Subsidie op loonkosten helpt laagopgeleide werkloze amper Doorsnee Nederlander is een redelijk sociaal mens Brief over Chirac niet nodig Kinderen ziek door te veel chloor in zwembad Nieuwe landingsbaan voor luchthaven Beek Hulp door organisaties van oorlogsslachtoffers Algerijn uitgeleverd Geen uitstel nieuwe wao Nieuwe OV-kaart 4 N ZIERIKZEESCHE NIEU Bad Tongelreep gesloten EINDHOVEN (ANP) - Tientallen kinderen uit Eindhoven en wijde omgeving hebben last van prikkelhoest, braakneigingen en geirriteerde ogen. De klachten zijn veroorzaakt door een te hoge concentratie chloorverbindingen in het golfslagbad van het Eindhovense zwembad de Tongelreep. Het incident deed zich dinsdag voor. Volgens de directie van het zwembad heeft het in Utrecht gevestigde centrum dat is gespecialiseerd in vergif tigingen verklaard dat de klachten na enkele dagen van zelf overgaan en dat de kinde ren geen blijvend letsel over houden. Het zwembad is gesloten. De verschillende chloorverbin dingen worden automatisch aan het zwemwater toege voegd. Donderdagmiddag ont dekte de bedrijfsleiding dat er in een van de zeven circulatie systemen iets fout ging. Daar door is er te veel chloor in het water van het golfslagbad te recht gekomen. Met de andere baden was niets mis. Vrijkaartje In overleg met een arts van de GGD adviseerde de directie de 1500 aanwezige zwemmers het bad te verlaten. Het merendeel deed dat en kreeg in ruil daar voor een vrijkaartje. Daarna is onmiddellijk een begin ge maakt met het schoonmaken van de 1350 kubieke meter wa ter. Vrijdagmorgen was het chloor- peil nog niet tot een aanvaard baar niveau teruggebracht. Hoe lang dat gaat duren is niet bekend. Besluit nachtvluchten uitgesteld DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan akkoord gaan met een nieuwe landingsbaan voor het vliegveld Beek. Het besluit over de nachtvluch ten moet worden uitgesteld. Het nut van nacht vluchten op Beek moet betrokken worden in een bredere discussie over een tweede nationale luchthaven. PvdA-fractievoorzitter Walla ge verwees naar uitspraken van premier Kok over de wen selijkheid van een tweede na tionale luchthaven. De discus sie hierover wint aan belang nu Schiphol sneller dan ver wacht het maximum van 44 miljoen passagiers per jaar be reikt. De premier wil al in deze kabinetsperiode verschillende mogelijkheden in kaart bren gen, zodat de volgende rege ring meteen spijkers met kop pen kan slaan. Volgens Wallage kan de nood zaak van nachtvluchten op het vliegveld Beek niet los worden gezien van de eventuele komst van een tweede nationale luchthaven. De PvdA-er stelt dan ook voor om de nieuwe landingsbaan gewoon aan te leggen en niet te wachten op een besluit over nachtvluch ten. Bijspringen Ih geval van een exploitatiete kort, omdat ,de investering zonder nachtvluchten niet ren dabel zou zijn, zal de overheid moeten bijspringen. RIJSWIJK (ANP) - Vluchtelingen met oorlogs trauma's moeten hulp krijgen van organisaties die zich bezig houden met hulpverlening aan slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. Dit schrijft minister Bórst (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer. De hulpverlenings organista- ties ICODO (oorlogsslacht offers) en Pharos (vluchtelin gen) zullen nauw gaan samenwerken. De Stichting Centrum '45 gaat er van uit dan 20 tot 30 procent van de slachtoffers van ernstige vor men van geweld aan postrau- matische stress-stoornissen lijdt. Van de slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog is be kend dat hun traumatische problemen zich pas na jaren manifesteren. Borst vindt dat de hulpverle ningsorganisatie van slacht offers uit de Tweede Wereld oorlog hun kennis en ervaring goed kunnen inzetten voor hulp aan vluchtelingen. Daar komt ook meer ruimte voor omdat de groep slachtoffers naar mate de jaren verstrijken kleiner wordt. