Jannie Knuist benoemd tot erelid van Rust Roest Meerderheid Zierikzeese fracties voor aanleg van rollerskatebaan De Danschutter (CDA) boos over onderwijsplan PvdA Géén raad M'schouwen Certificaten leerlingen Dierxschool Verdeling van lasten milieu Blikschade Hogeweg afgesloten Vernieling Bruse jeugdbrandweer behaalt de eerste prijs Voor vijftig jaar trouwe lidmaa tschap Alleen SGPIGPVIRPF houdt nog slag om de arm Vrijheid van onderwijs in het geding' BRUINISSE - Het Bruse CDA-raadslid N. P. de Danschutter is bang' dat met de decentralisatie van onderwijstaken naar de gemeente de vrij heid van onderwijs op Schouwen-Duiveland in gevaar komt. Hij leidt dit af uit het verkie zingsprogramma van de PvdA. In dat programma staat dat de financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs moet worden doorbroken. Volgens De Danschutter wordt hiermee de vrijheid van onder wijs ingeperkt. Temeer, daar de PvdA wil dat de gemeente in de toekomst overeenkom sten sluit met scholen, over bij voorbeeld de te leveren presta ties en de daaraan verbonden financiële middelen. Volgens de sociaal-democraten komt dit de kwalitéit van het onder wijs ten goede. Volgens De Danschutter on derscheidt het bijzonder on derwijs zich op basis van statu ten en doelstelling van het openbaar onderwijs. En juist het kenmerk van de vrijheid van onderwijs is volgens hem, dat „uitsluitend en alleen de besturen van bijzonder onder wijs bepalen en controleren of hun scholen voldoende kwali teit leveren. Daarbij past het de gemeenteraad niet om, met zonodig een financiële stok achter de deur om de hond te slaan, over hun schouders mee te kijken." De Danschutter neemt het de PvdA zeer kwalijk dat deze partij twijfelt aan de kwaliteit van het bijzonder onderwijs. De wedstrijd bestond uit vier onderdelen: een hindernis- baan, een aflegsysteem, een theorietoets en een estafette loop. Aan de wedstrijd voor ju nioren 'deden in totaal tien ploegen mee. De juniorenploeg van Bruinisse haalde in totaal 1.635 punten, gevolgd door Middelburg met 1.616 punten. Op de derde plaats eindigde Veere met 1.477 punten. Wes- terschouwen scoorde respec tievelijk 1.499 punten en 1.314 punten. De Bruse juniorengroep onder leiding van de jeugdleiders C. C. Hartoog, P. J. Hanse en A. den Hertog bestond uit: Mari- nus de Ronde (bevelvoerder), Aren van der Have en Marien Bolier, (aanvalsploeg), Rien Giljam en Christiaan Stoutëh (waterploeg) en Cornelis Hage (pompbediener). De eindrang schikking luidt: 1. Bruinisse, SCHARENDIJKE - In ver band met een tekort aan agen dapunten komen de Midden- schouwse raadsleden donder dag 14 november niet bijeen voor een gemeenteraadsverga dering. De eerstvolgende raadsverga dering is daardoor verschoven naar 2 december. Dat is tevens de laatste gemeenteraadsver gadering tijdens het bestaan van de gemeente Middenschou- wen. De gemeente gaat 1 januari, sa men met de andere eilandelij- ke gemeenten op in de nieuwe gemeente Schouwen-Duive land. MIDDELBURG - Nog nooit vertoond: in één keer negen tien technische vrouwen op de arbeidsmarkt. Vrijdag 1 november was een bijzonder dag voor de Janneke Dierxschool in Middelburg. Negentien cursisten kregen hun certificaat én ze hebben allemaal voor twee jaar een baan in de procestechniek. Het feit dat alle negentien Jan neke Dierx-cursisten meteen de arbeidsmarkt op gaan is volgens de school te danken aan de jarenlange samenwer king tussen het bedrijfsleven en de-school. De school werkt onder meer samen met de Sa- vepro. Volgens het verkiezingspro gramma van de PvdA heeft ge garandeerde gelijkstelling vaak tot gevolg, ,,dat prikkels ontbreken om je te onderschei den, het werkt een zekere ont wikkelingsluiheid in de hand". ,,Het zal je als bijzon der onderwijs maar gezegd worden," aldus De Danschut ter. De Danschutter vreest dat met de gemeenteraadsverkiezin gen op komst, de wens van de PvdA, ten uitvoer gebracht gaat worden. Door de verder gaande decentralisatie van on derwijstaken van het rijk naar de gemeenten per 1 januari en