'Regelen van geluid kermis maakt einde aan overlast' Recordbedrag bijeen gezwommen Artikel 19-procedure voor plan Westerenban afgeblazen Kermisexploitanten willen in augustus en op Havenplein r» Oproep voor terreinbeheer in de duinen Zoveelste aflevering ''continuingstory' Mosselman van het jaar Werkbezoek van de VVD FNV zoekt begeleiders herkeuring Bijeenkomst ondernemers Provincie verhoogt opcenten Excursie op Neeltje Jans tijdens de herfstvakantie Beurs over windenergie in Zeelandhallen Goes DONDERDAG 17 OKTOBER 1996 NR 26062 s Volgens wethouder L. J. van Gastelop de foto tijdens de opening van de kermis vorig jaar, blijven de 'trekkers' weg, als de kermis in september gehouden wordt. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Zierik- zee staat welhaast voor een onmogelijke opgave het zowel de ondernemers van het Havenplein als de kermisexploitanten naar de zin te ma ken. De exploitanten willen in augustus een kermis op het Havenplein. Ondernemers willen dat juist niet. Gisteren tijdens een hoorzitting kwamen beide partijen geen millimeter tot el kaar. Het college'van burgemeester en wethouders kies.t voor een kermis in augustus. Als de ker mis in september wordt gehou den vreest wethouder L. J. van Gastel, dat er in de toekomst geen sprake meer is van een at tractieve kermis. „De exploi tanten schrijven in als er kans is op een behoorlijk inkomen. Zo niet, dan gaan ze naar een andere plek." Ook verplaatsing naar de Ba lie of naar een parkeerterrein aan de rand van de stad ziet Van Gastel niet zitten. „Een kermis hoort nu eenmaal in het centrum van een winkelge bied. Het één ondersteunt het ander. Als de kermis niet in het winkelgebied is, is er geen sprake van een wisselwer king." De ondernemers weerspreken deze opvatting. Volgens P. J. Huijbrecht, voorzitter van de Zierikzeese Ondernemers Cen trale (ZOC) is er wel sprake van een wisselwerking. Echter precies in omgekeerde richting zoals Van Gastel meent. De klanten van de ondernemers blijven weg door de herrie die de kermis produceert. Dit zorgt voor een behoorlijke om zetdaling. „De kermis lokt een gevoel van onbehagen uit," al dus Huijbrecht. Balie De ZOC wil dat de kermis ver plaatst wordt naar de Balie. Op het Havenplein kan dan eventueel als aanvulling een (rustige) nostalgische kermis géhouden worden. Dit strookt met het beleid Zierikzee als monumentenstad op te waar deren en geen grootschalige evenementen toe te staan in het centrum. De kermisexploi tanten zijn hier echter falie kant tegen. „Een oude boom moet je niet verplaatsen," al dus J. van der Zande. Hij komt met zijn oliebollenkraam al ja renlang naar Zierikzee. Vol gens hem is het grote probleem de geluidoverlast. Dit pro bleem is volgens Van der Zan de echter gemakkelijk op te lossen met centrale muziekre- geling en een volumebegrenzer op alle versterkers. „Het rege len van het geluid is de oplos sing voor de overlast," aldus Van der Zande. Het ziet er naar uit dat het in derdaad ook deze kant op gaat. Tijdens de hoorzitting kwa men ondernemers en kermis- exploitanten immers geen mil limeter nader tot elkaar. Ze hebben niets tegen eikaar per soonlijk, zo werd gisteren meerdere keren verkondigd. Alleen stroken hun economi sche belangen niet met elkaar. De exploitanten willen een bo terham verdienen in het cen trum van de stad, omdat dit op een andere plek niet zal luk ken. De ondernemers ook. Ze ker de horeca-mensen. Maar een kermis in de drukste week van het jaar voor hun deur staat dit in de weg. Proef Zelfs voor een proef om de ker mis voor twee jaar te verplaat sen naar de Balie of een par keerterrein aan de rand van de stad, een voorstel van de ZOC, zijn de kermisexploitanten niet te porren. „Voordat er iets opgebouwd is buiten de stad, ben je drie jaar verder. Dat is niet te overbruggen," ver klaarde K. Walhout, afdelings voorzitter van Brabant en Zee land van de Bond van Kermis exploitanten (Bovak), na de hoorzitting. Hij is er van over tuigd dat er samen met de on dernemers een oplossing ge vonden moet en kan worden. Van