Jorritsma komt spoedig met plan herstel Zeeuwse dijken Producent en importeur moeten electrische apparaten innemen Kapellenaar aangehouden in moordzaak Actie door Radio 538 Roken goed voor denken Prijs voor verpleeghuis Koningshuis in reclame Opnieuw aanhouding voor rel op Beachpopfestival Onderzoek Arbodienst Zeeland naar griepprik Reality tv is volgens Dijkstal ontluisterend Ruim 20.000 huishoudens soms onvoldoende te eten Tweede Kamer dringt aan op grootst mogelijke spoed Consument kan straks oude spullen gratis inleveren Plannen vallen verkeerd bij tuinders DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 NR 26066 7 BERGEN OP ZOOM (ANP) - In het onderzoek naar de geweld dadige dood van een 69-jarige man uit Bergen op Zoom heeft de politie gisteren, woensdag, een derde verdachte aangehou den. Het is een 20-jarige inwo ner vanKapelle. Het slachtoffer werd zondag aangetroffen op aanwijzing van de 21-jarige hoofdverdach te, eveneens uit Kapelle. Hij heeft inmiddels bekend de man om het leven te hebben ge bracht. De hoofdverdachte zou vrijdag samen met de tweede verdachte - eveneens 20 jaar en afkomstig uit Kapelle - naar Bergen op Zoom zijn gegaan. De twee gingen naar de flat van de man, waar de tweede verdachte een kamer huurde. Wat zich toen precies in de flat heeft afgespeeld is niet be kend. Volgens de politie zou het slachtoffer verdachte num mer twee seksueel hebben be naderd en zou deze daar niet op in zijn gegaan. Welke rol de derde verdachte speelde, wordt onderzocht. DEN HAAG (ANP) - In het ka der van de strijd om een goede en solide etherfrequentie heeft Radio 538-directeur Erik de Zwart gisteren ruim 200.000 handtekeningen overhandigd aan de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. De zender protesteert daarmee tegen de veiling vdn etherfre quenties in april volgend jaar. De jongerenomroep vindt die veiling maar niets en is zelfs bang dat ze het onderspit zal delven als er veel commerciële kapers op de kust zijn. De Zwart en consorten pleit voor een meer gelijke behandeling van publieke en commerciële omroepen. Het hele etherland schap moet maar eens opnieuw in kaart worden gebracht. LONDEN (ANP) - Vol gens Amerikaanse we tenschappers kunnen ro kers wel eens gelijk hebben met hun bewe ring dat een sigaret of si gaar hen helpt zich beter te concentreren. De onderzoekers hebben hun bevindingen gepu bliceerd in het interna tionale wetenschapsblad Nature. De wetenschap pers van het Baylor Col lege of Medicine in Hous ton (Texas) ontdekten dat roken de overdracht van hersensignalen naar de hippocampus, het her sendeel dat belangrijk is voor het geheugen en leerproces, verbetert en verhoogt. HULST (ANP) - Het verpleeg huis De Blaauwe Hoeve in Hulst heeft de positieve instel- lingsprijs 1996 gewonnen. Minister Borst (Volksgezond heid) reikt vandaag, donder dag, de door de beroepsorgani satie NU'91 ingestelde prijs uit tijdens een symposium in Eindhoven. Volgens de jury is De Blaauwe Hoeve een zeer cliëntgericht verpleeghuis. Vooral het team Esdoorn wordt geroemd. Alle medewer kers van het team volgden een cursus over een specifieke be naderingsvorm voor psychia trische bewoners, validation genaamd. De bewoners kun nen ook extra aandacht krij gen omdat lager geschoold per soneel de huishoudelijke taken van het verplegend personeel overneemt. DEN HAAG (ANP) - Het ge schil tussen de Rijksvoorlich tingsdienst en uitgeverij VNU over reclamecampagnes is op gelost. VNU heeft de RVD schriftelijk excuses aangebo den en beloofd nooit meer af beeldingen te gebruiken van leden van het Koninklijk Huis. De RVD neemt daar genoegen mee en heeft haar klacht bij de Reclamecodecommissie inge trokken. De RVD was gepi keerd over de reclamecampag ne van het nieuwe jongerentijdschrift Break Out! van VNU. Daarin was zonder toestemming een foto gebruikt van prins Willem-Alexander waarmee gesuggereerd werd dat hij het blad zou lezen. Feyenoordsupporter op Schiphol GOES (ANP) - De douane op Schiphol heeft woensdagochtend