Jeugd Poortambacht massaal aanwezig bij opening half-pipe Provincie bezuinigt twee miljoen gulden op welzijn Geslaagde Legobouwwedstrijd Geen nader onderzoek bij Oostburgse politie Gedwongen ontslagen niet uit te sluiten Als ze ervoor gaan stemmen, dan stem ik zeker mee nstenaar Jan 4) overleden Hoofd Basiseenheid treedt terug DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 NR 26066 5 Enkele Rotterdamse skaters tonen de Zierikzeese jeugd de mogelijkheden van de half-pipe. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - In aanwezigheid van een grote schare jeugdige skaters opende wethouder L. J. van Gastel gisteren de half-pipe op het Hat- fieldpark in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Gedurende een week staat daar een skatebaan MIDDELBURG - De provincie wil bezuinigen op de welzijnssector. Dit moet leiden tot een be sparing van twee miljoen gulden in 1998. Het is niet uitgesloten dat personeel ontslagen wordt. op proef. Daadwerkelijk in gebruik ne men, ging Van Gastel net iets te ver. Hij had dan vroeger ook wel graag gerolschaatst. De ja ren hebben zich echter ook bij hem laten gelden en na een heupoperatie waagde hij zich liever niet op de kunststof baan. Hij beperkte de opening tot het knallend ontkurken van een fles champagne. Daar na was het de beurt aan de ska ters. Van Gastel werd voor zijn in zet, namens de jeugd van Poortambacht, door Marleen Tange onderscheiden tot Rid der in de Gouden Orde van de Skatebaan. Tange was het die samen met haar collegabe stuurders van de Wijkgroep Poortambacht het initiatief nam tot het laten komen van de half-pipe naar Zierikzee. Het waren gisteren overigens Het ingestelde onderzoek was een zogenoemd sfeeronder- zoek. Het werd uitgevoerd door mensen van een andere politieregio. Doel was duide lijkheid te krijgen of een dis- Regio verliest Jan Jongschaap begon zijn journalistieke carrière in fe bruari 1956 bij de Zierikzee- sche Nieuwsbode waar hij 21 jaar zou blijven. In die tijd bouwde hij enorm veel kennis op over het eiland dat hem zo na aan het hart lag. In 1978 maakte Jongschaap de over stap van de Nieuwsbode naar de PZC waar hij aanvankelijk in zijn eentje verantwoorde lijk was voor het nieuws van Schouwen-Duiveland. Later kreeg hij gezelschap van jonge re collega's op een kleine re dactie in Zierikzee. Jan Jongschaap was vaak on gedurig, rusteloos. Altijd op zoek. Zijn grote liefde, het schilderen, raakte door zijn drukke baan wat op de achter grond maar verdween nooit uit zijn hart, net zo min als de jazz- niet alleen de jeugdigen uit Poortambacht die stonden te popelen om de baan op te gaan. Ook skaters uit andere delen van de stad en andere plaatsen van Schouwen-Duiveland de den dat. Zoals bijvoorbeeld Je rome Bogh uit Kerkwerve en Anton Wijnstekers uit Ooster- land. Tot gisteren waren zij met hun skateboard aangewe zen op de trapjes en bankjes op het Hatfieldpark. ,,En we gaan vaak naar Rotterdam of Am sterdam. Daar zijn bepaalde plaatsen waar iedereen heen gaat om te skaten. Maar op de ze 'streetspots' krijg je vaak de politie achter je aan," aldus Je rome. 