'Oosterland in vroeger tijden' nieuw fotoboek van Cor Pols Geschiedenis van de provincie in negentien delen beschreven meuws kerkberichten Visuele wandeling door Oosterland van toen Artemeeting Gestaltwerk Geen sjees Abdijplein Symposium Telefoonlijn gynaecologie 'Ach lieve tijd - Zeeland' verschijnt eind deze maand DONDERDAG 17 OKTOBER 1996 NR 26062 7 Het marktplein in Oosterland ten tijde dat Adriaan Steenpoorte het dorpshuis bewoonde en exploiteerde als café. De auto met het provinciaal kenteketi K. 10183 is van boekhandelaar Jvan der Wal uit Bruinisse. ZIERIKZEE - Onlangs verscheen bij uitgeverij Deboektant Oostvoorne, in samenwerking met de Zeeuwsche Boekhandel in Zierikzee, het eer ste deeltje van het door Cor Pols samengestelde fotoboek 'Oosterland in vroeger tijden'. Aan de hand van ongeveer 90 foto's maakt de samen steller een visuele wandeling door het Ooster land van toen. MIDDELBURG - In het ge bouw van het buro voor vrou wenhulpverlening Artemis wordt vrijdag 25 oktober een lezing gehouden over 'De an der ontmoeten'. Feministisch therapeute Je- anette Poorter en apotheker Andrea Hummelen-Ypma gaan tijdens de bijeenkomst in op ideeën van de Duits-joodse filosofe en politicologe Han nah Arendt. Aanvang 15.30 uur. Het buro van Artemis is gevestigd aan de Koudekerk- seweg 133 in Middelburg. VLISSINGEN - De Gestalt- praktijk uit Vlissingen biedt op 26 en 27 oktober de moge lijkheid om een weekendcur sus Gestaltwerk in het cen trum Namaskara in Kapelle te volgen. Volgens de therapeut, is deze cursus een goede gelegenheid om 'je huidige functioneren te gen het licht te houden' en een begin te maken met eventuele rouw-, verlies- of traumaver werking, Gestaltwerk helpt om de emotionele kanten in de mens de ruimte te geven. Men leert om soepeler met zichzelf en anderen om te gaan en dui delijk de ware behoeftes te sig naleren. Er wordt gewerkt met lichaamswerk, geleide fanta sie en op zaterdagavond ligt het accent op dans en bewe ging. Volgens therapeute Angèle Nederlof biedt het weekendaanbod goede moge lijkheden voor zelfonderzoek en om goede leerervaringen mee naar huis te nemen. MIDDELBURG - Het plan van mevrouw A. IJ. Brakman en de heer J. J. Davidse uit Middelburg om op het Abdijplein in Middelburg een toeristi sche attractie te exploite ren, is door de provincie afgewezen. Brakman en Davidse wil len gedurende de maan den mei tot en met sep tember 1997 wagens aan toeristen verhuren om een paar rondjes rond het Abdijplein te rijden. De gedachten gaan hierbij uit naar een driewieler in de vorm van een Zeeuws paard met sjees erachter. Zij willen beginnen met acht wagens. De provincie honoreert het verzoek echter niet, omdat het beleid van de provincie erop is gericht om het Adbijplein een rustpunt te laten zijn in hartje Middelburg. Door een structurele toeristi sche attractie toe te laten op het plein wordt het beeld van rustpunt ver stoord, aldus de provin cie. SCHEVENINGEN - De direc tie Noordzee van Rijkswater staat houdt woensdag 23 okto ber een symposium met de titel 'Met de toekomst in zee'. Dit symposium in het Kurhaus in Scheveningen wordt gehou den naar aanleiding van het 25- jarig bestaan van de directie Noordzee van Rijkswater staat. Verschillende sprekers geven hun visie op het toekom stig gebruik en beheer van de Noordzee. De minister van Verkeer en Waterstaat, mevr. A. Jorritsma-Lebbink, ont vangt ter gelegenheid van het symposium een boek waarin de verschillende visies zijn te lezen. ir. D. Tromp, hoofdinge nieur-directeur van de directie Noordzee opent het program ma om 13.15 uur met een terug blik op 25 jaar Noordzeege- bruik en -beheer. MIDDELBURG - Het Informa tie- en Klachtenbureau Zee land stelt de hele maand no vember een telefoonlijn open. Via deze lijn kunnen vrouwen en hun partners hun ervarin gen bespreken op Ket gebied van de Zeeuwse gynaecologie en verloskunde. Een belangrijke reden om de telefoonlijn open te stellen is dat dit specifieke vrouwenspe cialisme vaak wordt geraad pleegd. Tegelijkertijd is moei lijk in kaart te brengen op welke wijze de patiënten hun relatie