Slecht financieel jaar voor Zeeuwse aardappeltelers <u dichters Meerderheid raad Zierikzee wil kermis in eerste week augustus Angel uit discussie kosten interim-manager Zuidhoek Bijeenkomst van startende ondernemers Dankzij aangekondigde financiële meevaller Ondanks hogere opbrengst Schouwen-Duiveland Spreekuur voor doven CJV-avond voor sponsors Kampioen houthakker CDA Zeeland Verkoping <L> CDA-fractie pleit voor andere tijd en andere plaats Zeilcharter Aquarius mag niet in Oliegeultje varen DINSDAG 29 OKTOBER 1996 NR 26069- a Het bintje is 'dit jaar groot van formaat en uitstekend van kwaliteit. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Hoewel dit jaar de aardappelop brengst per hectare in Zeeland maar iets lager ligt dan in Zuid-Holland of Brabant, blijft de opbrengst ver achter bij omringende landen. Daardoor wordt er een slecht financieel jaar verwacht voor de aardappeltelers in Zeeland. Toch is de opbrengst op Schouwen-Duiveland tien tot vijftien procent hoger dan vorig jaar. ZIERIKZEE - De extra kosten voor het interim- management bij Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek dienden niet voor rekening van de ge meente Zierikzee te komen, aldus luidde het advies van de commissie financiën en economi sche zaken. Dat de gemeenteraad maandag avond toch anders besliste, had alles te maken met de aankondiging van een financiële mee valler bij De Zuidhoek. De oogst op Schouwen-Duive land bedroeg dit jaar gemid deld 45 tot 46 ton veldgewas per hectare. De schade, die ver wacht werd door het droge en koude voorjaar is erg meege- MIDDELBURG - Veertig pro cent van de nieuwe onderne mingen haalt het derde be staansjaar niet. Veel kersverse ondernemingen worden ge dwongen vroegtijdig af te ha ken omdat ze voor, tijdens of vlak na de start sommige za ken hebben onderschat. De raad had wel enige discus sie nodig om tot dat besluit te komen. Vanaf de publieke tri bune maakte J. C. A. Land man, horeca-ondernemer op het Havenplein, gebruik van het spreekrecht en wees nog eens op de aderlating, die de horeca krijgt te verduren door die kermis tijdens de bouw vakvakantie. Hij pleitte voor een ander tijdstip en een ande re plek voor de jaarlijkse Zie- rikzeese kermis. Een dergelijk standpunt nam ook de CDA-fractie bij monde van C. J. P. M. Kalwij-Snel in. Met klem pleitte zij ervoor goed ,,te kijken" naar wat de burgers op een hoorzitting zeg gen. Ernstig omzetverlies voor de horeca en veel geluidsover last voor de omwonenden wa ren voor het CDA reden te kie zen voor een kermis op een ander tijdstip en op een locatie buiten de stad, hetzij op de Ba lie, hetzij in Poortambacht. Zo gek zou dat niet zijn, vol gens Kal wij, want - zij had er de archieven op nageslagen - tot 1890 werd de kermis altijd al op de Balie gehouden. Haar pleidooi vond geen steun bij de andere fracties. D'66 fractievoorzitter J. Th. M. van der Veer wilde best nog eens een discussie aangaan over een eventuele andere locatie. Nu wenste de D'66-woordvoerder zich echter te beperken tot een besluit op basis van de evalu atie, die onlangs heeft plaats gevonden en hij sprak in dit verband zijn voorkeur uit voor de eerste week van augustus. PvdA-fractieleidster M. R. de Jong-Van Loo steunde hem vallen. Door een goede nazo mer, waarin de temperatuur niet extreem hoog is geweest, heeft de aardappel een flinke groei kunnen doormaken. De omvang van het Bintje is veel Voor de Kamer van Koophan del is dit aanleiding om samen met het Instituut Midden- en Kleinbedrijf (IMK) op dinsdag 29 oktober weer een starters- bijeenkomst te houden in ho tel Arneville in Middelburg van 13.30 tot circa 21.00 uur. Aan de orde komen onderwer- daarin, maar pleitte tevens nog voor een tegemoetkoming naar de