Sint *Kico> tfeed idee, cviM&eCevt i*t %ieni6$ee! ett, ttac&tvsiievtdfe (2>6>&co>i<a,ctetettesi v-cctt 4teede meest &cci&ett SURPRISE KRANT Bari kreeg hij een praalgraf in een spe ciaal voor hem gebouwde kerk. Koop lieden uit Venetië vonden enige tijd. later nog meer resten van Nicolaas en stichtten ook een Sint Nicolaaskerk. De resten van de goedheiligman wer den nog meer verspreid toen bewo ners van de Lotharingse plaats Va- rangéville een vingerkootje hadden weten te bemachtigen. Varangéville werd een bedevaartsoord toen er de Nicolaaskapel werd gebouwd. Kinderen In de middeleeuwen werd Sint Nico laas steeds meer een beschermheili ge van jongeren. Scholieren hadden behoefte aan een eigen schutspa troon. Een legende waarin de heilige drie vermoorde studenten weer tot leven wekt, zorgde ervoor dat hij pop ulair werd onder de jongeren. In de loop der tijd verschoof Sint Nicolaas als beschermer van jongeren naar kleine kinderen. Dat komt waarschijn lijk doordat jongere kinderen kwets baarderzijn. Sinterklaas komt volgens de Neder landse overlevering uit Spanje, terwijl hij in werkelijkheid alleen met Turkije en Italië te maken heeft gehad. Spanje wordt in Nederland gezien als het 'land van Sinterklaas' omdat de goedheilig man van oudsher lekkernijen en spe cerijen meebracht, die via Spanje wer den ingevoerd. Er is een verklaring die zegt dat Zwarte Piet de duivel is die door Sint Nicolaas is overwonnen. Hij werd de knecht van de heilige. Uit een ander verhaal blijkt dat Nicolaas zijn knecht aan de voor avond van zijn feest op pad stuurde om te vragen of de kinderen zoet waren geweest. Zijn gezicht is zo zwart als roet geworden omdat hij steeds door schoorstenen heen moet. leder jaar op 5 december zitten duizenden kinderen vol ver wachting uit te kijken naar wat er die avond zal gaan gebeu ren. Gebonk op de deur, pepernoten die door de huiskamer vliegen en cadeau's op de stoep: dat is het Sinterklaasfeest zoals dat in Nederland wordt gevierd. De Sinterklaas zoals wij die nu kennen, is dezelfde als de heilige Nicolaas die bisschop van Myra was rond het begin van de vierde eeuw. Volgens legenden was Sint Nicolaas als baby al opmer kelijk. Hij moet bij zijn eerste bad rechtop in het water hebben gestaan alsof hij God wilde bedanken voor dit wonder. Ook zou hij op vastendagen de borst van zijn moeder hebben ge weigerd. Beschermheilige Nicolaas was naar zijn oom genoemd. Die oom was zijn grote voorbeeld. De jonge Nicolaas was ontzettend intelli gent, vriendelijk en vroom en hij genas al op jonge leeftijd zieke mensen. Toen hij negentien jaar was, werd hij tot priester gewijd. Hij wilde, net als zijn oom, de heiligdommen in Jeruzalem bezoeken. Hij ging met een Egypti sche boot mee. Onderweg droomde hij dat het schip een storm zou mee maken, maar dat iedereen aart boord ongedeerd zou blijven. Hij vertelde de bemanning over zijn visioen en toen donkere wolken samenpakten, verze kerde hij hen dat niemand bevreesd hoefde te zijn, als ze op God vertrouw den. De storm werd op een gegeven ogenblik zo hevig, dat één van de zee lieden in de mast klom om de sagen vast te maken. Daarbij verloor hij zijn evenwicht, viel op het dek en was op slag dood. Nadat de storm ging liggen treurde iedereen om de dode, maar toch was men blij dat de rest van de opvarenden ongedeerd was. Nico laas bad tot God en plotseling stond de zeeman weer op alsof er niets was gebeurd. Na dit voorval stond Nico laas te boek als de beschermheilige van zeelieden. Bedevaartsoord Sint Nicolaas, de bisschop van Myra, werd zeer populair na zijn dood. In 1087 werd heel Myra (toen nog gele gen in het Griekse rijk) verwoest door de Turken. Ook de basiliek van de hei lige Nicolaas, de Hagios Nikolaos, werd grotendeels afgebroken. Zeven entachtig dappere mannen uit Bari, een havenstad in Zuid-ltalië, reisden daarop naar Myra om de stoffelijke resten van de heilige mee te nemen. In 'Mijn dag- en nachtvriendje' is een zachte knuffel voor het slapengaan. Baby's vanaf drie maanden hoeven zich in het donker niet meer alleen te voelen. 'Mijn dag- en nachtvriendje' heeft let terlijk twee gezichtjes. De pop heeft een mutsje waarmee hij steeds een gezicht kan bedekken. Voor 's nachts heeft de pop de oogjes toe en een lila pyjama aan en overdag komt er een wakker gezichtje tevoorschijn met ge opende ogen. Handig is, dat de knuffel in de machine wasbaar is. 'Mijn dag- en nachtvriendje' kost zo'n dertig gulden. Met 'Mijn dag- en nachtvriendje'valt iedere baby snel in slaap. (foto TheP.R. Factory). De chocoladeletter is een lekkernij die niet is weg te denken Dedelicatessevanpure.witteofmeik- bij het Sinterklaasfeest leder jaar weer rond de vijfde de- "nheTgeg^ cember worden er in Nederland enkele miljoenen letters ver- brikant Verkade komt dat niet direct orberd. doordat Sinterklaas populairder is ge worden, maar door het feit dat men steeds meer geld uitgeeft aan snoep goed en dus ook aan de letter van cho cola. At men vroeger bijvoorbeeld alleen een letter op vijf december, tegen woordig is het vrij normaal als de goedheiligman ook de dagen vóór het Sinterklaasfeest al één of meerdere exemplaren in de schoen stopt. De chocoladeletters die hier in de win kels te krijgen zijn, neemt de Sint niet helemaal mee uit Spanje. Die worden in Nederland gemaakt. Bij zowel Dros te als Verkade begint de productie al in het voorjaar. Droste gaat ongeveer twee maanden door en Verkade is er plusminus een half jaar mee bezig. De Verkade-fabriek produceert dan ook het grootste aantal chocoladeletters. In groothandels liggen de letters al vanaf september in de rekken omdat er dan al vraag naar is. De letters zijn zelfs zó gewild, dat mensen zelfs de neiging vertonen om te gaan hamste ren, bepaalde letters zijn eenvoudig weg al ruim voor pakjesavond uitver kocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 22