Bijeenkomst over gebarentaal C D GROTE WINTERSPORT BEURS SPORTPUNT ZEELAND VR" «tree Provincie Zeeland Het Zeeuwse gezicht In beroep Inspraak Manteling Commissies King Kong in Klein Carré iOfficiële Mededelingen Ruimtelijke Ordening Milieu O.A. VERKOOP VAN WINTERSPORT- KLEDING EN -HARDWARE (ski's, skischoenen, skitfoxen, sneeuwkettingen enz.) m.m.v. SPORTSCORE Goes, Vlissingen 18.00 tot 22.00 uur ZATERDAG 9 NOVEMBER 10.00 tot 16.00 uur INTERSPORT Middelburg, Vlissingen AUTOFIT Goes WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 HET EXTKA NIEUWSBLAD Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Abdij Pompgebouwtje waterleiding Kortgene (1954) "Zeeland heeft een rijke archi tectonische traditie en een bij zonder landschap, een land schap dat meer dan de moeite waard is om zorgvuldig te koesteren en een architectoni sche traditie die het verdient om te worden voortgezet." Zo begint de brochure Het Zeeuwse gezicht - Uitgangs punten van het provinciaal architectuurbeleid. Het verschijnen van de brochure markeert een belangrijk moment voor de Zeeuwse architectuur. De provincie Zeeland is namelijk de eerste provincie in Nederland die met uitgangspunten voor beleid op dit terrein komt. Provinciale staten hebben de beleidsnota, die ten grondslag lag aan de brochu re, 28 juni vastgesteld. Hoewel "Het Zeeuwse gezicht" over provinciaal architectuurbeleid gaat, wordt daarmee ook stede- bouw en landschapsarchitectuur bedoeld. In de brochure zijn tevens de resultaten van enkele proefprojecten opgenomen. De projecten waren onder meer bedoeld om de provincie beter in de gelegenheid te stellen beleid te voeren op dit terrein, maar ook andere beleidsterreinen. Een aan tal resultaten van de proefprojec ten heeft bijgedragen aan het voorontwerp-streekplan Zeeland. Nog een citaat uit de brochure: "Wat opvallend is en blijft, is dat het totstandkomen van architecto nische plannen van hoge kwaliteit vaak sterk persoonsgebonden is. Remmend werkt ook het misver stand bij veel bestuurders en ont wikkelaars dat de uitvoering van kwalitatief hoogwaardige plannen onbetaalbaar en bestuurlijk onhaalbaar is. De praktijk leert echter dat het mogelijk is zonder inzet van extra middelen hoge kwailiteit te breiken. Voorwaarde is wel dat vanaf het begin van het proces de uitgangspunten en ideeën duidelijk zijn vastgelegd en dat daarvoor een breed draagvlak is gecreëerd." De brochure met veel foto's is in vierkleurendruk gemaakt en is voor 5,= verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provin cie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon: 01180- 631400. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt dinsdag 12 novem ber, 14.00 uur, openbare zitting in het gebouw van de provinciale directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1Middelburg. Gehoord worden Endy bv en de heren L. Weeland en L.J. en L.W. Verboom uit Yerseke. Ook het gemeentebestuur van Reimers- waal is uitgenodigd. Aan de orde is het bestemmingsplan Molenpol der Yerseke. De subcommissie voor de gemeentelijke bestem mingsplannen heeft aan gedepu teerde staten geadviseerd aan het plan gedeeltelijk goedkeuring te onthouden. Voordat gs beslis sen horen zij de belanghebben den. De informatie-avond over De Man teling op Walcheren voor gebrui kers en omwonenden -13 novem ber valt samen met de avond van de gemeenteraadsverkiezin gen voor Middelburg en de platte landsgemeenten op Walcheren. Wie die avond wegens politieke besognes of belangstelling niet bij de informatie-avond voor De Man teling kan zijn, wordt van harte uit genodigd gebruik te maken van de informatie-avond voor de eige naren en beheerders: 7 novem ber. Beide avonden zijn in Bos en Duin, Duinweg 82, Oostkapelle, en be ginnen om half acht. Inspraak verwijdering reclameborden/tranche 4a provinciale milieuveror dening Kortgeleden werd in deze rubriek uitvoerig aandacht besteed aan de op til zijn de actie van de pro vincie om de her en der langs de wegen prijkende reclameborden