horeca. Zij drong erop aan de mogelijkheden te be zien om tijdens de kermisweek de ruimte voor de terrassen bij de omliggende etablissemen ten wat uit te breiden. Die suggestie sprak ook VVD- fractievoorzitter J. J. Geleijn- se wel aan. Verder wilde hij ook in elk geval het geluids probleem geregeld zien en hij informeerde ook naar de moge lijkheden en de kosten van groter dan normaal: 65 tot 70 procent ligt boven de 50 milli meter. Ook de kwaliteit is pri ma, zodat het Bintje dit jaar uitstekend te verkopen is, al dus een woordvoerder van de Nedato. Slecht financiëel jaar Toch voorspelt de heer P. de Koeijer, voorzitter van Agra risch Schouwen-Duiveland, dat het een slecht financieel jaar zal worden voor de aard appeltelers. ,,De opbrengst is wel hoger dan vorig jaar, maar de op pen ais: het opstellen van een commercieel en financieel plan, de vergunningen en an dere wettelijke obstakels, de rechtsvorm, verzekeringen, de inschrijving van het Handels register en de keuze van de handelsnaam, 's Avonds zijn er twee workshops waar aan de scherpe controle op de nale ving van de volumebeperking. Raadsnestor W. F. Sprengel- meijer (SGP/RPF) stelde op grond van de geringe belang stelling voor de kermis in sep tember vast,dat dit evenement voor de eigen bevolking blijk baar niet meer zo hoeft. Voor Sprengelmeijer persoonlijk ook niet en als er over ver plaatsing van de kermis werd gesproken, koos hij zelf nog liever voor De Val dan voor Poortambacht. Maar Spréngelmeijer zei te be seffen voor die opvattingen toch geen bijval binnen de raad te zullen krijgen en koos derhalve dan maar voor het collegevoorstel: Kermis in de eerste week van augustus op het Havenplein onder voor waarde van de geluidsbeper king en met de verplichting een waarborgsom van f 500 te storten. Wethouder L. J. van Gastel brengst was toen dan ook zeer matig, vanwege de droogte. Ook twee jaar geleden was de opbrengst erg slecht, met name doordat er veel glasaardappe len tussen zaten. Door het ge ringe aanbod was de gemiddel de prijs toen juist weer heel goed. Doordat er momenteel in Duitsland recordopbrengsten worden binnengehaald en ook de Flevopolder zich op een uit zonderlijke opbrengst mag verheugen, zal er niet zoveel vraag zijn naar onze aardap pels. Financiëel verwacht ik dus een slecht jaar," aldus De Koeijer. hand van praktijkvoorbeelden wordt ingegaan op de haal baarheid van het onderne mingsplan en het opstellen van de begroting. Voor aanmelding en/of nadere informatie, tel. nr.: 0118- 673540. had vooraf laten weten, dat dit collegevoorstel pas ter elfder ure kon worden gevormd in verband met recente afwezig heid van enkele collegeleden. Emotioneel De CDA-fractie gooide het in tweede instantie bij monde van Kalwij-Snel op de emotio nele boeg met een dringende oproep aan de overige fracties toch vooral aan te dringen op een centrale muziekvoorzie- ning. Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs bracht de discussie weer op rationeel niveau met het voorstel als raad te vol staan met de principile besluit vorming en het regelen van de verdere details aan het college over te laten. Aldus werd, met de stemmen van de CDA-frac tie - inclusief die van wethou der P. de Rijke - tégen, beslo ten. Wethouder D. van der Wekken (PvdA) liet weten, dat de twee de begrotingswijziging over 1996 bij het Werkvoorzienings- voorzieningsschap inmiddels in voorbereiding is. Daarin worden een uitkering uit het rijksbudget en enkele andere meevallers, onder meer in per soneelslasten voor in totaal f 245.000 verwerkt. De raad diende maandagavond eerst een besluit te nemen over de eerste, begrotingswijziging van De Zuidhoek betreffende financiële tegenvallers ter grootte van f 150.000. Het college stelde