Fietspad van de Westbout naar Burghsluis in de maak 0111 417808 Staatsbosbeheer dunt bos in Boswachterij Westerschouwen exposities e Omvorming van naaldbos naar meer gevarieerd loofhoutbos Gedeputeerde opent Goese galerie Bijna 1650 meter lang Ruilbeurs filatelisten HUIS VERKOPEN? TAXATIE TE KOOP ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Met zware machines wordt gewerkt aan de houtoogst in de Boswachterij (Foto: Joop vati Houdt) BURGH-HAAMSTEDE - Staatsbosbeheer is begonnen met het uitdunnen van een gedeelte van het dennenbos in de Boswachterij Wester schouwen. Dit jaar wordt voor het eerst ruimer gedund rond eerder ingeplante loofbomen. Dit om de jonge aanplant de kans te geven zich snel ler te vermeerderen. Uiteindelijk doel is het omvormen van naaldbos naar meer gevarieerd bos met loofhout én dennen. De Boswachterij Westerschou wen is het grootste bos van Zeeland en heeft een opper vlakte van bijna 300 hectare. Het bos bestaat voor het groot ste gedeelte uit Oostenrijkse en Corsicaanse dennen. Het naaldbos werd tussen 1920 en 1942 ingeplant en de eerste bo men zijn nog steeds niet hele maal volgroeid. Eens in de vijf tot acht jaar wordt een bepaald gedeelte van het bos uitgedund zodat de overblijvende bomen meer ruimte krijgen en door kunnen groeien. Deze cyclus wordt steeds herhaald totdat de bomen hun volle wasdom bereikt hebben. Momenteel wordt gedund in het zuidelijk middengedeelte van de Bos wachterij. Ontkiemen Door het uitdunnen ontstaat niet alleen meer ruimte voor de overblijvende bomen. De zonnestralen kunnen de bodem beter bereiken, 'waardoor, de grond wordt opgewarmd en al lerlei soms al jaren in de grond liggende zaden kunnen ontkie men. Het vrij eenzijdige den nenbos krijgt daardoor een ge varieerder beeld met struiken en kruiden. De kruin en de takken van de gevelde bomen blijven in het bos achter en le veren voedsel en schuilgele- genheid aan insecten en aller lei andere dieren. Staatsbosbeheer is bezig met het geleidelijk omvormen van het bos in Westerschouwen van naaldbos naar bos met loof hout. Het omvormen gebeurde tot vorig jaar door op een klei ne oppervlakte alle naaldbo men te kappen en inlands loof bos als eiken op dezelfde plaats in te planten. Op deze manier heeft Staatsbosbeheer in de loop der jaren genoeg zaadbronnen in het bos ge bracht. De komende weken wordt on geveer 1700 kubieke meter hout uit het bos geoogst. Dit gebeurt met een grote zelfrij- dende houtoogstmachine die de boom beetpakt, afzaagt, de stam van zijtakken ontdoet en op de gewenste lengte in stuk ken zaagt, een bijkomende po sitief effect van deze manier van oogsten is dat de bosbo- dem door de wielen van de ma chine wordt omgewoeld. Door het losmaken van de grond worden veel zaden - die ook al meer zon krijgen - nog eens ex tra gestimuleerd om te ontkie men. Vroeger werd het dunnere hout in de mijnbouw gebruikt, maar tegenwoordig is de vezel en papierindustrie de grootste afnemer. De nu uit te dunnen dennenbomen hebben gemid deld een dusdanige diameter dat ze aangemerkt kunnen worden als zaaghout. En dat brengt meer geld op. Omdat het bos ter plaatse zeer heuvel achtig is wordt behalve met de zelf rijdende houtoogstmachi ne ook gewerkt met de ketting zaag. De houtoogstmachine is tijdens de 'bosdagen' op 23 en 24 oktober in de boswachterij Westerschouwen in aktie te zien. Tijdens deze dagen staat de doelstellingen van de Bos wachterij - houtproduktie, na tuur en recreatief medege bruik - centraal. Rond dit thema zijn voor de bezoekers allerlei activiteiten opgezet die daar betrekking op heb ben. GOES - Gedeputeerde G. de Kok opent zaterdag 12 oktober de nieuwe galerie-atelier De Kaai in Goes. Tijdens de ope ning is er in De Kaai een expo sitie te zien van Martha Blom. Galerie-Atelier De Kaai is een samenwerkingsproject van de Stichting Dagcentra Ooster- schelde en de Stichting Den berg. Het