Huiseigenaren onterecht belast door gemeente Westerschouwen 2BÉg Zierikzee neemt waardig afscheid met opvoering historische musical ZIER IKZEESCHE EH 1 N1EUWSBODE0 Politie draait deel van de reorganisatie terug TOYOTA MOL B.P. TANKSTATION AUTO SELF SERVICE WASSERETTE Uitspraak rechter op verzoek vereniging Eigen Huis Na eeuwen verlies van onafhankelijke status Agent raakt zwaargewond Auto vernield Haarden- Kacbelshow 3 Q 4 O 5 9 DAEWOO! Autobedrijf HESSELINK "VAN 'T SLOTLIED GING IK HELEMAAL UIT MIJN BOL" dé krant van schouwen - duiveland! L J IKZEESCHE NIEUWSBODE H Burg. Boumanstraat 3 4306 CP Nieuwerkerk -***& 0111 -642624 b.g.g. 643356 Off. Toyota-dealer voor Schouwen-Duiveland DONDERDAG 7 NOVEMBER 1996 153e JAARGANG NR 26074 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WESTERSCHOUWEN - De gemeente Wester schouwen heeft sinds 1990 veel eigen woningbe zitters volgens de rechter onterecht belast met een bedrag van 2500 gulden wegens 'aansluit- recht aardgas'. Daarvoor had de gemeente geen enkele wettelijke basis. Volgens wethouder G.J.W. van der Salm ligt de schuld niet bij de gemeente maar bij de Delta Nutsbedrijven NV, maar daar denkt het nutsbedrijf anders over. Het gaat om huiseigenaren, die al lang hun aansluiting hadden betaald aan de NV Delta Nuts bedrijven. Alsnog kregen zij onverwacht een rekening van de Gemeente Westerschouwen in de bus. Velen hebben deze rekening, volkomen onterecht, betaald. De 'Vereniging eigen huis' is voor één van haar le den naar de rechter gestapt. Deze stelde vast dat de ge meente geen recht had op die 2500 gulden en dat deze onmid dellijk moet worden terugbe taald. De vereniging heeft de gemeente erop gewezen, dat ze ook in alle vergelijkbare ge vallen het geld moet terugbe talen. Tot nu toe is de gemeen te dit niet van plan. De vereniging adviseert de men sen die na 1990 aan de gemeen te 'aansluitrecht aardgas' heb ben betaald het bedrag terug te eisen. Onrendabel gebied De Delta Nutsbedrijven heb ben begin jaren tachtig een onrendabele aardgasleiding aangelegd in het gebied Nieuw-Haamstede. De leiding was met name bedoeld voor nog te bouwen woningen. Om dat Delta Nuts het risico te groot vond, betaalde de ge meente mee. Uitgangspunt was daarbij dat het door de ge meente betaalde bedrag zou worden doorberekend aan de toekomstige gebruikers. Daar bij zou Delta Nuts optreden als een soort 'doorgeefluik'. Delta Nuts en de gemeente spraken af dat Delta Nuts ge durende tien jaar, tot 1990, nieuwe gebruikers een extra bijdrage zou vragen en dat geld door zou sluizen naar de ge meente. Na 1990 deed ze dat niet meer, omdat de afspraak met de gemeente afgelopen was. De gemeente had daar geen vrede mee. Er waren na melijk in die periode veel min der huizen gebouwd dan was voorzien en de opbrengst was dus minder dan verwacht. De gemeente dacht slim te zijn en stuurde sindsdien zelf de nieu we eigen woningbezitters een rekening van 2500 gulden. Maar daarvoor had zij geen en kele wettelijke basis. De 'Vereniging eigen huis' heeft de situatie voorgelegd aan de rechter. Deze heeft be paald dat de gemeente haar in woners niet zomaar een bijdra ge mag vragen. De mensen hebben een afspraak met het nutsbedrijf over de toeleve ring van gas en dergelijke. Die afspraak hebben ze niet met de gemeente, die daar dus ook geen geld voor mag vragen. Wethouder G. J. W. van der Salm:Delta Nuts in gebrek geble ven." Tussen 1980 en 1990 mocht het Nutsbedrijf deze bijdrage wel vragen, omdat het toen heel duidelijk in een door de wo ningeigenaren te onderteke nen aanvraagformulier stond. Sinds 1990 staat het niet meer in het aanvraagformulier en brengt het nutsbedrijf dit geld dan ook niet meer in rekening. De 'Vereniging eigen huis' ad viseert de benadeelden in een aangetekende brief, gericht aan het gemeentebestuur, het geld vermeerde a met de wet telijke rente vanaf de bet alingsdatum, terug te eisen. In de steek gelaten Volgens G.J.W. van der Salm, wethouder financiën van de Gemeente Westerschouwen, gaat het maar om enkele geval len. Hij is het zeker niet eens met de gang van zaken: „Delta Nuts is hier duidelijk tekort geschoten. Zij hadden deze kosten zeker in de overeen komst mee moeten nemen bij de