Maximaal 25 leerlingen in laagste klassen basisschool Bouw lichtmasten 'Basisonderwijs kan nu een grote stap vooruit zetten' Stadsprovincie R'dam moet er toch komen waterstanden Medewerkers PSD willen voor niks door de tunnel Gezondheidsprobleem vaak oorzaak valpartij ouderen Dehaene naar VS-centrum vermist kind Aanleg van waterleiding is mislukt agenda 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Hiertegen kunnen de bewo ners vervolgens weer bezwaar maken. Dezelfde procedure wordt ook gevolgd bij de milieuvergun ning voor het tennispark. Deze is noodzakelijk voor het verle nen van de bouwvergunning voor de lichtmasten. Het colle ge neemt binnenkort een be sluit over deze milieuvergun ning en op welke voorwaarden ze eventueel verstrekt wordt. De bewoners hebben bezwaar gemaakt tegen de concept-mi lieuvergunning. De bezwaren spitsten zich toe op de licht masten. De bewoners zijn van mening dat deze een meer dan evenredige licht- en geluidhin der veroorzaken. De lichtmasten werden in april van dit jaar geplaatst, zonder dat daarvoor een bouwvergun ning was aangevraagd. Op last van de rechtbank in Middel burg, mochten de lampen niet worden ontstoken voordat de tennisclub de vereiste vergun ningen had. Op termijn Hoeksche Waard erbij DEN HAAG (ANP) - Er moet een rechtstreeks gekozen stadsprovincie Rotterdam komen. De stad Rotterdam wordt niet opgedeeld. Op ter mijn is uitbreiding van de regio Rotterdam met de Hoeksche Waard wenselijk. len of op zijn minst minder doelmatig. Dat is de kern van. het advies van de commissie vernieuwing bestuurlijke organisatie onder leiding van voormalig Euro commissaris Frans Andries- sen. Het advies is vandaag, dinsdag, aan het kabinet aan geboden. De stadsprovincie krijgt een zwaar takenpakket. De econo mische en maatschappelijke vraagstukken in de regio Rot terdam zijn zo groot, dat vol gens de commissie alleen een stadsprovincie uitkomst kan bieden. Alle andere bestuurlij ke oplossingen zijn lapmidde- De commissie stelt voor in maart 1998 verkiezingen te la ten houden. Hiervoor is tijde lijke wetgeving nodig. De com missie wil later de stadsprovincie uitbreiden met de Hoeksche Waard. Op de kor te termijn zitten daar te veel haken en ogen aan, aldus de commissie. Andriessen benadrukt dat de oplossing voor de regio Rotter dam geen blauwdruk is voor de overige zes grootstedelijke gebieden in Nederland. Als Westerseheldeveren uit vaart zijn MIDDELBURG (ANP) - Medewerkers en ge pensioneerd personeel van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD), exploitant van de veren over de Westerschelde, moeten gratis ge bruik kunnen maken van de toekomstige Wes- terschelde-tunnel. Die toltunnel moet in 2002 de veren gaan vervangen. Secretaris J. van der Horst van de PSD-ondernemingsraad legde dit voorstel maandag voor aan de statencommissie voor Verkeer en Waterstaat van de provincie Zeeland. De 350 PSD-medewerkers en een onbekend aantal gepensio neerden mogen nu gratis ge bruik maken van de veerdien sten over de Westerschelde. De medewerkers van de boot- dienst moesten in het verleden in veel gevallen voor hun werk verhuizen naar ,,de overkant", zo voerde Van der Horst aan. Hij noemt het onterecht om die medewerkers straks te laten betalen wanneer ze bij voor beeld voor familiebezoek ge bruik moeten maken van de tunnel. Ook inwoners van Zeeuws-Vlaanderen, die nu te- gen gereduceerd tarief gebruik maken van de veren, willen die uitzonderingspositie straks bij de tunnel voortgezet zien. Verscheidene fracties in de Tweede Kamer-hebben daar al op aangedrongen. Gedeputeerde ing. J. Henneke- ij zegde Van der Horst toe het PSD-voorstel aan het rijk voor te leggen. Wel tekende hij daarbij aan dat meer uitzonde ringen op de tarieven zorgen voor een hoger tarief voor de overige gebruikers. De discus sie over de tarieven wordt in een later stadium gevoerd in de aandeelhoudersvergade