Kritiek Brouwenaars op verkeersmaatregelen Middelburg het toneel van open huis de Zeeuwsche Hoogaars dichters streeknieuws Vroeger mochten er geen vrachtwagens door de straat Dienstverleningspunten in Bru en in de Westhoek Fiets Opening door gedeputeerde De Kok ai <u Democratie op laagpitje DINSDAG 5 NOVEMBER 1996 NR 26073 5 De Noorddijkstraat: vroeger verboden voor vrachtwagens. Nu mogen alleen voertuigen langer dan ach\ (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - Niet iedereen in Brou wershaven is - zo bleek gisteren tijdens de ver gadering van de dorpsraad - blij met de bij wij ze van proef in de Smalstad genomen verkeersmaatregelen. Wat de een niet ver ge noeg gaat is voor de ander net een brug te ver. Met name het gesloten verklaren van straten voor voertuigen langer dan acht meter zorgt voor verdeelde meningen. Van gemeente Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - In Bruinisse en in de huidige ge meente Westerschouwen komen hulpgemeente huizen of 'dienstverleningspunten', zoals VVD- lijsttrekker G. van de Velde het gisteravond omschreef. SCHOUWEN-DUIVELAND Opbrengst Dorkas De inzamelingsactie van de christelijke hulporganisatie Dorkas International, die za terdag overal in het land werd gehouden, heeft 7.700 kilo voedsel en een geldbedrag van 2.700 gulden opgebracht. Van het voedsel worden deze week voedselpaketten gemaakt in het depot. Deze worden ver volgens met vrachtwagens naar Oost-Europa vervoerd. ZIERIKZEE Speelgoedbeurs Ook dit jaar houdt speelo- theek Leentjebuur weer een speelgoedbeurs en wel op za terdag 9 november. Wie nog overtollig geworden speelgoed kwijt wil, kan bellen met Ly- dia de Raad (412927). Alle soor ten speelgoed zijn welkom zo als baby speelgoed, puzzels, spelletjes, maar ook sportarti kelen als rollerskates, skate boarden en fietsjes kunnen in geleverd worden. Inleveren kan op donderdag 7 november 's middags van 16.00 tot 17.30 en 's avonds van 19.00 tot 20.30 uur bij de speelotheek in het MFC aan de De Huijbert- straat. De verkoop van het speelgoed is op zaterdag 9 no vember in de aula van het MFC van 10.00 tot 11.30 uur. Modeshow Tweedehands kleding die nor maal in de kledingboetiek worden verkocht, worden don derdag 7 november getoond in het gebouw van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zie- rikzee tijdens een modeshow. De modeshow wordt gehouden in samenwerking met de Vrou wenbond van het Leger des Hels. Er is niet alleen aan dacht voor mode, maar ook voor een lied en een woord uit de bijbel. De modeshow begint om 14.00 uur. HAAMSTEDE Klaverjaswedstrijd Niet minder dan 88 mensen de den mee aan het onlangs 'ge houden klaverjastoernooi van de afdeling Westerschouwen van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO). Winnaar van de wedstrijd werd Frans van Hemert met 5677 punten. De poedelprijs was voor Truus Coenen. ZONNEMAIRE Oud papier Harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire houdt zaterdag 9 november een oud papieraktie in de kern Zonnemaire en in het buiten gebied. De ophalers gaan om 09.30 uur uit de startblokken. Men wordt verzocht het oud papier gebundeld gereed te zetten. OOSTERLAND Japans leven De vrouw en het kind in Ja pan. Dat is het thema van de bijeenkomst van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) op donderdag 21 no vember. De leden van de afde ling komen bijeen in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland, waar het onderwerp wordt toegelicht door de dames Le Clerque en Braai uit Klaas waal. Zij vertellen onder meer over de opvoeding en het on derwijs van het kind en de po sitie van de vrouw in Japan. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 12 december is in de Oosterhof een bijeenkomst van de NBvP waarbij het ma ken van kersttaart en cake cen traal staat. BRUINISSE Postzegelruilavond De leden van postzegelvereni ging Bruinisse komen donder dag 7 november bijeen op de maandelijkse ruilavond in het Hervormd verenigingsge bouw. Vanaf 19.00 uur worden de junioren verwacht. Na 20.00 uur zijn de senioren hartelijk welkom. Geslaagd De Bruse brandweerman C. C. Hartoog behaalde het diploma onderbrandmeester. Brand weercommandant J. de Ronde slaagde voor een deelcertifi caat dat bij dit diploma hoort. De brandweerlieden krijgen woensdag 4 december hun 'pa pier' uit handen van burge meester A. Vogelaar tijdens een bijeenkomst in de brand weerkazerne. Enkele maanden geleden werd in Brouwershaven besloten om een kritisch te kijken naar het aantal verkeersborden. Die kritische blik heeft uiteinde lijk geleid tot het weghalen van een fors aantal borden en in het verlengde daarvan.is een aantal verkeersmaatregelen getroffen. Eén van de belang rijkste, meteen ook de twistap pel, is het verbod voor voertui gen langer dan acht meter in bepaalde straten. „Vroeger mochten er geen vrachtwagens door de straat. Nu mag dat wel als ze maar niet langer zijn dan acht meter. Dan vraag ik mij toch af waar de gemeente Brouwershaven mee bezig is," was het com- De Stichting Behoud Hoogaars wil de aandacht voor de oude Zeeuwse visserschepen en vis technieken levend houden. Doel van de open dag is om het publiek kennis te laten maken mentaar van een van de men sen op de publieke tribune. Een ander geluid kwam uit de hoek van de ondernemers. „Bij mijn bedrijf moeten verschil lende firma's spullen afleve ren en ze hebben geen van allen vrachtwagens die korter zijn dan acht meter," aldus een van hen. Beschermen Waarom in een straat die vroe ger taboe was voor vrachtwa gens deze nu wel mogen rijden kon parkeerwachter M. J. Ti- chem niet vertellen. Dat een aantal straten afgesloten is voor voertuigen langer dan acht meter is volgens Tichem met de oorspronkelijke bouw wijze van de Zeeuwsche Hoog aars, het vissersschip van wel eer. Daarnaast wil de stichting de bezoekers in een grote tent informatie verschaffen over ter bescherming van zowel wegdek als huizen. Brouwers haven heeft veel smalle straat jes en er werd volgens de par keerwachter nogal eens een goot beschadigd terwijl het wegdek ook veel te lijden had van het zware verkeer. Dat leveranciers niet zouden beschikken over vrachtwa gens korter dan acht meter werd door Tichem bestreden. „In Zierikzee speelt hetzelfde en daar zie je dat bijvoorbeeld Van Gent Loos bedrijven be voorraadt met kleine vracht wagens. Daar hebben zij zich aangepast aan de regels." Ove rigens kan voor het verbod ontheffing worden aange vraagd door leveranciers en dat is volgens Tichem in de praktijk ook al gebeurd. Niet alleen door bedrijven maar ook door caravanbezitters. Een kritische noot kwam van de publieke tribune. „Waarom is niet tevoren overlegd met de ondernemers en de mensen uit Brouwershaven. Nu komen de klachten achteraf. Dat is toch het paard achter de wagen spannen?" Dorpsraadvoorzit ter L. Obbink ging daar niet op in maar verzekerde het pu bliek wel dat de kritische ge- uiteenlopende activiteiten op het terrein van het maritieme, culturele en industriële erf goed. Tijdens de open dag kunnen belangstellenden met eigen ogen zien hoe de restauratie van de YE 36 - de enige hoog aars die nog in de vaart is - in zijn werk gaat. Deze winter wordt het achterdek gerestau reerd en de kielbalk vervan gen. Ook worden op verschil lende plaatsen nieuwe inhouten aangebracht en krijgt het schip een nieuwe (hulp)motor. De scheepstim merlieden zijn die dag aan het werk. Aan de kade zijn diverse mo numentale schepen in verschil lende stadia van restauratie te meter de straat niet meer in. luiden zeker