Veel belangstelling voor Bosdagen in Boswachterij Twee primeurs bij oefening op Nieuwe Haven Zierikzee Doorlaat Veerse Meer naar de Oostersehelde Betrapt bij stelen dieselolie Wellicht kan dit jaarlijks evenement worden Zierikzee krijgt kwart ton subsidie voor podiumkunst Schade bij aanrijding Kop/staart botsing bij Philipsdam Bromfietser en passagier gewond Controle Actie regionale duikteams en inzet tent voor gewonden DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 NR 26066 3 Verwachting t/m maandag 28 okt. ZIERIKZEESCHE H NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan. ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de óvonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100.00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht z.west 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht zuid 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht z.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 okt. Zon op 08.23, onder 18.23 Maan op 18.04, onder 06.41 Volle Maan: 26 okt. (16.12) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Herfst laat ware gezicht zien Draaide vandaag alles om de zon, vanat morgen bepalen wolken het beeld. Morgenochtend zijn nog enkele opklaringen mogelijk, maar in de middag is de bewolking zelfs dik genoeg om het te laten regenen. Met 16 graden is het nog steeds vrij warm. Vandaag kondigde hoge slui- erbewolking al aan dat er een veran dering in aantocht is. Deze bewol king hoort bij een storing, die vanavond boven het oosten van En geland aankomt. Morgenmiddag ligt ze boven ons land. De storing vormt de begrenzing naar iets frissere lucht. Voor de storing uit wordt met een zuidenwind nog steeds warme lucht aangevoerd. Zaterdag draait de wind naar het zuidwesten en iets koelere lucht stroomt over het land uit. Het kwik komt dan niet meer bo ven de 14 graden. Zaterdag kan op een enkele plaats een bui vallen, maar de zon is ook geregeld van de partij. Vanaf zondag wordt het seri euzer met de regen. Restanten van de tropische orkaan Lili bepalen dan ons weer. Dit betekent veel bewol king, regen en een sterk aantrekken de wind. Kortom: de ware herfst slaat toe. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Zierikzee twee inwoners van deze stad aangehouden wegens het stelen van dieselolie uit een auto. De twee inwoners van Zierik zee, 24- en 25 jaar oud, werden op de Nieuwe Haven betrapt, toen ze dieselolie uit een auto stalen. Na verhoor zijn de ver dachten weer in vrijheid ge steld. Eis natuur- en recreatieorganisaties ZIERIKZEE - Vijftien Zeeuwse natuur- en re creatieorganisaties eisen van minister Jorrits- ma van verkeer en waterstaat dat er een water- doorlaat komt van het Veerse Meer naar de Oostersehelde. De doorlaat is nodig om verde re achteruitgang van de water- kaliteit van het Veerse Meer te voorkomen. Het meer is een in tensief gebruikt watersportge bied. Doordat het water niet wordt ververst kan in warme zomers van de ene dag op de andere een zuurstofloze toe stand ontstaan, waardoor on der meer vissterfte optreedt. Al in 1990 is besloten om bij de Zandkreekdam een verbin ding te graven naar de Ooster sehelde. De aanleg van een sluis of eventueel een grote he vel stond voor 1997 op de be groting van Rijkswaterstaat, maar is wegens bezuinigingen geschrapt. In een brief aan Jorritsma la ten vijftien organisaties, waar onder Naturmonumenten, de ANWB, de Recron en het Breed Overleg Deltawateren weten dat de overheid enorme econo mische en ecologische risico's loopt als de doorlaat er niet komt. Aan de orde ,,De gezamenlijke natuur- en recreatieorganisaties hopen dat de minister en de leden van de Tweede Kamer de risisco's tot zich door laten dringen... De Tweede Kamer wordt ge vraagd de realisatie van een verbinding tussen Veerse Meer en de Oostersehelde aan de or de te stellen bij de komende be grotingsbehandeling eind no vember," zo staat in de brief. Volgens convenant met provincie BRUINISSE - Op de kruising Rijksstraatweg en de N59 in Bruinisse, vond dinsdagmor gen een aanrijding plaats tus sen een personenauto en een motorfiets. Daarbij ontstond alleen materiële schade. Een 24-jarige inwoner van Bruinisse reed in zijn perso nenwagen over de Rijksstraat weg, komende uit de richting Bruinisse. Hij verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende 24-jarige mo torrijdster uit Nieuw-Vosse- meer. Bij de daarop volgende botsing ontstond schade aan beide voertuigen. De officiële start van de Bosdagen werd opgeluisterd door muziek van de Zeeuwse Hoornblazers uit Tholen. (Foto: Marijke Folkerts- ma) WESTENSCHOUWEN - Naar schatting enkele honderden mensen maakten gisteren, woens dag, gebruik van de mogelijkheid om een kijk je te nemen in de Boswachterij Westerschouwen en achter de schermen van Staatsbosbeheer (SBB). De beheerder van Zeelands grootste bos viert