project werd een jaar geleden opgestart met als doel het beeldend werk van de ver standelijk gehandicapte deel nemers onder de aandacht te brengen van een groter pu bliek. De Kaai, gevestigd aan de Turfkade, is geopend op maandag tot en met donder dag. Gelijktijdig met de opening is in het hoofdgebouw van Den Berg een overzichtstentoon stelling te zien van alle deelne mers. Belangstellenden voor deze expositie en voor de ope ning van de Kaai kunnen van af 14.00 uur terecht in een van beide locaties. BURGH-HAAMSTEDE - Op de buitenberm van de Oosterscheldedijk bij Burghsluis werkt het Waterschap Zeeuwse Eilanden aan een fietspad. Het pad dat de haven van Burghsluis met de Westbout gaat verbinden, moet eind vol gende week berijdbaar zijn. De betrekkelijk smalle rand op de bermdijk vormt al sinds jaar en dag fietsgelegenheid, maar beslist geen gemakkelij ke. De gemeente Westerschou wen besloot tot de aanleg van een nieuw pad na het verkrij gen van een speciale subsidie. Omdat het Waterschap Zeeuw se eilanden de buitenberm van de zeedijk in handen heeft, kwam het tot samenwerking. Daarbij stelt de gemeente het geld beschikbaar en maakte het waterschap het bestek en zorgt voor toezicht bij de uit voering door de aannemer. De kosten van aanleg van het pad bedragen in totaal 150.000 gul den, waarvan een deel uit de eigen zak van de gemeente komt en de rest uit subsidiegel den. De voormalige 'rijbaan' langs de dijk, bestond uit de boven rand van de betonblokken die als opsluiting voor de dijk- glooiing dienst doen. De smal le strook wordt nu met 1,20 me ter uitgebreid in de grasberm. Het eerste deel vanaf de West- boutweg, zo'n 140 meter, wordt met een verharding van kleischelpen ingevuld, de vol gende 1375 meter met asfalt en de laatste 120 meter tot aan het dijkje bij de haven, opnieuw met kleischelpen. Al met al ontstaat een ongeveer 1650 me ter lang fiets- annex wandel pad vanaf Burghsluis naar de Westbout met aansluiting op de Westboutweg. De weg die naar de kering leidt. Asfalt Het pad had voor 15 oktober klaar moeten zijn, omdat er volgens de regels, na die datum niet meer in de zeewering mag worden gewerkt. ,,Maar dat redden we niet," zegt districts hoofd waterkeringen van het waterschap, L. Meerman. Woensdag of donderdag aan staande wordt het asfalt aan gebracht. Een paar dagen na dato, maar dat is bij een berm als deze die ruimschoots boven de hoogwaterlijn zit, geen pro bleem, verklaart hij. Eind vol gende week is het pad fiets- klaar, aldus Meerman. - Het fietspad moet eind volgende week klaar zijn. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE ANBO-vergadering In het seniorenwooncomplex De Veste aan de Manhuisstraat wordt dinsdag 15 oktober om 14.00 uur de najaarsvergade ring van de ANBO gehouden. Aan de orde komen de uitslag van de enquête die tijdens de voorjaarsreis is gehouden en het rapport met kostenover- zichten dat door het gewestbe- stuur is samengesteld en ver zonden aan de politieke partijen. Verder is er een poli tiek forum in verband met de komende verkiezingen. Na de pauze is er een verrassing en ook een loterij. Lezing Een leerprobleem is te behan delen. Dat is het thema van de lezing van Janny de Jong, be kend van een door haar ont wikkelde therapie die zeer suc cesvol wordt genoemd in binnen- en buitenland. De le zing is een initiatief van Soci aal Kultureel Werk De Licht boei en wordt woensdag 16 oktober gehouden in het MFC aan de De Huybertstraat in de Zierikzeese wijk Malta en be gint om 19.30 uur. Vrouwenraad Het Platform Zeeuwse Vrou wen houdt haar algemene le denvergadering dit jaar in Zie- rikzee. Op dinsdag 12 november komen de leden en andere belangstellenden bij een in restaurant Mondragon. Aanvankelijk was het de be doeling de vergadering een week later te houden. Cursus Fietsreparaties De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt woensdag 