omdat de gemeenteraad het budgetrecht heeft, is het in ie der geval mogelijk. Met geen woord Daarbij komt volgens de Bruse christen-democraat, dat de paarse partijen in hun verkie zingsprogramma's met geen woord reppen over het garan deren van de financiële gelijk stelling van het onderwijs. Hij leidt daaruit af, dat er van deze zijde dan ook „weinig goeds" voor het bijzonder onderwijs te verwachten is. 2. Middelburg (I), 3. Veere, 4. Westerschouwen (I), 5. Sint Philipsland, 6. Middelburg (II), 7 Terneuzen, 8. Vlissingen, 9. Goes en 10. Westerschouwen II. Ook de acht adspirantenteams kregen vier wedstrijdonderde len te verwerken. De eerste plek werd veroverd door de ploeg van Goes met 1539 pun ten gevolgd door 2. Sint Phi lipsland, 3. Middelburg, 4. Westerschouwen, 5. Vlissingen (II), 6. Terneuzen, 7. Vlissingen (I), 8. Bruinisse. Op de Zeeuwse jeugdwedstrij den werd dit jaar een speciale prijs voor de beste pompbe dienden geïntroduceerd. Bij de junioren ging deze Vliegende Hollanderprijs naar Vlissin gen. Bij de adspiranten liet de pompbediende van Wester schouwen het hoogste aantal punten noteren. Burgemeester drs. R. Barbé rekte na afloop de prijzen uit. BRUINISSE - Ir. C. van Bruchem heeft vrijdag in Brui nisse een pleidooi gehouden voor een betere verdeling van milieulasten over de gehele maatschappij. Van Bruchem hield zijn ver haal tijdens een verkiezings bijeenkomst van de RPF. „Het thans gevoerde milieubeleid is nog niet voldoende om de geva ren te keren en drukt boven dien onevenredig zwaar op de agrarische sector," aldus Van Bruchem. Volgens hem kost het voldoen aan de milieu-ei sen de gemiddelde boer twin tig procent van zijn inkomen. Ten behoeve van de landbouw dacht hij aan subsidiëring van bedrijfsmilieuplannen en sti mulering van milieuvriende lijk beheer door middel van premi eregel i ngen „De scheppingsopdracht om de aarde te bebouwen en te bewa ren geldt onverkort, maar daarbij mag het bouwen niet ten koste gaan van het bewa ren," vindt de agrarisch eco noom, die werkzaam is bij het Landbouw Economisch Insti tuut. ZIERIKZEE - Twee auto's raakten gisteren beschadigd bij een aanrijding in de binnen stad van Zierikzee. Op de kruising van het Slab- berswerf en de P. D. de Vos- straat verleende een 54-jarige automobilist uit Vlissingen geen voorrang aan een 31-jari- ge man uit Zierikzee. Deze kon een aanrijding niet meer voor komen. Beide auto's raakten licht beschadigd. Verwachting t/m zaterdag 9 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 6 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp.5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht n. west 5 Zonneschijn 30% Kqps op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 6 nov. Zon op 07.45, onder 17.01 Maan op 02.10, onder 15.08 7 nov. Zon op 07.46, onder 16.59 Maan op 03.15, onder 15.31 Nieuwe Maan: 11 nov. (05.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer draait op volle toeren en Oceaanstoringen komen en gaan deze week. De storing die vandaag nog ver op de Oceaan lag, passeert ons morgenochtend. Dat het allemaal snel gaat blijkt ook uit het volgende: een luchtdeeltje dat zich vannacht op grote hoogte nog boven Montreal bevond, ligt mor genmiddag al boven Nederland. Niet alleen op grote hoogte staat veel wind. Langs de kust staat een harde tot stormachtige zuidwesten wind. Mogelijk trekt de wind even aan tot een echte zuidwesterstorm. Het weer blijft onveranderd wissel vallig. Vandaag waren het buien en lagen de maxima rond 11 graden, vannacht en morgenochtend regent het en is het zacht. De minimumtem peratuur wordt ongeveer 9 graden, morgenochtend loopt het kwik op tot een graad of 15. Morgenmiddag breekt de bewolking, maar de kans op buien blijft. Tegen het weekeinde neemt de neerslagkans af, datzelfde geldt dan voor de wind. BURGH - Tot 1 april volgend jaar is de Hogeweg tussen Burgh en de aansluiting met de Kraaijensteinweg afgesloten voor alle verkeer. Dit in verband met de recon structie van de weg. Het is de bedoeling dat de reconstructie voor Pasen 1997 afgerond wordt. ZIERIKZEE - In Zierikzee zijn dit weekend enkele ruiten in gegooid van Dagverblijf Brug- zicht aan de Scheldestraat in Zierikzee. Het is niet de eerste keer dat er vernielingen wor den aangericht bij Brugzicht of in de buurt daarvan. De politie zoekt de daders onder een groep jeugdigen, die zich regel matig ophoudt rondom Brug zicht. