Horeca-ondernemers bundelen krachten in overlegplatform Veel activiteiten tijdens jaarlijkse Dag Kunstuitleen PvdA houdt enquête regio Renesse in vroeger tijden deel twee in de boekwinkel Theatergroep Kwark treedt op in Goes Wat mij betreft kunnen ive snel aan de slag Karaoke in de Big 'S' CDA bezoekt de Westhoek Visserij Lezing van Canadese schrijfster Samengesteld door Renessenaar Henk Blom Middenstandspartij afdeling Zeeland officieel opgericht 1 DONDERDAG 31 OKTOBER 1996 NR 26070 5 Toerisme en recreatie is één van de belangrijkste peilers van de Schouwen-Duivelandse economie. Om dat zo te houden is volgens de horeca-ondernemers een goede overlegstructuur onontbeerlijk. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland krijgt er - naast de onlangs opgerichte Federatie van On dernemers op Schouwen-Duiveland (FOS) - een nieuwe overlegstructuur bij. De horeca-onder nemers bundelen hun krachten in een toeris- tisch-recreatief overlegplatform. „Wat mij be treft kunnen we er snel mee aan de slag. Maar het heeft natuurlijk even tijd nodig," aldus J. Hendrikse, voorzitter van de afdeling Schou wen-Duiveland van Horeca Nederland. Hij ver wacht dat binnen enkele maanden spijkers met koppen geslagen kunnen worden. MIDDELBURG - De Federatie Kunstuitleen organiseert op zaterdag 2 november voor de ze vende maal de jaarlijkse dag van de kunstuit leen. Dit doet zij samen met de bij haar aange sloten kunstuitleencentra, waaronder ook de Stichting Kunstuitleen Zeeland. Deze dag staat in het teken van 'de ontmoeting met de kunste naar'. Tijdens een door de afdeling samen met de ING-bank geor ganiseerde discussie-avond in hotel-restaurant Mondragon in Zierikzee staken de horeca-on dernemers hun voelsprieten uit bij de politiek. „Natuurlijk, het moet vanuit de ondernemers zelf komen, maar we zullen als horeca-on dernemers toch ook de nieuwe gemeente nodig hebben, "stelt Hendrikse. Hij hoeft zich wei nig zorgen te maken over het politieke draagvlak. Alle ver tegenwoordigde partijen GroenLinks ontbrak - gaven een positief signaal af voor wat het betreft het plan van de horeca-ondernemers. J. Roukema (RPF) Een-der gelijk platform is zeker een goede zaak. Zowel voor de nieuwe gemeente als voor de ondernemers." D66-vertegen- woordigster R. Geluk sloot zich daarbij aan. „We zijn op Schouwen-Duiveland hard toe aan goed gestructureerd over leg op dit vlak." BÜRGH-HAAMSTEDE - Voor jong en oud organiseert jonge rencentrum Bis 'S' in Haam stede op zaterdag 2 november een swingende karaoke sound mix disco show. Op deze avond opent Big 'S' haar deuren 20.00 uur en vanaf 21.00 uur kan er gezellig ge danst worden. Iedereen die zijn steentje bij wil dragen om er een swingende avond van te maken is hartelijk welkom aan het Sluispad 48-50 in Burgh-Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE - De kandidaat-raadsleden van het CDA voor de gemeente Schou wen-Duiveland brengen maan dag 4 november een oriëntatie- bezoek aan Westerschouwen. 's Middags wordt een bezoek gebracht aan de diverse loca ties rondom de Regiovisie en het mobiliteitsplan. In het gemeentehuis in Burgh- Haamstede wordt daarna een toelichting gegeven op beide plannen en hun mogelijke uit voering. 's Avonds wisselen de voorzitters van Horeca Neder land, de Óndernemersvereni- ging en de Recron met elkaar van gedachten. In Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen begint om 20.00 uur een verkiezingsbij eenkomst. Geluk pleitte er voor om in het nieuw op te richten overleg platform niet alleen horeca-on dernemers maar ook onderne mers - in de toeris- tisch-recreatieve branche èn de agrariërs te betrekken. „Want het moet natuurlijk wel zoden aan de dijk zetten." Paracommercie Tijdens de discussie-avond werd door de ondernemers na drukkelijk aandacht gevraagd voor de paracommercie, een vorm van oneerlijke concur rentie. Als voorbeeld van para commercie werden de dorps huizen genoemd die hun zalen openstellen voor feesten en (trouw)partijen en dat vaak goedkoper kunnen doen dan het reguliere bedrijfsleven om dat eventuele exploitatiete korten opgevangen worden door de gemeente. „Dan praat je over een gesubsidieerde bruiloft," stelde Geluk. Zij