te verwijderen. Die actie wordt formeel geba seerd op de zgn. "tranche 4a" van de provinciale milieuverordening. Belangstellenden en belang hebbenden kunnen hierover inspreken: maandag 11 november a.s.; Hotel Golden Tulip, Terneuzen, 20.00 uur (zaal open 19.30) donderdag 14 november a.s.; Prins van Oranje, Goes, 20.00 uur (zaal open 19.30) De milieuverordening ondervindt ook een aanpassing die te maken heeft met de strafbaarstelling op overtreding vanwege onjuist omgaan met bedrijfsafvalstoffen; hierover valt ook in te spreken. De stukken zijn verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie (0118 631400) en liggen t/m 19 november ter inzage in de openbare bibliotheken en alle Zeeuwse gemeentehuizen. Nadere informatie: mw.mr. E.C. Zonnevyle-Reigers- man (0118 631171) of P. Carol (0118631101). Nieuws In Middelburg wordt binnenkort een bijeenkomst gehouden over gebarentaal, de taal waarin doven met elkaar èn met horenden kunnen communiceren. De televisiekijker heeft het al eens gezien. Programma's van publieke omroepen (bij voorbeeld de uitzending over de troonrede) zijn voorzien van een extra beeld waarin een doventolk "aan het woord" is. Hij of zij vertaalt synchroon wat wordt gezegd, zodat ook doven kunnen begrijpen wat er aan de hand is. Meer en meer zal gebarentaal haar intrede doen in onze maatschappij. Sinds kort is deze taal name lijk een officiële Nederlandse taal geworden, na het alge meen beschaafd Nederlands, het Fries en het Saksisch. Om gestalte te geven aan het principe van officiële taai heb ben de staatssecretarissen van VWS en onderwijs een Commissie Nederlandse geba rentaal ingesteld, die de rege ring moet adviseren. De vierde taal Hierop voortbordurend organi seert de Zeeuwse Stichting Wel zijn Doven op woensdag 13 no vember a.s. een symposium in het provinciehuis, onder de titel "De Vierde Taal". De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid en de provincie Zeeland werken hieraan mee. T Dagvoorzitter van het symposium is de heer W. Don, oud-licj van gedeputeerde staten van Zeeland. Na een inleiding van gedeputeer de drs. G. de Kok zijn de woord voerders: dr. H. Knoors, beleidsmedewer ker/onderwijsdeskundige van de Kon. Ammansticbting in Rotter Hier staat: 'abdij nieuws', in zgn vingerspelling, naast gebarentaal een ander communicatie middel van doven. dam (onderwerp: wat betekent het om doof te zijn?); mevr.mr. M. Schadee, lid van de commissie Nederlandse gebaren taal (onderwerp: de betekenis van de officiële erkenning van geba rentaal voor auditief gehandicapte Nederlanders); mw. M. Fluitsma, Stichting maat schappelijke dienstverlening aan doven (onderwerp: voorzieningen ten dienste van doven). Na de lunch (die wordt opgeluis terd met een stukje dovencaba- ret) is er. een workshop, onder lei ding van het Handtheater. Daarna volgt een paneldiscussie o.l.v. de dagvoorzitter. Het geheel wordt afgesloten met de opvoering tbv. de deelnemers aan het symposium van het splin ternieuwe theaterstuk "King Kong in Klein Carré". (Hierover meer, elders op deze pagina). Het symposium begint om 10.00 uur. Tot en met de opvoering van King Kong, duurt het tot 17.15 uur. Belangstellenden Uitgenodigd voor het symposium zijn allerlei instellingen en perso nen die dagelijks met dovenpro- blematiek te maken hebben of die er in hun werk mee te maken kun nen krijgen, bijvoorbeeld in ver band met voorzieningen. Er is nog een aantal plaatsen vrij voor belangstellenden. Wie geïnteresseerd is kan zich te lefonisch aanmelden bij: Winnie de Graaf, afdeling voorlichting provincie Zeeland, tel. 0118 631559. Men krijgt dan een program ma etc. toegzonden. De toegang is gratis, tussen de middag wordt een lunch aangeboden. Plaats: informatiecentrum pro vincie Zeeland, Abdijplein 9, Middelburg. De statencommissie welzijn vergadert maandag 11 novem ber, 9.30 uur. Gesproken wordt over de zieken huissituatie in Zeeuwsch-Vlaan- deren, subsidie voor De Zeeuwse Taele, de financiële positie van het Zeeuws