Boeing van TWA zou zijn neergeschoten door marine Greenpeace volhardt actie tegen schip met sojabonen Zeven jaar cel voor invoeren van cocaïne Bedrijven uit Randstand verplaatsen naar de regio Kans meerderheid voor de gekozen burgemeester Salinger: ''Met een per ongeluk afgevuurde raket Inspraak bij sluitpeil waterkering Linschoten gaat naar Interpolis 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PvdA-fractievoorzitter Wallage: NIJMEGEN (ANP) - Bedrijven die niet abso luut gebonden zijn aan de Randstad moeten hun activiteiten verplaatsen naar de regio. Het kabinet moet daar financiële impulsen via de fiscale wetgeving en de grondprijzen voor ge ven. Dit beleid moet nog deze kabinetsperiode in gang gezet worden. Dat zegt PvdA-fractievoorzit ter J. Wallage vandaag, vrij dag, in een interview in De Gelderlander. Wallage wil dat minister De Boer (VROM) een plan maakt waarin precies staat welke bedrijven kunnen verhuizen en waar in Neder land betere ruimte voor der gelijke bedrijven is. Als voor beeld noemt hij de glastuinbouw, die naar zijn mening heel goed vanuit het Westland naar het Noorden zou kunnen vertrekken. Wallage, van oorsprong planoloog, komt tot zijn visie omdat de Randstad dichtge- slibt is. Files, hoge grondprij zen en dure woningen zijn het gevolg. Hij denkt dat meer wegen en meer ontsluitingen geen oplossing meer zijn. Een verkeersinfarct dreigt volgens hem. Ook de overloopgebieden, zoals Utrecht en Midden-Gel derland, krijgen al last van de verkeerscongestie in de Randstad, zodat ook daar de huizenprijzen stijgen en de fi leproblemen snel toenemen. „Het is tijd voor een brede beleidsvisie, die recht doet aan de Randstad, de stedelij ke gebieden en het platte land", stelt de Pvd A-voor man. Minder belasting Wallage wil dat het kabinet bedrijfsverplaatsing naar de regio fiscaal aantrekkelijk maakt door op het platteland minder belasting te heffen dan in de Randstad. Voor de grondprijzen denkt Wallage aan een bonus-malussysteem. Grond in een gebied waar geen behoefte is aan economi sche uitbreiding wordt extra duur, terwijl grond in econo mische groeigebieden goedko per moet worden. CDA is nu ook voorstander DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer lijkt alsnog te voelen voor het gekozen burgemeesterschap. Behalve de bekende voorstan ders D66 en PvdA heeft zich nu ook het CDA openlijk ge schaard achter het systeem waarbij niet vertrouwenscom missies en kabinet, maar de bevolking zelf uitmaakt wie de eerste burger van een ge meente wordt. CDA-woordvoerder Van der Heijden gaf in de uitzending van Den Haag Vandaag aan dat hij het huidige „halfslach tige" systeem niet meer het beste vindt. Het steekt hem vooral dat vertrouwenscom missies in gemeenten die op zoek gaan naar nieuwe kandi daten voor een burgermees- terspost, in toenemende mate onder druk staan van politie ke prestigegevechten. De par tijpolitieke argumenten om bepaalde personen juist wel of niet op een post te benoe men, de publicitaire druk en het gekonkel in achterkamer tjes op het Binnenhof maken het werk van de commissies „buitengewoon ingewik keld", zei hij. Verrast D66, fervent voorstander van de gekozen burgemeester, re ageerde aangenaam verrast op de omslag in het denken van de christendemocraten. „De aanhouder wint", aldus woordvoerster Scheltema. Ook? haar Pvda-collega De Cloe' is verheugd over de uit latingen van Van der Heijden. WD-zegsman Te Veldhuis daarentegen wees het gekozen burgermeesterschap onver kort af. MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 24-jarige man uit Diemen veroordeeld tot ze ven jaar gevangenisstraf we gens de invoer van 79 kilo co caïne. Officier