Moerkappelse komkommerkweker mag kassen bouwen in Sirjansland Kraaien als vogelverschrikker wekt ergernis van Vogelwacht i ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE 9 a: En nu naar Imabo voor al uw bouwmaterialen en professioneel advies. autowasserette NISSAN AUTOBEDRIJF VAN DUKE Gedeputeerde staten geven fiat voor nieuuwestiging Geen goede pr voor agrarische sector Vlam in de pan Diefstal uit auto mm 1 imabo i i 0 0 i si ID 00 In labo maakt het waar 3 4 O 5 9 Accountant onderzoekt financiën herindeling DAEWOO! Autobedrijf w HESSELINK I Weet u nu hoe de Kraaien(stein) I weg aan z'n naam komt? I i dé krant van schouwen - duiveland! KIKZEESCHE NIEUWSBODE Volautomatische Keuze uit 3 programma's Geopend van maandag t/m vrijdag van 8.00-18.00 uur, vrijdag tot 20.30 uur, zaterdags van 9.00-17.00 uur. U bent van harte welkom Nieuwerkerk, 0111-641364, Kerkring 37 DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 153e JAARGANG NR 26066 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Aan de Noord Hogeweg in Sirjansland verrijst binnenkort eeen tweede glastuinbedrijf. (Foto: Marïjke Folkertsrria) MIDDELBURG/SIRJANSLAND - De Moerk- appelse komkommerkweker A. Dijkshoorn mag aan de Noord Hogeweg in Sirjansland een nieuw glastuinbouwbedrijf bouwen. Dat is de consequentie van het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland een verklaring van geen be zwaar af te geven voor de bouwplannen van Dijkshoorn. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben geen bezwaar te gen de bouw van de komkom merkwekerij aan de Noord Hogeweg. Het college heeft de bezwaren die de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duive- land tegen de bouw van de kas sen had ongegrond verklaard en een verklaring van geen be zwaar afgegeven. Dijkshoorn wil aan de Noord Hogeweg een nieuwe komkommerkwekerij starten met 4,8 hectare opper vlakte aan kassen. Reden van zijn vertrek uit Moerkapelle is, dat hij daar zijn bedrijf niet uit mag brei den. Dat voor Zeeland is geko zen als locatie voor de nieuw- vestiging, heeft te maken met de gunstige klimatologische omstandigheden. Al tekent Dijkshoorn daarbij direct aan, dat de meningen hierover ver deeld zijn. Een bijkomende factor is de houding van het nutsbedrijf. „Tot nu toe heb ik steeds een positieve houding bemerkt. De bereidheid om mee te denken is groot. Dat is wel eens anders," aldus Dijks hoorn. Wanneer alles op papier in or de is, gaat de nieuwbouw vol gend voorjaar van start. Dijks hoorn verwacht dat het bedrijf eind volgend jaar operationeel is. Hij is echter nog steeds niet zeker van zijn zaak. „Ik geloof het pas wanneer ik alle handte keningen en stempels binnen heb." Bezwaar Tegen de plannen van Dijks hoorn is door de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duive- land bezwaar gemaakt. Deze bezwaren zijn zowel door de gemeente Duiveland als door de provincie ongegrond ver klaard. De Natuur- en Vogel wacht is tegen de bouw van de kassen in verband met de aan tasting van de natuurwaarden van het gebied. Zo is er in de ogen van de natuurbescher mers sprake van een aantas ting van het open landschap. Daarnaast kleven er volgens de bezwaarmaker nadelige mi lieueffecten aan de glastuin bouw. Zo zou er sprake zijn van een hoog energie- en be- strijdingsmiddelengebruik. Gemeente en provincie zijn het hier niet mee eens. Volgens hen is het gebruik van bestrij dingsmiddelen bij het bedrijf van Dijkshoorn zeer laag in vergelijking met andere groenteteelt. Ook wijzen zij er op dat er gebruik wordt ge maakt van restwarmte, waar door er geen sprake is van een onevenredig hoog energiege bruik. Bovendien is als voor waarde gesteld dat er in de kassen geen assimilatiever lichting mag worden gebruikt. Dat er door het bedrijf vogels verjaagd worden, zoals de Na tuur- en Vogelwacht beweert, is volgens gemeente en provin cie niet zeker, omdat daar geen gegevens over beschikbaar zijn. Touwtrekkerij Dijkshoorn is niet de eerste kweker die zich met een glas tuinbouwbedrijf vestigt bij Sirjansland. Enkele jaren gele den vestigde zich al een kwe ker aan de noordkant van de Noord Hogeweg. Wel is Dijks hoorn dé eerste nadat de gemeente overeenstemming heeft bereikt met de provincie over de uitbreiding van de glastuinbouw in de gemeente. Deze overeenstemming werd dit jaar bereikt, na enkele ja ren touwtrekkerij tussen ge meente en provincie. Aanvankelijk wilde de ge meente zeventig hectare. Dit stond de provincie echter niet toe. De gemeente tekende te gen het besluit van de provin cie bezwaar aan bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Deze vernie tigde het besluit de uitbreiding niet toe te staan. Inmiddels was tussen beide partijen al overeenstemming bereikt over een uitbreiding van glastuin bouw met twintig hectare ten zuidoosten van Sirjansland. van het buitengebied, waaron der toeristen, zien het en er geren zich eraan. Dat is heel jammer. Zeker omdat de agra rische sector al zo vaak de kop van Jut is." Slimme vogels Dat het opvangen van dode kraaien weinig effect heeft, wordt bevestigd door vogelaar en ecologisch adviseur Kees de Kraker uit Burgh-Haamstede. „Kraaien en kraaiachtigen zijn zeer slimme vogels. Die hebben zo in de gaten dat ze niets te vrezen hebben. De dode kraaien werken maar tij delijk. Vervolg op pagina 2 ZIERIKZEE - Aan de Lange Blokweg in Zierikzee heeft een oververhit pannetje vet dins dagmiddag voor een keuken- brandje gezorgd. Een pannetje vet op het fornuis vatte vlam, waarop het vuur de afzuigkap insloeg. De bewo ner wist het pannetje naar bui ten te gooien. Binnen was ech ter al de nodige rookschade ontstaan. De brandweer is ook ter plaatse geweest. BRUINISSE - Uit een auto die stond geparkeerd aan de Hage- weg in Bruinisse, is geluidsap paratuur gestolen. De diefstal is gepleegd tussen dinsdag 12.00 uur en woensdag 12.00 uur. Weggenomen zijn de hoedenplank, twee geluids boxen en een versterker. Advertentie De opgehangen kraaien moeten soortgenoten uit de buurt houden van het gewas op het land. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - 'Verwerpelijk'. Een ander woord heeft Ted Sluijter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland er niet voor over. Vorige week zag hij op verschillende percelen langs de Kraaijensteinweg in Burgh- Haamstede dode zwarte kraaien bungelen aan een touw. De kraaien worden gebruikt als vo gelverschrikker. Volgens Sluijter kan dat ech ter net zo goed op een andere manier. Sluijter herinnert zich het ge- me soortgenoten uit zijn tijd in bruik van dode kraaien als vo- Noord-Brabant. Op Schouwen- gelverschrikker voor met na- Duiveland is dit gebruik niet erg in zwang. Tot vorig jaar, al dus Sluijter. „Toen zag ik het voor het eerst, ook aan de Kraaijensteinweg. Het zijn ta ferelen, die je niet meer in deze eeuw verwacht. Verjagen van vogels moet. Maar dit getuigt van weinig respect voor het le ven." Sluijter snapt niet dat land bouwers naar dit middel grij pen. Niet alleen omdat het vol gens hem weinig zin heeft om vogels op deze manier af te schrikken, maar nog meer om dat de boeren hiermee aan zeef slechte pr doen. „Gebruikers Molenweg 28 Telefoon 0187 4 75400 Fa*: 0187 484210 Middelharms Openingstijden ma t/m vMj: 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 za: 9.00-12.00 Menigeen dreigt terwijl hij beeft van angst. George Herbert IN DE MIDDAG REGEN i I HET WEER Vannacht enkele wolkenvelden. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Overdag toenemende bewolking en in de middag en avond nu en dan regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Wind zuidelijk en meest matig, kracht 3 tot 4. BOSDAGEN Veel belangstelling voor Bosdagen in jarige Bos wachter!]' Westenschouwen. DIALECT Dialect centraal tijdens jaarvergadering Vereni ging Stad en Lande. HALFPIPE Jeugd Poortambacht massaal present bij inge bruikname halfpipe. BAKKELEIEN Voetbalclubs bakkeleien tijdens vergadering regio-commissie over KNVB en ZN-trofee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - Een accoun tantsbureau gaat onderzoek doen naar de financiële be sluitvorming rondom de herin deling en de uitvoering van de ze besluiten. Het onderzoek moet alle gerezen twijfel weg nemen, die is ontstaan na het vertrek van de Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel uit de Stuurgroep Herindeling. Uit een onderzoek <van drie le den van de Stuurgroep) naar het aftreden van Van Gastel is gebleken, dat communicatie stoornissen ten grondslag lig gen aan diens besluit uit de Stuurgroep te stappen. Hier door kreeg Van Gastel „het ge voel te veel alleen verantwoor delijk te zijn voor alle financiële aspecten van het herindelingsproces," aldus luidt de conclusie van de Stuurgroep. Van Gastel zat volgens de Stuurgroep in een moeilijke positie. Hij was verantwoorde lijk voor de financiën, maar had hierbij geen directe moge lijkheid deze verantwoorde lijkheid te delen. Op andere onderdelen van het herinde lingsproces zijn altijd meerde re bestuurders betrokken. Op financieel gebied is er sinds 1 september een andere situ atie ontstaan. De vier toekom stige sectorhoofden van de nieuwe gemeente zijn als bud gethouders aangewezen. Ook heeft de Stuurgroep nu twee bestuurders aangewezen als 'financieel bestuurlijke back ing'. Zowel Van Gastel als de Stuur groep betreuren het, dat er rondom de kwestie een nega tieve beeldvorming is ontstaan over de financiën van de herin deling. Van Gastel neemt vol gens een schrijven van de Stuurgroep „uitdrukkelijk af stand" van deze beeldvor ming. Hij „staat nog steeds achter de besluiten die de Stuurgroep heeft genomen. Dit geldt ook ten aanzien van de besluitvorming rond de tijde lijke huisvesting." Om aan alle twijfels een einde te maken heeft de Stuurgroep toch besloten een accountants bureau in te schakelen. Volgens de Stuurgroep kan Van Gastel gewoon weer te rugkeren op zijn plaats. Van Gastel zelf wilde desgevraagd geen enkel commentaar geven. Advertentie U bent toe aan een Bosdreef 1, Dirksland 0187-601357 Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode j JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 I KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 50,00 l KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 I HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 0/180,00 O JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a 190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr j Postcode Plaats I Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Ziorikzee. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1