijn natuur en mi lieu in slechte handen bij het Paarse kabinet. „Het is een mythe om te denken dat kiezen voor het milieu ten koste gaat van de werkgelegenheid. Kie zen voor het milieu levert juist werk op." Hij pleitte'niet al leen voor het meer toepassen van schone energie, maar ook voor meer aandacht voor ener giebesparing, biologische landbouw en duurzaam bou wen. Volgens Pitstra is het heel goed mogelijk om woningen te bouwen die zo goed geïsoleerd, zijn dat een jaar-gasverbruik van vijfhonderd kubieke me ter haalbaar is. Om nieuwe technieken als bijvoorbeeld zonneboilers meer algemeen - en daarmee ook op termijn goedkoper - te maken pleitte Pitstra voor het bij nieuwe wo ningen verplicht stellen van de installatie van een dergelijk energiezuinig apparaat. In de visie van Pitstra moet veel gebruik gemaakt worden van het openbaar vervoer en minder van dp auto. Hij kop pelde daar wel meteen de op merking aan vast dat bijvoor beeld op het platteland van Schouwen-Duiveland veel ver beterd moet worden aan het openbaar vervoer eer men mensen zover ,kan krijgen dat ze de Heilige JCoe op stal laten. In de aanleg v^n nieuwe wegen ziet hij niets. „Daar wil Groen Links geen cent aan uitgeven. 's Middags werden de-feeste lijkheden voortgezet met nog enkele humoristische presen taties. De final'e van de jubi leumviering bestond uit een koud buffet voor bewoners en medewerkers. De belangstelling voor het wo nen in Poortershof is in de loop van vijf jaar alleen maar toege nomen. Het woonzorgcomplex telt 29 woonunits, waarvan één geheel rolstoel-toeganke lijk. Het aantal belangstellen den op de wachtlijst was enige tijd geleden gestegen tot 26. De zorgcoördinator heeft die lijst inmiddels opgeschoond door een reëel beeld te schet sen van de situatie. Het ver loop van het aantal bewoners binnen Poortershof is bijzon der laag, zodat de toewijzing aan nieuwe bewoners slechts zeer mondjesmaat plaats vindt. De helft van de mensen op de wachtlijst voelde er niks voor jarenlang op die wacht lijst te blijven staan en zocht andere mogelijkheden. WBO-indicatie Vijftien van de bewoners in Poortershof hebben een zoge naamde WBO-indicatie. Dat wil zeggen, dat zij ook in aan merking zouden komen voor een plaatsje in een verzor gingstehuis. Het woonzorg complex in Brouwershaven ontvangt per WBO-geïndiceer- de een subsidie van 15.000 gul den. Daarnaast ontvangt Poor tershof een jaarlijkse bijdrage van 50.000 gulden van de ge meente Brouwershaven. Anne- marijn van der Scheer ver wacht dat die regeling ook onder de nieuwe gemeenteraad Schouwen-Duiveland zal wor den gehandhaafd. Eerste kamerlid Ton Pitstra geflankeerd door links nog net zicht baar lijsttrekker Heieen de Vries en rechts tweede op de lijst Ma nuel Plagge. (Foto: Marieke Mandemaker) Viering eerste lustrum Poortershof: iedereen kreeg corsages, koffie met gebak en een borrel toe. (Foto.Marieke Mandemaker) Advertentie Nieuwerkerk 0111-641368 ('r UNAstraat 10 technisch instalLatiesuro Brouwershaven 0111-691634 verkoop en reparatie Noorddijkstraat 8 pers van de genoemde handels bedrijven tastten ieder ook het diepst in de buidel voor een partij van de YE 62 met stuk stallen van 123 en vleesgewich ten rond de 29 kilo. Ook bij de verkoop van 1.170 ton zwarte juwelen van de BRU 5, met stukstallen van 143 en 147 en een vleesgewicht van meer dan 30 kilo, bleken Delta Mossel en Triton niet geldgierig. Zeeuwse Banier Op vrijdag tenslotte verwissel den nog twee vrachtjes van ei genaar. Zeeuwse Banier be taalde het meest voor een lading met een stukstal van 169. Krijn Verwijs schreef het hoogst in voor 266 ton van de YE 103 (F. Sinke) met een stukstal van 108. Met een inschrijf prijs van 191,55 werd Krijn Verwijs vo rige week op de lijst van roy aalste bieders bijgeschreven. In dit geval ging het om een partij met een stukstal van 102 en een vleesgewicht van 32,5 kilo. