Het extraatje van Unox. Spelenderwijs beter leren praten met de logopediste Gratis bril voor de duizendste klant Concert van Cosa Nostra Jassgang Springen, klimmen, schminken pijltjes schieten en goochelaar D'N DIECK Bij Pearle Opticiens DECO HOME ZORGT ERVOOR DA T IK MOOIER WOON (l'DA YACU VUE\ ra ALEX DE NIE OPTIEK ADVERTEER GRATIS IN HET EXTRA NIEUWSBLAD Dag van de Logopedie op donderdag 14 november Rabobank Schouwen/Zierikzee viert spaarweek 't Swarte Schaep Deze week alleen bij Albert Heijn. OU HET Mm NIEUWSB WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 ZIERIKZEE - De exploitanten van de Zierikzeese vestiging van Pearl Opticiens Archie en Christine Staal verwachten deze week de duizendste klant in hun winkel. Pearle Opticiens vestigde zich begin dit jaar aan het Zierikzeese Havenplein. De duizendste klant die besluit om een aankoop te doen bij de opticien heeft geluk. Hij of zij krijgt de hele aankoop gratis. Ter gelegenheid van de duizendste klant wordt bij de opticien een feestweek gehouden, waarbij mensen die binnen lopen worden ver wend met koffie en gebak. Daarnaast zijn er een aantal speciale aanbiedingen, waar onder een jaar onvoorwaar delijke garantie op krassen en breuken van een brilmon tuur dat men aankoopt. In de winkel wordt gratis de WN-gecertificeerde oog meeting verricht. Er zijn nieuwe collecties brilmontu ren te zien van de merken Ra- vel, Verdi en Harley Davids on. Advertentie ^aeco^ HOME Oostdijk 1 I 3245 AS Sommelsdijk Tel. 0187-487184 Advertentie Advertentie DISPOSABLE CONTACTLENZEN wou JjjvTvnton gratis* proefpaar nu verkrijgbaar exclusief aanpaskosten BURGHSERING 27 BURGH INFO: 0111-652440 'S MAANDAGS GESLOTEN y Advertentie GOED UITGERUST EN PERSONEEL OPENT BEKEND RESTAURANT IN WESTENSCHOUWEN BURGH-HAAMSTEDE - Na een rustperiode van bijna 2 weken opent restaurant ,,De Schouwse Pot" aanstaande vrijdag zijn deuren weer en blijven dan ook buiten de maandag en dinsdag, de gehele week geopend. Het restaurant heeft tevens in gehaakt op de goede pa lingvangst in de Ooster- schelde en biedt deze week zijn bezoekers de kans om ongelimiteerd gebakken pa ling te komen eten voor slechts 29,50 per persoon. Advertentie Ruim de zolder maar'es op Plaats een GRATIS EXTRAATJE en bereik ruim 30.000 brievenbussen! (Zie advertentie elders in deze krant) ZIERIKZEE - Legostenen, modelautootjes, spelle tjes, poppen en prentenboeken. De kamer, waarin logopediste E. M. Ligthart-van der Spek haar werk doet, heeft wat weg van een klein kleuterschoollo kaal. Ook in de dagelijkse praktijk wordt in de ruimte regelmatig geknipt, geplakt, gespeeld en ge lezen. Dat alles in het kader van de oefeningen waarmee de spraakstoornis of taalachterstand van jeugdige cliënten wordt aangepakt. Mevrouw Ligthart heeft al ruim 25 jaar een praktijk in Zierikzee. Behalve kinderen behandelt zij daar ook vol wassenen, voor wie praten een probleem is. Sinds kort wordt zij daarbij geholpen door Marjolein Schell uit Zierikzee, die aan de Hoge school Rotterdam de oplei ding logopedie volgt en in haar woonplaats stage loopt. praten. En dan speciaal op stoornissen op het gebied van spraak, stem, horen, mondfuncties en slikken. Ongeveer vier procent van de bevolking heeft proble men met het spreken. In Ne derland zijn ongeveer vier duizend logopedisten, die door middel van steeds bete re technieken in staat zijn daarbij hulp te bieden. Problemen met de spraak ontstaan, omdat iemand niet in staat is de spieren in zijn mond op de juiste wijze te ge bruiken. Daardoor kan hij de veertig verschillende klan ken, die gemaakt kunnen worden met de 26 letters van het alfabet, niet, of uitslui tend vervormd, uitspreken. Die problemen zijn het ge volg van afwijkingen in de mond zelf of van het feit dat het kind zijn mondspieren niet goed kan besturen. Mond-ademen Dat is soms het gevolg van een aangeboren lichamelijke afwijking. Maar meestal wordt het veroorzaakt door het zogenaamde 'mond-ade men' van kinderen. De tong blijft daarbij laag in de mond liggen of komt tussen de tan den. Hierdoor