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laag water tijd stand tijd stand 26okt. 04.00 180 09.45 -117 16.20 171 22.10 -144 27 okt. 03.45 .180 09.20 -121 16.00 178 21.55 -140 28 okt. 04.30 179 10.05 -124 16.45 182 22.30 -135 26 okt. 02.05 195 08.25 -119 14.25 186 20.50 -150 27 okt. 02.50 199 08.05 -126 14.10 196 20.30 -147 28 okt. 02.35 198 08.45 -130 14.50 200 21.10 -141 26 okt. 04.30 191 09.55 -127 16.55 180 22.15 -154 27 okt. 04.20 194 09.35 -131 16.40 189 21.55 -150 28 okt. 05.00 193 10.10 -135 17.20 192 22.35 -145 26 okt. 04.15 186 09.50 -123 16.35 175 22.15 -150 27 okt. 04.00 187 09.30 -127 16.20 182 21.55 -146 28 okt. 04.40 185 10.10 -131 17.00 186 22.35 141 Springtij: 28oktobcr Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Zowel iverklozen als werkgevers te kieskeurig DEN HAAG (ANP) - Ontheffing van het mini mumloon, premievrijstèlling, loonsubsidies en andere financiële overheidsregelingen om werkgevers te stimuleren om lager opgeleide werklozen aan te nemen werken amper. Daar voor zijn zowel werkgevers als werklozen te kieskeurig. Dat stelt het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP) in zijn vandaag, vrijdag, gepubliceer de rapport „Het onderste kwart. Werk en werkloosheid aan de onderkant van de ar beidsmarkt". Volgens het SCP is alleen een sterke algehele economische groei en daardoor aanzwellen de roep om meer personeel een structurele oplossing voor de werkloosheid onder kansarme werkzoekenden. Tot die cate gorie behoren volgens het SCP langdurig werklozen, laag op geleiden en allochtonen. In praktijk blijken werkge vers bij het aannemen van nieuw personeel vooral te kij ken naar de kwaliteiten van de kandidaat, zoals opleiding en sociale vaardigheden. Onder nemers zoeken vooral naar goede en niet naar goedkope arbeidskrachten. Financiële maatregelen om de loonkosten te verlagen hebben daarom maar weinig structureel effect, concludeert het SCP. Ook voor werklozen is het geld van ondergeschikt belang. Zij bezien vooral of de aangebo den baan leuk is. Verlaging van de uitkeringen om zo de „winst" van een baan te ver groten, zal de werklozen niet minder kieskeurig maken, ver- wacht het Planbureau. D66-Kamerlid Bakker erkent, met het SCP, in een reactie dat structurele oplossingen, zoals meer scholing, de effectiefste manier zijn om de werkloos heid te bestrijden. „Maar dat doe je niet in een paar jaar. En dan nog blijft er een groep mensen over die met extra scholing niet is geholpen." Ook voor die werklozen is de overheid volgens Bakker ge houden iets te doen, desnoods met specifieke financiële rege lingen. Bedenkingen Pvd A-Kamerlid Vreeman heeft bedenkingen bij de con clusie dat de financiële over heidsmaatregelen amper structureel bijdragen aan ver mindering van de werkloos heid. „Sommige ingrepen en met name het verkleinen van de wig hebben wel degelijk een aanjagend effect. Niet voor niets is het werkgelegenheids effect in Nederland groter dan in veel andere Europese lan den." De wig is het verséhil tussen de bruto-loonkosten voor de werkgever en de netto looninkomsten voor de werk nemer. Allochtonen De PvdA wil dat werkgevers onder grotere druk worden ge zet om allochtonen in dienst te nemen. Bedrijfstakken waar te weinig mensen van buiten landse komaf werken, moeten daarvoor tijdens een openbare hoorzitting verantwoording afleggen. Dit zei PvdA-Kamer- lid Apostolou vanmorgen in het Radio I-Journaal. Bedrijven moeten sinds enkele