'Coffeeshops toelaten maar vooral overlast bestrijden' Mosselhandel maakt keuze uit ruim 34.000 nettoton Aafke Renkema exposeert in 'De Bewaerschole' DEURLOO Nieuwe ijsbaan Schuddebeurs HAREM Bijeenkomsten ondernemers Joyrider betrapt MAANDAG 4 NOVEMBER 1996 NR 26072 5 en dienstbaar beroepsleven toegelegd op schilderen en dan speciaal op aquarelleren. De techniek en met name de beleving van de kleuren daar in, zijn opvallend. Het gaat Aaf om de verdieping: het re sultaat van intensieve waarne ming. Sluiertechniek De kenners zullen direct de sluiertechniek herkennen. Een lange ontwikkeling is daaraan vooraf gegaan: lessen van Ja- net Vanbobo, een driejarige training in Antwerpen onder leiding van Erik Rau uit de Wagnerschool en een opleiding van in het Labyrinth in Culem- borg onder leiding van Jan de Kok. Laatstgenoemde ver zorgt zaterdag 16 november om 15.30 uur de officiële opening van deze expositie. De Bewaerschole is geopend van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Advertentie Het optimale zitcomfort uit Noorwegen^ traploos verstelbaar draaibaar in stof of leder leverbaar ISJMlKMHlftU Kom vrijblijvend proef zitten bij: INTER-MEUBEL Haringvüetplein 4. Zierikzee Tel. 0111-412946 's Maandags gestolen. Donderdag koopavond Ver weg, in het oosterse land, leefde eens een goede sjeik. Zijn naam was Ali Ben Hokkèn. De sjeik was rijk. Hij bezat een groot harem in zijn oosterland. Sommige haremvrouwen waren zwart gesluierd, andere doorzichtig. Hij leefde er gelukkig met zijn onderdanen. Het was een heel bedrijf. Want naast zijn grote vrouwenrijkdom waren er de koks, de kledingmakers, de schoonheidsspecialisten, de muzikanten, de schoonmakers, de poort wachters, de bewakers en nog veel meer. Zij zorgden ervoor dat alles goed liep in het harem van Ali Ben Hokkèn. Maar de sjeik werd een dagje ouder. En op een dag besloot hij zijrrharem te sluiten. Al zijn haremvrouwen werden verkocht en de sjeik besloot zich terug te trekken in de vrije een zaamheid. De koks, de kledingmakers, de schoonheidsspecialisten waren radeloos. Binnenkort zouden ze geen werk meer heb ben. Maar ook daar had de sjeik voor ge zorgd. Hij wist nog een nieuw harem niet ver weg in Zierikzalla en daar zouden ze allemaal een plaatsje krijgen. Toen de laatste dag in het harem aanbrak riep Sjeik Ali Ben Hokkèn ze allemaal nog een keer bij elkaar. Al zijn mooie meisjes die hij altijd zo aardig 'mijn duifjes' noemde. En al zijn be dienden die hem zo trouw gediend hadden. Nog een keer hield hij een warme toespraak en dankte al zijn meisjes voor de liefde die ze hem geboden hadden. Toen richtte hij zich tot zijn dienaren. 'Jullie zullen elke dag door de woestijn moeten trekken naar de stad Zierik zalla' sprak de sjeik en daarom krijgen jullie van mij een cadeau. Ik geef jullie allemaal een kameel! Trompetgeschal klonk. De poor ten van het harem gingen open en met klinge lende belletjes kwam een hele stoet kamelen het grote plein op sjokken. Bij de haremmeis jes ontstond rumoer. 'Maar ze hebben alle maal al een paar kamelen' fluisterden ze kwaad. 'Stilte!' riep de sjeik. 'Rijk ben ik niet want ik heb al mijn geld in de vrouwen en in Endemol belegd. Maar toch schenk ik jullie deze kameel van harte. Want het is een bij zondere kameel. Het is een kameel met op blaasbare luchtbuiten. De dienaren applau disseerden. 'Opblaasbare luchtbuiten! Op- luchtbare blaasbulten! Opblaasbare buit- luchten! Opbultbare blaasluchten!' riepen ze, want ze wisten niet wat het betekende. 'Ik zal het jullie tonenriep de sjeik en liet zich op een kameel hijsen. 'Kijk nu haal ik het dopje eraf' riep de hij en sissend liep de bult leeg. Toen zette hij zijn mond op het gaatje en met rood hoofd blies hij de bult weer op. 