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 28 oktober tot en met 2 november werden slechts 17 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 5.974 ton netto. Dat is maar liefst 28.000 ton minder dan in de voorgaande week. BROUWERSHAVEN - Woonzorgcomplex Poor tershof in Brouwershaven bestaat vijf jaar. Dat betekent, dat het experiment met deze vorm van beschermd wonen halfkoers is. De organi satie van dit complex is in deze contreien vrij uniek en zal na tien jaar nader worden doorge licht. Een tussentijdse evaluatie ligt voor de hand. Zorgcoördinator Annemarijn van der Scheer is die ook aan het voorbereiden en ze verwacht de rapportage in januari gereed te hebben. Donderdag, tijdens de viering van het vijfjarig bestaan, werd niet zozeer geëvalueerd, terug geblikt of vooruit gekeken, maar gewoon feest gevierd. Er was gekozen voor een intern feestje voor bewoners en direct betrokkenen binnen bestuur en zorgverlening. Voordrachten Voor alle partijen bleek wel een geïnteresseerde koopman te vinden. De gemiddelde prijs bedroeg '123,63 per ton. Dat is bijna 50 gulden per ton meer dan inde week er voor. De ver zending was volgens opgave van het Mosselkantoor: België 8.870 ton, Frankrijk 4.258 ton, binnenland 3.521 ton en diver se landen 1.351 ton. Goudschelp werd op woensdag 30 oktober de gelukkige eige naar van 896 nettoton, aange boden door de YE 27 (Barbé) en de YE 156 (Hollestelle). De ene partij kookte bij een stukstal van 124 een vleesgewicht van 22 kilo, de andere lading kwam uit op een stukstal van 159 en een vleesgewicht van 22,1 kilo. Verder waren er die dag geen aanvoerders. De stagnerende aanvoer hield verband met de geplande zaadvisserij, die uit eindelijk toch niet doorging als gevolg van de aanhoudende storm. Met de verkoop van 13 partijen werd de donderdag vorige week de drukste dag voor de Produktschapsmedewerksters en medewerkers in Yerseke. Niet alleen de BRU 23 (Fa. I. Jumelet en ZN) liet die dag 192 De eerste lustrumviering ging 's ochtends van start met korte toespraken van voorzitster Van der Voordt van de bewo nerscommissie en voorzitter D. J. van Leeuwen van het be stuur van Poortershof. Het programma in de ochtenduren bestond verder uit enkele vro lijke voordrachten en sketch- jes door bewoners en zorgver- lenenden. nettoton over de weg naar Yer seke transporteren, 'ook de schippers van de TH 48 (De Jonge) en de YE 161 (D. Zoete- weij) kozen voor transport per as. De YE 30 (J. Dhoóge) ver voerde zijn lading zelf via de rivieren naar het Zeeuwse mosselbolwerk, evenals de YE 62 (Sinke). de BRU 5 (De Waal- Padmos), de YE 57 (Nieuwen- huize) en de YE 110 (Saaman). Dhooge had 538 ton in het In- schot gevist met een stukstal van 126 en een vleesgewicht van 30,8 kilo. Delta Mossel be taalde voor deze partij de hoogste prijs. Triton di'ukte het hoogst af voor 268 tonnen van dezelfde aanvoerder, in dit geval voor een lading met een stukstal van 119 en een vlees gewicht van 30,2 kilo. De inko-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5