KLM staat opnieuw voor forse bezuinigingsronde Geen vette orders verwacht van bezoek Kok aan Japan CBS verwacht dit jaar recordopbrengst graan Erasmusbrug nog zeker enkele dagen afgesloten Waarschuwing Zeeuwen voor nucleair transport Operatie Jeltsin gaat goed Rottenberg weg als voorzitter agenda 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tarwe en gerst doet liet goed VOORBURG (ANP) - De graanoogst heeft dit jaar een recordhoogte bereikt. De opbrengsten van bijna alle akkerbouwgewassen ligt hoger dan de afgelopen vijf jaar. Dat blijkt uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag, dinsdag, bekend maakte. De graanproductie steeg ten opzichte van vorig jaar met negen procent tot 1570 mil joen kilo. De opbrengst van tarwe en gerst ligt dit jaar het hoogst, respectievelijk 9000 en 6600 kilo per hectare. Naast de hoge graanopbrengst profiteren de meeste boeren dit jaar van een goede score in een belangrijk ander ak kerbouwgewas: aardappelen. De opbrengst daarvan ligt dit jaar op 8,1 miljoen ton, een stijging van tien procent. Per hectare levert de oogst 43 ton aardappelen op, zes procent meer dan vorig jaar. Ook de productie van de zaai-uien is toegenomen en bedraagt dit jaar 577 miljoen kilo, een stij ging van ongeveer dertig pro cent ten opzichte van vorig jaar. Bieten De suikerbieten-, voederbie ten-, en corn cob mix-opbreng sten liggen dit jaar acht, zes en negen procent onder het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. De suikerbieten- oogst ligt dit jaar 1 procent lager dan in 1995. De opbrengst van peulvruch ten ligt bijna anderhalf maal hoger dan vorig jaar en komt neer op 19 miljoen kilo. De handelsgewassen leverden in 1996 32 procent minder op. Wegens te harde wind ROTTERDAM (ANP) - De Erasmusbrug in Rot terdam die maandag werd afgesloten, zal nog zeker enkele dagen niet gebruikt kunnen wor den. Dat maakte de wethouder van verkeer en vervoer van Rotterdam, J. van der Tak, van morgen bekend. De brug werd maandag afge sloten voor alle verkeer, omdat de tuien die de pyloon aan het brugdek verbinden veel te veel heen en weer be wogen. Maandag werd een aantal tuien al gezekerd aan vaste delen van de brug. Nu moeten de tuien nog onder ling aan elkaar verbonden worden, om het probleem te, verhelpen. Dat gebeurt met hoogwerkers en kan pas bij windkracht 4 of minder en de komende dagen waait het nog veel te hard. De tram mag overigens sinds maandag avond wel over de brug. De Erasmusbrug werd op 4 september geopend door ko ningin Beatrix. De brug kost te 365 miljoen gulden. Wet houder Van der Tak zei dinsdagochtend „zeer onaan genaam verrast" te zijn dat de brug twee maanden na opening al weer dicht moest. „Dat is moeilijk te verko pen." Veel Rotterdammers hebben maandagavond naar het stadhuis gebeld met vra gen over de sluiting van de brug, zo zei de wethouder. Vandaag, dinsdag zal de ge meente een onderzoek afron den naar de trillingen. Een tweede onderzoek naar de de finitieve oplossing is in de loop van volgende week afge rond. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door de gemeente, TNO en het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium. Dat laboratorium heeft bij de bouw van de brug ook de ver wachte trillingen berekend. Op basis van die berekenin gen zijn schokbrekers aange bracht in de tuien, die nu on voldoende blijken te werken. Regen De oorzahk van de misreke ning is nog onduidelijk. Vol gens Gemeentewerken heeft het vermoedelijk te maken met een combinatie van wind en regen. Door de regen die langs de draden stroomt, ver andert de vorm van de draden en daardoor ook het trillings gedrag van iedere tui. Dat verschijnsel is algemeen be kend bij tuibruggen. Inmiddels is volgens wethou der Van der Tak gebleken dat de. brug geen schade heeft op gelopen door de slingerende tuien. AMSTERDAM (ANP) - Green peace heeft dinsdag 30.000 Zeeuwen schriftelijk gewaar schuwd voor