'Het is een ka meel met zitcomfort! Elke dag kunnen jullie naar Zierikzalla sjokken en wie weet laat ik bij de stoplichten nog wel een Mc Donald's neer zetten'. Op dat moment gebeurde het. Uit de honder den vrouwen klonk een scherpe stem. 'Ga nou gauw fietsen. Hokken! En wat krijgen wij? Al die bedienden van jou hebben al genoeg kamelen. Kan er voor ons helemaal niks af?' 'Duifjes toch!' riep de sjeik. 'Doe niet zo on dankbaar. Jullie krijgen een hele jonge nieu we sjeik en die....'Wat zeikt de sjeik!' riep een andere stem. En toen was het niet meer te houden. Alle haremmeisjes stormden af op het dienend personeel. Van schrik sprongen de dienaren op de kamelen. Maar de vrouwen krabden met hun lange rode nagels zodat de bulten leeg liepen. 'Je hebt een lekke bult' gierden ze. De dienaren probeerden nog de bulten op te blazen. Dat was natuurlijk over bodig werk, maar dat waren ze wel gewend. De eerste kamelen gingen al richting de poort. Maar ver kwamen ze niet. De dienaren wer den door de dames van de kamelen gerukt. De beesten raakten in paniek en met leegge lopen bulten renden ze richting Zierikzalla. Toen stortten de meisjes zich op de dienaren. 'Kietelen maar!' riepen ze en daar lagen alle ambtenaren van het oostêrland. De dames vlogen op hen en kietelden dat het een lieve lust was. De bedienden gilden van 'Hi-hi-ho- hu-ha-ha-ha-rem!' en 'ik lach me een bult!' terwijl ze geen kant meer op konden. En kwar tier lang duurde de beproeving, ook voor de wet- en de bedhouders. Toen lieten de ha remdames de bedienden gaan. Ze renden weg. In enorme vaart. Het was één grote stof wolk. Onverwacht schrokken ze van een enorme lichtflits. 'U mag niet harder dan tach tig' riep de agent. Ze lieten zich vallen en weenden zeer. Staatssecretaris J. Kohnstamm tijden D66-bijeenkomst: D66-Staatssecretaris J. Kohnstamm (links) in een onderonsje met eilandelijk lijsttrekker J. van maker) HAAMSTEDE - Drugbeleid in de vorm van cof feeshops waar legaal soft-drugs verkocht wor den moet volgens staatssecretaris J. Kohn stamm van D66 hand in hand gaan met bestrijding van overlast door drugsgebruikers en drugsdealers. Dat zei de staatssecretaris vrijdag tijdens een matig bezochte verkiezings bijeenkomst van D66 in Haamstede. Kohnstamm noemde de kri tiek vanuit met name Frank rijk op het Nederlandse drug beleid onterecht. „Wij hebben dat beleid ingezet met open ogen." Door verkoop van soft drugs via coffeeshops te legali seren voorkom je volgens de staatssecretaris dat jongeren softdrugs kopen bij iemand die er ook belang bij heeft hard drugs te slijten. „Het is onzin om te zeggen dat iemand die softdrugs gebruikt vroeg of laat verslaafd raakt aan hard drugs. Dat is wetenschappelijk aantoonbaar. Kohnstamm hield zijn gehoor voor dat gebruik van hard drugs onaanvaardbare gezond heidsrisico's met zich mee brengt, maar dat dat niet opgaat voor soft-drugs. „De gezondheidsrisico's van soft drugs zijn niet onaanvaard baar, maar het is natuurlijk wel degelijk af te raden en we moeten er ook wel iets aan doen." Damocles Volgen Kohnstamm moet Ne derland gewoon doorgaan met het coffeeshop-beleid maar vooral werken aan het bestrij den van overlast. Daarnaast moeten gemeenten volgens de staatssecretaris coffeeshops scherp in de gaten houden. Als een coffeeshophouder zich niet aan de met de gemeente ge maakte afspraken houdt moet de gemeente de bevoegdheid hebben om de coffeeshop in kwestie te sluiten zonder dat er eerst maanden overheen gaan. Die mogelijkheid moet als een soort zwaard van Damocles bo ven het hoofd van de coffees hopeigenaar hangen. „Dat zal zelfregulerend werken," voor