ring van de N.V. Westerschel- detunnel. Het Rijk neemt daarin voor ruim 95 procent deel, de provincie Zeeland voor een kleine 5 procent. DELFT (ANP) - Problemen met de gezondheid blijken de vóórnaamste reden te zijn dat oudere mensen relatief veel vallen. Het gaat om bewe gingsproblemen, slapeloos heid, duizeligheid en genees- middelengebruik. Drempels, kleedjes of gladde vloeren blij ken veel minder een rol te spe len bij een valpartij. Ook andere kleine ongevallen als stoten, branden of snijden worden beïnvloed door ge neesmiddelen of lichamelijke ongemakken. Dat blijkt uit een onderzoek van TNO onder duizend zelfstandig wonende Leidenaren tussen 65 en 84 jaar. Uit het onderzoek, dat vijftien maanden beslaat, blijkt dat ouderen relatief veel vallen. Per jaar werden bij duizend personen 160 val-ongevallen gemeld in en om het huis. Hin derlijke obstakels zijn slechts een beperkte oorzaak hiervan. Ti jden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 okt. 01.05 155 07.15 -106 13.35 137 19.45 -141 24 okt. 02.15 168 08.20 -112 14.35 151 20.45 -146 ROOMPOT BUITEN 23 okt. 12.05 135 06.30 -97 18.45 -133 24 okt. 00.35 169 07.10 -104 12.55 154 19.30 -141 BRUINISSE 23 okt. 1.00 165 07.20 -III 13.25 147 19.50 -148 24 okt. 02.20 175 08.25 -119 14.20 157 20.45 -154 WEMELDINGE 23 okt. 01.05 162 07.20 -110 13.30 144 r9.45 -145 24 okt. 02.15 174 08.20 -117 14.40 156 20.45 -151 Springtij: 28 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Advies aan staatssecretaris Netelenbos van onderwijs DEN HAAG (ANP) - In de groepen 1 tot en met 4 van het basisonderwijs moeten niet meer dan 25 leerlingen in een klas zitten, in de groepen 5 tot en met 8 maximaal 34. Om dit te verwezen lijken is een extra investering van ruim 1 mil jard gulden nodig. Dit schrijft de commissie-Van Eijndhoven in haar rapport over de verkleining van klas sen in het basisonderwijs. Staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) nam het advies vandaag, dinsdag, in ont vangst. De commissie wil de maximum groepsgrootte op 1 augustus 1997 invoeren. Netelenbos wil weten of het uitmaakt of er in een klas veel leerlingen zitten. Volgens des kundigen is een kleinere klas vooral beter voor de beleving en motivatie van kinderen. De commissie is er van overtuigd dat de prestaties van leerlin gen in drukke klassen lager zijn. Nederlandse kinderen zijn veel slechter in begrijpend lezen dan kinderen uit andere landen. Ook in rekenen zijn zij bepaald geen hoogvliegers. Een ander gevolg van de volle klassen is dat scholen meer leerlingen verwijzen naar het speciaal onderwijs. Ook leer krachten hebben te lijden. Hoe meer kinderen in de klas, hoe slechter het onderwijs. In Nederland is geen maxi mum gesteld aan de omvang van klassen. Gemiddeld telt een klas in het basisonderwijs 25,7 leerlingen. Internationaal is dat hoog. In meer dan de helft van de klassen in de on derbouw (4 tót en met 7 jaar) zitten meer dan 25 leerlingen. Overvol Op grote scholen zitten alle klassen ,,ver boven het lande lijk gemiddelde". Eén op de drie leerlingen zit met meer dan dertig kinderen in een klas. De lokalen .met gecombi neerde groepen zitten letter lijk overvol". In Frankrijk, Duitsland en Finland geldt een wettelijk maximum van 25. In de bovenbouw van het Ne derlandse basisonderwijs zit slechts 3 procent van de klas sen te vol. Alleen het verkleinen van de klassen heeft geen zin, stelt de commissie. Ook het onderwijs moet ingrijpend beter. De leer krachten moeten veel meer va riatie aanbrengen in hun les sen, en beter leren hoe zij kunnen omgaan met de ver schillen tussen leerlingen. Daarom dienen de lerarenop leidingen te veranderen en moeten leerkrachten vaker naar nascholingscursussen. De inzet van onderwijsassisten ten is zeker geen oplossing. Bijspijkeren De commissie benadrukt dat het onderwijs op jonge leeftijd cruciaal is voor de verdere ont wikkeling van een