sprak zich onomwonden uit voor strenge regelgeving om paracommercialisme tegen te gaan. PvdA-vertegenwoordiger G. J. W. van der Salm plaatste daar kritische kanttekeningen bij. „In kleine kernen is het vaak traditie dat bijvoorbeeld een bruiloft in het dorpshuis ge vierd wordt. De boodschap dat dat niet meer zou mogen, is moeilijk te brengen." P. W,. Berrevoets-Ringelberg (CDA) sloot zich daarbij aan. „Die boodschap wil ik niet vertel len. Een dorpshuis is vaak het hart van een gemeenschap," aldus Berrevoets. Ook G. J. van de Velde-De Wil de viel Van der Salm bij. „We moeten wat dat betreft reëel blijven. Als je bruiloften in dorpshuizen zou verbieden, zou dat inhouden dat je men sen soms naar de andere kant van het eiland moet sturen. Vaak zijn er in kleine kernen naast het dorpshuis helemaal geen mogelijkheden om zalen te huren." Volgens P. van der Meide (SGP) is de oplossing simpel. „In Brouwershaven worden de dorpshuizen op ei gen risico door ondernemers geëxploiteerd. En dat werkt prima." Sluitingstijden Tijdens de discussie-avond probeerde gespreksleider L. Ezinga - als volleerd talkshow- master met zendermicrofoon - zowel panel als zaal pittige uit spraken over de sluitingstij den te ontlokken. Zowel on dernemers als politici bleken verdeeld. De een pleitte voor het vrijlaten van de sluitings tijden terwijl een ander liet weten toch liever - in ieder ge val in de Schouwse Westhoek - twee uur 's nachts als uiterste grens te kiezen. Volgens cam pingeigenaar H. P. van Oost hoeft dat niet te leiden tot overlast als er voor gratis ver voer naar de campings gezorgd wordt. Concurrentie Of de - in verschillende ge meenten geldende - bestaande horeca-stops gehandhaafd moeten blijven, is een vraag die onbeantwoord bleef. De ene horeca-ondernemer heeft geen behoefte aan meer con currentie en wil zeker niet. dat er 'meer van hetzelfde' komt, terwijl anderen juist vinden dat de markt z'n werk moet doen. „Meer concurrentie kan veel creativiteit op gang brengen," voorspelde D66-vertegenwoor- diger Geluk. RPF'er Roukema toonde zich beducht voor uit breiding van de horeca. „Te veel horeca leidt tot verpaupe ring.' ZIERIKZEE - Het verhaal over VVD en visserij op pagina 3 van de Zierikzeesche Nieuws bode van maandag bevatte een verkeerd fotobijschrift. Op de foto werd de tweede persoon van links omschreven als WD-politicus Otto Vos. Het betreft. echter de heer Maas kant. Vos is nog juist uiterst rechts op de foto te onderschëi- den. De kunstenaars nemen geïnte resseerden mee op reis, in let terlijke of in figuurlijke zin. De achterliggende gedachte hierbij is dat de Kunstuitleen bemiddelt tussen kunstenaar en het publiek. Deze contacten worden zowel door de kunste naar als het publiek als verras send en verhelderend ervaren. Kleurets De Stichting Kunstuitleen Zee land heeft beeldend kunste naar Marcel Schellekens uit Bergen uitgenodigd om speci aal voor deze gelegenheid een kleurets te maken. Van de to tale oplage van vijftig stuks, zijn er dertig aangekocht door de stichting. De verkoop loopt via de vier kunstuitleencentra: Goes, Terneuzen, Middelburg en Vlissingen. De etsen kosten 450 gulden per stuk. Kunstuitleen De Bevelanden in Goes verzorgt deze dag op het plein voor de ingang van de Kunstuitleen de theatervoor stelling 'Escurial' van Michèl de Ghelderode. Deze voorstel ling wordt gespeeld door theatergroep 'Kwark' uit Zie rikzee, onder regie van Ali Pankow. De kunstenaar ach ter dit stuk, wat betreft de vormgeving, is Gerard Mari- nus Verkerke uit Yerseke. Het toneelstuk is gebaseerd op de Spaanse koning Philips II, wiens regeringsperiode werd gekenmerkt door moord en terreur. Er wordt een wereld getoond van verval, onvrijheid en angst. Het verhaal biedt spanning en kluchtige elemen ten. Van 12.00 tot 15.30 uur zul len korte impressies van het stuk worden opgevoerd. Om 15.30 uur start de opvoering van het totale stuk. Alles wordt opgeluisterd met live- zien. Maart vorig jaar verscheen deel één van Renesse in vroe ger tijden. „Er was nog zoveel materiaal over van deel één dat een tweede boek samenge steld kon worden," vertelt Blom. De foto's met onder schriften gaan over de periode van ongeveer 1900 tot 