jaren registreren hoeveel werknemers van buitenlandse afkomst zijn. De PvdA wil nu dat deze gegevens per bedrijf stak worden gerangschikt. Een commissie van wijze mannen moet volgens Apostolou jaar lijks bepalen welke sectoren wat dit betreft achterblijven. DEN HAAG (ANP) - Justitie in Nederland heeft woensdag een Algerijn uitgeleverd aan Bel gië. De man, die een leider zou zijn van de Algerijnse Islamisti- sche Groep (GIA), wordt in België verdacht van betrok kenheid bij een aanslag op twee leden van de Rijkswacht. In de nacht van 10 en 11 decem ber vorig jaar werd in Bastena ken een granaat gegooid naar de auto waarin de twee Rijks wachters zaten. Sporen leid den naar kringen rond de GIA. DEN HAAG (ANP) - Het kabi net geeft niet toe aan druk van de oppostitie om te wachten met nieuwe wao-wetgeving. CDA, GroenLinks en de kleine christelijke partijen drongen daar donderdag tijdens een spoeddebat in de Tweede Ka mer op aan in een motie. Staatssecretaris De Grave (So ciale Zaken) vindt een verder terugdringen van de instroom van werknemers in de wao te belangrijk om nu de gevraagde pas op de plaats te maken. DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen (Onderwijs) gaat de Ne derlandse Spoorwegen vragen om twee verschillende offertes voor een nieuwe OV-studen- tenkaart: met en zonder de MBO-studenten. Op basis van die prijsopgaven en daarop volgende onderhan delingen met NS beslist de be windsman hoe hij de voorgeno men bezuiniging op de trein en buskaart voor de MBO-stu denten gaat doorvoeren. Steekproef onder duizend landgenoten AMSTERDAM (ANP) - De gemiddelde Ne derlander is een redelijk sociaal voelend mens. De individualisering van de maat schappij leidt niet tot een houding van laat de rest maar barsten. Als het om de eigen beurs gaat, neemt het sociale gehalte wat af. Dat leert een steekproef on der duizend Nederlanders door bureau Trendbox in op dracht van het periodiek Het Beste en uitgever Reader's Digest. Wanneer de buren .een maand met vakantie gaan is liefst 96 procent niet te be roerd om de post in de gaten te houden en de planten te bewateren. Slechts 4 procent denkt: bekijk het maar. Als de ondervraagden in de file staan en veel mede-wegge- bruikers de vluchtstrook ne men, zegt 93 procent in de fi le te blijven. Vijf procent schakelt eveneens over naar de vluchtstrook en twee pro cent zou het zo net nog niet weten. Moeilijker wordt het in de sector gewetensvragen. Iets meer dan de helft (55 pro cent) zegt akkoord te zullen gaan als een oud leegstaand gebouw in de eigen wijk ge schikt zou worden gemaakt voor de opvang van 50 asiel zoekers. 31 procent zegt er bezwaar tegen te zullen aan tekenen. Veertien procent geeft geen antwoord. Het ik-gevoel neemt toe bij vragen waar het de porte monnee van de ondervraag den raakt. „Ja" zegt 57 pro cent op de vraag of ze meer belasting willen ophoesten om bij de toenemende ver grijzing alle 65-plussers ver zekerd te laten blijven van hun AOW. Bij 37 procent is daar geen denken aan, acht procent blijft het antwoord schuldig. Indien de werkgever de' eerstkomende jaren het loon wil bevriezen om nieuwe ba nen te scheppen, kan 56 pro cent daarin meegaan. Een zelfde percentage is bereid tot een hogere ziektekosten premie opdat iedereen die een dure operatie moet on dergaan deze toch vergoed kan krijgen. In beide geval len zegt 37 procent nee. Bloed Bij een ernstig tekort aan bloeddonoren antwoordt 78 procent best een halfjaartje bloed af te willen staan, twintig procent weigert. Na een bezoek aan een café of verjaarsvisite raakt de part ner die naar huis zou rijden ziek. 84 procent van de on dervraagden zegt een