met gynaecologen waarderen. Met de telefoonlijn hopen de initiatiefnemers een indicatie te krijgen van de po sitieve en minder positieve er varingen. Het nummer van de ervarings- lijn is: 0113-249490. Voor de oudere lezers is deze uitgave naar alle waarschijn lijkheid 'het feest der herken ning'. De samensteller is zich er van bewust dat er tamelijk veel over de geschiedenis van Oos terland is gepubliceerd. Daar bij ging het veelal om de rijke geschiedenis, die het dorp kent. Deze uitgave verdiept zich via een grote verzameling oude prentbriefkaarten en fo to's in het nabije verleden. Oosterland werd vroeger aan vrijwel alle kanten omringd door bossen. Meer dan andere plaatsen op Duiveland was 'Ach lieve tijd', een uitgave van Uitgeverij Waanders, be schrijft de geschiedenis van Zeeland. Vanaf vierduizend jaar geleden, toen de eerste Oosterland eertijds bedeeld met geboomte. Het geweld van de bombardementen in de Tweede Wereldoorlog rekende af met een deel van de oude dorpskern en de bossages. De Watersnood van 1953 was fnui kend voor het resterende hout gewas. De foto's, zeker die van 1900 tot aan de Tweede Wereldoor log, tonen de pracht van het Oosterland van toen. Door middel van uitgebreide tek sten geeft samensteller Cor Pols een toelichting bij de fo to's. Hoewel de vele oude an sichtkaarten een goed over zicht geven van het dorp in mensen de vroegere kusten van Zeeland bewoonden, tot aan het Zeeland van vandaag. De uitgave is een initiatief van Waanders, in samenwerking genoemde periode, heeft de sa mensteller ook aandacht voor de inwoners. Foto's van onder andere de be kende onderwijzeres Jannetje Willemina Vijverberg, dorps- timmerman Jan Zeger Meer man en de wagenmakerij van Simon Petrus Moelijker. Die was eertijds gevestigd in het Groenendaal en de sigarenwin kel van Kees Stouten Hend- rikzn. Verder maakt de lezer kennis met Piet Stappen, de laatste kleermaker van Duiveland en wordt er zomaar even binnen gestapt in het knusse dorps winkeltje van Jo Boogert. Oorlog De laatste pagina's van de uit gave bevatten foto's die het oorlogsgeweld tonen. Voor ve len een gruwelijke herinne ring. In de Kerkstraat waren alle huizen, gezien vanaf het tegenwoordige Torenplein aan beide zijden tot aan de Her vormde pastorie, totaal ver woest. Veel van wat eens dier- met het Rijksarchief Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek. De uitgave verschijnt in negen tien delen. Ieder deel behan delt een thema uit de geschie denis van Zeeland, zoals de 'Strijd tegen het water', 'Scheepvaart', 'Vertier', 'Ziel en zaligheid' en 'Armen en zie ken'. De artikelen worden rijkelijk geïllustreerd met prenten, fo to's en schilderijen. Ze zijn ge schreven door deskundige au teurs uit de provincie, baar en vertrouwd was, bleek niet meer terug te vinden on der de puinhopen. .Men was echter dankbaar, dat er bij het bombardement geen slacht offers warén te betreuren. De al lang verdwenen Stoof- dreef was eens een prachtige, belommerde laan. De weg lag aan de zuidzijde van het toen malige buitenhuis en jachtslot Heerenhof. De idyllische laan was vele jaren voor het pu bliek toegankelijk, maar werd in 1938 afgesloten door de am bachtsheer. De weg liep aan de zuidzijde van het helaas ver dwenen buitenhuis en jacht slot Heerenhof. Tweede deel Wie geïnteresseerd is in het fo to-album 'Oosterland in vroe ger tijden' deel 1 kan hiervoor terecht bij De Zeeuwse Boek handel in Zierikzee. In het vroege voorjaar van 1997 ver schijnt het tweede deel over Oosterland van de zelfde sa mensteller. waaronder Huib Uil, streekar chivaris, van Schouwen-Duive- land. Hij neemt het thema on derwijs voor zijn rekening. De redactie bestaat uit dr. Gijs van der Ham, drs. Roelof Koops, drs. Albert Meijer, Ruud Roodhorst, dz-s. Arnold Wiggers en drs. Katie Zon- nevylle-Heyning. 