Exotische Afrikamarkt in monumentale Vierschaar Zoekplaatje Mosselzaadvisserij is uitgesteld door storm Euregio Scheldemond ondersteunt projecten Scholieren ontdekken musea in eigen regio Veer tussen Annaland en Bru volgend jaar van start HUIS VERKOPEN? 0111 417808 TAXATIE TE KOOP Opening kwekerij ZIERIKZEESCHE El nieuwsbode!! VRIJDAG 8 NOVEMBER 1996 NR 26075 3 Deze week geheel niet meer BRUINISSE - Door het onstuimige weer van de afgelopen weken loopt de mosselzaadvisserij op de Waddenzee vertraging op. Afgelopen maandag en dins dag werd het zaadvissen op nieuw uitgesteld in verband met de aanhoudende storm. Vorige week besloot de Produ centenorganisatie voor de mos selcultuur reeds om de zaad visserij uit te stellen naar maandag 4 en dinsdag 5 no vember. Omdat de weersom standigheden het begin deze week weer niet toelieten werd de visserij op het jonge broed opgeschort naar gisteren en vandaag (vrijdag). Gelet op de voorspellingen werd woensdagmorgen de knoop doorgehakt om deze week geheel niet meer te vis sen. Vandaag buigt het PO-be- stuur zich over het verdere ver loop van de zaadvisserij. Als het weer het toelaat gaan vol gende week dinsdag en woens dag de korren overboord. Met financiële bijdrage gemeente BRUINISSE - Het is de bedoeling, dat vanuit het particulier initiatief volgend jaar een voet en fietsveer van Bruinisse naar Sint Annaland zal worden gestart. Voor eventuele tekorten die daarbij ontstaan wordt een ga rantiestelling van de gemeen te gevraagd. Het gaat daarbij om een maximum van circa 13.500 gulden. Het college van burgemeester en wethouders van Bruinisse stelt voor om een garantiestelling te verle nen tot vijftig procent van dit bedrag. De gemeente Tholen kan, volgens het college van Bruinisse, dan garant staan voor de andere helft. De commissie financien brengt maandag 11 november in een openbare commissievergade ring advies uit over dit voor stel. De vergadering begint om 19.30 uur. De commissie gaat verder ad vies uitbrengen over het aan brengen van een inbraakalarm in de musea en het VW-kan- toor. Voor de inrichting van de speelplek in het Westplantsoen wordt voorgesteld een extern ontwerper in te schakelen. De kosten daarvan kunnen ten laste komen van een reeds be schikbaar gesteld krediet van zestigduizend gulden. Ook over dit voorstel wordt de com missie advies financiën advies gevraagd. Verder buigt de commissie zich over voorstellen betreffende: nieuwe belastingverordenin gen per 1 januari 1997, aanpas singen schoolplein Op Dreef en voorlopige vaststelling over schrijding openbaar basison derwijs 1991-1995. Met ECU's ZIERIKZEE - Het Comité van Toezicht van de Euregio Scheldemond heeft besloten subsidie te geven aan diverse grensoverschrijdende pro jecten. Het comité wil een bijdrage le veren van 218.688 ECU aan het project 'Euregionaal zaken doen' van de Kamer van Koop handel Zeeuwsch-Vlaanderen." De barrières voor het grens-i overschrijdend ondernemen moeten verminderd worden door de ondersteuning, dien sten en informatie van de Ka mers aan bedrijven in de Eure- gio volledig open te stellen. Het comité wil een subsidie verlenen van 349.783 ECU aan het project 'Natuur, milieu en burgers' van het Consulent schap Natuur en Milieu-Educa tie Zeeland. Het probeert on der andere de inbreng van vrij willigers in de natuur- en mi lieu-educatie te versterken. Na de vorming van de vrijwilli gers, wordt een aantal gidsen- dagen georganiseerd. Vervol gens vindt via oplei dingsmodules de vorming plaats van ouders die het on derwijs ondersteunen en de vorming van docenten in het basis- en secundair onderwijs via het thema 'Veldwerk en na- tuurzorg'. Het Euregio Scheldemond is een samenwerkingsverband van de provincies Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen. MIDDELBURG - Het Bureau Provinciaal Mu seumconsulent Zeeland heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar in samenwerking met de Rabobank een programma georganiseerd om leerlingen uit groep 7 en 8 van de basisischolen in contact