kan een 'luie' spraak, een neusspraak of lispelen ontstaan, vaak in combinatie met eet- en slik- problemen. Verkeerd mondgedrag kan ook op een gebrek aan 'trai ning' wijzen. Mevrouw Ligt hart weet uit ervaring dat spraakproblemen kunnen ontstaan als een kind een tijdje slecht hoort. Bijvoor beeld als gevolg van veelvul dige oorontstekingen, waar van met name kinderen in het kustgebied vaak last hebben. „Doordat ze slecht horen missen kinderen informatie. Ze horen niet hoe woorden worden uitgesproken, en zin nen worden gevormd. Daar door zijn ze niet, of minder goed, in sta^t om dat na te doen en ontstaat een ver keerde manier van praten of een achterstand." Het is belangrijk dat ouders hier alert op zijn. Vaak wor den slechthorendheid of spraakstoornissen ook ont dekt op het consultatiebu reau voor kleuters of door de schoolarts. Taalprobleem Spraakproblemen kunnen ook het gevolg zijn van een taalprobleem, dat in de her senen zit. Mensen kunnen dan niet de goede woorden vinden, terwijl met de stem, de mond en het horen alles in orde is. Soms ook dringen de woorden van anderen niet tot iemand door, laat staan dat hij of zij een goed ant woord zou kunnen geven. Als een cliënt bij mevrouw Ligthart komt, onderzoekt zij eerst wat de oorzaak is van de problemen. Op basis daarvan bepaalt zij welke oefeningen het meest effec tief zijn om die problemen aan te pakken. Bij spraak stoornissen bestaat de be handeling vaak uit oefenin gen, die bepaalde spieren in de mond versterken. Oefe ningen die vooral aan kinde Voetafwijkingren Beiden reageren enthousiast op het initiatief van de Ne derlandse Vereniging voor Logopedie en Foniatrie (NVLF) om een 'Dag van de Logopedie' te oi> ganiseren. Veel mensbTTwe- ten niet wat logopedie in houdt. Als ik vertel dat ik die studie doe, blijkt vaak dat mensen denken dat het iets te maken heeft met voet afwijkingen," aldus Marjo lein Schell. Dat is bepaald niet het geval. Logopedie richt zich op het Lichaamshouding In grote lijnen bestaat de be handeling uit het opnieuw opbouwen van de juiste li chaamshouding en adembe weging. Vervolgens wordt het gebruik van de stem ver beterd en tenslotte wordt de cliënten geleerd om het stem gebruik toe te passen in de sociale omgang met anderen. Mevrouw Ligthart behan delt in haar praktijk volwas senen, jongeren en vooral kinderen. De problemen waarmee zij worstelen be staan uit spraakstoornissen of taalstoornissen. Logopediste E. M. Ligthart-van der Spek aan het werk met een van haar jeugdige cliënten. ren op een speelse wijze wor den gepresenteerd. Blaas voetbal Zo zijn zowel het aloude blaasvoetbalspel, een mond harmonica als allerlei soor ten fluitjes effectieve hulpmiddelen bij blaasoefe- ningen. Het Memoryspel is een mogelijkheid om de spraak en concentratie van mensen met een taalstoornis te verbeteren. Terwijl het be noemen van plaatjés op bla den en in boeken een belang rijke bijdrage kan leveren aan een beter gebruik van be paalde mondspieren. Ook worden kinderen aange moedigd om met een spatel tussen de lippen plaatjes in te kleuren en maken me vrouw Ligthart en haar sta giaire dierengeluiden samen met jeugdige cliënten. Het is volgens de logopedistes van het grootste belang dat die oefeningen thuis worden voortgezet. „Een half uurtje per week bij de logopediste is niet voldoende. Er moet ook thuis worden gewerkt om de mondspieren te ver sterken of het geheugen te trainen." Over belangstel ling en medewerking van de ouders van jeugdige cliënten heeft mevrouw Ligthart niet te klagen. „Ouders van jonge kinderen blijven vaak bij de spraakles, omdat het kind zich dan beter op zijn gemak voelt. Altijd zijn zij bereid om de oefeningen thuis voort te zetten." Behalve in een praktijk aan huis, zijn logopedisten ook actief in verpleeghuizen, zie kenhuizen en andere zorgin stellingen. Ook zijn zij te vin den in het speciale onderwijs, waar leerlingen vaker problemen hebben (Foto: Marijke Folkertsma) met het praten. De Dag van de Logopedie wordt donder dag 14 november in alle lan den van de