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. Zeeuwse kampioenschappen Terneuzen TERNEUZEN - De juniorenploeg van de Bruse jeugdbrandweer heeft tijdens de Zeeuwse kam pioenschappen in Terneuzen de eerste prijs ge wonnen. De beide juniorenteams van Wester schouwen eindigden op de vierde en de tiende plaats. Vrijdag Zaterdag DINSDAG 5 NOVEMBER 1996 NR 26073 „Het mooiste vind ik het lesgeven aan kinderen: je moet kind met de kinderen zijn, zeg ik altijd. "(Foto: Marijke Fol- Jannie Knuist: kertsma) ZIERIKZEE - Jannie Knuist, sinds 1946 lid van Gymnastiekvereniging Rust Roest, werd afge lopen zaterdag verrast met een gezellige avond, ter ere van haar vijftigjarig jubileum. Tijdens de feestavond werd ze benoemd tot erelid van de Zierikzeese gymnastiekvereniging. Afgelopen zaterdag, om 17.30 uur werd Jannie tot haar grote verrassing opgehaald door het bestuur van Rust Roest. Haar man had het goed verborgen weten te houden en Jannie zelf had er al helemaal niet bij stil gestaan. Bij een gezellig diner werd zij door het bestuur in het zonnetje gezet. Ze werd be dankt voor alles wat ze in al die vijftig jaar gedaan heeft voor de vereniging en men hoopt dat ze nog lang hiermee zal doorgaan. Behalve felicita ties en bloemen, kreeg ze een mooie plaquette, waarop te le zen staat dat ze tot erelid be noemd is, wegens vijftig jaar trouwe lidmaatschap. Twee dagen later is Jannie nog steeds onder de indruk. „Het was een heel fijne avond. Het was een ontroerend moment toen ik die plaquette kreeg. Ik was helemaal overdonderd, ze hadden het goed verzwegen. We hebben vooral fijn gepraat, dingen opgehaald uit die vijf tig jaar en over de goede sa menwerking gesproken die er al die jaren is geweest. Ik heb een fantastische avond ge had." Jannie is al vanaf haar zesde jaar lid van Rust Roest. Op haar veertiende begon ze met het geven van gymnastiekles. „Dat ging zo in die tijd. Als er te weinig mensen waren moest je als leerling ook wel eens bij springen. Toen ze iemand voor vast nodig hadden, ben ik de Algemene Basisopleiding van het Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Verbond, de KNVB, gaan volgen en daarna de Kleuteropleiding en de Op leiding van jongens en meisjes. Daarna heb ik altijd les gege ven aan kinderen, maar ook aan de damesploeg. Toen het gymnastiekgebouw aan de Huybertstraat door Kunst en Eer aangekocht werd, moesten wij verhuizen naar de Raam straat. Omdat daar niet genoeg ruimte was in het programma, wordt er ook een uur gym in de RSG professor Zeeman gege ven door Kees Verwijs. En ik geef thuis aan de dames en aan meisjes les in Aerobics en Steps. Daar heb ik dus intus sen ook mijn papieren voor ge haald." Vijftig jaar Ook Jannie zelf vindt vijftig jaar bij één club een hele tijd. Alleen bij de zwangerschap van haar kinderen is ze er even tussenuit geweest. „Dat zie je niet meer zo vaak. De mensen zijn niet meer zo standvastig tegenwoordig, dat vind ik heel jammer. Nu doet men een poos je dit, en dan weer een poosje dat. Het scheelt natuurlijk wel dat je vroeger niet zoveel ver schillende sporten had," aldus Jannie. Op de vraag wat ze het leukst vind aan het geven van gym nastiek luidt het antwoord van de jubilaris: 'Het werken met kinderen'. „Die zijn zo aanhan kelijk, ook als ze wat groter zijn. Spelletjes met hen doen, de laatste tien minuten, dat is prachtig, dan genieten ze. Vo rige week nog, zijn ze allemaal om beurten van mijn nek afge gleden op de mat. Dan ben je wel geradbraakt hoor, na zo'n uurtje. Maar ik vind het prach tig. Je moet kind met de kinde ren zijn zeg ik altijd." Drie generaties Ook leuk vindt zij het feit, dat ze aan drie