'Prognose motiveert ons er hard tegenaan te gaan' COMMENT!) fill Hoofdpunten uit de programma's Teleurstellend Doorgereden na aanrijding Lezing Leerk VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 NR 26071 De conclusie kan niet anders dan teleurstellend zijn: lokale politiek interesseert de inwo ners van Schouwen-Duiveland bitter weinig. En dat is jam mer. Want het mag dan niet al tijd even opwindend zijn wat zich in raad- en commissieza len afspeelter worden wèl be sluiten genomen die iedereen aangaan. Dat de helft van de kiezers nog niet weet wat te gaan stem men, is eveneens teleurstel lend. Raadsverkiezingen wor den doorgaans gelijktijdig door het gehele laiid gehouden. De promotie wordt dan aange stuurd door de landelijke par tijbureau's. Nu moeten de af delingen dat zelf doen en dat is te merken. Er is door de bank genomen flauw campagne ge voerd en die kwam bovendien laat op gang. De enige partijen die daarbij garen spinnen zijn SGP/GPV en de RPF. Hun kiezersbe stand is rotsvast en komt trouw naar de stembus. Hoe slechter de grote partijen cam pagne voeren, des te meer stemmen krijgt klein rechts verhoudingsgewijs in de schoot geworpen. De afsplitsing van de RPF blijkt achteraf geen goede keu ze. Met zijn drieën haalden de partijen in 1994 meer stemmen dan nu met twee lijsten. Maar de keuze was noodzakelijk. De RPF accepteert vrouwen in be stuursfuncties, de SGP niet. De desinteresse van 'de bur ger' leert misschien nog wel meer. De standpunten van de grote partijen lopen weinig uiteen en sinds D66 in paars zit, is deze partij lang niet zo 'alternatief' meer. Er is be hoefte aan duidelijkheid, aan onderscheidend vermogen tus sen al dat grijs. Groenhinks had die functie kunnen clai men, maar profileert zich niet. ZIERIKZEE - Een nog onbe kend voertuig heeft vermoede lijk twee deukjes in de auto van een 24-jarige Zierikzeeë- naar veroorzaakt. De gedupeerde had zijn auto bij de Aldi aan de Schelphoek- straat geparkeerd. Toen hij ia- ter terugkwam, bleek zijn auto schade te hebben opgelopen. CDA-lijsttrekker Berrevoets teleurgesteld Roukema en Van Dijke strijden in Nieuwerkerk om de hoogste eer voor de RPF. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - „Veel te weinig." Dat is de reac tie van CDA lijsttrekker P. W. Berrevoets-Rin- gelberg op de prognose dat haar partij slechts 13,8 procent van de stemmen haalt bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. Dit in te genstelling tot haar collega-lijsttrekker G. J. van de Velde-de Wilde van de VVD. Zij is blij met het feit dat haar partij als grootste uit de bus komt, maar houdt nog wel een slag om de arm voor het uiteindelijke resultaat. Berrevoets heeft ,,geen idee" waar het slechte resultaat voor haar partij aan te wijten is. Te meer niet omdat het CDA lan delijk gezien volgens haar juist weer iets aantrekt. ,,En de stemming om ons heen is ook niet slecht. Maar deze prognose moet. natuurlijk bij draaien. Ze motiveert ons in ie der geval om er tegenaan te gaan. Meer kun je ook niet doen." Ze heeft hierbij haar hoop ge vestigd op dat deel van de kie zers dat nog niet weet op welke partij er straks gestemd gaat worden. ,,Die moeten we zien te bereiken door volop bekend heid te geven aan ons program ma. En dan moeten we er het beste maar van hopen. Het is tenslotte een kwestie van ver trouwen." De teleurstellende reactie van Berrevoets staat in schril con trast met de juichstemming van Van de Velde. ,,Ik ben erg blij met de prognose. Maar het blijven natuurlijk maar prog noses. Wat het straks wordt moeten we nog afwachten. We hadden dit, gezien de huidige verhoudingen in de gemeente raden wel verwacht. Wat dat betreft was onze hoop op dit re sultaat terecht." Ook PvdA-lijstaanvoerder D. van der Wekken, is niet verrast door de prognose. ,,Wij ver wachten gezien het landelijk beeld een resultaat van tussen de twintig en 25 procent. De prognose komt daarmee over een." Toch is hij van mening dat er nog winst te halen is voor zijn partij bij het grote aantal zwevende kiezers. „Dat dit er nog zo veel zijn is een re alistisch signaal. Daar ligt voor ons nog een schone taak. Trouw W. F. Sprengelmeijer, vierde op de lijst van SGP/GPV, re ageert verheugd op de progno se. „Dat had ik niet verwacht. Maar we moeten wel voorzich tig zijn en ons niet blij laten maken met een dood vogeltje." Dat zijn partij zo goed uit de bus komt, heeft volgens