van justitie rar. D. Van der Bel had negen jaar geëist. De cocaïne, met een straat waarde van circa tien miljoen gulden, zat verpakt in een partij diepgevroren pomtayer uit Suriname. De douane on derschepte de drugs op 8 juli in de haven van Vlissingen. De partij was bestemd voor de Amsterdamse eenmans zaak van de veroordeelde die cassave en pomtayer impor teerde. Nadat de partij was onder schept, tapte justitie 'smans telefoon af en volgden agen ten de man. Toen de veroor deelde in Amsterdam ontdek te dat vier „onopvallende" auto's hem „opvallend" volg den, meldde hij zich bij het dichtstbijzijnde politiebu reau. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 nov. 01.55 164 08.00 -115 14.10 153 20.15 -133 10 nov. 02.40 174 08.30 -119 14.55 164 20.45 -135 11 nov. 03.20 180 09.05 -123 15.35 172 21.25 -136 9 nov. 00.35 167 06.45 -111 12.45 157 19.00 -131 10 nov. 01.05 184 07.15 -120 13.20 177 19.30 -139 11 nov. 01.35 197 07.45 -128 13.50 193 20.05 -143 9 nov. 02.00 175 08.00 -124 14.15 163 20.15 -142 10 nov. 02.40 182 08.40 -129 14.40 171 20.50 -145 11 nov. 03.00 186 09.15 -133 15.00 180 21.30 -146 9 nov.. 02.00 173 07.55 -120 14.15 160 20.15 -139 lOnof. 02.45 181 08.35 -125 14.55 170 20.55 -141 11 nov. 03.20 186 09.15 -129 15.30 177 21.25 -142 Springtij: 13 november Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 NICE (AFP/RTR) - De Boeing-747 van de lucht vaartmaatschappij TWA die op 17 juli in de lucht ontplofte en neerstortte bij New York, is per ongeluk met een raket neergeschoten door de Amerikaanse marine. Dit heeft Pierre Salin ger, de voormalige perssecretaris van president John Kennedy, donderdag gezegd in Cannes op een conferentie van luchtvaartfunctionaris sen. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Washington ontkende de be schuldigingen. Een zegsman wees er op dat het leger en de FBI al eerder dergelijke sug gesties hadden tegengespro ken. Salinger zei dat het toestel was neergehaald met een raket. „Ik heb een zeer be langrijk dossier van deze strekking ontvangen van een persoon die nauwe banden on derhoudt met de Amerikaan se regering", verklaarde hij op het vijfde luchtvaartforum Cannes Airlines voor onge veer 150 toehoorders. Een Amerikaanse geheim agent zou hem een document heb ben overhandigd waarin stond dat het toestel een ge bied was binnengevlogen waar de Amerikaanse marine raketproeven hield. „Het gaat om een dramatisch ongeluk", vervolgde Salinger. „De Amerikaanse marine voert met regelmaat raket proeven uit. En op de bewus te dag had het TWA-toestel veel hoger moeten vliegen. Dat is wat de militairen moe ten hebben gedacht, maar de Boeing vloog lager dan voor zien, want erboven begon een ander vliegtuig net aan zijn afdaling in de richting van Providence op Rhode Island". 'Fatale fout' Salinger zei dat de verkeer storen „een fatale fout" had gemaakt dóór de marine hier niet over in te lichten. Hij zei dat hij zijn verklaring had af gelegd „om eindelijk de waar heid over deze zaak bekend te maken". Salinger had zijn informatie al eerder in handen gespeeld van een Amerikaanse televi siestation dat er echter niets mee had gedaan. Hij zei dat de Amerikaanse regering de zaak in de doofpot jrobeerde te stoppen. Niets uitgesloten Tot nu toe heeft hei Ameri kaanse bureau dat toezicht houdt op de luchtvtiligheid (NTSB) niets uitgesloten. Het zou een mechanische oorzaak, een aanslag, of een ralet kun nen zijn. Een woordvoerder van de FBI in New 'iork zei „niet op de hoogte te ;ijn van wat Salinger heeft veiklaard, maar ons onderzoek leeft tot nu toe geen bewijzen gevon den dat de TWA door friend- ly-fire' is neergehaald'. Long Island Vlucht 800 van