aansluitingskosten van de huiseigenaren in Nieuw Haam stede. Bij sommige huiseigena ren hebben ze dit wel gedaan en bij sommigen niet. Delta Nuts heeft ons in de steek gela ten. De gemeente is destijds voor enkele tonnen bijgespron gen bij de aanleg van de gaslei dingen. We hebben de afspraak gemaakt dat de Delta Nuts de ze kosten zou doorberekenen. Ook na 1990 heeft Delta Nuts nog schriftelijk bevestigd hier mee door te gaan. Ik vind dus dat zij duidelijk in gebreke zijn gebleven. Op het ogenblik loopt er hierover ook een pro cedure van de gemeente tegen de Delta Nuts. De uitspraak hierover moet nog komen," al dus v.d. Salm. De visie van ir. H. J. L. de Kraa, hoofd gas en water van Delta Nutsbedrijven NV is an ders. Naar zijn opvatting heeft Delta Nuts zich wel degelijk aan de afspraken gehouden. „De afspraak was dat wij tien jaar lang de kosten door zou den berekenen. Wij kunnen als Delta Nutsbedrijven niet 15 20 jaar kosten blijven verha len op huiseigenaren." De Kraa gaat er vanuit dat de pro blemen binnen afzienbare tijd opgelost kunnen worden. „Want dit is natuurlijk alle maal erg vervelend." Delta Nutsbedrijven NV gaat begin volgende maand om tafel met de gemeente Westerschouwen. „Ik hoop dat we als verstandi ge mensen met elkaar om kun nen gaan en dit probleem op lossen." ZIERIKZEE - Zierikzee, dat in 1248 haar stads rechten verwierf verliest met de gemeentelijke herindeling per 1 januari 1997 na eeuwen haar onafhankelijke status. „Dat is nogal wat," vindt burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs en het rechtvaardigt volgens hem dan ook een waardig afscheid in de vorm van de historische musical 'Het Oproer van Zierikzee' De burgemeester zei dat woensdagmiddag tijdens een persconferentie in de raadzaal van het stadhuis, waar inhoud en aanpak van deze productie nader werden toegelicht. De vijf gratis toegankelijke voor stellingen van 'Het Oproer van Zierikzee' vinden plaats van woensdag 27 november tot en met zaterdag 30 november in de Zierikzeese Concertzaal. De inwoners van Zierikzee kunnen de toegangskaarten vanaf (heden)donderdagmid- dag 13.30 uur, uitsluitend voor zichzelf c.q. voor hun gezin, af halen bij het Bureau Voorlich ting in het stadhuis. De kaar ten zijn verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. Voorprogramma's Aan de musical gaat steeds een wisselend voorprogramma vooraf. Op woensdag 27 no vember is dat het optreden van de gezamenlijke koren van Zierikzee onder leiding van Mar van der Veer; op donder dag 28 november is het de beurt aan de Koninklijke Har monie Kunst en Eer; op vrijdag 29 november geven de geza menlijke koren een tweede op treden; op zaterdagmiddag 30 november is er een gecombi neerd optreden van Ballet school Kramer en de Zeeuwse Muziekschool en op zaterdag avond verzorgen Ars Musica en Volksdansgroep Nehalen- nia het optreden voor de pauze. Het programma begint elke avond om 20.00 uur en de mati neevoorstelling om 15.00 uur. De vrijdagavond staat als 'ga la-voorstelling' aangemerkt, tijdens welke vele genodigden worden ontvangen: gemeente- Componist/dirigent Mar van der Veer en regisseur Cees Möhlmann luisteren met genoegen naar de unieke liedjes uit 'Het Oproer van Zierikzee'. (Foto: Marijke Folkertsma) raad, gemeentepersoneel, Zee- lands commissaris, een delega tie van gs, oud-burgemeesters van Zierikzee en de collega-col leges van b en w op Schouwen- Duiveland. Bezieling Aan het theaterspektakel wer ken ruim tachtig acteurs, mu sici en zangers van verschillen de verenigingen mee onder leiding van Cees Möhlmann (schrijver van het script en re gisseur) en Mar van der Veer (componist, liedtekstschrijver en dirigent). Gemeten naar de bezieling waar beiden woensdagmiddag tijdens de persconferentie van getuigden, belooft 'Het Oproer van Zierikzee' iets bijzonders te worden. Ook burgemeester Asselbergs uitte er zijn hoge verwachtingen over en zei al 'helemaal uit de bol te zijn ge gaan' bij het horen van het slotlied. Het verhaal is gebaseerd op een waar gebeuren in novem ber 1472: de bevolking van Zie rikzee en met name 'het grauw' kwam in opstand tegen de steeds maar zwaarder worden de belastingdruk op graan, bier en zout. De onvrede broei de en kwam tot