spelde Kohnstamm. De Damo- cles-regeling moet nog door de Tweede Kamer. Ook zou een gemeente meer bevoegheden moeten krijgen om panden van waaruit in drugs gehandeld wordt te ontruimen en dicht te spijkeren. Dat zou in de visie van Kohnstamm meer een be stuurlijke verantwoordelijk heid moeten worden waarbij optreden van de politie niet strikt noodzakelijk is. Kohnstamm wil meer aan dacht voor andere vormen van verslaving die in zijn idee nu wat op de achtergrond dreigen te raken. Met name alcoholver slaving krijgt volgens de staatssecretaris te weinig aan dacht. „Het is de meest kostba re verslaving die we kennen en een die onwaarschijnlijk ont wrichtend werkt. Het is een ernstig gevaar voor de volks gezondheid waar we nog niet het juiste antwoord op heb der Veer. (Foto: Marieke Mande- ben Kohnstamm zet alcohol verslaving op de eerste plaats, gevolgd door gokverslaving. Drugs komen wat hem betreft op de derde plaats. Evenwicht De staatssecretaris ging kort in op de gevolgen van herinde ling voor de. inwoners van Schouwen-Duiveland. In zijn visie is het een goede zaak. „Met een grotere gemeente heb je meer mogelijkheden. Het ei land komt mooier in even wicht als er een raad komt die over het geheel gaat." De vrees die in sommige dorpen leeft voor verlies van de eigen iden titeit is volgens Kohnstamm ongegrond. „Toen de gemeente Haamstede opging in de ge meente Wester schouwen dacht men in Haamstede ook dat het gebeurd zou zijn met de eigen heid van het dorp. Die is toch behouden gebleven." Maandag 11 november komen D66-ministers Els Borst en Hans Wijers naar Zeeland. Zij kunnen 's avonds vanaf 20.00 uur in de Middelburgse Stads schouwburg aan de tand ge voeld worden. Prins Dingemanse voteert 255 galden per ton BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 21 tot en met 26 oktober werden 85 ladingen mos selen op de veiling in Yerseke aangevoerd met een totaal gewicht van 34.309 ton netto. Dat is bijna 17.000 ton meer dan in de voorgaande week. Alle partijen werden aan de handel ver kocht. De gemiddelde tonnageprijs bedroeg 75,50, circa 24 gulden per ton minder dan een week eerder. De verzending was volgens opga ve: België 9.016 ton, Frankrijk 4.669 ton, bin nenland 3.646 ton en diverse landen 1.562 ton. Maandag 21 oktober startte de verkoop op de mosselveiling in Yerseke met de ladingen van de ZZ 7 (J. Schot BV) en de BRU 9 Fa. De Waal-Stouten). De beide aanvoerders visten in het westelijk deel van de Oos- terschelde krap 400 nettoton met stukstallen van respectie velijk 150 en 132. De vleesge wichten kwamen uit op 21,8 en 20,6 kilo. Mieras drukte het hoogst af voor de eei'stgenoem- de partij. Goudschelp deed er ruim een gulden bovenop en sleepte de partij van de Bruse aanvoer der in de wacht. Een dag later gingen in twee veilingen 28 verschillende Ia- dingen onder de hamer. De grootste werden aangeboden door de YE 16 (Meijaard, 904 ton), BRU 27 (De Ronde BV, 1.018 ton), BRU 6 (W. van den Berg, 798 ton), YE 96 (Prins Dingemanse, 796 ton) en BRU 33 (Fa. Gebr. Kik, 677 ton). Van de genoemde ladingen werden alleen de laatste twee vrachten in het noorden gevist. De YE 96 arriveerde uit de Balgen met stukstallen van 124 en 118. Het vleesgewicht hiervan bedroeg 32,7 kilo. De BRU 33 viste op een perceel onder Wieringen en deed één partij van de hand aan Barbé, de tweede lading werd overge nomen door Prins Dinge manse. Op woensdag kwmen de meeste Waddengangers aan de veiling. Ondermeer de ZZ 10 (Chr. Schot BV), met 544 ton uit de Balgen met een stukstal van 118 bij een vleegewicht van 31 kilo. Delta Mossel be taalde voor deze lading de hoogste prijs, Delta graaide ook het diepst in de buidel voor