de risico's van ge regeld passerende nucleaire transporten. De milieuorgani satie doet dat in een brief die afkomstig lijkt van de Elektri- citeits-Produktiemaatschap- pij Zuid-Nederland (EPZ). Greenpeace heeft dat op die wijze gedaan omdat de orga nisatie meent dat EPZ men sen langs de transportroute van het nucleaire afval had moeten wijzen op de gevaren van die transporten. „Als het aan EPZ ligt, blijven deze transporten het best bewaar de geheim van Zeeland." Greenpeace schrijft dat er twaalf keer per jaar een vrachtauto vol „uiterst ge vaarlijk radioactief materi aal" naar het Franse La Hague rijdt. Dat materiaal wordt daar opgewerkt. Als er met die auto een ernstig onge val gebeurt, vallen er twee di recte slachtoffers en dertig mensen ontwikkelen kanker als gevolg van de vrijgeko men radioactiviteit, aldus Greenpeace. De organisatie zegt zich daar bij te baseren op een rapport van het ministerie van Volks gezondheid. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 nov. 11.30 109 05.15 - 93 17.55 -119 7 nov. 00.15 136 06.25 -102 12.35 126 18.50 -126 ROOMPOT BUITEN 6 nov. 10.55 101 04.30 -87 23.15 130 17.05 -112 7 nov. 11.40 120 05.25 -95 I8.(X) -118 BRUINISSE 6 nov. 11.55 117 05.15 -101 17.50 -127 7 nov. 00.30 148 06.25 -109 12.45 138 18.50 -133 WEMELDINGE 6 nov. 11.45 114 05.15 98 17.55 -124 7 nov. 00.25 143 06.25 -106 12.45 133 18.50 -131 Springtij: 13 november Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Moordende concurrentie zet inkomsten onder druk AMSTELVEEN (ANP) - De KLM staat aan de vooravond van een nieuwe bezuinigingsronde. Hoewel kostenbesparingen en verhoging van de efficiency de afgelopen jaren aan de orde van de dag waren, was het niet voldoende. Door de moordende concur rentie in de luchtvaart blijven de inkomsten onder druk staan. Verder snijden in de kosten is daarom nodig om winstgevend te blijven. President-directeur P. Bouw zal vanmiddag, dinsdag, zelf opening van zaken geven over de nieuwste bezuinigingsron de. Hij doet dat bij de publi catie van de halfjaarcijfers (april-september). Naar verwachting valt het ex ploitatieresultaat opnieuw niet mee. Het bedrijfsresul taat over het eerste kwartaal halveerde ruim van f 164 mil joen tot f 80 miljoen. Analis ten verwachten voor het tweede kwartaal opnieuw een halvering. Dat >sr voor het eerste half jaar vermoedelijk toch nog een stijging van de netto winst uit de bus rol, dankt KLM aan het floreren van zijn Amerikaanse partner Northwest Airlines. De her waardering van aandelen Northwest in de KLM-porte- feuille leverde in het eerste kwartaal 248 miljoen op. De afnemende opbrengst per eenheid product (passagier/ kilometer en ton/kilometer) speelt KLM al langere tijd parten. Recent is daar nog een de sterke stijging van de brandstofkosten bijgekomen. KLM is naar schatting een derde meer kwijt aan kerosi ne. Kerosine is de afgelopen maanden sterk in prijs geste gen, omdat de raffinaderijen onvoldoende kunnen inspelen op de toegenomen vraag naar vliegtuigbrandstof. De brand stoftoeslagen die de lucht vaartmaatschappijen in reke ning brengen zijn onvoldoende om de extra kos ten te compenseren. 700 miljoen In het hoofdkantoor van KLM in Amstelveen circuleert een bedrag van f 700 miljoen als taakstelling voor een nieuwe bezuinigingsronde. Met de in juli al aangekondigde bezuini ging op de inkoop van f 300 miljoen komt de nieuwe be sparingsronde voor de natio nale luchtvaartmaatschappij uit op f 1 miljard. Onder het hogere personeel op het hoofdkantoor bestaat de vrees dat nu vooral het mes gaat in het management. De productiviteit van het uit voerende personeel is de afge lopen jaren al sterk opge voerd, zodat daar waarschijnlijk niet zoveel winst meer te halen valt. Opdracht In juni zei Bouw nog dat kos tenbesparing een permanente opdracht bleef. Daarom voel de hij ook weinig voor het presenteren van draconische plannen, zoals Lufthansa en British