New York naar Parijs stortte bij Long Island in zee kort nalat het was opgestegen. Alle 230 in zittenden, onder wie 41 Fran sen', kwamen om. DEN HAAG (ANP) - Rijkswa terstaat houdt eind deze maand drie informatiebijeen komsten over het gebruik van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. De inwoners van Zuid-Hol land, vooral de bewoners en gebruikers van de buitendijk se gebieden, kunnen dan mee beslissen over het toekomsti ge sluitpeil van de storm vloedkering. Met het sluitpeil wordt de waterstand bedoeld waarbij de stormvloedkering dicht gaat. Rijkswaterstaat legt de burger daartoe drie varianten voor: 3,2 meter, drie meter en 2,8 meter. Bij de eerste variant, sluitpeil 3,2 meter boven NAP, hoeft de kering gemiddeld slechts één keer in de tien jaar te zakken. DEN HAAG (ANP) - Oud staatssecretaris van Sociale Zaken Robin Linschoten maakt de overstap naar het be drijfsleven. Per 1 december werkt hij bij de Tilburgse ver zekeraar Interpolis. Linschoten (40), die eerder dit jaar in verband met de CTSV- affaire moest aftreden, gaat deel uitmaken van het ma nagementteam Collectieve Voorzieningen en Zorg van In terpolis. Tot zijn taken beho ren onder andere strategische beleidsontwikkeling, wetge ving, marktverkenning en pro duktont wikkeling. Inter polis gaat zich meer richten op nieuwe produkten zoals aanvullende arbeidsonge schiktheidsverzekeringen. De voormalige bewindsman treedt tevens toe tot de Soci aal Economische Raad (SER). Consumentenbond informeert over gemanipuleerd voedsel ANTWERPEN (ANP) - Greenpeace gaat door met zijn actie tegen genetisch gemanipuleer de sojabonen. De milieuorganisatie houdt sinds donderdagavond in Antwerpen met twee rubberboten een vrachtschip met der gelijke sojabonen. De Consumentenbond geeft vanaf maandag informatie over gene tisch gemanipuleerde voeding. Aan de schroef van het schip, de onder Poolse vlag varende Ziemia Zamojska, hebben actievoerders van de milieuorganisatie een rubberboot vastgemaakt. Ook een andere rubberboot ligt in in de Van Cauwela- ert-sluis om de Pool het varen te belemmeren. Greenpeace zegt met de actie te willen doorgaan totdat de eigenaar van de lading, graangigant Cargill, toegeeft de omstreden bonen niet te- verwerken. Cargill geeft echter geen duimbreed toe. Het bedrijf stelt dat aan beide zijden van de oceaan de bonen ge schikt zijn bevonden voor menselijke consumptie en dan ook geen reden te zien voor een andere opstelling. De Consumentenbond start maandag een informatie punt waar consumenten te recht kunnen met al hun vragen over genetisch ge modificeerde voeding. De bond vindt het belangrijk dat mensen genoeg be trouwbare informatie kun nen krijgen over voedsel •met genetisch gemodificeer de bestandsdelen. „De consument moet uitein delijk zelf kiezen wat hij of zij koopt", zei directeur D. Westendorp van de bond donderdag tijdens een pers conferentie. De aanleiding voor het in formatiepunt is de gemodi ficeerde soja die binnenkort op de Nederlandse markt komt. So ja-olie en soj a-ei witten zitten in ruim de helft van de verpakte voe dingsmiddelen. De bond vindt dat consumenten moeten weten of het pro duct dat ze willen kopen ge modificeerde sojabonen bevat. Uit een eigen enquê te onder leden van de Con sumentenbond blijkt dat 69 procent van de mensen het onvoldoende vindt als op een product staat of er ge modificeerde bonen inzit ten. Zij willen alles weten over eventuele effecten. Ruim 40 procent gaat ook echt op zoek naar meer in formatie. Hetzelfde De bond wil daarom dat op alle producten komt te staan wat er aan gemodifi ceerde spullen in zit. Pro bleem hierbij is dat de soja- olie van de nieuwe boon chemisch