6 en 13 novem ber een cursus Fietsreparaties. De cursus wordt gegeven bij fietsenhandel Centerpoint aan de Meelstraat. Informatie is verkrijgbaar bij het ZVU-bu- reau in Middelburg. Bij dit bu reau kunnen deelnemers zich ook aanmelden (telefoon: 0118- 634800). Leerproblemen 'Ouders en grootouders maken zich zorgen als het op school niet goed gaat.Onder deze titel hield mevrouw J. J. E. de Jong- Koutstaal uit Dreischor on langs een lezing in de foyer van restaurant Mondragon in Zie- rikzee voor de leden van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Schouwen. De door mevrouw De Jong ontwikkelde therapie stelt haar in de gelegenheid leer- en gedragsproblemen bij kinderen op te sporen. Zij maakte duidelijk dat moeilijk heden bij deze kinderen beslist niet alleen op het verstandelijk vermogen berusten. Ook ande re verschillende oorzaken kun nen de opname en verwerking van de zintuiginformatie be lemmeren. Na het vaststellen van haar diagnose begint, in dien gewenst, de hulpverle ning. Hetzij via een speciale in dividuele behandeling door mevrouw De Jong zelf of door een gespecialiseerde hulpverle- Zang- en orgelavond In de Nieuwe Kerk in Zierikzee is zaterdag 19 oktober een Is raël zang- en orgelavond. Aan deze avond werken het ge mengd koor Canticum uit Haamstede en het mannenkoor Elim uit 's-Gravenpolder mee. Zowel de begeleiding van de koren als van de samenzang is in handen van Pieter Heijkoop. Hij verzorgt ook een orgelsolo. Ds. W. Silfhout houdt een medi tatie over 'Beminden om der vaderen wil'. B. Boot verzorgt de sluiting. Ook wordt een col lecte gehouden ten bate van evangelieverkondiging in Is raël. KERKWERVE Collecte De opbrengst van de collecte van de Nierstichting bedroeg 820,25 gulden. Boetseren Chris Ripken, beeldend kun stenaar en bevoegd docent ruimtelijk vormen geeft op 26 en 27 oktober een workshop boetseren en mergelsnijden. De workshop wordt gegeven in atelier de Friesland Hoeve, Slikweg 6, Moriaanshoofd (Kerkwerve). Voor meer in lichtingen: telefoon 672975. Klaverjassen De Evenementencommissie van sportvereniging WIK houdt vrijdag 18 oktober een klaverjasavond in de kantine van de vereniging. Er zijn di verse prijzen te winnen. De aanvang is om 20.00 uur. Sinterklaas De Evenementencommissie van sportvereniging WIK houdt zaterdag 14 december een Sinterklaasmiddag voor de kleintjes. De goedheiligman komt die dag om 14.00 uur aan op de Ring van Kerkwerve. Vandaar rijdt Sint Nicolaas naar de kantine van de sport vereniging, waar de kinderen vermaakt worden. BURGH-HAAMSTEDE Klaverjassen De afdeling Westerschouwen van de Algemene Nedeflandse Bond voor Ouderen houdt za terdag 2 november een prijs- klaverjas wedstrijd in dorps huis De Schutse. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Mensen die deel willen nemen kunnen zich tot 28 oktober aanmelden bij Chr. Hoekman aan de Lijn zaad 13 in Burgh-Haamstede (telefoon: 653526). Cursus ZVU De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt in Dorpshuis de Schutse een cursus Socratische Ge sprekken. Socrates was de eer ste filosoof, die door middel van gerichte vragen trachtte zijn gesprekspartners te prik kelen tot dieper nadenken, zo dat hen uiteindelijk duidelijk werd op welke ideeën hun le venspraktijk eigenlijk was ge baseerd (maieutische metho de). De cursus Socratische Gesprekken biedt de mogelijk heid om onder begeleiding op deze manier van gedachten te wisselen. De cursus bestaat uit vier middagen van 13.30 tot 15.30 uur. De eerste cursusdag is woensdag 30 oktober. Infor matie is verkrijgbaar bij het ZVU-bureau in Middelburg. Bij dit bureau kunnen deelne mers zich ook aanmelden (tele foon: 0118-634800). SCHARENDIJKE Soos De bejaardensoos Scharendij- ke begint woensdagmiddag 16 oktober het seizoen. Dit om 14.30 uur in het Hervormd Ver enigingsgebouw in Scharendij- ke. Iedereen van 55 jaar en ou der is welkom. Modeshow