Airways deden. Met de dalende winstcijfers vindt hij het nu toch nodig naar buiten toe daadkracht uit te stralen. MOSKOU (RTR) - De operatie van de Russische president Jeltsin verloopt geheel vol gens plan. Gedurende eerste zes uur van de operatie was er geen sprake van complicaties, zo heeft een woordvoerder van het Kremlin meegedeeld. De operatie is vanochtend, dinsdag, om 7 uur begonnen, het gaat om een meervoudige bypass-operatie. Een bypass is noodzakelijk als kransslag aders zijn vernauwd of dicht geslibd. Dan wordt een deel van een ader uit een been in gezet om de bloedtoevoer naar het hart te verbeteren. Bij Jeltsin zou het gaan om drie of vier van dergelijke overbruggingen. Daarvoor snijdt een chirurg de presi dent open van zijn nek tot aan zijn .buik. DEN HAAG (ANP) - PvdA- voorzitter Felix Rottenberg legt zijn functie neer. Hij heeft dat maandag geschreven aan bestuur, Eerste- en Tweede- Kamerfractie en leden van de PvdA. Reden van zijn aftreden is zijn zwakke gezondheid. Rot tenberg lijdt sinds negen maanden aan sarcoidose, een immuunziekte. Het herstel daarvan duurt nog tot na de zomer van volgend jaar. „Zo lang moet u niet op mij wachten. Ik deel u daarom nu mee dat ik geen kandidatuur voor een nieuwe termijn zal aanvaarden. Dat is een onom keerbaar besluit", aldus Rot tenberg in zijn brief. Tweede voorzitter Vreeman neemt het partijvoorzitter schap waar tot februari vol gend jaar. Dan kiest het PvdA-congres een nieuwe voorzitter. Alleen Nedcar en schrijver Nooieboom doen zaken TOKYO (ANP) - Vette orders zal het werkbe zoek van premier Kok en minister Van Mier- lo aan Japan niet opleveren. De thuismarkt van het keizerrijk is nog steeds moeilijk toe gankelijk voor het Nederlandse bedrijfsle ven. Toch konden de bewindslieden dinsdag tot 'twee maal toe de champagne heffen od bescheiden Nederlandse succesjes. Autofabriek Nedcar mag jaarlijks 10.000 Carisma's toevoegen aan het Japanse wagenpark. De wagen van Mitsubishi wordt gemaakt in het bedrijf in Born dat gelijkelijk voor eenderde in handen is van de Japan ners, Volvo en de Neder landse staat .Ambassadeur Van Nouhuys nam dinsdag in Tokyo het eerste exemplaar van de geïmporteerde glimmende middenklasser in ont vangst. De aróbassadestaf mag in de wagen gaan rond rijden. Van Nouhuys voor spelde met gevoel voor overdrijving zijn Japanse toehoorders dat het beeld van de autoverkopen in beide landen zich van nu af drastisch zal wijzigen. „In Nederland zie je veel Ja panners op de weg en hier maar weinig Nederlandse auto's. Dat gaat totaal ver anderen. Duizend Carisma's per maand verkopen. And no excuses Premier Kok noemt de in troductie van de Carisma in het Japanse straatbeeld een aardige opsteker voor Ned car. „Als je in het hol van de leeuw een concurrerend model op de markt kan brengen is dat een bewijs van de kwaliteit en kracht van de Nederlandse autoin dustrie." Van Mierlo ziet de gift van de Carisma als een cadeau vol goede bedoelingen. „Concurrentie met een Ja pans product, het is iets dat we sinds onze kinderjaren als een absoluut novum moeten ex-varen". De minis ter spreekt op luchtige toon bij de viering van een ander Nederlands succesje: de vertaling in het Japans van de korte roman „Het vol gende verhaal" van 'zijn vriend Cees Nooteboom. Culturele sector Het doet Van Mierlo goed dat Nederland Japan niet alleen verrijkt met auto's maar ook met iets in de cul turele sector, al is dat voor lopig maar in een oplage van 4000 exemplaren. „Een mooi in Nederland vervaar digd boek dat in competitie kan met alle mooie boeken die hier zijn gemaakt. Dat gebeurt niet vaak. Tot nu toe heeft alleen de schi-ijver Tim Krabbé een Japanse uitgave van een van zijn boeken mogen beleven. Nootebooms roman, Boe kenweekgeschenk in '91 met een oplage van ruim een half miljoen, verschijnt in Japan in een serie met „avant-garde" uit de we reldliteratuur, met onder andere Marquez. De Japan