een klusje van de BRU 39 (Fa. H. en S. Jume- let), bestaande uit 166 netto ton. Deze partij telde bij een stukstal van 107 een vleesge wicht van 28.3 kilo. Aquamos- sel deed ook goede zaken en vo teerde voor twee partijen van de BRU 5 9De Waal-Jumelet) met een stukstal van gemid deld 144 bij een vleesgewicht circa 31 kilo de hoogste prijzen. De TH 4 (Vof A. J. Schot) onder andere voer vanaf een Zeeuw se lading met ongeveer 500 ton. Deze vracht kookte bij een stukstal van 144 een vleesge wicht van 21,5 kilo. Spoelkeuken Donderdag 24 oktober werd op 21 ladingen een bod uitge bracht. Van de YE 158 kwamen over de weg 537 nettoton aan in Yerseke. Deze partij met een stukstal van 124 en een vleege- wicht van 26 kilo verdween naar de verwaterpercelen van Krijn Verwijs. Hollestelle kwam het royaalst over de brug voor 609 ton van de YE 18 met een stukstal van ongeveer 100. Piet Verwijs betaalde een paar tientjes per ton meer en werd de eigenaar van een partij met- een stukstal van plusminus 100 en een vleesgwicht van dik 27 kilo. Barbé bood het meest voor 343 ton van de BRU 12 (Fa. Jumelet-Otte) en kreeg de beschikking over een partij met een stukstal van 152 bij een vleesgewicht van 24,5 kilo. Vrijdag meerde alleen de YE 39 (D. Philipse) af met in totaal 511 ton netto. Goudschelp schreef hiervoor het hoogst in. Prins Dingemanse betaalde in week 43 de hoogste prijs van 255,59 per ton aan een kwe ker uit Yerseke. RENESSE - Een vijftienjarige jongen uit Burgh-Haamstede is in de nacht van zaterdag op zondag door de politie in Re- nesse betrapt op joyriding. De politie zag de jongen de par keerplaats aan de Laone oprij den. Hij trok de aandacht door zijn jonge uiterlijk. De jongen verklaarde de auto te hebben 'geleend' van zijn ouders. Hij is door de politie doorverwe zen naar het Buro Halt. MIDDELBURG - Op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Noord- en Mid den Zeeland worden in hotel Arneville in Middelburg een aantal bijeenkomsten gehou den voor ondernemers en men sen die van plan zijn een eigen zaak te beginnen. Op 18 november woi'dt een se minar gehouden waarbij het besturen van een vereniging of stichting in de praktijk cen traal staat. Op 25 november is de elektronische snelweg, In ternet, het thema van een bij eenkomst. Op 3 december gaat het over het nieuwe wetsvoor stel dat ingrijpende wijzigin gen inhoudt voor de directeu ren en grootaandeelhouders van een BV. In hotel Arion in Vlissingen wordt 11 november een thema avond gehouden over flexibele arbeidscontracten en ontslag procedures. Alle bijeenkom sten beginnen om 19.15 uur. Nadere informatie en aanmel ding via telefoonnummer 0118- 673540. Thema 'Gesluierd licht' BURGH-HAAMSTEDE - 'Gesluierd licht' is het thema van de expositie van Aafke Renke ma, die van 16 november tot en met 7 december wordt gehouden in De Bewaerschole in Burgh- Haamstede. De bedoeling van de kunstena res is, dat de toeschouwer zijn of haar eigen beleving heeft bij het bekijken van de aquarel len. Daarom heeft Renkema gekozen voor een thema en niet voor titels bij de schilderijen. Techniek opvallend De kunstenares, woonachtig in Wilhelminadorp, is geboren in 1935 en heeft zich na een druk Schuddebeurs is er klaar voor. Onlangs kwam de nieuwe ijsbaan. gele< en in een weiland aan de rechterzijde van landgoed Mon Plaisir, gereed en tijdens de vorige week c dxouden vergadering van de Brouwse gemeenteraad werd besloten de ijsbaan over te dragen aan le ijsvereniging Schudde beurs. De ijsvereniging zorgt zelf voor de opslag van materialeti. Met stat tsbosbeheer is overeenge komen dat zij zorg dragen voor het maaiwerk. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5