Europese Unie ge houden. Vragen V In Nederland is van 9>00 tot 22.00 uur een speciaal tele- foonummer met vele lijnen beschikbaar: 0182-523300. Een aantal logopedisten is op die manier beschikbaar om vragen van het grote publiek te beantwoorden over alles wat met logopedie samen hangt. De kinderen vermaakten zich prima tijdens de Rabobank-spellenmiddag. (Foto: Marijke Folkertsma) De Cosa Nostra Jassgang BROUWERSHAVEN - In jazzcafé 't Swarte Schaep in Brouwershaven treedt zondag 10 november de Cosa Nostra Jassgang op. De jazzmiddag begint om 15.00 uur. De Cosa Nostra Jassgang wordt uiterlijk gekenmerkt door mafia-kledij met sma keloze details en ook de mu ziek die ze maken is 'stijl loos'. Dat houdt in dat de Jassgang er niet op uit is mu ziek te imiteren uit een be paalde periode of van een an der orkest. Het muzikale materiaal van de groep werd gekozen uit de periode 1925 tot 1940 en al spelend verwerkt tot een ei gen produkt. Daarbij wor den de specialismen van de 'gangsters' onderling uitge buit. Onder meer het subtie le trombonespel van 'stille sluiper' Slide, de, juichende klarinet van 'meesterkra- ker' Claruso em de explosie ve banjo van de rijpe Bana nas. Het benadrukken of elimine ren van een of meer van deze kwaliteiten levert een breed scala van muzikale sferen op. De groep speelt onder meer het ingetogen nummer 'Save it pretty Mamma' en het elegante My Pet'. De jazz middag is gratis toeganke lijk. 'T Swarte Schaep is ge vestigd aan de Haven Zuidzijde 16 in Brouwersha ven. vaste ovenschotel Iter waande van 29.-!]. die u Kunt winnen. Kijk op de verpakking! Unox-rook- worst is zoals-ie zijn moet. Goed gekruid en ge rookt en lekker sappig Fantas tisch bij een echte Hollandse stamppot. Zeker als u die stamp pot opdient In de gezellig vuur- Unox Magere rookworst, OIO pak 250g-35? 3. li? Unox Runder rook- t a r» worst, pak 250g-449 O.Ht/ Unox Rookworst Q cn pak 250 gram Z. D\j Nu met kans op een gezellige, sfeervolle ovenschotel ZIERIKZEE - ,,Het is wel een hele snelle muis hoor. Pas maar op dat hij niet tegen je neus aanspringt!" Met deze woorden moedigt de man van het muizen- spel een als piraat geschminkt kind aan, dat haar neus bijna in een schuin aflopende smalle tunnel drukt. Daaruit kan ieder moment een stoffen muis tevoorschijn kan schieten. Die moet ze proberen te pakken voor hij verdwijnt in de volgende tunnel. de spelen opgesteld, waar aan de kinderen konden deelnemen. Het muizenspel vormde on derdeel van de spellenmid- dag, die de Rabobank Schou- wen-Zierikzee organiseerde ter gelegenheid van de jaar lijkse spaarweek. Ieder kind dat tijdens die week een be drag op zijn of haar spaarre kening Het zetten, werd uit genodigd voor het evenement. Busjes Wat anders Verder konden ze zich uitle ven op een springkussen, een nieuw uiterlijk laten schmin ken, een steile wand beklim men en kijken naar de verrichtingen van een goo chelaar. Het was voor het eerst dat de Rabobank Schouwen-Zierikzee op deze wijze aandacht besteedde aan de spaarweek. „We wilden eens wat anders doen. Meestal geven we de kinderen tijdens de spaar- .week een cadeautje. Maar het leek ons leuk om een keer op deze manier aandacht te besteden aan onze jeugdige klanten, aldus credietbe- heerder en PR-man D. L. Ob- bink. Hij vertelde dat het voorlo pig om een eenmalig evene ment gaat. „We willen even de reacties afwachten, voor we besluiten om vaker een spellenmiddag te organise ren naar aanleiding van de spaarweek." Dat had tot gevolg dat vorige week ruim 35p kinderen van uit het gebied tussen Nieu- werkerk en de Westenschou- wen naar sportcentrum Onderdak kwamen, waar de spellenmiddag werd gehou- den. De Rabo-bank zette bus jes in om de jeugd uit plaat sen buiten Zierikzee naar de sporthal te vervoeren. Daar waren zes verschillen- Advertentie Samen werken naar 2000 Get van de Velde-de Wilde, Wethouder in Brouwershaven en lijsttrekker van de WD: Het behoud van het onderwijsaanbod is van groot belang voor ons eiland, zie ook adv.pag. 8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1