hem mede te maken met het feit dat de helft van de kiezers nog niet weten op welke partij zij gaan stemmen. „Onze mensen we ten wel wat ze gaan kiezen en stemmen trouw op ons. Van diegenen die nog niet weten wat ze gaan stemmen hoeven wij niet veel te verwachten." Mocht de prognose uitkomen, dan betekent dit volgens Sprengelmeijer automatisch, dat zijn fractie een wethou derszetel kan claimen. Van de Velde wil zover niet gaan. „Dat moet na de verkiezingen in de onderhandelingen duide lijk worden. Daar doe ik nu nog geen uitspraken over. Ik ben al blij als 'de prognose wer kelijkheid wordt." Hetzelfde geldt voor D66-lijst- trekker J. Th. M. van der Veer. Ook al verkondigde hij in een eerder stadium dat D66 op vijf zetels gokte in de nieuwe ge meenteraad. „Maar je moet op timistisch de verkiezingen in gaan. Met drie zetels ben ik best tevreden." Dat geldt niet voor J. Rouke ma, lijsttrekker van de RPF. Op basis van 7,2 procent van de stemmen verwacht hij met hoogstens één zetel in de nieu we raad te komen. „Dat zou iets beter kunnen zijn. We had den gehoopt op twee zetels. Maar het is de eerste keer dat we zelfstandig aan de verkie zingen deelnemen. Dan moet je je ook een beetje bescheiden opstellen." Hij is wel „ver heugd" over het feit, dat de kleine confessionele partijen (SGP/RPF/GPV), die een hori zontale lijstverbinding aan gaan, met vijf tot zes zetels in de raad komen. Op basis van de prognose komt GroenLinks, die voor de eerste keer aan de verkiezingen deel neemt op Schouwen-Duive- land, helemaal niet in de raad. Volgens lijstduwer Jessica Prager, valt dat tegen, maar is het ook weer niet helemaal on begrijpelijk. „We zijn pas in januari bij el kaar gekomen. Tot de verkie zingen restte ons weinig tijd om aan de weg te timmeren. Veel mensen weten niet eens dat we meedoen aan de verkie zingen. Dat breekt ons nu op." De hoop opgeven doet ze echter niet. „Het kan nog altijd mee vallen. Ik leg me hier niet bij neer en hoop dat de mensen straks in het stemhokje toch even nadenken." Treurig- Over het feit dat nog maar de helft van de kiezers vorige week wist op welke partij ze gaat stemmen en dat twintig procent nog onwetend was van de verkiezingen, zijn alle par tijen het met elkaar eens. Dat vinden ze heel treurig. Waar de één wijst op de geringe belang stelling in de media steekt de ander de hand in eigen boezem. „De interesse van de burger voor politiek is aan het ver flauwen. Dat kun je de politiek in het algemeen verwijten. De lage opkomst zie je aankomen. Maar dat eenvijfde nog niet weet dat er verkiezingen zijn is schrikbarend. Waarschijnlijk gaat het dan om mensen die geen leescultuur hebben en het medium televisie nodig heb ben voor hun informatie," al dus Van der Veer. Verwachting t/m WEERSVOORUITi Zondag Maandag Dinsdag Zonni Kans Min.t< Mid.t< Windl Zonn Kans Min.t Mid.t Wind Zoni Kansl Min.t] Mid. Win; ZON- EN MAAN 2 nov. Zon op 0' Maan op 3 nov. Zon op 0' Maan op 4 nov. Zon op 0' Maan op Laatste Kwartier: HET WEERO DE BILT - De at deze dagen weini de wind die een si weer. Wolken jag 'het regent van tij nogal een onstuir de eerste d. goed aansluit bi van oktober. Allej pas zich niet aarij temperatuur van; den is het vrijzacj komt de temper; graden. Het is b| noordwesten uit te regenen. De west of west en i| tot vrij krachtig het IJsselmeer Morgen overdai beter op. Voor d(] en het regent ni mumtemperatui graden. Het onbj in het begin v; aanhoudt, wordtl een straffe westi atmosfeer. Die s de ene na de West-Europa. MIDDELBU van de gem; zingen houd donderdag 7 zing over o~ samenhang n tiek. Hij is Tweedi Ouderen Ui Stadsschouw burg kunnen gen gesteld v es en de li. Visser en R Meer. De bijeenki 14.00 uur. i REFORMATORISCHE POLITIEKE FEDERATIE ZIERU NIEl Uitgever Drukkerij Lak| Ochtman bv Directie W. O. DeddeÉ Hoofdredac A. H. M. van Kantoor Jannewekke Postbus 14 Telefoon Algemeen Redactie AdvertentieV Fax Lezercservi De Zierikzee na 18.00 uur ontvangen? 