taxi te bellen, twaalf procent kruipt toch maar zelf achter het stuur en vijf procent moet er nog eens goed over nadenken. DEN HAAG (ANP) - Premier Kok ziet geen reden om de Tweede Kamer gegevens te verstrekken uit zijn correspon dentie met de Franse president Chirac over het Nederlandse drugsbeleid. D66 vroeg woensdag inzage in cijfers waarmee premier Kok geprobeerd heeft Chirac ervan te overtuigen de personencon troles aan de grens met België en Luxemburg op te heffen. Parijs herstelde dit voorjaar de controles in een poging de toevoer van Nederlandse drugs richting Frankrijk tegen te gaan. Volgens krantenberichten ge bruikte Kok de cijfers in een persoonlijke brief aan Chirac om Parijs tot een soepeler op stelling te bewegen. De Graaf wilde die informatie meenemen in het overleg dat de Kamer volgende week wijdt aan het Nederlandse drugsbeleid. Kok schrijft ech ter donderdag aan de Tweede kamer dat hij aan de Franse president over het Nederland se drugsbeleid geen andere in formatie heeft verstrekt dan waarover de Kamer al beschikt, met name via de voortgangsrapportage drugbeleid. Met de grenscontroles handelt Parijs in strijd met het Schen- gen-verdrag. Suske en Wiske 11HET GROTE GAT' door Willy Vandersteei flee, \k bly[ byjouI Jy htbl de Iddlste dó Jen dl jenoej op je Djehdd Jk /dl jou eeni mlyk muennen 13 oor oiioman nm omsemoinmt rntmn oe onens m tod en mme, op ueé nm een wet/u mnrm Vrijdag 25 oktober Zierikzee Open huis mosterdmal d'Hooge Molen. Hem 10 14.00-17.00 uur. VerkiezingsbijeenkomsfB RPF met professor dr. ir.| Schuurman. MFC. 20.00 u" Bruinisse VVD-verkiezingsbijeen- 1 komst over visserij. Durpsuus. 15.00 uur. Zaterdag 26 oktober Zierikzee Open huis mosterdmakerij d'Hooge Molen. Hem 15. 10.00-13.00 uur. Vakantie-filmdag CJV. De Driehoek. 14.00 en 19.00 uur. Concert Sin Alley. Brogum. 22.00 uur. Renesse Inzamelen oud papier mu ziekvereniging Luctor et Emergo. Container de Dreef. 10.00-11.00 uur Brouwershaven Afscheid gemeente in Sint Nicolaaskerk om 19.30 uur. Nieuwerkerk Gelegenheid tot brengen van oud papier in gebouw Salem aan de Molenstraat tussen 09.30 en 11.00 uurt.b.v. de zending. Bruinisse Verkoopmorgen. Koop- en kijktafel. Industrieweg 7. Hervormingsavond, in N.H. kerk om 19.30 uur Maandag 28 oktober Zierikzee Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Bijeenkomst Ondernemers kring Schouwen-Duiveland over nieuwe wet Vermeend. Foyer Mondragon. 20.00 uur. V erkiezingsbi j eenkomst CDA Schouwen-Duiveland met E. Heerma. MFC. 20.00 uur. Burgh-Haamstede CD A-themadag voor oude ren. Schuttershof. 13.30 tot 17.30 uur. Brouwershaven Repetitie Chr. Jeugdkoor Freedom. Tonnenmagazijn. 18.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Mossel/bingo-avond. Rehoboth. 17.00 uur. Bruinisse CDA-themadag voor oude ren. In 't Opper. 09.30 tot 14.00 uur. Woensdag 30 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Haamstede Commissie financiën Wester- schouwen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 31 oktober Brouwershaven Repetitie kinderkoor De Smalstadtertjes. Tonnenma gazijn. 18.30 uur. Nieuwerkerk Bijeenkomst Streekcomité Gereformeerde Bijbelstich ting Schouwen-Duiveland. Kerkgebouw Stationstraat. 19.30 uur. Vrijdag 1 november Zierikzee Show gebruikte auto's van gezamenlijke Zierikzeese autodealers. Grevelingenhal Onderdak. 14.00 tot 21.00 uur. Plaatsen eerste steen Ooster- schelde Thuiszorg. Grevelin- genstraat. 15.30 uur. Prijsuitreiking best onder houden tuin Stichting Nuts- tuingrondverhuring. Hal Nutsspaarbank. 19.00 uur. Haamstede Verkiezingsbijeenkomst Dtt in Hotel Bom. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2