Schade aan duinvoet bij Noorderstrand door storm Groen Links wil meer aandacht voor jeugd- en jongerenbeleid Inzameling in regio voor noodlijdend Oost-Europa 'Bonbons' van een dierenarts DONDERDAG 31 OKTOBER 1996 NR 26070 7 Vijftienduizend kubieke meter zand verzakt De schuiven van de stormvloedkering toerden uit voorzorg neergelaten. Tegen half achts avonds konden ze weer omhoog. (Foto: Ma rijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De schade die aangericht is door de zuidwesterstorm in de nacht van maandag op dinsdag is groter dan aanvankelijk werd ge dacht. Nader onderzoek heeft geleerd dat bij het Noorderstrand - tussen Renesse en Scharen- dijke - over een lengte van 350 meter acht meter van de duinvoet is weggeslagen. het waterschap waarschu wingsborden op de plaatsen waar stukken duin zijn wegge slagen. Meegevallen De glooiing van de dijk bij Scharendijke liep door de storm schade op en wel over een lengte van tien meter. Die schade wordt nog deze week hersteld met stortsteen. Vol gens Van der Wel is ook in dit geval geen sprake van ernstige schade. Enige tijd geleden ont stond beroering omdat de dij ken in Zeeland lang niet zo vei lig zouden zijn als werd Volgens voorlichter A. van der Wel van Waterschap Zeeuwse Eilanden is er geen sprake ge weest van gevaar voor overs troming. De wind was op het hevigst van de storm niet har der dan windkracht 9 en kwam bovendien uit het zuidwesten. Noordwesterstorm is voor Schouwen-Duiveland het ge vaarlijkst. In totaal verzakte naar schat ting 15.000 kubieke meter zand. Volgens Van der Wel wordt door het waterschap geen actie ondernomen om het duin te herstellen. ,,Dat laten we aan de natuur zelf over," al dus Van der Wel. Wel plaatst verondersteld. Bij zware storm zouden betonblokken uit kunnen spoelen. Volgens Van der Wel is in de nacht van maandag op dinsdag geen sprake geweest van een zware storm. „Natuurlijk wa ren wij gealarmeerd toen een hoogwaterstand van 3.70 me ter boven NAP werd voor speld, maar uiteindelijk is het 3,56 meter boven NAP gewor den." De najaarsstorm was in de nachtelijke uren op z'n he vigst. In de loop van dinsdag zwakte de wind af naar wind kracht 6 a 7. „Wat dat betreft is het allemaal nogal meegeval len," aldus Van der Wel. Schuiven De schuiven van de storm vloedkering werden dinsdag morgen uit voorzorg neergela ten. Zij konden tegen half acht 's avonds weer omhoog. De dijkbewaking werd in de loop van de middag weer opgehe ven. De waterkeringen hebben volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat in Zeeland verder nauwelijks schade op gelopen. De boten van de veer diensten Kruiningen-Perkpol- der en Vlissingen-Breskens konden door het hoge water enige tijd niet aanmeren en werden daarom in de voormid dag aan de kant gehouden. Begraafplaats Aan de Broeksedijk in de ge meente Tholen bleek een be wegwijzeringsbord niet be stand tegen het natuurgeweld. De stormwind velde verder een boom op de Rooms-katho- lieke begraafplaats in Tholen- stad. De boom richtte geen schade aan. In Hansweert ble ken enkele verkeersborden aan de Westelijke Kanaalweg niet bestand tegen de storm. Persoonlijke ongelukken heb ben zich door de storm volgens de politie Oosterscheldebek- ken niet voorgedaan. Met ouderen als ervaringsdeskundigen ZIERIKZEE - Er is te weinig aandacht voor jeugd- en jongerenproblematiek vindt de frac tie van Groen Links op Schouwen-Duiveland. Er dienen opleidingen, banenpoolplaatsen en