te brengen met de musea in de pro vincie. Volgens een woordvoerder van de Rabobank, Mevrouw S. Gijssel, slaat het project ont zettend aan: „Leerlingen, lera ren en de medewerkers van de musea zijn allemaal erg en thousiast. Op deze manier komt de plaatstelijke bevol king eens over de vloer en dat is leuk, want meestal zijn het vakantiegangers die de musea bezoeken", aldus Gijssel. Het project omvat een lespak ket voor de scholen en aanslui tend een museumbezoek. Kin deren zijn op deze manier actief met de materie bezig. Zij krijgen een stempelkaart met een stempel voor het eerste be zoek. Daarna moeten de kinde ren het initiatief tonen om zelf nog twee keer met ouders of begeleiders een museum te be zoeken, zodat de stempelkaart dan vol is. Bij inlevering van een volle stempelkaart ont vangt ieder kind een T-shirt. Vorig jaar hebben 149 scholen in de provincie een museum bezocht. Ook dit jaar is er gro te belangstelling. Het project geldt voor heel Zeeland en dit jaar is ook Goeree-Overflak- kee erbij betrokken. Heden (vrijdag)middag om 14.30 uur is het vierhonderdste T-shirt uitgereikt aan Olaf Gi- deonse van de Openbare Basis school de Beverburch te Mid delburg. Advertentie deltamakelaardij marco bij de vaate, makelaar o.g. manhuisstraat 1 -3 zierikzee telefoon 0111 417808 Verwachting t/m dinsdag 12 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuid 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 nov. Zon op 07.50, onder 16.56 Maan op 05.30, onder 16.23 10 nov. Zon op 07.52, onder 16.54 Maan op 06.40, onder 16.53 11 nov. Zon op 07.53, onder 16.52 Maan op 07.50, onder 17.29 Nieuwe Maan: 11 nov. (05.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na een fraaie herfstdag staat dit weekeinde opnieuw wissel vallig weer op het programma. Voor al zaterdag krijgen we te maken met pittige buien. Bovendien staan er, tot en met maandag, koude nachten voor de boeg met in het binnenland minima net boven het vriespunt. Een storing bij Schotland trekt morgen langzaam oostwaarts. Het bijbeho rende frontensysteem ligt vannacht voor de kust en brengt bewolking en buien met zich mee. Sommige buien gaan gepaard met hagel en onweer. Door de bewolking wordt het van- nachtnog niet veel kouder dan een graad of 5. Ook overdag houdt het buiige weer aan en is de zon slechts af en toe te zien. In de middag loopt het kwik in de thermometers op tot 9 graden. Er staat boven land een ma tige tot vrij krachtige wind uit richtin gen tussen zuidwest en west. Langs de kust en op het IJsselmeer is de wind krachtig tot hard. Zondag valt het met de neerslag wel mee en is de zon wat vaker te zien. De dagen daarna is het uitgesproken wissel vallig met van tijd tot tijd regen. Het kwik schommelt 's middags rond de 10 graden. NEELTJE JANS - Ir. P.A.M. Kleemans, direkteur der visse rijen van het ministerie van landbouw, natüurbeheer en visserij opent zaterdag 29 no vember de viskwekerij Sea- farm aan de voet van de Storm vloedkering op het eiland Noord-Beveland. Seafarm is een zoutwatervis- kwekerij, waar diverse "zeevis soorten, zoals tarbot, zeebaars en zeebrasem worden ge kweekt. Er wordt gebruik ge maakt van Oosterscheldewa- ter, dat zonodig verwarmd wordt en na interne zuivering herb ruikt. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regr 's) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. Kleding, kunst, hapjes en muziek Wethouder Van der Wekken beroert de Afrikaanse tromomringd door drie Angolese vrouwen (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Mandioca, batata doce, ginguba, folha de bananeira, doce de coco en queijadas. Dat zijn enkele namen van de exotisch lekker nijen, die drie Angolese vrouwen uit het Asiel zoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede gisteren bereidden voor de Afrika markt in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis. Deze driedaagse manifestatie biedt een bonte mengeling aan Afrikaanse producten en cul tuuruitingen. Het betreft een initiatief van de Wereldwinkel Zierikzee