precies hetzelfde is als de olie uit de oude boon. De oorsprong is niet te achterhalen. Etiketteren heeft daaiom geen zin. Het informaiie- punt kan wel vertellen in welke producten geen sq'a- olie is verwerkt. Bij sqa- eiwit is wel altijd op te spo ren of het gemodificeerd is of niet. De bond wil dm ook dat de opsporingstech niek zo snel mogelijk wordt ingevoerd zodat de etikette ring snel kan beginnen. Veiligheid De veiligheid, een belang rijk punt voor de bond, be oordeelt ze als voldoende. Over de effecten op het mi lieu is de bond minder te spreken. De nieuwe boon is resistent tegen het onkruid bestrijdingsmiddel glyfo- saat. Met één keer sproeien is de boer van het onkruid af. „Op korte termijn wordt er daardoor minder bestrijdingsmiddel ge bruikt. Probleem is dat de sojateelt afhankelijk blijft van bestrijdingsmiddelen. De milieu-effecten op lange termijn zijn niet bekend." Scheiden De Consumentenbond doet voorlopig geen poging leve ranciers van soja te bewe gen de twee soorten bonen gescheiden aan de voedings industrie te leveren. „Wij krijgen te maken met wat er hier op de markt komt. Dat beoordelen wij op vei ligheid en of er voldoende informatie over is. Het schijnt dat het scheiden al leen tegen hele hoge kosten kan." Suske en Wiske "HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen Zaterdag 9 november Zierikzee Boekenverkoop. Biblio theek De Stolpe. 09.30 tot 12.00 uur. Open middag Ziekenomroep Nomen Nescio in Werkvoor zieningsschap De Zuidhoek van 13.30 tot 16.30 uur. Open huis Gereformeerde kerk. Sint Domusstraat 35. 14.00 tot 16.00 uur. Officiële opening kerkge bouw Gereformeerde Kerk. St. Domusstraat 35. 16.00 uur. Concert Hans Dulfer in Brogum. 22.30 uur. Burgh-Haamstede Amaryllisbollenactie CJV Haamstede. Huis-aan-huis. Uitvoering koninklijke mu ziekvereniging Witte van Haemstede. Dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst Helpen de Handen. Gebouw Salem. 14.15 uur. Ellemeet Uitvoering 'Pluchen Beertje' van toneelvereniging Elle meet. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 10 november Brouwershaven Concert Cosa Nostra Jassgang. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Scharendijke Zendingddienst in de Bethle- hemkerk. 10.00 uur. Bruinisse Jeugddienst in de Hervorm de kerk. 17.00 uur Maandag 11 november Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Bijbelstudie. Christenge meente. MFC, lokaal 18. 20.00 uur, Burgh-Haamstede Raadsvergadering. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Verkiezingsbijeenkomst RPF met mr. A. Rouvoet. Hotel Bom. 20.00 uur. Maandag 11 november Bruinisse Commissie financiën. Raadzaal gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 12 november Zierikzee Verkoping Welfare Rode Kruis. De Wieken. 14.00- 16.00 uur. Presentatie eerste CD Kam Van der Meulen-orgel. Nieuwe Kerk. Vierschaar. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Diapresentatie over Mali in Dorshuis De Schutse van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. 14.00 uur. Dreischor Uitstapje naar landbouwmuseum Goemanszorg door Vrijwillige Hulpdienst. Vergadering dorpsraad in het dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 13 november Zierikzee Cursus fietsreparatie. Cen- terpoint. 20.00-22.00 uur. Donderdag 14 november Noordgouwe Vergadering dorpsraad in het dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 15 november Brouwershaven Koor- en samenzangavond. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 16 november Burgh-Haamstede Oliebollenactie door zangvereniging Nu met Hope. Huis-aan-huisverkoop. Open klaverjaswedstrijd in Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2