kind. Klei nere klassen in de onderbouw hebben daarom voorrang. De commissie wil al in de peuter speelzalen kinderen met een achterstand laten bijspijke ren. Het verkleinen van de klassen kost 923 miljoen gulden. Daar komt nog eens 235 miljoen bij voor de bouw van extra loka len. De commissie merkt op dat Nederland relatief weinig besteedt aan onderwijs. BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche premier Dehaene brengt volgende week in Washington een bezoek aan het Ameri kaanse centrum voor vermiste en misbruikte kinderen. Dat heeft zijn woordvoerster van daag, dinsdag, laten weten. Dehaene wil zich laten infor meren over de manier waarop het centrum werkt. De premier beloofde afgelopen zondag dat hij zou ijveren voor de oprich ting van een soortgelijk Euro pees centrum dat in België moet komen. Dehaene heeft van de ouders van de verdwenen Belgische kinderen begrepen dat het Na tional Centre for Missing en Exploited Children (NCMEC) goed werk verricht. De pre mier, die om een andere reden toch al naar de VS wilde afrei zen, heeft daarom besloten zijn programma enigszins aan te passen. ROTTERDAM (ANP) - Het bo ren van een waterleiding on der het Hartelkanaal is mis lukt. De leiding, die zoet water moet gaan aanvoeren voor de industrie, is lek. Het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam schat de scha de op enkele miljoenen. De waterleiding wordt aange legd omdat het Havenbedrijf van plan is de Beerdam bij de Maasvlakte te doorbreken. Hierdoor kunnen binnenvaart schepen makkelijker de Maas vlakte, waar enkele container- terminals zijn gevestigd, bereiken. Afgelopen zomer is begonnen met de aanleg van de vijftien miljoen gulden kosten de verbinding. Bijna tweeder de van de leiding was al ge reed. Staatssecretaris Tineke Netelenbos: Staatssecretaris Netelenbos: 'Meer ruimte om aan elke leer ling apart aandacht te geven.(Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Tineke Netelenbos van Onderwijs is tevreden, de avond voordat het lang verwachte advies over de klassegrootte in het basisonderwijs verschijnt. Tweeëneenhalf jaar na de start van het kabinet constateert zij: „We hebben nu alles laten onderzoeken. Dat is een mooi moment om beslissende stappen te zetten in de verbetering van het basisonderwijs." De omvang var) de klassen, de ontwikkeling van het ba sisonderwijs, de opvang van kinderen uit achterstands groepen en de uitkeringen aan werkloze docenten: Ne telenbos heeft er inmiddels een advies over op haar bu reau liggen, of het komt er binnen afzienbare tijd aan. Het advies van de commissie Van Eijndhoven over de maximale omvang van de groepen in het basisonder wijs is er één van, en zeker niet het minst belangrijke. Het toont immers duidelijk aan dat de omvang van een klas van invloed is op het on derwijs, stelt Netelenbos. ,,En dat was ook te verwach ten. Moet je eens kijken wat er niet allemaal op een do cent afkomt. Hij heeft kinde ren in de groep met heel ver schillende achtergronden. De één kan op z'n vierde al lezen, de ander spreekt geen woord Nederlands. Hij moet ook gehandicapte kinderen opvangen en kunnen om gaan met kinderen die uit het speciaal onderwijs zijn overgestapt naar de gewone basisschool. Dat is zo com plex, dat het voor de hand ligt dat een kleine groep prettiger is. Het biedt je meer ruimte om aan elke leerling apart aandacht te besteden." Daarmee geeft Netelenbos ook aan dat een kleinere groep alleen geen garantie is voor beter onderwijs. Zij verwijst voor alle duidelijk heid nog eens naar het Pri- ma-cohortonderzoek dat on langs verscheen. Dat toonde aan dat veel leerkrachten nog altijd les geven aan de hele groep tegelijk, en niet ,,op maat", op de individu ele leerling gericht. En dat is juist nodig nu kleine kinde ren al zoveel van elkaar ver schillen. De tijd is rijp om die combi natie, kleinere klassen en be tere didactiek, aan te pak