werkervaringsplaatsen te komen. Dat is één van de aandachtspunten in het verkiezingspro gramma 'Een verfrissende visie' van Groen Links. De presentatie ervan vindt plaats op donderdag 7 novem ber in het MFC in Zierikzee, aanvang 20.00 uur. Voor die bijeenkomst is Ton Pitstra, lid van de Eerste Kamer, als gast spreker uitgenodigd. Voor ouderen wordt er in deze regio, volgens Groen Links, in verhouding iets meer gedaan. De fractie ziet voor ouderen een meer actieve rol in de sa menleving weggelegd. Juist ouderen zouden - volgens Groen Links - op basis van vrijwilligheid en op grond van hun levenservaring de jonge ren vooruit kunnen helpen. Softdrugs Groen Links pleit ervoor de' verkoop van softdrugs toe te staan. De fractie wil een duide lijke scheiding aangebracht zien tussen drugs met aan vaardbare en onaanvaardbare risico's Door op een beperkt aantal plaatsen de verkoop van softdrugs toe te staan, zou de handel in harddrugs streng aangepakt kunnen worden, volgens Groen Links. Overigens ziet deze partij in de verslaving aan alcohol een veel groter probleem. In haar programma pleit de partij er voor dat de gemeente in haar beleid de preventie van alco holverslaving en de hulpverle ning de nodige aandacht geeft. De partij laat weten tegenstan der te zijn van een ouderwetse bestuurscultuur waarin over- heidsbestuurders ook be stuursleden zijn van particu liere instituten op Schouwen- Duiveland. Ten behoeve van de sociale mi nima pleit Groen Links voor een actief en gedetailleerd voorlichtingsbeleid bij de ge meentelijke sociale dienst, zo dat cliënten hun rechten opti maal kunnen benutten. Ook dringt deze fractie aan op een actief kwijtscheldingsbeleid door de gemeente, evenals voor een terughoudend tarie- venbeleid. Waarde wordt verder gehecht aan het toegankelijk zijn van alle openbare gebouwen voor mensen met een handicap. Ook wordt ten behoeve van gehan dicapten gepleit voor (sociaal) vervoer op maat dat volgens Groen Links gesubsidieerd kan worden via de Wet Voor zieningen Gehandicapten. Eisen Groen Links vindt dat de ge meente eisen kan stellen aan gesubsidieerde instellingen op het terrein van welzijn, kunst Heieen de Vries, lijsttrekker van Groen Links voor de gemeente raadsverkiezingen op Schouwen-Duiveland. (Foto: Marijke Fol- kerstma) en cultuur. De partij is voor stander van het aangaan van meerjarige subsidie-overeen komsten, waarbij afspraken worden gemaakt over te leve ren diensten en producten, het te voeren personeels- en vrij- willigersbeleid en de wijze van verantwoording. Ten aanzien van de werkgele genheid komt ook Groen Links tot een alom gehoord pleidooi voor 'schone' industrie. Land-, tuin- en akkerbouw zouden volgens deze partij van instel ling kunnen veranderen. Een goede voorlichting op het ge bied van milieuvriendelijk en ecologisch 'boeren' wordt als voorwaarde genoemd. Erkend wordt dat de regio voor een aanzienlijk deel voor de inkomsten afhankelijk is van toerisme. De partij vindt echter dat Schouwen-Duive land zomers vol is. Gepleit wordt voor meer vrije fietspa den, een ontmoedigingsbeleid ten aanzien van het autoge bruik en een maximum aantal overnachtingsplaatsen. Tenslotte geeft Groen Links aan in haar programma waar de te hechten aan een mondiaal beleid op Schouwen-Duive land. Als concrete uitingen daarvan worden genoemd het aangaan van gemeentebanden met gemeenschappen in Oost- Europa en in ontwikkelings landen. Onderwijs De gemeente zou, volgens