'Supertof Voor de twaalfjarige Michael ciplinair danwel strafrechte lijk onderzoek binnen de basis eenheid nodig zou zijn. Volgens de onderzoekers be staat er echter geen aanleiding mens muziek. Behalve journalist en schilder was Jan Jongschaap ook een niet onverdienstelijk pianist en hij is zeker één van de weinigen geweest die zelf voor de muziek zorgde bij zijn afscheid van de PZC. Nadat hij in 1992 een punt zette achter zijn journalistieke loop baan kon hij zich weer met hart en ziel aan het schilderen wijden, hetgeen resulteerde in verschillende exposities. Ook pakte hij de muzikale draad weer op. Hij speelde als pianist in verschillende jazz-orkesten. Met het overlijden van Jong schaap verliest Schouwen-Dui veland een kleurrijk mens. Jan Jongschaap wordt zaterdag om 11.00 uur begraven op de Alge mene Begraafplaats in Zierik zee. Vis uit Poortambacht is zo'n reisje niet weggelegd. Hij vindt het dan ook 'tof' dat hij nu in de buurt met zijn inline- skates terecht kan. Zijn vriend Hans Stoutjesdijk vindt het zelfs 'supertof'. Vol gens hem moet „er echt een nieuwe vaste baan komen in de wijk". Hij wil ze daar ook best voor inzetten. „Als ze ervoor gaan stemmen dan stem ik ze ker mee. Dan wordt Zierikzee tenminste ook een beetje popu lair." Michael is nog maar één keer Vvan de half-pipe af ge weest. ,,En toen ging ik gelijk onderuit." Zijn neefje Luc Wil brink uit Houten heeft daar geen last van. „Bij ons zijn er twee half-pipes. Het is hele maal niet zo moeilijk hoor," spreekt hij Michaèl bemoedi gend toe. Of er inderdaad een vaste skatebaan komt in Poortambacht hebben de jon geren zelf in de hand, aldus Van Gastel. Hij gaf ze dan ook als raad mee goed met de baan om te gaan en geen troep ach ter te laten. Het college van burgemeester en wethouders staat in ieder geval positief te genover een vaste baan. De be nodigde 25.000 gulden is op verdere stappen te onderne men. „Tijdens het onderzoek is geheel niets gebleken van niet integer gedrag van het Hoofd Basiseenheid Oostburg de heer A. P. Pielaat," aldus meldt een woordvoerder van de Zeeuwse politie. Storingen Wel heeft het onderzoek aange toond dat er sprake is van sto ringen binnen de leiding van de basiseenheid en tussen de leiding en het personeel. Pielaat legt in verband met de zich geen probleem, gaf Van Gastel toe. „Er is een potje waar het uit gehaald kan wor den." Veiligheid Van Gastel adviseerde de ska ters ook om knie- en elleboog- beschermers om te doen. Want een valpartij kan tot lelijke verwondingen leiden. Dat is ook de reden dat er ge kozen is voor een baan van an derhalve meter hoog. Volgens Van Gastel en Tange is een ho gere baan voor de gemeente echter niet bespreekbaar in verband met de veiligheid voor met name de jongeren. Voor Marco van Rikxoort, die samen met Ton Krooswijk vanuit Rotterdam naar Zierik zee was gekomen om een de monstratie te geven was de baan echter iets te klein. „Nor maal skaten wij op een baan van 3,5 meter hoog. Op deze baan is het net alsof ik in een klomp sta," aldus Marco. De plaatselijke skaters maalden daar niet om. Die waren al dik tevreden met dé komst van de baan. affaire zijn functie als Hoofd Basiseenheid Oostburg naast zich neer. In overleg met hem wordt op dit moment uitgekeken naar een nieuwe functie. J. A. C. Muller is aangesteld als inte rim Hoofd Basiseenheid. De Zeeuwse korpschef, A. A. Smeels, beraadt zich op dit mo ment in nauw overleg met be stuur, justitie en de leiding van het district Zeeuwsch-Vlaan- deren, over de consequenties van het onderzoek en de even tueel te namen stappen op ba sis van de resultaten. De provincie gaat van twaalf instellingen één grote organi satie maken. Dit, volgens een woordvoerder, omdat de twaalf panden te klein zijn ge