se vertaalster heeft „Het volgende verhaal" bewerkt vanuit de Engelse uitgave van het boek. Voorliefde De Nederlandse schrijver van reisromans heeft een grote voorliefde voor Japan. Van Mierlo: „Door hem heb ik Japan leren kennen. Ik heb zijn i-eisver- halen gelezen, maar vooral naar hem geluisterd als hij weer terugkeerde". Dat de twee elkaar dinsdag in Tokyo treffen berust naar beider zeggen overigens op een gelukkig toeval. Noote boom ziet de Japanse vert aling van zijn boek als ge rechtigheid. „Ik heb al zoveel Japanse literatuur gelezen, nu moetqp. ze het hier maar eens met mij pro beren." Premier Kok heeft de Ja panse keizer Akihito uitge nodigd voor een staatsbe zoek aan Nederland in het jaar 2000. Nederland en Japan vieren dan het 400- jarig bestaan van hun be- ti-ekkingen. Het Japanse staatshoofd heeft volgens premier Kok heel welwillend gereageerd op de uitnodiging. Het Ja panse kabinet moet formeel het besluit nemen of het daadwerkelijk tot een be zoek komt. Unie Het gesprek met Akihito ging behalve over de Ja pans-Nederlandse betrek kingen ook over de interna- tionale politiek. De keizer bleek met name geïnteres seerd in het Nederlandse voorzitterschap van de Eu ropese Unie in de eerste helft van volgend jaar. Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen Dinsdag 5 november Zierikzee Verkoop Welfare Rode Kruis. Borrendamme. 14.00- 16.00 uur. Vergadering raadscommis sie bestuurszaken in de raad zaal van het stadhuis. 16.30 uur. Brouwershaven Werkbezoek VVD-kandida- ten. Poortershof. 15.00 uur. Woensdag 6 november Zierikzee Spreekuur FNV. MFC, De Huybertstraat. 9.30 uur. Auto's graveren. Parkeerter rein De Mosselboomgaard. 10.00 tot 17.00 uur. Presentatie cd bewoners Corneliastichting in MFC, de Huybertstraat 35 om 19.00 uur. Cui'sus fietsreparatie. Centerpoint. 20.00-22.00 uur. Burgli-Haamstede Presentatie activiteiten zen dingsechtpaar Altena. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.30 uur. Brouwershaven Uitstapje. NBvP naar orchi- deeënkassen fam. Klein-van Dongen, Dreischor. Vertrek vanaf Markt. 13.00 uur. Zonnemaire Lezing inbraakpreventie, NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 7 november Zierikzee Verkoping vrouwenvereni ging Tesselschade Arbeid Adelt. Burgerweeshuis. 10.30 tot 15.30 uur. Opening Afrika-markt. Vierschaar. 10.30 uur. Presentatie verkiezings programma Groen Links Schouwen-Duiveland. MFC. 19.30 uur. Vergadering raadscommis sie financiën in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Verkiezingsbijeenkomst CDA. Restaurant Mondra- gon. 20.00 uur. Zaterdag 9 november Zierikzee Boekenverkoop. Biblio theek De Stolpe. 09.30 tot 12.00 uur. Open huis Gereformeerde kerk. Sint Domusstraat 35. 14.00 tot 16.00 uur. Officiële opening kerkge bouw Gereformeerde Kerk. St. Domusstraat 35. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Amaryllisbollenactie CJV Haamstede. Huis-aan-huis. Uitvoering koninklijke mu ziekvereniging Witte van Haemstede. Dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst Helpen de Handen. Gebouw Salem. 14.15 uur. Ellemeet Uitvoering 'Pluchen Beertje' van toneelvereniging Ellemeet. Dorpshuis. 2(^.00 uur. Zondag 10 november Brouwershaven Concert Cosa Nostra Jassgang. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 11 november Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Bijbelstudie. Christenge meente. MFC, lokaal 18. 20.00 uur. Burgh-Haainstede Raadsvergadering. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Verkiezingsbijeenkomst RPF met mr. A. Rouvoet. Hotel Bom. 20.00 uur. Dinsdag 12 november Zierikzee Verkoping Welfare Rode Kruis. De Wieken. 14.00- 16.00 uur. Presentatie eerste CD Kam Van der Mculen-orgel. Nieuwe Kerk. Vierschaar. 15.00 uur. Dreischor Uitstapje naar landbouw museum Goemanszorg door Vrijwillige Hulpdienst. Vergadering dorpsrhad in het dorpshuis. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2