ken, constateert Netelenbos tevreden. De omvang van de klassen is een politiek item geworden, sinds PvdA-frac- tievoorzitter Wallage tijdens de Algemene Beschouwin gen in de Tweede Kamer een motie indiende om de klas sen kleiner te gaan maken. Netelenbos heeft een interes sant nieuwtje. De eerste stap op weg naar kleinere klassen wordt niet in 1998 gezet, zo als de motie-Wallage vroeg, maar al in het schooljaar 1997-1998. Eén jaar eerder dus. Maar daarmee is het pleit nog niet beslecht. Een om vangrijke operatie als de verkleining van de klassen en de verbetering van het on derwijs stelt hoge eisen aan de onderwijswereld. Dat maakt de betrokkenen kwetsbaar. Niets demotiveert meer dan wanneer je aan zoiets groots begint, en je bereikt je doelen niet", waarschuwt Netelenbos. ,,Dan is het draagvlak zo verdwenen." Suske en Wiske "HET GROTE GAT" door Willy Vandersteen 0m tt helpen zijn we goed genoeg, hè neer we mogen mets weten! Rites isge- heim, top secretlever in pukjes zeg ikMet utte Chinezen maur met met den deze, hè !l De echte Blue Hope is op dezelfde onver klaarbare wijze verdwenen ets Scha nutteke. Hu heb ik toestemming gekregen om de broedersteen tn mo, op te delven 1 En het ts dringend (daarom is het dringend J De kogelvrue vitrinekast waarin hij ten toon wordt gesteld is leeg Iedereen begint zuh vrugen te sletten over het vem wonen ven een ven de beroemdste diamanten ter wereld Dinsdag 22 oktober Ouwerkerk Toekomstige CDA-fractie ontvangt inwoners gemeente Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Helpt Elkan der over gewichtsbeheer sing. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Woensdag 23 oktober Zierikzee Sultans of Swing in Concert zaal om 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lego-bouwwedstrijd jeugd. Sport en recreatiecentrum Westerschouwen. 14.30 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformato risch Contact. Grote zaal Ne derlandse Hervormde kerk. 19.45 uur Bruinisse Filmmiddag CJV. Clubge bouw Molenstraat. 13.00 uur. Verkoping Welfare. Verzorgingshuis In 't Opper. 14.00 uur. Woensdag 23 oktober Donderdag 24 oktober Zierikzee Bijeenkomst ANBO in de Paternoster om 14.00 uur. Brouwershaven Repetitie kinderkoor De Smalstadtertjes. Tonnenma- gazijn. 18.30 uur. Bruinisse CDA-verkiezingsbijeen- komst. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. Vrijdag 25 oktober Bruinisse WD-verkiezingsbijeen- komst over visserij. Durpsuus. 15.00 uur. Zaterdag 26 oktober Zierikzee Vakantie-filmdag CJV. De Driehoek. 14.00 en 19.00 uur. Concert Sin Alley. Brogum. 22.00 uur. Brouwershaven Afscheid gemeente in Sint Nicolaaskerk om 19.30 uur. Bruinisse Verkoopmorgen. Koop- en kijktafel. Industrieweg 7. Hervormingsavond in N.H. kerk om 19.30 uur Maandag 28 oktober Zierikzee Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Bijeenkomst Ondernemers kring Schouwen-Duiveland over nieuwe wet Vermeend. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Verkiezingsbijeenkomst CDA Schouwen-Duiveland met E. Heerma. MFC. 20.00 uur. Burgh-Haamstede CD A-themadag voor oude ren. Schuttershof. 13.30 tot 17,30 uur. Brouwershaven Repetitie Chr. Jeugdkoor Freedom. Tonnenmagazijn. 18.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Mossel/bingo-avond. Rehoboth. 17.00 uur. Bruinisse CDA-themadag voor oude ren. In 't Opper. 09.30 tot 14.00 uur. Woensdag 30 oktober Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 31 oktober Brouwershaven Repetitie kinderkoor De Smalstadtertjes. Tonnenma gazijn. 18.30 uur. Vrijdag 1 november Zierikzee Plaatsen eerste steen Ooster- schelde Thuiszorg. Grevelin- genstraat. 15.30 uur Brouwershaven Jazzavond met Phil Mason's New Orleans All Stars en Ri ver Zydeco Band. Tonnen magazijn. 19.00 uur. Zaterdag 2 november Burgh-Haamstede Prijsklaverjaswedstrijd ANBO Westerschouwen in dorpshuis De Schutse. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2