Gastel voegde daar nog aan toe, dat het vrijwel onmo gelijk is de kermis te verplaat sen. Al tijdens de vergadering had hij verkondigd dat de Ba lie te klein was. Het parkeer terrein biedt volgens hem geen oplossing, omdat dan de auto's van de kermisexploitanten nergens meer kunnen staan. Mocht het inderdaad zo zijn dat tijd en-plaats van de ker mis ongewijzigd blijven, dan komen er in ieder geval volu mebegrenzers op het geluid en een centrale muziekregeling. Die toezegging durfde wethou der Van Gastel, vooruitlopend op de raadsvergadering die eind deze maand gehoudën wordt, al te doen. Deze optie was ook de derde en tevens laatste troef die de ZOC giste ren in handen had. Want als het verplaatsen van de kermis niet mogelijk mocht blijken, dan hebben de ondernemers liever dat deze gewoon weer in september gehouden wordt, zoals vroeger. En mocht ook dat niet lukken, dan pas zou er gepraat moeten worden over begrenzers. Misschien hadden ze deze troef beter nog even in handen kunnen houden. BURGH-HAAMSTEDE - Ac tief Terreinbeheer wil met in zet van vrijwilligers op zater dag 19 oktober een deel van de begroeiing in het duingebied de Buiten-Verklikker verwij deren. Men begint om 9.00 uur. Verzamelpunt isde duinover gang bij camping Duinhoeve in Burgh-Haamstede. De Buiten-Verklikker is een primaire duinvallei, een wei nig voorkomend stukje natuur in Nederland. Een dergelijk duingebied wordt'gekenmerkt door enkele speciaal hierin voorkomende planten. Om deze planten hun biotoop te laten behouden, is het nood zakelijk dat zo'n vallei open blijft. Als men niets doet, zal na enige tijd de wilg, braam, vlier en duindoorn overheersen. De planten krijgen dan geen kans meer om op te groeien. Welkom Met zaag, bijl en hakmes gaat men het duinstruweel te lijf. Het is een ruim terrein, waar veel werkers aan de gang kun nen gaan. Iedereen die belangstelling heeft om in dit duingebied te werken is welkom. Koffie en thee is aanwezig. Men dient zelf een luchpakket mee te ne men. ,,Ik wist wel dat het meer zou worden dan vorig jaar, maar dat het zoveel zou zijn had ik niet ver wacht." Chef-zwemonderwijzer M. Schippers-Hanzen van Zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk is zeer tevreden. De onlangs gehouden Zwemvierdaagse in het Duivelandse zwembad heeft 6250 gul den opgebracht en dat is een stuk meer dan vorig jaar. Toen leverde het evenement 4500 gulden op. Het geld werd bijeen gezwommen door 234 zwemmers, waaronder 28 volwassenen. Zij werden ge steund door 156 sponsors. De tienjarige Martijn van Dammen uit Oosterland bracht in zijn eentje 1500 gulden sponsorgeld binnen. Hij mocht gisteren de cheque voor het Ronald Mc.Donald kinder fonds overhandigen aan burgemeester G. Hokken van Duiveland (zie foto). Als dank voor zijn in spanningen - en als verjaardagscadeautje - kreeg hij uit handen van de burgemeester een pen en be loonden de mensen van Dol-Fijn de 'sponsorkampioen' met een videoband over de zwemvierdaagse en een frisbee. Ter gelegenheid van de zwemvierdaagse ivas ook een kleurivedstrijd uitgeschreven. Deze werd gewonnen door Mare de Reus uit Oosterland. Colinda van der Have, eveneens uit Oos terland legde beslag op de tweede plaats en derde werd Marlies Heijboer uit Sirjatisland. (Foto: Marieke Mandemaker) BURGH-HAAMSTEDE - Het wil maar niet vlotten met plan Westerenban, een plan voor de bouw van vijftig woningen in het Westerenban- gebied. Er is zoveel oppositie tegen het plan dat de gemeente besloten heeft niet verder te gaan met een artikel 19-procedure. Er wordt nu een reguliere bestemmingsplanprocedure opge start. Wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschouwen verge leek de 'voortgang' van het plan eerder al met Peyton Place: een verhaal zonder end in veel afleveringen. Een con tinuing story. In augustus was het plan onderwerp van ge sprek tijdens een vergadering van de commissie RO en die discussie mondde uit in een stevige woordenwisseling, „Er blijken erg veel bezwaren tegen te leven en ik wil niet als een Don Quichotte naar