generaties mensen les geeft. „Het komt heel vaak voor dat ik iemand tref wiens moeder en oma ik ook les heb gegeven. Ook mijn schoonzoon heb ik als klein ventje gekend, die zich achter de rokken van zijn moeder verschool. Je krijgt op den duur een hechte band met de mensen. Maar ook met de vereniging." Jannie is een van de mensen, waar Rust Roest op draait. Sa men met Kees Verwijs, Nel Wansing en Theo van Wijn gaarden vormt zij de kern van de vereniging. „Hoe het zal gaan als ik geen les meer kan geven? Ik weet het niet hoor, ik heb er een zwaar hoofd in. Tegenwoordig zijn er niet veel meer die zoiets willen doen. Want het is wel pro deo natuur lijk." C. J. P. M. Kalwij-Snel (CDA) nam het voortouw voor wat be treft de positieve ervaringen met de skatebaan, die de ge meente Zierikzee een week op proef heeft gekregen. „De be langstelling van de jeugd heeft bewezen dat zij iets aan fle baan hebben," aldus Kalwij. Dat komt overeen met de uit slag van de wijkenquête die in het kader van de sociale ver nieuwing is gehouden. Hieruit bleek dat er voor jongeren tus sen de twaalf en achttien jaar oud heel weinig te doen is in Poortambacht. De overige leden van de com missi e sloten zich bij de .woor den van Kalwij aan. Met uit zondering van De Bruijne. Hij ging ervan uit dat de rollerska tebaan voor meer mensen zou zijn dan alleen de jeugd tussen de twaalf en achttien. En hij vond het type baan (mini- ramp), waarvan het de bedoe ling is, dat die in Zierikzee komt nog gevaarlijk ook. Hij baseerde zich hierbij op $en on geval op de eerste dag dat de proefopstelling in Zierikzee stond. Een van de skaters brak toen zijn dijbeen en liep een ontwrichte enkel op. Daarnaast had De Bruijne moeite met de dekking van het benodigde bedrag van 25.000 gulden. Volgens plan wordt dit van het bedrag afgehaald dat in het kader van de sociale ver nieuwing, al gereserveerd was voor een wijkaccommodatie in Poortambacht. De Bruijne vroeg zich af of zo'n accommo datie geen prioriteit moet krij gen. Volg ?ns wethouder D. van der Wekken kan het benodigde be drag echter makkelijk uit deze pot worden gehaald. Ten eer ste omdat deze in totaal drie ton bevat. En ten tweede om dat de wijkgroep heeft aange geven zich nog niet zo druk te maken over een accommoda tie, maar eerst een aantal acti viteiten op poten wil zetten. Dat de baan gevaarlijk zou zijn, werd weersproken door R. Prager. Hij is namens het Kultureel Werk de Lichtboei betrokken bij de activiteiten van de wijkgroep en heeft het experiment met de skatebaan van dichtbij meegemaakt. Vol gens hem is het type baan waarvoor gekozen is maar de helft van de hoogte van wat maximaal leverbaar is. Vol gens Prager is dat juist gedaan, om ook kleine kinderen een kans te geven er op te skaten. Railing Om deze mogelijkheden nog verder uit te breiden is er al overleg geweest met de Scho lengemeenschap Schouwen- Duiveland, voor het maken van een soort railing van bui zen. De school, heeft volgens Prager al toegezegd dit tegen kostprijs te willen doen. Ook hij kon nog niet vertellen hoe het.er straks allemaal uit gaat zien als eind deze maand de gemeenteraad naar ver wachting akkoord gaat met de aanleg van de baan. Daarover wordt volgende week nog overleg gevoerd met alle be trokkenen, waaronder ook de politie en de scholen. Voor De Bruijne was dit een reden nog even te wachten met een de finitief advies aan het college van burgemeester en wethou ders. ZIERIKZEE - De jeugd van Poortambacht en de rest van Zierikzee kan tevreden zijn. Het expe riment met de skatebaan op het Hatfieldpark in de Zierikzeese wijk is bij de politiek goed ge vallen. Alleen J. de Bruijne (SGP/GPV/RPF) onthield zich gisteren van advies tijdens de ver gadering van de raadscommissie welzijn. De overige fracties zijn positief over de aanleg van een vaste baan. Tijdens een proefperiode in d94,5e herfstvakantie werd door de jeugd veelvuldig, en met veel plezier, gebruik gemaakt van de rollerskatebaan in Poortambacht. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3