worden voor de nieuwe organi satie. Het pand van de Stich ting VMC in Middelburg wordt verkocht. De samenvoeging van de twaalf welzijnsinstellingen krijgt de hoogste prioriteit. Als gevolg hiervan moet een besparing van minimaal tien procent op bureaukosten kun nen worden bereikt. Bijvoor beeld minder accountantskos- ten en een besparing door administratief werk niet lan ger uit te besteden. Een groot deel van de bezuini gingen moet gevonden worden in de personele sfeer. Achten zeventig procent van de jaar lijkse lasten immers, wordt ge- ZIERIKZEE Mosterdmakerij Mosterdmakerij d'Hooge Mo len aan de Hem in Zierikzee houdt open huis. Belangstel lenden kunnen kijken hoe mosterd gemaakt wordt. Bo vendien kan er geproefd wor den. Het open huis is donder dag 24 en vrijdag 25 oktober van 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Donderdagavond tevens van 19.00-21.00 en zaterdag 26 oktober van 10.00-13.00 uur. Brandwonden De Nederlandse Brandwonden Stichting houdt in de week van 27 oktober t/m 2 november een collecte. Met de opbrengst kan de stichting onder meer de be handeling van brandwondpa tiënten verbeteren, onderzoek verrichten en de huidbank in stand houden. Ook wordt die week de Nationale Brandpre ventieweek gehouden. Arbeid Adelt In het Burgerweeshuis in Zie rikzee is donderdag 7 novem ber een verkoping van hand werken die werden gemaakt door leden van de Algemeen Nederlandse Vrouwenvereni ging Tesselschade/Arbeid Adelt. De vereniging steunt Nederlandse vrouwen die een financiële bijdrage nodig heb ben om een opleiding te volgen waardoor ze economisch onaf hankelijk kunnen worden. De verkoping is van 10.30 tot 15.00 uur Zwemdiploma's De zwemdiploma's A werden onlangs behaald door: Jori Bijl, Björn Boot, Joeri Boot, Richard Bosland, Fanny Bot, Lauran Bovee, Mervin Bul, Maaike Dalebout, Jan Dorst, Simon van Driel, Hannah Ge- laudie, Pascal Groenendijk, Mariëlle Heestermans, Tim Horbach, Laura van IJssel- dijk, Bas de Koeijer, Wolfert de Kraker, Jet Markusse, Jac Markusse, Iris van den Ouden, vormd door personeelskosten. Een sociaal statuut is opge steld. „Het is niet uitgesloten dat mensen ontslagen wor den," vertelt waarnemend hoofd afdeling welzijn, J. B. Hooijer. „Natuurlijk verloop staat voorop. Personeel kan ook een behoorlijk hoge ver trekpremie krijgen," aldus Hooijer. Jongerenwerk Ook wil de provincie minder subsidie verstrekken voor emancipatie-activiteiten, des kundigheidsbevordering en jeugd- en jongerenwerk. In principe wordt niet bezuinigd op de huidige bij de instellin gen ondergebrachte activitei ten- en onderzoeksbudgetten. De herstructureringsoperatie Vincent Pen, Dieneke Posthu- ma, Querine Roos, Kevin Rouw, Eveline Siereveld, René Stoel, Martine Stoel, Anne-Wil Timmerman, Joren Versaevel, Willy Verwest, Merijn de Vos. Diploma B: Mike Bakker, Nic ky Blom, Emelie Boot, Rebec ca Boot, Nienke ten Brinke, Ivan Capelle, Jos van Doorn, Wesley Duffener, Brett van Ee- nige, Daniëlle Elfrink, Fabian de Gardeijn, Dave Geuze, Christiaan Grochal, Sarah de Groot, Daphne de Haas, Anne van Hekke, Sjoerd v.d. Hoek, Lenneke van 't Hoff, Maxim Horssels, Martin de Jonge, Ste fan Jumele't, Judith Renters, Annelies Kik, Pascal Koster, Thimothy v.d. Leij, Marieke de Looze, Mick Luijcx, Pien van Maldegem, Ffancois van der Meide, Marien Meijer, Sander Mes, Johan v. Mourik, Niels Mulder, Hannah v. d. Pol, Mari je v.d. Pol, Ruth v.d. Pol, Bibi