Groen Links het onderwijs moeten stimuleren in het be handelen van mondiale vraag stukken door het beschikbaar stellen van lesmateriaal, het bijscholen van docenten en door in de schoolwerkplannen van openbare scholen mondia le bewustwording op te ne men. Nationale voedselactie Dorkas ZIERIKZEE - De eilandelijke Dorkas-groep vraagt de bevolking mee te werken aan het in zamelen van voedsel voor noodlijdend Oost-Eu ropa. Op bijna alle dorpen op Schouwen-Duive land komt een inzameladres. Rusland, Albanië, Armenië em Tsjetsjenië kunnen velen nau welijks rondkomen van het in komen dat ze ontvangen. Som migen hebben» tekort aan voedsel, of zelfs dagenlang he lemaal geen voedsel. Door het uitdelen van deze broodnodige voedselpakket ten wil de christelijke hulpor ganisatie Dorkashulp Interna tionaal deze mensen helpen. Op zaterdag 2 november wordt er door Dorkas Internationaal in heel Nederland een grote voedselactie georganiseerd. De eilandelijke Dorkasgroep heeft de basisscholen van dit eiland opgeroepen hieraan mee te werken. Deze week staan er grote dozen op school waarin het voedsel verzameld kan worden. Dorkas maakt hiervan voed selpakketten, die met vracht wagens naar Oost-Europa wor den gebracht. De benodigde levensmiddelen zijn: thee, sui ker, bloem, rijst, macaroni, blikgFoente, blikjes vlees (smac), koffie, pakjes soep en zonnebloemolie. Veel landen in Oost-Europa hebben te maken met economi sche achteruitgang en werk loosheid. Vooral in ex-Joego- slavië, Roemenië, Oekraïne, Inzameladressen Om voedsel in te leveren kan men terecht op de volgende adressen: Burgh (W.G. Boot laan 3, van 10.00 tot 16.00 uur), Haamstede (Herv. kerk en su permarkt van Dijke, Esdoorn laan, van 9.00 tot 16.00 uur), Se- rooskerke (Herv. kerk, van 13.00 tot 16.00 uur), Noordwel- le (Dorpsring 11, van 13.00 tot 16.00 uur), Renesse (Herv. kerk, van 13.00 tot 16.00 uur), Scharendijke (Verenigingsge bouw Herv. kerk, van 10.00 tot 15.00 uur), Brouwershaven (Ger. kerk, van 10.00 tot 15.00 uur), Kerkwerve (Herv. kerk, van 10.00 tot 15.00 uur), Noord- gouwe (Heereweg 16, van 11.00 tot 14.30 uur), Dreischor (Herv. kerk, van 11.00 tot 14.00 uur), Zonnemaire (Oprit 20, van 10.00 tot 12.30 uur), Zierik zee (J.W. v.d. Doelschool, Chr. Ger. kerk, Herv. kerk onder de Beuze, hal oefenlokaal Kunst en Eer, van 10.00 tot 16.00 uur), Ouwerkerk (consistorie Herv. kerk, van 10.30 tot 12.00 uur, Nieuwerkerk (gebouw de Schakel, van 9.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur), Ooster- land (Lange Achterweg 10, van 10.00 tot 16.00 uur), Sirjans- land (Herv. kerk, van 13.00 tot 16.00 uur) en Bruinisse (V ereni- gingsgebouw aan de Deestraat 10.00 tot 16.00 uur). Voor meer informatie kan worden gebeld naar de num mers: 651521 of 415238. ZIERIKZEE Kinderzegels Ongeveer vijfentwintig vrij willigers in Zierikzee begin nen op woensdag 6 november met de verkoop van de nieuwe serie Kinderpostzegels. Daar naast verkopen zij ook een uit gebreide collectie kerst- en nieuwjaarskaarten. De op brengst is bestemd voor kinde ren die in moeilijke omstan digheden verkeren. Eén van de gesteunde projecten in 1995 - 1996 was het inrichten van een speelterrein voor vier- tot achtjarigen op een vakantie terrein voor jeugdige kanker patiëntjes (van de Stichting CJV Kamp Renesse). De ver koopstand van het plaatselijk comité is te vinden in de Golff Supermarkt aan het Haven- plein en is geopend van maan dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 