en de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking. Eén de hoogtepunten van deze Afrika markt votrhde donder dagmiddag hét meëspé el con cert onder leiding van vier le den van het Intercultureel Muzisch Instituut uit Nijme gen. Met 250 Afrikaanse muziekins trumenten werd een orkest ge vormd met leerlingen van de RSG 'Prof. Zeeman'. Tijdens de uren, waarin zij normaliter de aardrijkskunde- en geschie denislessen volgen, maakten zij nu kennis met deze authen tieke instrumenten en muziek uit Afrika. De leerlingen van de RSG namen in drie groepen van circa 45 leerlingen aan dit meespeelconcert deel. Kleding De manifestatie vormt een kleurrijk contrast met het sta tige, monumentale interieur van De Vierschaar, hetgeen het geheel een extra dimensie geeft. Aan die kleurenrijkdom draagt vooral de presentatie van stoffen en kleding bij. Woordvoerster namens de We reldwinkel Margriet Hoexum wijst in dit verband op de sa menwerking met de Khadi- groep in Etten-Leur. Dat is de naam van een groep vrouwen die van originele Afrikaanse textiel fraaie kledingstukken maakt. Via Fair Trade in Cul- emborg betrok de Wereldwin kel een collectie mooi gedessi neerde stoffen voor deze manifestatie. „Mensen denken weieens, dat de producten in de Wereldwin kel allemaal zo duur zijn. Dat is niet waar," zegt Hoexum: „Voor sommige levensmidde len betaal je misschien wei eens wat meer, maar sieraden zijn bij ons bijvoorbeeld voor vaak lage prijzen te koop." Haar bewering wordt bewezen met de presentatie van Afri kaanse oorbellen en kettingen. Levensmiddelen In de Vierschaar is ook een stand ingericht met een brede sortering levensmiddelen. Vanuit de grote stortmand er naast ontvangt elke bezoeker een zakje hagelslag van het merk Max Havelaar. Met een roffel op een Afrikaan se trom verrichtte wethouder D. van der Wekken donderdag ochtend de officiële opening van deze manifestatie. In trommels is volop keus, even als in tal van fraaie kunstvoor werpen en ludieke hebbedin getjes. Tijdens de Afrika Manifestatie vanmiddag wordt er met me dewerking van het Africa Cen ter uit Rotterdam een luister-, kijk- en doeprogramma gepre senteerd. Dat omvat onder meer kettingen maken. Van avond is er een demonstratie haarvlechten en worden er So malische dansen uitgevoerd. Percussie Zaterdag is de Afrika Manifes tatie nog geopend van 10.30 tot 16.30 uur. Nomaden Hamman presenteren er inheemse ge bruiksvoorwerpen en norma- denversieringen en er wordt een demonstratie gegeven van het beschilderen van handen met henna. In de middaguren verzorgt de Percussiegroep uit Zierikzee diverse optredens. In de Vierschaar is tevens een foto-tentoonstelling ingericht en worden video-presentaties van Tanzania gegeven. Alles bij elkaar 23 inzendingen leverde het Zoekplaatje in de krant van vrijdag l november op en alle inzenders hadden het goed gezien. Op de foto van Joop van Houdt staat de caisson aan de rand van natuurgebied De Schelphoek bij Serooskerke. Ook nu weer komen de inzenders met verschillende details. Volgens één van hen zijn de drie zwarte vlakjes van traliewerk voorziene openingen voor zwaluwen. Een ander weet te melden dat het pad links op de foto een fietspad is dat door het Schelphockgebied loopt en een derde maakt gewag van het fraaie uitzicht over de Oosterschelde dat je hebt als je de caisson beklimt. Uit de stapel goede inzendingen werd het briefje van C. Zorge, Dorpsplein 21, 4327 AG Serooskerke getrokken. Naar hem of haar wordt de cadeaubon van 25 gulden opgestuurd. Water speelt ook een belangrijke rol op het Zoekplaatje van deze week. Wie weet waar Joop van Houdt de foto gemaakt heeft kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeese Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA ZierikzeeDe inzendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 ivorden gedeponeerd. In zendingen moeten voor woensdag 13 november binnen zijn. Op de buitenzijde graag het woord Zoekplaatje vermelden. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3