'Ach lieve tijd' verhaalt met name van de bewoners van Zeeland. Zoals bijvoorbeeld de eeuwenlange strijd die zij voerden tegen het water. En op welke manier zij voorzagen in hun bestaan in de loop der tij den. Eerste exemplaar De Rijksarchivaris van de pro vincie Zeeland, Roelof Koops overhandigt donderdag 24 ok tober het eerste exemplaar van de uitgave aan Commissaris van de Koningin Van Gelder in de Nieuwekerk in Middelburg. Vei'volgens overhandigt Van Gelder de burgemeesters van Zeeland een exemplaar. Tij dens de presentatie gaan Koops en W. J. G. M. Waan ders, directeur van de gelijk namige uitgeverij, nader in op de inhoud van 'Ach lieve tijd'. Iedere maand Na de presentatie verschijnt iedere maand een nieuwe afle vering van de Zeeuwse editie van 'Ach lieve tijd' bij de boek handel en tijdschriftenleve rancier. Na negentien maan den is de verzameling compleet. Voor het samenvoe gen van alle afleveringen is een linnen verzamelband ver krijgbaar. ZIERIKZEE Mandala schilderen SKW De Lichtboei start met een nieuwe cursus 'Mandala's schilderen'. De cursus begint op 1 november en wordt gege ven in het MFC. Tijd: 13.30 tot 17.30 uur. Mandala betekent magische kring of cirkel, ver taald uit het sanskriet. De oer vorm is terug te vinden in de natuur, in de plantenwereld, in het menselijk lichaam, maar ook in kristallen. Veel oude culturen kenden een helende kracht toe aan de mandala, bij voorbeeld Thankas uit Tibet, roostervensters in kathedra len of sacred dance. In alles wat leeft is volgens het princi pe van mandala een goddelijk getal aanwezig. Cursussen Lichtboei SKW De Lichtboei zal, bij vol doende deelname, van start gaan met de cursus 'Eenvoudig koken voor mannen'. De cur sus is gepland op vrijdagavon den van 19.00 tot 21.00 uur. 'Tekenen en schilderen voor jongeren' is de andere cursus, die bij voldoende deelname ge geven zal worden gegeven voor kinderen in de leeftijd van tien tot en met veertien jaar. Ook op vrijdagavonden van 19.00 tot 21.00 uur. Placemats maken In SKW De Lichtboei kunnen kinderen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar place mats maken. De creatieve mid dag wordt gehouden op woens dag 30 oktober en duurt van twee uur tot half vier. Streeknieuws Lezing RPF Het bestuur van de RPF Schouwen-Duiveland belegt vrijdag 25 oktober een openba re vergadering, waar prof. dr. ir. E. Schuurman spreekt over criminaliteit en onveiligheid. De bijeenkomst wordt gehou den in het MFC in Zierikzee en begint om 20.00 uur. De heer Schuurman is hoogleraar in de reformatorische wijsbegeerte aan de universiteiten van Delft, Eindhoven en Wagenin- gen en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de RPF. Rommelmarkt De Vrijzinnige Gemeente Zie rikzee houdt zaterdag 19 okto ber haar jaarlijkse rommel markt. Er worden naast huishoudelijke spullen en boe ken, ook zelfgemaakte produc ten en bloembollen verkocht. De opbrengst is bestemd voor het werkfonds van de Vrijzin nige Gemeente. De rommel markt is van 8.00 tot 16.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Israëlavond In de Christelijk Gereformeer de kerk aan de Dapperweg in Haamstede wordt woensdag 23 oktober een Israëlavond ge houden. Spreker deze avond is Pieter Benard van 'Christenen voor Israël'. Het thema van zijn lezing is 'Breng de joden thuis'. Daarnaast worden er artikelen gepresenteerd door het Israëlproductencentrum. Deze artikelen worden ge maakt in kibboetsim en door kleine zelfstandigen in Israël en immigranten uit verschil lende landen, zoals de Oekraï ne, Ethiopië en Wit Rusland. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Schoonhoven: G. D. Kamphuis te Apeldoorn (buitengewone wijkgemeente); te Oude-Tonge: A. Jonker te Barendrecht (buitengewone wijkgemeente) te Gouda (wijk gemeente 5): W. Dekker te Wezep; te Streefkerk: H. Rose- boom te Bruchem en Kerk wijk. Ds. C. den Engelse 50 jaar predikant en 50 jaar getrouwd RENESSE - Het is zondag 10 november aanstaande halve eeuw geleden dat ds. C. den En gelse, Hervormd emeritus pre dikant te Renesse, te West maas op 16 oktober aanstaande vijftig jaar ge trouwd. Cornelis den Engelse werd 7 juni 1919 te Lage Zwaluwe ge boren. Hij bezocht het Marnix Gymnasium in Rotterdam en studeerde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Ds. Den En gelse deed 10 november1946 in trede te Westmaas. Vandaar vertrok hij in 1949 