v.d. Port, Krista Post, Lisette Post, Lennert Quant, Aniek Quist, Jacques Quist, Maric de RuiterfChan- tal Savenije, Monique Save- nije, Cor Stoutjesdijk, Dieuw- ke v. Strien, Anne Struyk, EgorTarasov, Lennart Timmerman, Patty v. Tolede, Tamara Troost, Ronald Ver boom, Suzanne de Vlieger, Vince Vogelaar, Stephanie Vries, Jeroen v.d. Waal, Jason Waasdorp, Anke Wisselink, Inge Witvliet, Evianne v.d. Zande, Iris v.d. Zande. Eén kandidate werd afgewezen. Zwemvaardigheid 1: Lotte Ap peldoorn, Nathalie v.d. Bijl, Jacomine den Boer, Ashley Bo- lier, Annet Bom, Nico Cats, Diane Groenendijk, Nadine Hendrikse, Marleen Keus, An- geline Kooijman, Vin<?ent Koo- man, Thomas Lang, Lennart v.d Male, Eline Praet, Joran Roggeband, Tiffany Vente, Marleen de Vlieger. Zwemvaardigheid 2: Douwe v.d. Ende, Joost Fioole, Ilse Hardon, Dorin Heijboer, Kar lijn de Jonge, Catelijne Koop- en, Rik Markusse, Saskia Oos- ting, Wesley Quist, Serina Saman, Marlies Seinen, Wou ter Timmerman, Arjo v.d. Vel de, Kirsten Velde, Carmelitha de Vos, Amber Meyer, Marloes Faut, Linea Schreinemacher. Zwemvaardigheid 3: Bram Bolle, Leonie Dalebout, Mir jam v.d. Heide, Viola Hobé, Mignon 't Hooft, Xander Nib- belink, Margaretha Ooster broek, Freya Plaisier, Arjen van Schelven, Martijn Struijk, Marcella v.d. Vliet, Thomas Voshol, Lily van 't Westende. Teddybeerdiploma brons: Vera Krijger, Tim van Nieu- wenhuize, Wessel Put, Veerle Put, Rick Kouwenberg, Levi Kooman, Michael Engel, Mei vin v.d. Mark. Teddybeerdiploma zilver: Ver- oniek Kroon, Mariske Schot, Marcel Kouijzer, Rien Terp stra, Patricia Erkelens. Teddy beerdiploma goud: Sandra En gels, Jasper Kraaienbrink. BURGH-HAAMSTEDE Parfum Een bijeenkomst van de afde ling Westerschouwen van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen (NVvH) stond in het teken van parfum. Het on derwerp werd toegelicht door Enna van Velzen. Zij vertelde dat de eerste geuren werden gemaakt in China en Egypte. Zij dienden om onaangename lichaamsgeuren te verdoezelen die ontstonden omdat het vroe ger niet zo nauw werd geno men met de hygiëne. Met de Kruisvaarders kwamen de geuren in de zestiende eeuw ook in zwang in Europa, In die is ruim een jaar geleden inge zet en moet in 1998 zijn afge rond, Voor dit jaar wil de pro vincie 666.000 gulden bezuinigen, een jaar later moet dat bedrag zijn opgelopen tot 1,3 miljoen om in 1998 de ge wenste twee miljoen te berei ken. Gezocht Met de huidige maatregelen ziet de provincie kans een be sparing van 1,3 miljoen te be reiken. De komende tijd moet nog gezocht worden naar maat regelen om de laatste zeven ton te besparen. Gedeputeerde staten van Zee land hebben daar dinsdag overeenstemming over be reikt. Het voorstel wordt maandag behandeld in de sta tencommissie algemeen be stuur. Op 8 november wordt provinciale staten gevraagd een besluit te nemen over de bezuinigingen op het welzijns werk. tijd werden uitsluitend plant aardige materialen gebruikt om etherische oliën te maken, tegenwoordig ook syntetische grondstoffen. Mevrouw Van Velzen liet de leden van de af deling via geurstaafjes kennis maken met de verschillende geuren. De afdeling Wester schouwen van de NBvH maak te ook een uitstapje naar Noord-Brabant waar het muse um 'De wascht en strekt' werd bezocht en het Frits Philips muziekcentrum in Eindhoven. RENESSE Vogelshow Vogelvereniging De Schouwse Zanger houdt een vogelshow in het dorpshuis van Renesse. Ook is er een rad van