Mid delburg," stelde Veerhoek dinsdag tijdens de vergadering van de commissie RO Wester schouwen. Hij gaf te kennen dat het college de geplande ar tikel 19-procedure af wil bla zen en een bestemmingsplan procedure starten. Veerhoek kreeg de unanieme steun van de commissie. Verder kwam tijdens de com missievergadering aan de orde het plan voor de bouw van der tig woningen in de omgeving van Slot Moermond, op grond van de familie Kostense. Het ging dinsdagavond over een tweede, aangepaste, versie. „Het is een gebied dat vlakbij een beschermd natuurgebied ligt en ik heb de architect ge vraagd om het plan wat speel ser en met meer aandacht voor groen en water op te zetten," legde commissievoorzitter Veerhoek uit. „Het wordt tijd voor drie-dimensionale archi tectuur." Veerhoek voegde er nog aan toe dat er wat hem be treft ook een beeldkwaliteits plan aan het plan gekoppeld moet worden. Het plan viel in goede aarde bij de commissie. „Deze schets spreekt mij wel aan," sprak CDA-woordvoer- derA.J. Padmos. J. R. Rouke- ma (SGP/RPF) sloot zich daar bij aan. „Het ziet er aantrekkelijk uit en het is een mooie locatie." Een positief geluid kwam eveneens van de zijde van de WD bij monde van A.M. Ver- seput en PvdA'er J. C. Hen- drikse. „Ik hoop dat hier niet al te veel bezwaren tegen aan gevoerd worden," aldus de laatste. Niet eensgezind was de com missie in haar oordeel over de plannen voor verplaatsing van supermarkt Krijnse Locker naar de voormalige garage van Gilijamse aan de Hogezoom in Renesse. CDA, SGP/RPF en WD hebben er geen moeite mee, maar de PvdA is voorals nog geen voorstander. „Wij zijn op zich niet tegen verplaat sing," liet PvdA-vertegen- woordiger J. C. Hendrikse we ten. De PvdA vreest problemen met betrekking tot verkeer en vervoer en wil dat daar eerst een oplossing voor gezocht wordt. AMSTERDAM - Chef-kok Ben van Beurten is tijdens de vak beurs Vis '96 in Amsterdam, uitgeroepen tot 'Mosselman van het jaar 1996'. Hij behaalde deze titel door de bereiding van zijn geïmprovi seerde specialiteit 'Mossel- poffertjes'. De creatie van de chef-kok kreeg de waardering wanwege de combinatie van smaak, originaliteit en presen tatie. Van Beurten is werkzaam bij hotel Pulitzer in Amsterdam. KERKU'ERVE - De kandida ten van de VVD afdeling Schouwen-Duiveland brengen vrijdag 18 oktober werkbezoe ken aan enkele land- en tuin bouwbedrijven op Schouwen- Duiveland. Naast de kandidaten van de WD zijn tevens de statenle den H. Polderman en I. Ovaa aanwezig. Vanaf 13.00 uur brengt het gezelschap een be zoek aan het tuinbouwbedrijf van L. Kik aan de Dillingsweg in Sirjansland. Ook worden de landbouwbedrijven van C. den Boer aan de Zandweg en J. M. van Langeraad aan de Weel- weg, beide in Kerkwerve, met een bezoek vereerd. De afslui tende presentatie staat om 16.45 uur gepland op het be drijf van Van Langeraad. GOES - Het FNV district Zee land zoekt mensen, die affini teit hebben met de WAO-pro- blematiek en die zich willen inzetten voor de begeleiding van WAO-ers, die herkeurd moeten worden. FNV district Zeeland organiseert op 27 no vember en 3 december WAO- scholingsdagen voor het ver groten van kennis en het aanleren van vaardigheden. De WAO-herkeuringen hebben ingrijpende gevolgen voor de veel WAO-ers zoals mogelijk verlies aan inkomen. Het weer moeten zoeken naar betaald werk, terwijl de kans daarop niet groot is. De herkeuring leidt vaak tot angst en frustra tie. FNV vindt, dat ze een be langrijke taak heeft om WAO- ers bij herkeuringen voor te lichten en eventueel te begelei den. Daarvoor is in elke regio een netwerk van begeleiders opgezet, die leden van de deel nemende bonden bijstaan bij herkeuring. Inlichtingen, tele foon 0118 - 625655. ZIERIKZEE - De Onderne merskring Schouwen-Duive land houdt maandag 28 okto ber een bijeenkomst in dc foyer van restaurant Mondra- gon in Zierikzee. Deze avond wordt verzorgd door drs. L. P. A. Cleiren van Schipper Accountants, die een inleiding houdt over de nieuwe Vermeend-wetgeving. Het is mogelijk vragen te stellen aan de heer