1970. Het eerste deel ging tot 1960. „Er is dus een nieuwe generatie bij gekomen," aldus de samenstel ler. Blom stelde het boekje samen, omdat hij het noodzakelijk werk vindt. „Je legt iets vast uit het verleden dat anders verloren gaat. Bovendien vroeg de uitgever het aan mij. Hij zei dat altijd vraag is naar dit soort boeken." Het gaat om nieuwe afbeeldin gen, die niet eerder in een ZIERIKZEE - De Canadese schrijfster Aritha van Herk houdt woensdag 13 november een lezing in het gebouw van de Dag- en Avondschool aan het Jannewekken in Zierikzee. Ze vertelt deze avond over haar werk en leest wellicht voor uit haar romans. Van Her- ks wortels liggen in Neder land. Haar ouders emigreer den na de Tweede Wereldoorlog naar Canada. Daar werd ze in 1954 geboren. Ze groeide op in de prairie van Alberta en 'the west' neemt dan ook een belangrijke plaats in haar werk in. Van Herk heeft talloze publi caties op haar naam staan. De bekendste romans zijn: Judith, The Tent Peg en No Fixed Ad dress.. De lezing begint om 20.30 uur. muziek. Binnen bij de Kunst uitleen is iedereen van harte welkom om de collectie te ko men bekijken, een kopje koffie te komen drinken of om lid te worden. Alle nieuwe abonnees die zich op zaterdag 2 novem ber aanmelden, krijgen een gratis abonnement tot 1 janu ari 1997. Bovendien ontvangt iedere abonnee die een nieuw lid aanbrengt een uniek ca deau: hij of zij mag een keuze maken uit de serie kunstdruk ken, gemaakt door (interna tionaal bekende kunstenaars, die eerder in Vlissingen heb ben geëxposeerd. Voor meer informatie kunt u bellen met de Stichting Kunst uitleen Zeeland. Telefoon 0118- 611443. De Kunstuitleen De Bevelanden is gevestigd in het gebouw van de Gemeentelijke archiefdienst, Wijngaard straat 3 te Goes, en is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Lino Op de Kunstuitleen in Terneu zen is Liesbeth Huser, kunste nares uit IJzendijke, aanwezig om toelichting te geven op haar werk en de door haar ge bruikte techniek. Bovendien maakt zij ter plekke afdruk ken van haar lino, die de titel draagt: 'gekookte mosselen'. Behalve het introductieabon nement, ontvangen de eerste vijf nieuwe abonnees deze lino gratis. De Kunstuitleen is ge vestigd in de Openbare biblio theek, Oostkant 1, te Terneu zen en is geopend van 9.00 tot 15.00 uur. Door de Kunstuitleen van Mid delburg is beeldend kunste naar Kees de Valk uitgenodigd om de bezoekers mee te nemen 'op reis' door de collectie van Kunstuitleen. Na een korte in- boekje hebben gestaan. De fo to's zijn hoofdzakelijk van mensen, die ze te voorschijn haalden uit bijvoorbeeld oude schoenendozen. In deel twee staan meer afbeel dingen van mensen en feesten. „Als je de foto's bekijkt zie je dat Renesse heel erg veranderd is. Dat is heel duidelijk te zien aan bijvoorbeeld de foto van de Kromme Reke," stelt Blom. „Heel bijzonder is de foto van de allerlaatste raadsvergade ring van de gemeente Renesse in 1961." In dat jaar kwam de laatste gemeentelijke herinde ling op Schouwen-Duiveland tot stand. De volgende staat overigens al weer voor de deur. Stoomtram In het boek staat ook een foto ZIERIKZEE - Met de officiële oprichting van de afdeling Zee land is de Nederlandse Mid denstandspartij nu in vrijwel elke provincie in het land ac tief. „We zijn met 650.000 zelfstan digen en ondernemers in dit land, die bijdragen aan meer dan de helft van het jaarlijks ink omen van deze regering, maar politiek hebben we to taal niets te vertellen." aldus de tijdelijk afdelingsvoorzit ter F. W. van Broekhoven uit Goes. Gebaseerd op een door de Ne derlandse Middenstands Par tij (NMP) verricht markton derzoek waaruit is gebleken dat de kiezers van meer dan dertig Tweede Kamerzetels 'op drift' zijn, wil de NMP in de leiding, waarin hij vertelt over zijn visie over de hedendaagse beeldende kunst, gaat hij in op de werken uit de uitleencollec tie. Uitgaande van kunstwer ken met het thema 'stilleven' zal De Valk in een gesprek met het publiek betrokkenheid versus afstandelijkheid aan de orde stellen. Geïnteresseerden kunnen de hele middag bin nenlopen om een gesprekje met de kunstenaar aan te kno pen. Wie echter ook zijn inlei ding wil horen, moet om 14.00 