de raad, conform het commissie advies, aanvankelijk voor niet akkoord te gaan met die eerste begrotingswijziging. B en w waren van mening dat met na me de extra kosten voor het in-' terim-management voor reke ning van De Zuidhoek zelf EINDHOVEN - Met ingang van vrijdag 1 november houdt het maatschappelijk werk van Madido in Eindhoven voor do ve mensen ook een avond spreekuur. Madido Regio Zuid is een orga nisatie die hulp verleent aan dove volwassenen in de rayons Zeeland, Brabant en Limburg. De organisatie heeft als uit gangspunt dat de dove zoveel mogelijk zelf doet. Madido on dersteunt en helpt waar nodig. Vanaf 1 november heeft ze de volgende spreekuurtijden in haar kantoor aan de Keizers gracht in Eindhoven: maandag tot en met vrijdag van 9.0Ö tot 11.00 uur en woensdagavond van 18.00 tot 19.00 uur. Voor in lichtingen: 040-2453161. RENESSE- De stichting CJV Kamp Zierikzee draagt elk jaar bij aan de mogelijkheid voor jeugdige kankerpatiën tjes om samen met hun familie gebruik te maken van twee va kantiewoningen op het terrein aan de Rampweg te Renesse. De exploitatiekosten bedragen jaarlijks ongeveerlO.OOO gul den. De CJV wordt hierbij fi nanciëel ondersteund door or ganisaties, bedrijven en particulieren. Om deze spon sors te bedanken voor hun bij drage en om tevens in bredere kring de aandacht te vestigen op welke wijze en door wie het afgelopen jaar ondersteuning is gegeven aan dit project, houdt het CJV vrijdag 8 no vember van 18.30 tot 19.00 uur een korte bijeenkomst in het kampgebouw aan de Ramp- weg 10 in Renesse. BURGH-HAAMSTEDE Houtblokdrukken, armwor- stelen en spijkerslaan. Die drie 'sporten' worden zaterdag 2 november beoefend in café De Schouwse Tapperij in Haam stede tijdens de Houthakkers- niglit. Onder leiding van een presen tator van Smile Entertainment uit Obdam wordt in het café gestreden om de titel houthak kerskampioen. Het gaat om een nieuwe attractie die on langs met veel succes in Amei- de haar primeur beleefde. Ad- spirant-houthakkerskampioe nen kunnen vanaf 21.00 uur te recht in De Schouwse Tappe rij. AXEL - De CDA-Kainerkring Zeeland houdt woensdag 20 no vember een algemene leden vergadering in Axel. De vergadering wordt gehou den in De Halle aan de Roos- eveltlaan. Op het programma staan onder meer verkiezingen van leden voor het algemeen bestuur. Ook worden partij raadsleden gekozen. Commis saris van de Koningin, drs. W. T. van Gelder, houdt een toe spraak. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. dienden te komen. Voordat het voorstel in de raad ter discussie werd gesteld, maakte Van der Wekken ech ter melding van de komende meevaller en hij adviseerde de raad alsnog met de eerste be grotingswijziging in te stem men. De financiële consequen ties daarvan konden nu immers met de tweede begro tingswijziging weer worden recht getrokken. De raad ging akkoord met dit hernieuwde voorstel, echter wel onder duidelijke voor waarde dat de gevolgen van deze eerste begrotingswijzi ging met de tweede begrotings wijziging zullen worden verre kend. Zowel de PvdA-fractie als de fractie van D66 achtten het bovendien van belang, dat de zogenaamde calamiteiten- pot van De Zuidhoek niet voor Dasselaar deed zijn aanvraag ten behoeve van educatief-re- creatieve zeiltochten. Gs vin den die activiteit niet in over eenstemming mt de belangen van natuurbescherming, zoals die in de Oosterschelde gelden. Dasselaar heeft tegen dit be sluit een bezwaarschrift inge diend. Dat bezwaarschrift wordt dinsdagmiddag 5 no vember om 16.30 uur behan deld in een openbare zitting van de adviescommissie be zwaarschriften in het provin ciehuis in Middelburg. In de eerste zitting om 15.30 uur worden de Zeeuwse Sport raad en het provinciaal be stuur gehoord