escalatie met de komst van twee hoge heren, die nieuwe belastingen aan kondigden: Michiel van Heen- vliet en Kattendijke, de bal juw van Zierikzee en zijn gast Nicolaas Simonszoon, provis or en deken van Walcheren. Het volk kwam onder leiding van de geestelijke Vader Pier Kaacke in opstand. De massa le groep toog naar de Meel- straat, staken de baljuw en de deken dood en gooiden de ont zielde lichamen uit het raam de Meelstraat in. Toen hertog Karei de Stoute van de gebeurtenissen hoorde, ontstak hij in grote woede en nam zich voor de stad plat te branden. Vervolg op pagina 2. OUDDORP - Een 38-jarige hoofdagent van het district Maas en Rotte is dinsdagmor gen om ongeveer 11.30 uur op de Brouwersdam in Ouddorp zwaar gewond geraakt. Een team van agenten was net klaar met een oefening van de Mobiele Eenheid. Tijdens het opruimen van oefenmateriaal vloog een plank, als gevolg van een windvlaag, door de lucht en raakte het hoofd van de po litieman. De agent is per ambulance naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Daar is hij met ernstig hoofdletsel opgenomen. RENESSE - Aan de Rampweg in Renesse is gisteren een auto vernield. Een 26-jarige man uit het Duitse Langerwehe deed aangifte bij de politie van een ingeslagen raam. Er werd niets uit de auto meegenomen. Advertentie S-S> A[ou blader snei doornaar onze advertentie verderop m deze krant Esselink bouwmaterialen B.V. Molenweg Middclhiwms Revoluties worden niet gemaakt: zij komen. Wendell Phillips ENKELE BUIEN HET WEER Wisselend bewolkt en vooral gedurende de nacht en ochtend nog enkelebuien. Min.temp. omstreeks 5, middagtemp. ongeveer 10 graden. Wind uit noordwest tot west, matig tot vrij krachtig, 4 tot 5, aan de kust nu en dan krachtig, 6. VLAGGEN Over een jaar moeten alle reclame-vlaggen uit het stadsbeeld van Zierikzee verdwenen zijn. DULFER Saxofonist Hans Dulfer staat zaterdag op het podium van Brogum. CD Eerste CD van Cornelia Bewonerskoor voor direc teur A. Schouw. PAARDENSPORT Rijverenlging Renesse scoort goed tijdens NVBR- dressuurwedstrijden in Renesse. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. MIDDELBURG - De regiopolitie Zeeland gaat haar afdelingen Personeel en Organisatie en Fi nancieel Economische Bedrijfsvoering concen treren in Middelburg. „We zijn te ver doorge gaan met de reorganisatie. Het is goedkoper deze dingen centraal te doen," aldus korpsbe heerder D. C. B. P-.rgers. Het terugdraaien van een deel van de reorganisatie moet de politie financieel voordeel op leveren. Hoeveel dat wordt, kon Burgers gistermiddag niet zeggen. Mocht de politie straks te veel administratieve krach ten hebben, dan verwacht Bur gers mensen onder te kunnen brengen bij gemeenten of wa terschappen. „Gedwongen ontslagen zijn in elk geval niet aan de orde." Minister H. Dijkstal stelde vo rige week 6,5 miljoen gulden beschikbaar voor het aanzui veren van het tekort van 14 miljoen op de Zeeuwse politie begroting. Hij verbond daar aan de voorwaarde dat de poli tie zelf met een plan van aanpak komt. Een eerste voorzet daartoe doet het dagelijks bestuur van de politie nu met centralisatie van de twee facilitaire dien sten. „De verzelfstadiging van de drie districten bij de reorga nisatie heeft geleid tot onge wenste effecten voor de flexi biliteit en de efficiency," zo luidt de conclusie van het be stuur. Burgers stelt met nadruk dat de drie politiedistricten blij ven bestaan. Een fundamente le reorgananisatie leidt, zo ver wacht het bestuur, tot grote onrust binnen de organisatie. Burgers sluit niet uit dat er nog meer taken worden gevon den die zich lenen voor centra lisatie: „Daar gaan we eind de ze maand samen met de vakorganisaties eens rustig naar kijken." Het nieuwe poli tiebeleid gaat op 23 januari in. Advertentie U bent toe aan een Bosdreef 1, Dirksland 0187-601357 (Burgemeester Asselbergs over stadsoproer) Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving a 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving f 180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190.00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum:. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. zzn 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1