een 26-jarige Rotterdammer aangehouden die ervan wordt verdacht betrok ken te zijn geweest bij de rel in juli op het Be- achpop-festival bij Renesse. De man is overge dragen aan de politie in Goes. Feyenoordsupporters hadden het tijdens het popfestival ge munt op de Amsterdamse hou- segroep Party Animals. De voetbalfans waren boos op de muzikanten omdat tijdens een optreden van de Party Ani mals een vlag van hun club was verbrand. De Feyenoordfans bestormden het podium op het moment dat de Party Animals aan hun op treden wilden beginnen. De housegroep vluchtte voor de Rotterdammers. De politie wist de Feyenoordfans van het podium weg te krijgen. De sup porters trokken daarna al ver nielend weg. Vier bezoekers van het festival en een politie agente raakten daarbij ge wond. Twee weken geleden werd in de Kuip in Rotterdam tijdens de wedstrijd Feyenoord - Gro ningen al een 26-jarige Feye noordsupporter uit Berkel en Rodenrijs aangehouden. Hij heeft bekend een ijzeren staaf te hebben gegooid naar de agente, waardoor zij en haar paard gewond raakten. De man wordt poging doodslag en zware mishandeling ten laste gelegd. De douane heeft de woensdag aangehouden man overgedra gen aan de politie van het dis trict Oosterscheldebekken. Hij kwam in Schiphol aan na een verblijf in het buitenland. De verdachte wordt overge bracht naar het politiebureau in Goes om- te worden ver hoord. De Zeeuwse politie krijgt bij het onderzoek hulp van de po litie in Rotterdam. Die wist aan de hand van foto's de hoofddaders van de rel te iden tificeren. Daardoor was de naam van de woensdag aange houden Rotterdammer bij de douane op Schiphol bekend. Bij werknemers Thuiszorg Walcheren MIDDELBURG (ANP) - De Arbodienst Zeeland gaat onderzoeken hoeveel invloed de griepprik heeft op ziekteverzuim. Alle 850 werknemers van de Stichting Thuiszorg Walcheren krijgen daarvoor in de eerste week van november gele genheid zich te laten vaccineren. Normaalgesproken krijgen al leen mensen uit risicogroepen een oproep voor een griepprik, bijvoorbeeld mensen met hart en vaatziekten, cara of andere chronische aandoeningen. De medewerkers van de Stichting Thuiszorg Walcheren zijn vrij om al dan niet een griepprik te halen. Het is volgens bedrijfsarts W. de Maar van de Zeeuwse Arbo dienst voor het onderzoek be ter als niet iedereen'vdh dié' mogelijkheid gebruikt maakt. Zodoende kan vergeleken woj> den of de vaccinatie verschil uitmaakt. Beide groepen krijgen na de prik drie maal vragenlijst voorgelegd. Een week na de prik, in januari en in mei. Naast de resultaten van die lijsten biedt een vergelijking met het ziekteverzuim bij de Stichting Thuiszorg Walcheren van de komende en de vorige winterperiode een basis voor het onderzoek. De resultaten 'zijn naaf Verwachting aan het eind van de zomer van 1997 be kend. Mogelijk taak Raad voor Journalistiek DEN HAAG (ANP) - „Ronduit ontluisterend," zo bestempelt minister Dijkstal van Binnen landse Zaken het verschijnsel reality tv. „Ont luisterend voor de slachtoffers die worden ge filmd, ontluisterend voor de kijker die het moet ondergaan maar blijft kijken, maar bovenal voor de maker en de televisiezender die gebruik maakt van het leed van anderen." De minister ze dat dinsdag in de Tweede Kamer. Zijn uitval is gericht op de programma's van met name commerciële zenders, maar ook het NOS- Journaal, waarin rechtstreeks verslag wordt gedaan van on gelukken, rampen en politie acties. De bewindsman omschrijft het fenomeen als ,,een bedreiging voor ons allemaal. Het is iets dat zich structureel in onze sa menleving heeft genesteld, een samenleving die toch al door beelden wordt gedomineerd." Ondanks zijn walging kan de minister de verontruste Ka merleden geen sluitende reme die tegen het fenomeen bieden. De enige regel die hij kan vast stellen is dat hulpverlening bo ven alles gaat en niet gehin derd mag- worden door cameraploegen. Het wettelijk inperken van het recht op vrije nieuwsgaring is echter iets an ders. Staatssecretaris Nuis (cultuur) ziet een mogelijkheid in uit breiding van de bevoegdheden voor de Raad voor de Journa listiek. Nuis is met de journa- listenbond NVJ in gesprek over een versterking van de rol van dit tuchtcollege. Via uit spraken van dit college kan er misschien toch iets.van een ge dragscode ontstaan en kan de burger beter bewust gemaakt worden van zijn rechten. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 22.000 huishoudens hebben zo weinig geld te besteden dat zij soms onvoldoende te eten te hebben. Dat blijkt uit de nota Arm Nederland; het eerste jaarrapport over armoede in Nederland. Het is dinsdag in Den Haag aan minister Melkert van So ciale Zaken en Werkgelegen heid aangeboden. Van de bevolking moet 4 tot 5 procent rondkomen van een in komen onder het sociaal mini mum (70 procent van het mini mumloon), blijkt uit het rapport. Hoewel de omvang van deze groep de laatste tien jaar is afgenomen, zijn volgens de onderzoekers de armen wel armer geworden. Uit het rap port blijkt verder dat 7 tot 9 procent moet het doen met een inkomen rond het sociaal mini mum. In totaal gaat het om 657.000 915.000 huishoudens met de laagste inkomens. Naast de 22.000 die af en toe geen eten kunnen betalen, eten 43.000 huishoudens door geld gebrek niet dagelijks warm Een grote groep (576.000 huis houdens) kan zich geen nieuwe kleren permitteren. Zoals herhaaldelijk is aange toond zijn het vooral werklo zen, laag opgeleiden enbij- standsgerechtigden die het risico van geldgebrek lopen. Zij wonen vooral in de dertig armste buurten van Neder land, die zijn geconcentreerd in de vier grote steden. Opmer kelijk is dat Rotterdam de helft van de „hoogst" geno teerde „uitkeringsbuurten" telt. Minister Jorritsma komt nog dit jaar met een plan van aanpak voor de verzwakte Zeeuwse dijken, zoals deze itl Bruinisse. (Foto: Ma rijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat komt nog dit jaar met een „marsroute" voor de aanpak van de dijken in Zeeland en de financiering daarvan. Zij be loofde dat dinsdag tijdens een overleg met de Kamer, die aandrong op de grootst mogelijke spoed. Eerder dit jaar bleek het risico te bestaan dat de Zeeuwse dij ken mogelijk niet bestand zijn tegen zeer extreme weersom standigheden. Dat bericht ver oorzaakte grote opschudding in Zeeland. Jorritsma relati veerde de gevaren echter vrij snel. En ook dinsdag stelde zij de Zeeuwen gerust. „De veilig heid is bepaald niet in het ge ding", zei zij. Voorlopige berekeningen le ren dat de aanpak van de dij ken tussen de 300 en 600 mil joen gulden kost. Jorritsma wenst eerst een na dere raming van de kosten.Eerder kan zij niet naar het kabinet om extra geld te bepleiten. Bovendien wil de bewindsvrouw weten hoe de situatie in de rest van het land is, hoewel de eerste tekenen er volgens haar op wijzen dat de problemen zich in Zeeland con centreren. Jorritsma maakte verder be kend dat de handhaving van de gewenste kustlijn op orde is. Jarenlang was er sprake van een achterstand, maar door een extra, 15 miljoen gul den kostende inspanning loopt de hele Nederlandse kust mo menteel hoe hij volgens de des kundigen het best kan lopen. Enige zorg Niettemin toonde de Kamer enige zorg over de kustverde diging. Diverse parlementa riërs zeiden te vrezen dat ont trekking van zand in de wat diepere delen van de Noordzee ten behoeve van een sterkere kust leidt tot „ondergraving van het fundament van de kustverdediging". Daar komt bij dat de zeespiegel door kli-' maatveranderingen sneller stijgt dan tot voor kort werd aangenomen. Aanvullen Het aanvullen van zand in de diepere delen van de zee is pas vanaf het jaar' 2000 voorzien. Eerder is volgens Jorritsma niet mogelijk, omdat eerst be studeerd moet worden hoe dat het best kan worden aange pakt. Voor het versterken van het „fundament" is jaarlijks 50 miljoen gulden nodig; twee keer zoveel als momenteel aan de zogenoemde suppletie .wordt uitgegeven. Jorritsma verzekerde de Kamer dat ook hier geen sprake is .van veilig