naar Ril- land-Bath. In 1961 deed ds. Den Engelse intrede te Pernis van waar hij in 1967 naar Voorburg (Z.H.) ging. Van 7 september De aanvang van de avond is 18.30 uur. HAAMSTEDE Thema-middag PCOB De Protestants Christelijke Ouderen Bond houdt donder dag 17 oktober een thema-mid dag in een zaal van de Gerefor meerde Kerk in Haamstede. Mevrouw J. J. E. de Jong- Koutstaal verzorgt een lezing over dyslexie. Het gaat over het onvermogen om te lezen als gevolg van een storing in de hersenen. Het slachtoffer ver wart daardoor diverse letters, hetgeen ook wel woordblind heid wordt genoemd. De aan vang is om 14.15 uur. SCHARENDIJKE Afscheid De heer G. E. Heijboer uit Scharendijke heeft na veertig dienstjaren als chauffeur af scheid genomen. Zijn huidige werkgever Nedlloyd bood hem gisteravond een afscheidsdi ner aan in de Hostellerie in Schuddebeurs. Heijboer heeft in zijn veertig functiejaren nog nooit een auto-ongeluk veroor zaakt. NIEUWERKERK Collecte Nierstichting De collecte voor de Nierstich ting heeft in Nieuwerkerk en Kapelle een bedrag van 1750 gulden opgeleverd. Na de col lecte werd mevrouw L. van Goudswaard-Bleijker in het zonnetje gezet, omdat zij al tien jaar collecteert voor de Nierstichting. Zij kreeg hier voor een zilveren hangertje met een niertje. NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland heeft aan alle Dui- velandse bejaardensosen een envelop met inhoud overhan digd. De afdeling had geld over van een bejaardenmiddag. Deze middag werd gehouden, omdat de provincie van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen haar vijfenze stigjarig bestaan vierde. Daarom boden alle 34 afdelin gen uit de hele provincie, de burgemeester in hun gemeen ten e,en geschenk aan. De afde ling Duiveland van de NBvP deed dit in de vorm van een middag voor de bejaarden. BRUINISSE SGP-tljdrede Op uitnodiging van de SGP- kiesvereniging in Bruinisse hield J. de Rooij uit Veenen- daal donderdagavond 10 okto ber een tijdrede in de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Het thema van de tijdrede was: Reformatie en Deformatie, naar aanleiding van Psalm 80. Spreker trok lijnen naar de huidige tijd. De Schriftkritiek heeft de Bijbel tot een louter menselijk boek gemaakt. An derzijds dreigt Nederland weg te zinken in een modern heide ndom. Bijbelse normen en waarden worden losgelaten. Op zedelijk gebied mag alles en is er een grote verwildering. De inhoud van Psalm 80 heeft, volgens spreker, betrekking op deze tijd. Het zwijn uit het woud heeft Gods wijngaard uitgewroet. Spreker besloot zijn rede met het citeren van enkele coupletten van het Lut- herlied. 1975 tot aan zijn emeritaat, op 1 januari 1978, was hij predi kant te Abbenbroek, Geer- en Heenvliet. Ds. Den Engelse was vele jaren secretaris van de van de Her vormde commissie geestelijke verzorging van doven. Na de Watersnoodramp in 1953 was hij betrokken bij het wederop- bouwwerk van de Hervormde Gemeente en de burgerlijke ge meente te Rilland-Bath. Van zijn hand verscheen Pastorie leven in Rilland-Bath tijdens de Watersnoodramp in 1953 (jan. 1996). Ds. Den Engelse is ridder in de orde vari Oranje-Nassau. Oosterland beroept ds. C. A. van Dieren OOSTERLAND - De gerefor meerde gemeente te Ooster land heeft een beroep uitge bracht op ds. C. A. van Dieren te Stolwijk. In Oosterland is hij beroepen in de vacature die daar in 1975 ontstond door het vertrek van ds. W. Hage, thans emeritus predikant, naar Rot terdam-West. De gemeente Oosterland telt ruim 400 leden, die van Stolwijk ongeveer 315. Ds. van Dieren, die geboren werd op 30 juni 1953, is sinds 1988 predikant in Stolwijk. De visserij is een van de negentien thema's die aandacht krijgen in de Zeeuwse editie van Ach lie ve tijd'. MIDDELBURG - 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun rijke verleden'. Dat is de titel van de eerste aflevering van het nieuwe verzamelwerk 'Ach lieve tijd - Zeeland'. Donderdag 24 oktober neemt Commissaris van de Koningin, drs. W. T. van Gelder, het eerste exemplaar in ontvangst in Middelburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7