uur aanwezig zijn. Kunstuitleen Middelburg is gevestigd in de Kuiperspoort 22 te Middelburg en is geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Warpaintings In De Watertoren, Centrum voor hedendaagse kunst, in Oost-Souburg is een expositie te bezichtigen van het werk van kunstenares Phil Bloom. Zij geeft aan geïnteresseerden een toelichting op haar werk en het ontstaan van de serie 'Warpaintings'. De Waterto ren is gevestigd in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaerstraat 2 te Vlissin gen en is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Kunstenaar Marinus van Dij- ke uit Haamstede neemt be langstellenden mee 'op reis' door de stad Vlissingen. Door de kunstenaar en de deelne mers wordt tijdens de reis de dynamiek van de stad vastge legd op de gevoelige plaat. De foto's worden ontwikkeld en nog dezelfde dag getoond in de expositieruimte Podium. Deel nemers moeten zich Van te vo ren aanmelden en zelf een ca mera met een fotorolletje van twaalf opnames meenemen. Tenslotte is er nog een tentoon stelling van de Wit-Russische kunstenares Ludmila Kalmae- va, getiteld 'Dagboekaanteke ningen 100 naakten.' Behalve dit is er nog de collectie kunst drukken en kunstboeken te zien en niet te vergeten de col lectie van de Kunstuitleen. Voor het gemak van de bezoe kers rijdt er een busje heen en weer tussen de Kunstuitleen en De WatertorenHet vervoer is gratis. van de stoomtram die in 1916 tussen Noordwelle en Renesse verongelukte. Het grote be vrijdingsfeest in 1913 komt ook aan de orde, evenals het Straofeest en Koninginnedag. Verder zijn in deel twee onder andere foto's te vinden over de laatste smid Theo Lodewijk, het kamperen en de lagere school. Het samenstellen van het boek heeft Blom veel werk bezorgd. Hij heeft menig speurwerk verricht bij de mensen, die de foto's inleverden. De informa tie bij diverse foto's was vrij summier. Blom:,, Alle gege vens moest tevens gecheckt worden. Ik heb in het archief van de burgerlijke stand op het gemeentehuis gezocht naar na men van de mensen." Deel drie Als Blom gevraagd wordt een deel drie samen te stellen, zal hij daar gehoor aan geven. „Maar dan krijg je op een gege ven moment kleurenfoto's en dat ligt nogal moeilijk, geloof ik." eerstvolgende regering ten minste met tien tot vijftien ze tels een sleutelpositie voor on dernemend Nederland bereiken. Eerlijkheid Vertrouwen teruggeven in de politiek aan de ondernemer, zowel als aan de burgers is, volgens Van Broekhoven het hoofddoel van de NMP. In te genstelling tot wat de naam van zijn partij in eerste instan tie doet vermoeden, is de NMP niet alleen een partij voor on dernemers. zo benadrukt de af delingsvoorzitter, maar voor elke Nederlander die hecht aan eerlijkheid in de politiek, te gen wanbeleid en geldsmijterij is en wiens inkomen en welzijn hem lief zijn. Met de verkiezingen in het vooruitzicht houdt de PvdA deze week een telefonische enquête onder de inwoners van Schouwen-Duiveland. De partij stelt zes vragen over actuele items in de regionale politiek. De recreatie is er daar één van. Een foto van de kandidaten in de Zierikzeesche Nieuwsbo de lijkt een trend te worden onder de partijen. De VVD begon ermee, het CDA volgde, waarna de RPF belde met het verzoek of zij ook zo'n mooie foto in de krant kregen. Daarna was de beurt aan de SGP en D66 heeft inmiddels een afspraak. Maar bij deze dus de kandidaten en enkele bestuurs leden van de sociaal-democraten. Bovenaan op de foto (v.l.n.r.) Gerard Cobussen, Linda Sies, Gert- Jan van der Salm en Jan Kempe. Onder staand: Jan Hendrikse, Chris van de Berge, Arjan van de Berge. Erna Overbosch^de Reijger. Daan van der Wekken, (zittend) Wijnand Renden, Sylvia Lo- schacoff en Rina Ketting. Zaterdag 9 november rijdt de PvdA met een geluidswagen over het ei land en staat de partij met een stand onder De Beuze in Zierikzee. (Foto: Leen Koper) RENESSE - In alle boekwinkels op Schouwen- Duiveland verschijnt vanaf dinsdag 5 novem ber het fotoboek Renesse in vroeger tijden, deel twee. Het boek telt negentig foto's, die door Henk Blom van onderschriften werden voor- In voorbereiding op verkiezingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5