heidsrisico's. .,7. de introductie van harde, ob jectief controlebare milieu doelstellingen, bijvoorbeeld een percentage grondstofher- gebruik, in de alternatieve af spraken (convenanten) die de fabrikanten mogen maken met de overheid. Certificaat Dergelijke concrete doelstel lingen staan niet in het con cept-plan van VROM. De orga- nistie wil verder een certificaat-systeem om onver antwoorde verwerking in bin nen- of buitenland tegen te gaan. Daarover zwijgt VROM in het concept-besluit. DEN HAAG (ANP) - De boe ren- en tuindersorganisatie LTO-Nederland is zeer onge lukkig met het voorstel van staatssecretaris Van Dok (Eco nomische Zaken) om de im portheffing op landbouwpro ducten uit de armste ontwikkelingslanden op ter mijn af te schaffen. De staatssecretaris wil tijdens de eerste topconferentie van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in december in Singapo re pleiten voor afschaffing van de importheffing. Volgens haar zal de ruimere markttoe gang de Nederlandse agrariërs slechts „een beetje pijn" doen. „De staatssecretaris stapt wel heel gemakkelijk heen over de gevolgen voor de tuinders", re ageert LTO-directeur A. Jaars- ma. Hij heeft begrip voor de suggestie van een ruimere markttoegang om de armste ontwikkelingslanden te hel pen, „maar waarom moet het dan weer eenzijdig om land bouwproducten gaan?" Volgens hem zijn de ontwikke lingslanden ook meer gehol pen met een tariefsverlaging voor verwerkte producten in plaats van grondstoffen. DEN HAAG (ANP) - Producenten en impor teurs van electrische apparaten, zoals koelkas ten en stereotorens, moeten in de nabije toe komst zelf zorgen dat de oude spullen worden hergebruikt of verwerkt. Dat is de kern van het Besluit verwijdering wit- en bruingoed, waar van het ministerie van VROM een concept aan belanghebbenden heeft gestuurd. Die hebben nog inspraak. Consumenten kunnen in de toekomst bij een nieuwe aan koop hun oude apparatuur gra tis inleveren bij de winkelier, met uitzondering van geluids-, oplaad-, en keukenappara- tuur, gereedschap of andere huishoudelijke apparaten. Die spullen worden ingenomen door de gemeenten. Gemeen ten en winkeliers kunnen de apparaten op hun beurt weer gratis inleveren bij de produ centen. Bij buitenlandse fabri kanten draait de importeur er voor op. Die moeten zorgen dat de machines worden herge bruikt. Het wordt verboden om de apparaten te storten op een vuilnisbelt of te verbran den in de reguliere verbran dingsinstallaties. ben voorgesteld, is vooralsnog onbekend. De milieuorganisa ties, die al jaren hameren op hergebruik van de apparaten, zijn momenteel in een juridi sche strijd gewikkeld met VROM en de fabrikanten voor inzage in dat brancheplan. De producenten weigeren dat. Eerst nog praten Dfe Stichting Natuur en Milieu wil niet inhoudelijk reageren op het concept-besluit omdat de organisatie daarover eerst nog met VROM gaat praten. In het verleden heeft de milieuor ganisatie echter gehamerd op De producenten en importeurs moeten inname en verwerking van de spullen zelf betalen. Hoe ze die kosten verrekenen, bijvoorbeeld in de prijs van nieuwe spullen, mogen ze zelf weten. Producenten, impor teurs en winkeliers die een an dere innameregeling willen, kunnen daarvoor via hun brancheorganisatie een conve nant sluiten met de overheid. De wettelijke regeling voor het hergebruik van wit- en bruingoed is de jongste zet van het ministerie van VROM om de fabrikanten te bewegen om zuiniger met grondstoffen en energie om te gaan. De sector kreeg vorig jaar gelegenheid om een eigen plan van aanpak op te stellen. Dat vonden de ministers De Boer (Milieu) en Wijers (Economische Zaken) echter uiteindelijk te mager. Daarop togen de bewindslie den zelf aan het werk. Wat de producenten zelf heb- Versleten bruingoed (televisies, stereo- en computerapparatuur) moet evenals het witgoed (wasautomaten en koelkasten) op ter mijn door producent of importeur worden opgeruimd. (Archief foto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7