13.00 uur. De verkoopperio de loopt tot 22 november. SEROOSKERKE Zangdienst Op zondag 3 november zal er in de N. H. kerk een zangdienst gehouden worden. Medewer king aan deze dienst wordt verleend door het Christelijk gemengd koor 'Ons Genoegen' uit Heinkeszand. Dirigent van het koor is de heer Joh. Ruys- ink. Tijdens de dienst zal het orgel bespeeld worden door An net van der Linde en de voorganger is ds. A.B. den Her tog uit Veen. De zangdienst be gint om 19.00 uur. OUWERKERK Avond NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duiveland hield 23 oktober een bijeenkomst in het dorps huis in Ouwerkerk. Na de ope ning door voorzitter Klazien den Haan, gaf Margreet van der Wouden een terugblik op de avond over de thuiszorg, die in september werd gehouden. Daarna hield de heer Modijefs- ky een boeiend verhaal over zijn werkzaamheden met red dingshonden. Door middel van een film werd de training van de honden in beeld gebracht. Ook het zoeken naar vermis ten en overlevenden in ramp gebieden werd toegelicht. In dit kader toonde hij ook beel den van de ravage, die ont stond na de orkaan in 1995, op St. Maarten. NIEUWERKERK Mosselavond De bingo- en mosselavond voor 60-plussers van de Oranjever eniging Nieuwerkerk, is een groot succes geworden. Er had den zich 80 personen aange meld en het was voor het be stuur passen en meten om iedereen een plaatsje te geven. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeenten wordt zaterdag 2 november oud papier opgehaald. De op halers gaan om 8.30 uur van start. Verzocht wordt het pa pier gebundeld gereed te zet ten. Oliebollenactie Het ene probleem is opgelost, maar het andere dient zich reeds aan. Peuterspeelzaal 't Kraaiennest krijgt - mits de ge meenteraad akkoord gaat - een eigen ruimte in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland. Die ruimte moet dan wel ingericht worden en om daar geld voor bijeen te sprokkelen houdt de peuterspeelzaal zaterdag 2 no vember een oliebollenactie. Vanaf 09.00 uur 's ochtends ko men vrijwilligers van 't Kraai ennest langs de deur voor de verkoop. Op het verlanglijstje van de peuterspeelzaal staan onder meer een opberghok voor het buitenspeelgoed, gor dijnen en vooral spulletjes om van de nieuwe ruimte een ge zellige speelzaal voor de kinde ren te maken. BRUINISSE Kerstkaartenactie De Evenementencommissie van voetbalvereniging Bruse Boys houdt maandag 4 novem ber een kerstkaartenactie. Jeugdleden van de vereniging gaan die dag vanaf 19.00 uur bij de mensen langs om kerst kaarten aan de man te bren gen. Dit met het doel om geld bijeen te krijgen voor een feestmiddag. Deze middag wordt woensdag 27 november gehouden vanaf 16.00 uur in jeugdherberg De Stoofpolder in Bruinisse. Cursus 'Alsnog' In de pastorie van de Gerefor meerde Kerk Bruinisse aan de Hoogaarsstraat 11 wordt de cursus 'Alsnog' gehouden. De eerste bijeenkomst is dinsdag 5 november. De cursus is een 'inhaal-catechese' voor dege nen die zich niet meer aan wil len sluiten bij jongerengroe pen, maar er wel naar verlangen het volledige kerk lidmaatschap te verkrijgen. Voor nadere inlichtingen: tele foon 482540. Bijeenkomst RPF De RPF Schouwen-Duiveland houdt op vrijdag 1 november een openbare verkiezingsbij eenkomst in het N. H. vereni gingsgebouw te Bruinisse. De landbouweconoom Ir. C. van Bruchem en het Duivelandse raadslid J.A. van de Berge zul len spreken over landbouw en milieu. De vergadering begint om 20.00 uur. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Een oproepkaart van m'n die renarts voor de jaarlijkse inen ting tegen katten-/niesziekte maakt dat ik aan het eind van oktober met mijn zeer dierbare asielkat Poeki 's middags op het spreekuur in een overvolle wachtkamer beland. Het is er benauwd door die hij gende en puffende dieren in mandjes, op schoot of aan de lijn. We delen allen iets en dat is merkbaar „De Liefde" voor onze huisdieren. We praten over en weer over de karak ters/leeftijd en mankementen van onze lievelingen. Bondge noten, via onze huisdieren ko men we soms meer te weten van elkaar dan in menige vriendschap. Met tussenpozen zwaait de deur van de spreek kamer open en verschijnt de dierenarts of z'n vrouw om de ene „patiënt" plus begeleider uit te laten en de volgende bin nen te roepen. Even stil en ge schokt zijn we allen als tijdens dit spreekuur ook een bazinne tje de spreekkamer verlaat met een leeg poezenmandje, tranen van stil verdriet, twin tig jaar blijken ze het leven in al z'n vormen te hebben ge deeld. Nogeens extra strelen we nu de vacht van onze mee gebrachte troetels. Maar de dierenarts moet verder, er zijn nog vele wachtenden. Eindelijk is het onze beurt en „Poeki" denkt daar geheel an ders over „vluchten" des noods langs die grote bouvier midden in het gangpad. De lucht door onze dieren vele ma len sneller en verfijnder waar genomen betekent „onraad". Gelukkig weet ik dat dit be zoek voor hem preventief is. Aan het einde van ons bezoek neem ik totaal onverwacht een zakje in ontvangst bevattende enkele bonbons in een doosje inclusief een kaart. Mijn verbazing is groot. Het blijkt een vorm van afscheid te zijn. Met een worstelende poes in m'n armen praten we nog even vluchtig over voorbije ja ren. Voor het eerste zeg ik „Sjoerd" tegen hem die ruim 24 jaar m'n dierenvriend/arts is. Sjoerd bedankt voor al je goe de zorgen over al die dieren die ik aan je heb toevertrouwd en ook de kussen op z'n wangen die ik daaraan toevoeg zijn de eerste in onze gedeelde 24 ja ren. Zijn vrouw als trouwe as sistente verdient evenzo veel dank en ook haar kus ik impul sief. Pas veel later die Bewuste middag achter thee en „Bon bons" proef ik weemoed door zijn afscheid. Nu glijden gede tailleerd de jaren ingevuld met dieren- „liefde" maar ook met dieren,,leed" door m'n hoofd. Sjoerd, m'n eerste dierenleed was ruim 24 jaar geleden toen onze cavia Hannes onvoorbe reid moest inslapen, de eerste dood van een dierenmaatje in mijn toen twintig lentes. He vig snikkend stond ik bij je in de spreekkamer en jij gaf mij je eigen zakdoek met ruitjes om in te snikken en de betraan de troostlap verdween later weer in jouw broekzak. Sym bolisch heb je me door de tijd telkens weer, daar waar het moeilijk was „die zakdoek" aangereikt. Vele malen na een afscheid voor altijd nam ik me voor niet meer opnieuw aan een huisdier te beginnen. Maar het verdriet weegt niet op te gen „de Liefde" en de band die steeds weer ontstaat tussen mens en dier, al krijgt elk ver driet z'n plaatsje aangevuld met veel foto's om de herinne ring levend te houden. Aan het einde van deze rit weet ik dat vele bazinnetjes en baasjes de zelfde gevoelens met mij zul len delen door te zeggen. „Je was een dierenarts met hart en ziel". Bedankt, het ga je goed in de toekomst met je nieuwe baan, je vrouw en je kinderen. ELS BROER-HAGE, Sirjansland 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7