0111-453531 uren: van 8. Tijdens de< (niet op wo 18.00 tot 201 Woonhuisa, Redactie (n<l 0111-4129C1 Fotograaf (rl 0111-4145f| Abonneme De abonn» vermeld oj inclusief 6 °/M Losse numiE Opzegging® maand, voc® pende aborB schriftelijk j Nieuwsbod® Inlevertijdi Maand® vrijdag I Dinsda® maand® Donder woensq Vrijdag donder Voor foutei telefonisct geschreve door ons g gedragen Advertent"] Losse mm f Kontraktta „Succesje De advert< exclusief Algemeen bestuur Invoeren correctief re ferendum en instellen klantenpanels Burgers dichter bij de besluitvorming be trekken Gemeenteraad be stuurt op hoofdlijnen Invoeren raadplegend referendum; discus- sierecht voor burgers Openheid naar bur gers College dient zo breed mogelijk te worden samengesteld Raadsleden geen be stuursfunctie bij parti culiere instellingen Openbare orde Preventie door verbete ring leefruimte in sa menspraak met burgers Meer aandacht voor preventie; politie meer zichtbaar op straat Gemeente moet structureel meer poli tie krijgen Omvang politie af stemmen op behoefte van het moment Prioriteit van de politie ligt op straat Overlast uitgaans- en recreatiecentra ver dient stevige aanpak Verkoop softdrugs toestaan om andere handel aan te pakken Economische zaken en werkgelegenheid Gunstige vestigingsvoor waarden scheppen voor bedrijven en instellingen Groei in midden- en kleinbedrijf en tuin bouw bevorderen Ontwikkeling midden- en kleinbedrijf bevor deren Eenzijdige ontwikke ling tegengaan Stimuleren van vesti ging tuinbouwbedrij- Scholingsprojecten voor werklozen Onderzoek naar mo gelijkheden voor 'schone' industrie Sociale zaken Bevorderen van (re-) integratie van bij standontvangers; Speciale aandacht minimabeleid en so ciale werkvoorziening Gemeente moet één aanspreekpunt krijgen voor ouderen Streven is: 'Op eigen kracht verder'; maximaal kwijtscheldingsbeleid .Ruimhartig en recht vaardig beleid bij toe kennen bijstand Met minimabeleid bijzon dere maatregelen treffen voor echte minima Sociale uitkeringen structureel aanvullen Financiën Grotere flexibiliteit in begroting; belasting op dagrecreatie Lastendruk mag niet toenemen Verhoging belastingen terughoudend tege moet treden Geen tariefsverhogin gen heffingen en be lastingen Belastingverhoging pas na kerntakendis cussie Terughoudendheid betrachten bij belas tingverhogingen Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Investeren in sociale, woningbouw; duur zaam bouwen verplicht Bouwen op behoefte lokale bevolking; ver sterking kleine kernen Bouwen in alle kernen mogelijk; flexibele be stemmingsplannen Leefklimaat in kernen beschermen Bouwen voor natuurlij ke aanwas en econo misch gebondenen Leefbaarheid kleine kernen en eigen-wo- ningbezit bevorderen Meer betaalbare huur woningen voor jonge- Verkeer en vervoer Verminderen gemoto riseerde mobiliteit; N59 naar het noorden Vrijliggende fietspaden buiten kernen; terug dringen automobiliteit Stapsgewijze verbetering infrast/uctuun verkeers veiligheid bevorderen Fietsers en voetgan gers in kernen het be langrijkste Op N59 ongelijkvloer se kruisingen; 30-kilo- meterzones in kernen Aanleg van tweede brug over de sluis bij Bruinisse Meer voorzieningen voor voetgangers en fietsers Recreatie en toerisme Geen nieuwe projec ten of groei aantal plaatsen Kwaliteitsverbetering en seizoensverlenging; ruimte voor uitbreiding Toerisme als belang rijkste economische pijler versterken Seizoensverlenging; in hoogseizoen zijn grenzen bereikt Hoge prioriteit voor kwaliteitsverbetering en seizoensverlenging Onderzoek of meer toeleveringsbedrijven mogelijk zijn Schouwen-Duiveland is 's zomers vol Milieu Behoud en herstel van natuur en land schap De vervuiler betaalt; schepping van God bewerken en beheren Voorbeeldfunctie voor gemeente; Milieu Educa tief Centrum wenselijk Belangen natuur en milieu moeten zwaar wegen in het beleid Instandhouding, be scherming en verbete ring milieu prioriteit Milieubewustzijn sti muleren door onder wijs en voorlichting Ecologisch groenbe- heer en herbebossing eiland Cultuur, welzijn en sport Nieuwe middelgrote podiumvoorziening bij gemeentekantoor Actieve participatie van ouderen in de sa menleving bevorderen Voorzieningen in ker nen handhaven Ontwikkelen actief vrij- willigersbeleid; kleine theatervoorziening Burger in eerste in stantie verantwoorde lijk voor voorzieningen Overheid niet altijd verantwoordelijk voor welzijn burgers Meer aandacht voor jeugd- en jongeren- problematiek Onderwijs Bestuurscommissie in openbaar onderwijs Kleine basisscholen (door samenwerking) handhaven Scholen zelf primair verantwoordelijk voor kwaliteit Bestuurscommissie in openbaar onderwijs Taak die God de sa menleving geeft staat centraal. Ouders primair ver antwoordelijk voor onderwijs kinderen Meer aandacht voor moeilijk plaatsbare groepen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3