meegenomen zul len worden bij de evaluatie van de proef. Poortershof Tijdens die evaluatie zal ook zeker de verkeerssituatie bij woonzorgcentrum De Poor tershof aan de orde komen. Verschillende insprekers klaagden over onveiligheid en auto's die zo geparkeerd staan dat de weg voor hulpdiensten versperd wordt. Verschillende suggesties werden gedaan om met name de voetgangers wat meer veiligheid te bieden. Nu loopt men, zo werd betoogd, het risico dat wie een voet bui ten de deur van de Poortershof zet van de sokken wordt gere den door een fietser of brom fietser. „Je hebt zo een fiets tussen je benen." Voor wat betreft hinderlijk ge parkeerd staande auto's riep Tichem de Brouwenaars op om het kenteken van de desbe treffende auto op te nemen en door te spelen aan de parkeer wachters. „Dan kunnen wij de eigenaar van de auto er op aan spreken. In de praktijk blijkt dat goed te helpen." zien. Present zijn hoogaars De Wet (1909), Hoogaars Jetty (1913), hengst Den Bruinen (1880) en hengst De Drie Ge broeders (1908). In de Zeeuwse Klipper Anna Catharina is een expositie te zien van (oude) scheepsmodellen en het pu bliek kan er ook terecht voor een demonstratie modelbouw, een foto-tentoonstelling en een video-presentatie. Sterke verhalen De bekende Zeeuwse visser Lein de Nooyer uit Vlissingen boet netten en vertelt sterke verhalen. Er wordt gewerkt aan scheepsmodellen en er is ook een zeilmaker aan het werk. De vereniging Botterbe- houd geeft informatie over de oude vissersschepen van de Zuiderzee: botters, pluten, bronzen en Texelse blazers. Er worden oude liedjes gespeeld op draaiorgel en buikorgel. Voor de inwendige mens wordt gezorgd met gebakken en ger ookte vis, haring en Hoogaars- bitter. De dag van de Zeeuwsche Hoogaars wordt gehou den op het terrein van Dutch Cleaning Mill aan de Klevers- kerkseweg in Middelburg. Be zoekers worden via verwij zingsborden naar de juiste plek geleid. Ieder half uur vaart er vanaf het kantoor van de havenmeester aan de Rou- aansekaai een gratis veer dienst naar de open-dagloca tie. Gevaren wordt met sleepboot Marsyl II en hoog aars De Wet. De open dag wordt gehouden in het kader van het 'Jaar van het Indus trieel erfgoed' en vormt tevens de afsluiting van de activitei ten op dit gebied in de provin cie Zeeland. Van de Velde zei dat op de ver kiezingsbijeenkomst van haar partij in de Zierikzeese Con certzaal. De hulpgemeentehui zen worden ingericht voor het verstrekken van paspoorten en rijbewijzen en andere servi ceverlening van de lokale overheid. De lijsttrekker, die als wethouder van Brouwers haven deel uitmaakt van de Stuurgroep Herindeling, licht te verder een tipje van de slui er op van het onderzoek dat momenteel gaande is naar de relatie tussen burgers en hun bestuur. Uit dat onderzoek komt volgens Van de Velde duidelijk naar voren dat de lo kale bestuurders momenteel makkelijk aanspreekbaar zijn. „De lijntjes zijn nu inderdaad heel kort. Maar uit de concept uitslag blijkt ook de angst over Het kiezersonderzoek van de Zierikzeesche Nieuwsbode van vrijdag 1 november geeft een triest beeld van de komende gemeenteraadsverkiezingen. Dat verbaast me overigens niet. Iedereen in dit land heeft weliswaar de mond vol over 'democratische besluitvor ming' maar vaak blijkt dat het bij deze kreet blijft. Als je praat met mensen, weet ieder te vertellen welke slech te beslissingen er allemaal worden genomen. Ik denk dan: doe er wat aan, zorg dan dat deze gemeenteraad niet terug keert bij een volgende verkie zing. Als dat niet gebeurt is het toch logisch dat er dan ge woon doorbestuurd wordt. De bestuurders kunnen dan zeg gen: We hebben het blijkbaar nog niet zo slecht gedaan, want ze laten ons zitten.' Onrechtvaardig is het ook dat plaatselijke bestuurders