het 75-jarig bestaan van de Boswachterij met de Bosdagen. „Wellicht kan dit een jaar lijks terugkerend evenement worden," opperde gedeputeerde G. W. van Zwieten die het officië le startschot gaf voor het 'open bos'. ,,De Boswachterij is een trek ker van formaat," omschreef Van Zwieten in een korte toe spraak ter gelegenheid van de opening van de Bosdagen. Hij noemde het 75-jarig bestaan van de Boswachterij een goede gelegenheid om extra aan dacht te vragen voor het bos en het beheer daarvan. De Bos wachterij is in zijn visie van belang voor de hele omgeving en men dient er dan ook zorg vuldig mee om te gaan zonder dat dat inhoudt dat er hekken omheen gezet moeten worden. Er moet volgens Van Zwieten alles aan gedaan worden om de kwaliteit van het bos in stand te houden en zo mogelijk te verbeteren. Staatsbosbeheer is al enige tijd bezig het bos om te vormen van een mono-cultuur van naaldbomen naar een ge mengd bos met zowel naaldbo men als loofhout. ,,Er leven nog volop wensen,aldus Van Zwieten. „Staatsbosbeheer wil de excursieschuur inrich ten en permanent openstellen en de gemeente wil meer wan del- en fietspaden." Van Zwie ten eindigde zijn toespraak met de opmerking dat het best de moeite waard is om te kij ken of er niet elk jaar tijdens de herfstvakantie Bosdagen gehouden kunnen worden." Drukte De belangstelling voor de eer ste bosdag was zoals al aange stipt groot. Al ten tijde van de officiële opening waren de ver schillende stands bij de ingang van de boswachterij drukbe- klant en ook meldden zich veel mensen voor de rondwande ling al dan niet onder leiding van een gids. Wie liefst op ei- •gen gelegenheid het bos wil ontdekken kan bij de SBB- stand een routebeschrijving krijgen. Langs die route staan genummerde paaltjes die ver wijzen naar toelichtende tekst op de achterzijde van de route beschrijving. Het verschil met een gewone wandeling door de Boswachte rij is dat men niet alleen uitleg krijgt over wat er te zien is in het bos maar ook kennis kan maken met de technieken die gebruikt worden voor het be heer van het 17.000 hectare gro te bos. Met de aanleg van het bos werd in 1923 begonnen. Het bos diende om verstuiving van de duinen tegen te gaan. Dat aanplanten is volgens bos wachter L. van der Weele een immens karwei geweest. „Soms lag wat er de ene dag geplant was de volgende dag alweer om. Je moet echt be wondering hebben voor de mensen die dat werk hebben gedaan." Omdat een mono-cultuur niet alleen kwetsbaar maar ook een beetje saai is wordt het bos langzamerhand omgevormd. Inmiddels heeft men veel bij geleerd over de manier waarop dat het beste kan geschieden. „Toen we voor het eerst een stuk kaal maakten werd dat door het publiek opgevat als kaalslag. De pleuris brak uit om het zo maar eens te zeggen. We hebben via een kranten-ar tikel later het hoe en waarom uitgelegd, en daar hebben we- van geleerd," aldus C. Mol, dis trictshoofd van SBB. Oogst Vroeger werden bomen met hand gerooid, met een ketting zaag. De gerooide bomen wer den vervolgens door trekpaar den uit het bos gesleept. Anno 1996 wordt een zelf rijdende machine ingeschakeld voor de houtoogst. Deze zaagt de bo men vlak boven de grond af, snijdt de zijtakken er af en zaagt de overgebleven kale stam meteen op maat. Het ge oogste hout wordt verkocht. Tijdens de Bosdagen kan het publiek zowel de oude als de nieuwe manier van houtoog sten bekijken ^n wordt ook een demonstratie gegeven met een machine die van de gerooide stammen planken zaagt. Overal langs de route staan stands van onder meer de Vlin derstichting, de Heidemij en Staatsbosbeheer zelf. Getoond wordt welke dieren er in de Boswachterij voorkomen en welke planten eir groeien. Voor de gelegenheid zijn op ver schillende lokaties langs de ro de route toiletten geplaatst. Alles bij elkaar is SBB volgens boswachter Van der Weele on geveer een jaar bezig geweest met de voorbereidingen. „Ge lukkig is het nu erg mooi weer en ik ben ook blij dat er zoveel belangstelling voor is." Van daag, donderdag is de tweede en laatste Bosdag. MIDDELBURG- De gemeente Zierikzee krijgt dit jaar definitief 25.000 gulden van de provin cie Zeeland voor de podiumkunsten. Het be drag spruit voort uit het convenant Meerjarige financiering podiumkunsten in de provincie Zeeland. Zierikzee deelt als een van de vijf Zeeuwse gemeenten mee uit de pot die de provincie jaar lijks beschikbaar stelt voor de podiumkunsten in de provin cie. Dit gebeurt volgens het convenant over de financiering van het aanbod van podium kunsten in de vijf centrumge meenten in Zeeland. Dit conve nant maakt onderdeel uit van het provinciaal beleidsplan 'Met cultuur in zee 1994-1997'. De andere gemeenten zijn Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen een zak geld te gemoet zien. Kleinste deel In totaal geeft de provincie 435.000 gulden aan de vijf Zeeuwse gemeenten voor de podiumkunsten. Zierikzee krijgt hiervan het kleinste deel; 25.000 gulden. Goes ont vangt 70.000 gulden, Middel burg en Terneuzen 120.000 en Vlissingen 100.000 gulden. BRUINISSE - Op de parallel weg langs de N59 bij de krui sing met de Philipsdam heeft woensdagmiddag een kop/ staart-botsing plaatsgevon den. Een 22-jarige bestuurster van een personenauto uit Sint Phi- lipsland stopte, komende uit de richting Bruinisse, om een autobus die op de Philipsdam reed, voorrang te verlenen. Een 46-jarige inwoner van Brouwershaven die achter haar reed, had dit.te laat in de gaten en reed met zijn auto achterop de wagen van de vrouw uit Sint Philipsland. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. BROUWERSHAVEN - Op de Delingsdijk bij Brouwersha ven zijn woensdagavond bij een botsing een bromfietser en zijn passagier gewond ge raakt. Een 17-jarige inwoner van Kerkwerve en een 15-jèrige passagier uit het dorp reden op de Delingsdijk. Een 48-jarige inwoner van Brouwershaven kwam uit de Zuidernieuw- landweg en wilde oversteken bij de Delingsdijk. De man zag op het laatste moment van rechts een bromfiets op hem af komen, die vrijwel direct op de auto vloog. De bromfietser en zijn passa gier zijn gewond afgevoerd naar het Rode Kruis Zieken huis. De bestuurder van de bromfiets heeft nekletsel opge lopen, de passagier een gebro ken pols en een been uit de kom. Beide voertuigen zijn weggetakeld. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de Weg naar de Val bij Zierikzee zijn maan dag 58 overtredingen geconsta teerd. De controle werd gehou den tussen 13.45 en 16.00 uur. Er passeerden in totaal 1.125 voertuigen de radar. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 112 kilometer per uur. Dat is 32 ki lometer harder dan maximaal is toegestaan. Het scenario zag er als volgt uit: Bij een explosie in de ma chinekamer van een schip, dat aan het tanken was, werden drie mannen overboord gesla gen. Twee van hen zwommen in de haven. De andere was on der water verdwenen. Op het schip bevonden zich ook nog drie gewonden. Twee in de ma chinekamer en één in het voor onder. Op een dekschuit dat naast het brandende schip lag, was een man onder een auto terecht ge- konten. Deze man was de auto op het dek aan het vastsjorren. Door de explosie was de auto over deze man heengereden. ging volgens hem dinsdag avond beter. Tevreden was hij ook over de inzet van de drie eilandelijke duikteams. Deze werden be halve voor het redden van een van de opvarenden die onder water was verdwenen, ook in gezet voor het verwijderen van een tank met giftige lading uit de haven. Jonker: „We wilden wel eens weten hoe snel de duikteam uit Brouwershaven en Bruinisse hier konden zijn. Dat was geen probleem. De aanrijtijd was zo voor elkaar." Tent bruik van deze tenten ver zoekt, worden ze ter plekke in gezet. Dinsdag was dat dus op verzoek van de colonne Zierik zee. Volgens mevrouw A. van Oe- veren van het Rode Kruis ver gemakkelijkt deze tent het werk van de hulpverleners enorm. „In andere gevallen moeten wel altijd gebruik ma ken van een gebouw ergens. Zoals bijvoorbeeld De Drie hoek in Zierikzee. Nu kunnen we de tent in de buurt van de ramp opzetten. Op een plaats die de brandweer aanwijst. Ze ker wanneer er iets in een pol der gebeurt, is dat enorm be langrijk," aldus Van Oeveren. Onderbrandmeester Kees Jon ker, die de oefening had uitge zet, was tevreden over de inzet van de verschillende hulpver leners. Bij een vorige oefening lieten de verbindingen tussen brandweer. Rode Kruis en am bulance, te wensen over. Dat Minpuntje deze keer, was dat de brandweerlieden te snel aan het werk gingen met het ver wijderen van de slachtoffers. „We moeten leren om dat iets rustiger aan te doen. Je kunt een slachtoffer betef laten lig gen totdat bekend is wat er aan Mensen van de brandweer. Rode Kruis en Ambulancedienst reanimeerden gezamenlijk een van de slachtoffers die door de explosie overboord waren geslagen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Twee primeurs voor Schouweh- Duiveland waren er dinsdagavond op te teke nen bij een oefening van brandweer, Rode Kruis en Ambulancedienst in Zierikzee. Voor het eer ste kwamen de drie eilandelijke duikteams ge zamenlijk in actie binnen hun werkgebied. Het Rode Kruis maakte voor het eerst gebruik van een opblaasbare tent voor het verzorgen van slachtoffers. de hand is, in plaats van hem direct weg te slepen," aldus Jonker. Het Rode Kruis trok tijdens de oefening de aandacht door voor het eerst gebruik te ma ken van een opblaasbare tent. Deze tent is eigendom van de regio Middelburg van het Rode Kruis. In deze plaats zijn twee van dergelijke tenten beschik baar. Wanneer dat nodig is, kunnen ze aan elkaar worden gekoppeld. Wanneer een van de colonnes uit de regio om ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3