De afdeling Noordwelle en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) begon het nieuwe win terseizoen met een modeshow in de Putmeet in Scharendijke. De show werd verzorgd door modehuis Marita en Van Oeve- ren Schoenen uit Zierikzee. De voorzitster van de afdeling, Ada Vis kon tijdens haar ope ningswoord vele belangstel lenden begroeten. De mode show werd gepresenteerd door mevrouw Vlegels van mode huis Marita. Leden van de plat telandsvrouwenafdeling lie ten met haar toelichting een vlotte, draagbare mode zien waarin de kleuren groen, ko balt, grijs en zwart veel voor komen. Maar ook ruiten zijn populair. Daar werden elegan te en makkelijk zittende schoe nen bij gedragen. De kapsels van de mannequins werden verzorgd door kapsalon Ilona uit Scharendijke. De dames werden opgemaakt door afde lingslid Janny Jeysmann. Ada Vis besloot de avond met het overhandigen van bloemen aan alle medewerksters. BROUWERSHAVEN Jetty Stouten Verpleegkundige en zendelin ge Jetty Stouten uit Brouwers haven presenteert op woens dag 15 oktober een lezing met dia's over haar werk en leven in de stad Bobo Dioulasso. Ver der zal ze dia's laten zien van de mobiele kliniek, waar ze sa men met haar vriendin Peggy het binnenland van Burkina Faso bezoekt om medisch en zendingswerk te verrichten. Na de pauze is gelegenheid tot vragen stellen. Aanvang 19.45 uur in de zaal naast de Ichtus- kerk aan het Bostonplein in Brouwershaven. NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Brouwershaven houdt dinsdag 15 oktober een gemeenschap pelijke middag voor alle NBvP-afdelingen. Deze bijeen komst in het Tonnenmagazijn wordt besteed aan hangpotten en hangmanden vullen. De aanvang is 13.00 uur. Woens dag 16 oktober houdt J. van der Veer, regiodirecteur Noord-Zeeland van Ooster- schelde Thuiszorg om 20.00 uur voor de afdeling Brouwersha ven een lezing over de werk zaamheden van de organisatie. Een uitstapje naar de orchi- deeënkassen bij de familie Klein-van Dongen in Drei schor staat woensdag 6 novem ber op het programma. De le den vertrekken om 13.00 uur vanaf de Markt. In de Vroone in Kapelle wordt woensdag 20 november een studie-ochtend gehouden over het thema 'Mo biliteit in Zeeland'. De aan vang is 10.00 uur. BRUINISSE Collecte WOB De Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Bruinisse houdt in de week van 14 tot en met 19 oktober (fe jaarlijkse huis-aan-huiscollecte. Het pro ject van de werkgroep staat in het teken van het jongenste huis in Sao Goncalo in Brazi lië. Gelden worden bijeenge bracht voor onder andere de aanleg van speelvoorzieningen en de aanplant van een boom gaard. MIDDELBURG - De Commis sie Ruildag 1996 van Filatelis tenvereniging De Zeeuwse Delta houdt zaterdag 19 okto ber een ruilbeurs in Middel burg. Het betreft een beurs van on der andere postzegels, munten, modeltreinen, miniatuurau to's, ansichtkaarten en bank biljetten. Het evenement wordt gehouden in Ontmoe tingscentrum Dauwendaele. De aanvang is om 10.00 uur. Advertentie deltamakelaardij marco bij de vaate, makelaar o.g. manhuisstraat 1 -3 zierikzee telefoon 0111 417808 Tot en met donderdag 17 oktober Burgh-Haamstcde Schilderijen (Zeeuwse taferelen) Lutske Strating en keramiek van Eemke van den Berg, Ida Wendrich en Liesbeth Mullemeis- ter. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 18 oktober Bruinisse Schilderijen Nelly Nelisse-Jumelet. Gemeen tehuis. Tijdens kantooruren. Tot en met 27 oktober Burgh Expo: Schrijfonderwijs door de jaren heen en roofvogels en kerkuilen. Burghse Schoole. Juli en augustus 11.00-16.00 uur, september tot en met 27 oktober 13.30 tot 16.00 uur. Zo., ma. en feestdagen gesloten. Tot en met 29 oktober Renesse Expositie speelgoed in de Blikvanger. Open: dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zondag 20 oktober van 11.00 tot 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6