wor den afgerekend op nationale gebeurtenissen. Het is al meer malen gebeurd dat een perfect bestuurder niet terugkeerde omdat gestemd werd volgens landelijke trends. En dat is jammer. Het gaat er toch om dat in de gemeente waar jij woont, sprake is van een goed bestuur. Dus moet afgerekend worden op de bestuursdaden in de eigen gemeente. Het nieuwe gemeentebestuur staat straks voor een kracht proef. Laten we toch met el kaar beseffen dat wij alj inwo ners van die nieuwe gemeente gebaat zijn bij een bestuur dat gedragen wordt door een zo hoe het straks verder moet Dorpsraden, een goed commu nicatiebeleid en de dienstver leningspunten zijn volgens van de Velde middelen om het goe de contact tussen burger en be stuur na de herindeling in stand te houden. Gepeild Het onderzoek naar de relatie tussen bestuur en bestuurden wordt uitgevoerd door het bu reau SGBO. De meningen van de inwoners van Schouwen- Duiveland zijn voorafgaand aan de gemeentelijke herinde ling gepeild. Volgend jaar wordt opnieuw een onderzoek gedaan. De beide uitslagen worden vergeleken. De uit komsten kunnen van landelijk belang zijn. groot mogelijk aantal stem mers. Dan kan ook met recht gesteld worden: doe jullie best, bij de volgende verkiezingen rekenen we jullie af op de re sultaten! Laten we er in ieder geval voor zorgen dat de trieste voorspel ling van 65 procent opkomst zéér ruim wordt overschreden. Het gaat immers om onze eigen woon-, werk-, en leefomge ving. A. P.DEN REIJER Zierikzee Bij het lezen van het stukje in de Zierikzeesche Nieuwsbode van vorige week dinsdag over de fiets die de ambtenaren van de gemeente Duiveland krij gen, ging ik echt door het lint. Ik ben zelf ziek en vroeg een parkeerkaart aan om op een in- validenplaats te staan. Ik werd gekeurd en niet ziek ge noeg bevonden (kosten 75,-) Ik heb daar bezwaar tegen aan getekend en moest voor een hoorcommissie verschijnen. Daar kreeg ik te horen dat ik zolang ik nog achthonderd me ter kan lopen, ik niet in aan merking kom. Voor zichzelf was het toch makkelijk beslissen. Ik gun ze van harte die fiets. Als ik er zelf erg in had gehad, had. ik ook om een fiets gevraagd. R. DE GRAAF-VAN HERK Nieuwerkerk Brijdorpe Bocht in de weg, een camping, wat huizen, heuvel met graven, waar hoog, bomen suizen. Bouwland en hooiland, zo ver het oog reikt tot waar het land wordt beschermd, dus bedijkt. Rechts Brouwershaven en links Zierikzee - overal reizen hun kerktorens mee. Nietig gehuchtje, een stip op de kaart; niemand een zoektocht, een uitstapje waard. Enkel de naam klinkt lang na in je oor. als je hem leest, ben je 't buurtschap al door: Brijdorpe Stevig bord gort-melksepap? Het Brieden: warm, bruin, kleurend zoet elke hap! Zomaar twee namen uit Schouwens Zeeuws land - waarvan ik aanvoel, maar niet ken, de band met alle moeite, het zware bestaan: eeuwen lang boeren en water weerstaan; eeuwen lang vechten met zand, zee en wind; groen-kleigrijze polder met even een tint! M. A. Karten-Pols, Krommenie Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie rikzeesche Nieuwsbode en biedt tbuis-dichters urt de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dicht en wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naom van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. MIDDELBURG - Netten boeten, sterke verha len, zeilmakers aan het werk, een tentoonstel ling, video's en werk aan de restauratie van de YE 36 Andries Jacob. Er is zaterdag 16 novem ber van alles te beleven op het terrein van Dutch Cleaning Mill aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. Die dag is het de Dag van de Zeeuwsche Hoogaars. De open dag begint om 10.00 uur. Gedeputeerde G. de Kok geeft het startschot. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5