avon tuur. De show wordt vrijdag 15 november van 19.00 tot 22.30 uur en zaterdag 16 november van 10.00 tot 20.00 uur gehou den. BROUWERSHAVEN Uitstapje Op initiatief van de Vrijwilli ge Hulpdienst Brouwershaven wordt dinsdag 12 november een uitstapje gemaakt naar streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Het evenement is bedoeld voor mensen uit de gemeente Brou wershaven die het museum niet op eigen gelegenheid kun nen bezoeken. Belangstellen den kunnen voor nadere infor matie of opgave tot 1 november telefonisch contact openemen via 691781. Thuiszorg Thuiszorg was het thema van de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Brouwersha ven van de nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) die werd gehouden in het Tonnenmagazijn. Het on der werp werd toegelicht door de regio-directeur van Ooster- schelde Thuiszorg J. van der Veer. Hij vertelde enthousiast over de werkzaamheden van zijn organisatie, die in januari werd gevormd door fusie van de Kruisvereniging en de Ge zinsverzorging. Oosterschelde Thuiszorg biedt een een scala van mogelijkheden voor men sen die hulp nodig hebben, zo wel overdag, 's nachts als in de weekeinden. Het gaat daarbij om verzorging en verpleging, jeugdgezondheidszorg en ge zinsverzorging. Na de inlei ding van Van der Veer konden vragen worden gesteld, Op 6 november maakt de platte landsvrouwenafdeling een uit stapje naar orchideeën kassen in Dreischor. BRUINISSE Geslaagd Marleen van den Berge Joh.d. uit Bruinisse is geslaagd voor het diploma HBO-verpleeg- kundige. De Bruse volgde een vierjarige opleiding aan de Ho geschool Zeeland in Vlissin- gen. Rouwverwerking De confessionele vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk provinciale commissie Zeeland houdt dinsdagavond 12 november in het hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat een bijeenkomst met een lezing over rouwver werking, aanvang 19.30 uur. Voor dit onderwerp is uitgeno digd ds. A. C. Verweij uit Mid delburg. ZIERIKZEE - Op 64-jarige leeftijd is dinsdag in zijn woonplaats Zierikzee journalist/kunste naar Jan Jongschaap aan leukemie overleden. In zijn hart was hij kunstenaar, in het dagelijks leven journalist. De tweede Legobouwwedstrijd gistermiddag in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede ivas een groot succes. Maar liefst 204 kinderen verdeeld over twee leeftijdscate gorieën deden aan deze wedstrijd mee. Ze waren afkomstig uit Duitsland, België en.uiteraard Ne derland. De deelnemers leefden zich uit met het bouwen van onder andere imposante bouwwerken, hoge torens en vliegtuigen. Soms werd de spanning enkele kinderen wel eens wat te veel, wat me nig traantje opleverde. Maar na een bemoedigend woordje bouwde men weer vol goede moed ver der. De jury beoordeelde de bouwwerken onder meer op originaliteit, inzicht en uitvoering. Na de puntentelling door de juryleden reikte Lesly Wolters van het sportcentrum de prijzen uit. De eerste prijzen kwamen in handen van Robin Flikweert en Marlies de Feiter. (Foto: Marijke Folkertsma) OOSTBURG - Er wordt geen disciplinair of strafrechtelijk onderzoek ingesteld binnen de Oostburgse politie. Het vooronderzoek binnen de basiseenheid geeft daar geen aanleiding toe. Wel is aangetoond dat de onderlinge verhoudin gen binnen het korps verstoord zijn. Het hoofd van de basiseenheid, A. P. Pielaat treedt terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5