over de afwij zing van subsidieverzoeken voor activiteiten in de Zee- land-natuurmaand. De Sport raad vindt dat die activiteiten daarbinnen passen, gs vinden van niet. Bedrijfsloods De zitting van 16.00 uur wordt gewijd aan de weigering van gs verklaringen van geen be zwaar te verlenen aan de ge- de kosten van het interim-ma nagement wordt aangespro ken, maar beschikbaar blijft om flexibel op de markt te kunnen bewegen. Patstelling De besluitvorming over de door Brogum verzochte beëin diging van de rekening-cou rant overeenkomst met de ge meente, leverde een patstelling binnen de raad op. De fracties van PvdA en D66 toonden zich voorstander aan dit verzoek van Brogum tege moet te komen. De fracties van CDA, WD en SGjP/RPF wa ren tegen. Daar CDA-raadslid C. Lege- maate niet aanwezig was, zou een stemming de verhouding 7 7 gaan opleveren. Zover liet raadsvoorzitter burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs het echter niet komen en hij be sloot het voorstel terug te ne men tot de volgende raadsver gadering. De raadsvoorzitter gaf er dui delijk blijk van weinig waar dering te hebben voor het feit dat hier een discussie van ruim twintig minuten aan vooraf ging, terwijl in de nabije toe komst toch geleerd moet wor den om in hoofdlijnen te gaan besturen. meente Veere voor de bouw van een bedrijfsloods aan de Schellachseweg in Gapinge. Aannemersbedrijf Sturm vof in Gapinge heeft tegen de wei gering bezwaar aangetekend. Ook de gemeente Veere wordt in de gelegenheid gesteld haar standpunt naar voren te bren gen. BRUINISSE - In de zaal van de Gereformeerde gemeente aan de Schoolstraat in Bruins- se wordt woensdag 30 oktober een verkoping gehouden. Aangeboden wordt onder meer kaas gemaakt in kaasboerderij De Stolpe, bloemen en fruit, Zeeuwse boterbabbelaars, oliebollen, kaarten en hand werken, J. P. van Dommele presenteert een grote voorraad boeken. Het evenement i^ van 10.30 tot 17.00 uur. De opbrengst is be stemd voor de Mbumazending. Het volume van de muziek bij elke kermisattractie zal voortaan beperkt dienen te blijven tot 70 DBA. (Foto: Joop van Houdt) Storm Storm raast over land en zeeën Knakt de bomen, teistert de kust Gaat te keer met wilde krachten Met een ontembare lust. Een donderend geweld van sterkte Wat een woestheid, wat een kracht Met een tomeloos geweld ook Van een onmeedogenloze pracht Heel wat anders dan in het voorjaar Als alles staat in lentetooi Deze niet te stuiten krachten Is ook dan de natuur nog mooi? Zeker, het is een barbaarse schoonheid Die vliegt over zee en land Als de natuur zijn krachten bundelt Is er niets tegen bestand. Zo woest als het die ene dag kan wezen Zo rustig is ze de andere dag er aan toe Waar is dat geweld gebleven Of is soms de natuur nu moe. Moet ze even uit gaan rusten Is ze gekalmeerd en stil Niemand kan er antwoord op geven De natuur doet wat ze wil. C. J. v. d. Maas. Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzecsche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kon deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plootsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht ZIERIKZEE- Met de stemmen van de CDA- fractie tegen besloot de Zierikzeese gemeente raad gisteravond de jaarlijkse kermis definitief in de eerste week van augustus op het Haven plein te laten plaatsvinden. Door middel van geluidsbegrenzers zal alle kermisexploitanten e'en beperking van het muziek volume tot .70 de cibel worden opgelegd. Behandelingen bezwaarschriften MIDDELBURG - L. Dasselaar van Zeilcharter Aquarius in Zierikzee heeft van gedeputeerde staten geen ontheffing gekregen om tussen maart en oktober in het Oliegeultje in de Oos terschelde te varen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5