Cleiren. De bijeen komst begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Provinciale staten verhogen per 1 april 1997 de opcenten voor de motorrij tuigenbelasting. Volgend jaar vindt er een prijsindexering plaats, waardoor er 1,3 cent bij het bestaande tarief komt. In novemberl995 is door de sta ten besloten om het opcenten- tarief op motorrijtuigenbelas ting met ingang van lapril 1996 vast te stellen op 95,9 opcen ten. Met de nieuwe wet op de motorrijtuigenbelasting 1996 is bepaald dat met ingang van 1 april 1997 een nieuwe grond slag zal gelden voor de door de provincies te heffen opcenten. De overgang op de nieuwe grondslag mag voor de provin cies geen wijziging inhouden van de ten hoogste te verkrij gen opbrengst uit de belasting. Het nieuwe opcententarief van de provincie Zeeland bedraagt dan 58,3 opcenten. Daarbij wordt de consumentenprijsin dex gerekend van 2,25 procent, waardoor de opcenten vastge steld worden op een bedrag van 59,6 cent. Combinatie wandelen en varen NEELTJE JANS - Op het voormalige werkei- land Neeltje Jans wordt zondag 20 oktober een natuurexcursie gehouden. Het betreft hier een combinatie van wandelen en varen door de na tuur. De excursie begint met de boot aan de ene kant van het eiland en eindigt twee uur later aan de andere kant. Intussen vaart de boot door om de deelnemers weer op te halen. Eén groep wandelt, terwijl de andere een video gaat bekijken. Wie niet wil wandelen kan aan boord blijven. De natuur op Neeltje Jans is nog heel jong. Het eiland is aangelegd op een bestaande zandplaat als werkplaats voor de aanleg van de Oosterschel- dekering. Daarna zijn er dui nen aangelegd. inmiddels geeft de natuur alweer enkele jaren zelf vorm aan die duinen. Het samenspel van zand en wa ter levert een voedingsbodem voor zestig plantensoorten. Verrekijker Neeltje Jans is rijk aan vogels. Vogelliefhebbers wordt gead viseerd een verrekijker mee te nemen. De excursie wordt ge organiseerd door de Vereni ging Natuurmonumenten en Stichting Het Zeeuws Land schap. Het vertrek is om 10.30 Van Landelijk Bureau Windenergie GOES - Het Landelijk Bureau Windenergie houdt zaterdag 9 november een voorlichtings- beurs over windenergie. Deze beurs wordt van 9.30 tot 17.00 uur gehouden in de Zeelandhallen in Goes. Het doel is om een breed pu bliek op de hoogte te brengen van de mogelijkheden van windenergie in Zuidwest Ne derland. Hieraan werken on der meer mee de energiedistri butiebedrijven, financieringsinstelling (groen fondsen), coöperatieve wind molenverenigingen, windtur binefabrikanten, verenigingen van windturbine-eigenaren en deNOVEM. Acht windmolenfabrikanten uit binnen- en buitenland pre senteren molens met vermo gens van 80 tot 750 kW. De kleinste molen levert voldoen de vermogen voor tweehon derd huishoudens, de grootste is in staat meer dan vijftien honderd huishoudens van stroom te voorzien. Op het binnenterrein van de hal worden zes tot zeven turbi nes opgesteld. De bezoekers kunnen deze turbines van dichtbij beoordelen op hun technische kwaliteiten. Waar schijnlijk is er ook een 1,5 Me- gaWatt-turbine te zien. Bij de grote turbines is het zelfs mo gelijk in de turbine te klimmen en van heel dichtbij mee te ma- ken hoe de moderne techniek van windenergie zich ontwik kelt. Behalve de fabrikanten presenteren zich ook financie ringsinstellingen. Het energie bedrijf biedt achtergrondin formatie over de mogelijkhe den om in het windrijke Zee land en West-Brabant in windenergie te investeren. Daarnaast verlenen ook de verenigingen van windturbi ne-eigenaren, windenergie-or ganisaties en milieu-organisa ties hun medewerking. Tevens zijn er stands van windmolen verenigingen en andere belan genorganisaties. Gedurende de gehele beursdag rijdt een pendelbus tussen de Zeelandhallen en een windmo lenpark nabij Goes. De beurs is bedoeld voor hen die reeds in windenergie geïnvesteerd heb ben, als ook voor personen die graag meer willen weten over de mogelijkheden die wind energie biedt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5