orkest en de financie ring van de ouderenzorg. Op de agenda staan verder het plan jeugdhulpverlening, de bud getfinanciering van de Zeeuwse sportraad en de herstructurering van de provinciale welzijnssector. De statencommissie waters taat en verkeer vergadert ook maandag 11 november. De aan vangstijd is 13.30 uur. Vast agendapunt is de voortgang bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. De inwerkingtreding van het soci aal statuut voor de opheffing van de PSD is een apart punt op de agenda. Andere onderwerpen zijn het project Duurzaam veilig Zeeuwsch-Vlaanderen, een krediet van 5 ton voor twee onderzoeken naar een voet/fietsveer Vlissingen-Breskens en de streek- planuitwerkmg Schouwen-West. De statencommissie economie vergadert woensdag 13 novem ber, 15.30 uur. Agendapunten zijn een bijdrage in het plattelandstoerisme, de streekplanuitwerking Schouwen- West en de jaarstukken van het recreatieschap Veerse Meer. De statencommissie ruimtelij ke ordening komt vrijdag 15 november, 9.30 uur, bij elkaar. Ook hier is de streekplanuitwer- king Schouwen-West onderwerp van gesprek. Andere punten zijn het verschijnsel landschapscam pings en de mestproblematiek in relatie tot de ruimtelijke ordening. De statencommissie milieu bespreekt vrijdag 15 november, 14.00 uur, onder andere de aan schaf van mobiele luchtmeetappa- ratuur, het jaarprogramma ruimte, milieu en water en de verlenging van de werkingsduur van het waterhuishoudingsplan. Op de agenda staan verder het plan van aanpak mest en ammo niak, de afwijzing van subsidies voor gescheiden inzameling van afval en de streekplanuitwerking Schouwen-West. De commissies ruimtelijke ordening en milieu vergaderen aan Het Groene Woud 1. Middelburg. De andere com missies komen samen op het adres Abdij 6, Middelburg. Alle vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. De agenda's en de stukken liggen ter inzage in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 10, Middelburg. Roim een week geleden ging het theaterstuk "King Kong in Klein Carré" in Amsterdam in première. Op woensdag 13 november is het al te zien in het Middelburgse Minitheater, Verwerijstraat. Aanvang: 19.30 uur; kaarten reserveren: tel. 0118 650211. "King Kong" is een theaterstuk in gebarentaal, dat wordt vertaald jn gesproken Nederlands. Het is dus zowel voor doven ais horen den te volgen. Het stuk is gebaseerd op de beroemde film uit 1933, waarin de angstaanjagende gorilla verliefd wordt op het filmsterretje Ann. King Kong is geproduceerd door Vi-taal in samenwerking met Carré Theaterproducties. Aan de voorstelling werken mee: Tony Bloem, Ruud Janssen, Daria Mohr, Marc Krone, Josef Willems en Helmert Woudenberg. mBHÊÊÊÊKÊÊÊÊtmÊÊÊÊÊtmÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKm Streekplanuitwerking rijksweg 57 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben 8 oktober 1996 de streekplanuitwerking tracé rijks weg 57 (Middelburg-Veere) en de antwoordnota definitief vastge steld. De streekplanuitwerking is nodig voor de gemeenten om in de be stemmingsplannen de weg te kun nen inpassen. Daarbij gaat het om gronden en alle andere belangen die bij de aanleg van de weg aan de orde zijn. De streekplanuitwer king is globaal. Verdere detaille ring komt in de gemeentelijke be stemmingsplannen aan de orde, nadat het zgn. open planuit-wer- kingsproces (inspraak door rijks waterstaat) heeft plaatsgevonden. De streekplanuitwerking ligt van 7 november tot en met 18 decem ber 1996 ter inzage bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, op werkda gen van 9.30-12.30 en 13.30- 16.30 uur, bij de gemeenten Middelburg en Veere en bij de Centrale Dienst Gemeentewerken te Serooskerke (tijdens kantoor uren). De stukken kunnen eventueel wor den opgevraagd bij het informatie centrum (tel.0118-631400). Streekplanuitwerking Beleidsplan Oosterschelde Provinciale Staten van Zeeland hebben op 7 april 1995 het be leidsplan Oosterschelde vastge steld. Dit plan omvat het Ooster- scheldegebied en vervangt het beleidsplan uit 1982. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op 21 november 1995 de daarbijbehorende streekplanuit werking definitief vastgesteld. Deze uitwerking vult het streek plan 1988 nader in met betrek king tot natuur, visserij, recreatie en haventerreinen. De streekplanuitwerking ligt van 7 november tot en met 18 decem ber 1996 ter inzage bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, op werkda gen van 9.30-12.30 en 13.30- 16.30 uur en in de gemeentehui zen van Bruinisse, Duiveland, Zierikzee, Middenschouwen, Westerschouwen. Veere, Noord- Beveland, Goes, Kapelle, Reimers- waal en Tholen. De stukken kun nen eventueel worden opge vraagd bij het informatiecentrum (tel.0118-631400). Kosten f 15.-. lijke maatregelen heeft geresul teerd in genoemd programma van maatregelen. De vooraf gestelde saneringsdoelstelling van 45 dB(A) (exclusief tractorverkeer) voor deze saneringswoningen kan grotendeels worden gehaald. Ten gevolge van tractorverkeer zou den na het treffen van de sane ringsmaatregelen nog twee wonin gen een hogere geluidbelasting hebben dan 55 dB(A). Voor trac torgeluid zijn geen maatregelen mogelijk. Krijger is direct na het bekend worden van de resultaten van de saneringsonderzoeken overgegaan tot het invoeren van geluidreducerende maatregelen. Op grond van de geactualiseerde gegevens (op 14 juni 1994 is een de gehele inrichting omvattende revisievergunning verleend, waar in de reeds getroffen sanerings maatregelen zijn verwerkt) geldt dat voor één saneringswoning in de oogstperiode niet kan worden voldaan aan de saneringswaarde van 55 dB(A). In de met-oogstpe- Geluidsanering industrieterrein Krijger Renesse Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de terinzageleg- ging van het ontwerp programma van maatregelen in het kader van de sanering industrielawaai voor het industrieterrein Krijger te Renesse. De geluidszone rond het industrie terrein Krijger is definitief vastge steld door Gedeputeerde Staten op 9 augustus 1988. Daarbij is gebleken dat 3 woningen een hogere geluidbelasting vanwege het terrein ondervonden dan 55 dB(A). Het onderzoek naar moge riode wordt wel voor alle drie saneringswoningen aan de sane ringswaarde van 55 dB(A) vol daan. Omdat de oogstperiode. afhankelijk van het weer, slechts 2 a 6 weken duurt, wordt het toe kennen van een hogere waarde van 64 dB(A) voor de betreffende woning toelaatbaar geacht. Voor deze woning zijn wel gevelmaatre gelen nodig om te voldoen aan de toelaatbare waarde van 40 dB(A) voor het geluidniveau binnen de woning. Voor de overige twee saneringswoningen zullen Gedepu teerde Staten aan de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer verzoe ken een maximaal toelaatbare gevelbelasting van 55 dB(A) vast te stellen. Het ontwerp-programma van maatregelen en de daarop betrek king hebbende stukken liggen ter inzage van 7 november tot en met 4 december 1996 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeentehuis van Westerschouwen, Kloosterweg 60 te Burgh-Haamstede, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en (na tel. afspraak 0111-651651 tst 240) op maandagavond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 4 december 1996 schriftelijk hun zienswijzen ten aanzien van het ontwerp-programma naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Directie ruim te, milieu en water, Postbus 165, 4330 AD Middel-burg, Zij kunnen verzoeken hun persoonlijke gege vens niet bekend te maken. Wie van gedachten wil wisselen over het ontwerp-programma kan tot en met 4 december 1996 daartoe telefonisch een afspraak maken (0118-631984). Mondelinge zienswijzen kunnen dan naar voren worden gebracht. WEEGSCHAAL NODIGT plateau-, pallet-, klok-, toonbank- of precisicwecgschalcn voor controle en handelsdoeleinden U vind hem bij... Kruysse Weegapparatuur Krabbendijke Aalbejsestraat 37. Krabbendijkc tel 0113-501394. lax 502599 VRIJDAG 8 NOVEMBER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5