Acht Nederlanders ongekomen bij busongeluk in Zuid-Turkije Veel slachtoffers bij busongelukken Lijst bekende personen op pornovideo's Dutroux Nederland produceert geen xtc-grondstoffen Kooiconstructie nog niet verplicht Nu griepseizoen weer begonnen Gezondheidsraad adviseert griepinenting 65-plussers Elf gewond in het ziekenhuis PLO: akkoord over Hebron dichtbij 12 jaar cel Volgens dagblad De Morgen \Schanullcke1 Mynpopje, myn hórlcdiefjeJ 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Er zijn dit jaar al opval lend veel slachtoffers gevallen door ongeluk ken met een bus. Bij ongelukken in het Duitse Winterberg, in Zweden met een personenbusje en nu in Turkije zijn 23 Nederlanders om het le ven gekomen. Bij deze en andere busongeluk ken (in Spanje, Roemenië, Pa kistan en Oostenrijk) waarbij Nederlanders waren betrok ken, raakte een nog groter aan tal meer of minder ernstig ge wond. Meteen na het ongeluk in Win terberg waarbij naast negen doden nog eens veertig mensen gewond raakten, luidde de roep om een grotere veiligheid van touringcars. De Europese commissaris Neil Kinnock voor transportzaken zei toen vaart te gaan zetten achter de verplichte invoering van een kooiconstructie voor autobus sen. Daarvan is vooralsnog geen sprake. Een kooi kan voorkomen dat een dak indrukt nadat de bus is omgekanteld. Een dergelij ke constructie is al verplicht in Groot-Brittannië, Spanje en Hongarije. Nederland wacht Europese besluitvorming af al vorens maatregelen. De stichting Keurmerk Busbe drijf pleit daarnaast voor gor dels voor elke passagier. Moge lijk had een bus met dit soort veiligheidsvoorzieningen tot minder slachtoffers geleid, ook in Turkije. Zoals bekend werden de passagiers die daar omkwamen de bus uitgeslin gerd. Ze kwamen terecht onder de in het ravijn gestorte bus. De gewonden en zij die met de schrik vrijkwamen bevonden zich nog allen in de bus. RIJSWIJK (ANP) - Mensen boven de 65 jaar moeten een injectie tegen griep bij hun huisarts halen. Dit adviseert de Gezondheidsraad nu het griepseizoen weer is begonnen. Van degenen die aan een griepvirus overlijden is 95 procent ou der dan 60 jaar. Tot nu toe adviseerde de Ge zondheidsraad 65-plussers een griepprik „in overweging te nemen". Maar uit nieuw on derzoek blijkt dat gepensio neerden meer gezondheidsrisi co's lopen. De huisartsen willen graag meewerken aan massale vacci natie van de ouderen, maar niet voor niets. Zij willen een kostendekkende vergoeding van de ziekenfondsen. Particulier verzekerden beta len 35 gulden voor een griepin- jectie, fondspatiënten hoeven niets te betalen. Voor 16,50 gul den zijn de huisartsen bereid de laatste groep te vaccineren. De ziekenfondsen willen voor alsnog niet verder gaan dan een tientje voor deze hande ling. Als alle 65-plussers in de ko mende weken of maanden een griepprik krijgen, moet de dokter 2,1 miljoen keer de in jectiespuit hanteren. Ongeveer tien procent van de bevolking haalt elk jaar een griepprik. Grondstoffen komen uit buitenland EINDHOVEN/DEN HAAG (ANP) - Nederland is weliswaar een belangrijke producent van xtc- pillen, maar de grondstoffen voor de peppil ko men uit het buitenland. Grootste leveranciers zijn Rusland, Polen, Oekraine en Roemenië. Ook Frankrijk, dat zoveel kritiek op het Neder landse drugsbeleid heeft, is een toeleveraar van formaat. Dit blijkt uit een rapportage van het politiekorps Brabant- Zuidoost. De rechercheleiding heeft het aan verscheidene mi nisteries in Den Haag aangebo den. De grondstoffen voor xtc ko men veelal uit chemische fa brieken die voor de reinigings- en de verfindustrie werken. In Frankrijk zou het gaan om een bedrijf in Calais. De drugsma- fia koopt haar spullen daar en bij fabrieken in de andere lan den via nepfirma's in. Die doen zich voor als (groot)handelaren in schoonmaakmiddelen. De verhouding tussen Parijs en Den Haag is al geruime tijd nogal koeltjes. Tyden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland to.v. NAP Z1ERIKZEE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12okt. 04.10 176 10.05 -118 16.25 167 22.25 -138 13 okt. 04.50 183 10.35 -122 17.05 174 22.55 -140 14 okt. 05.30 186 11.10 -124 17.45 178 23.30 -140 12 okt. 02.35 186 08.40 -120 14.50 178 21.00 -141 13 okt. 03.05 199 09.15 -126 15.20 192 21.35 -146 14 okt. 03.40 207 09.45 -130 15.55 201 22.05 -146 12 okt. 04.30 186 10.10 -129 16.50 174 22.25 -148 13 okt. 05.15 191 10.45 -132 17.35 179 23.00 -150 14 okt. 06.00 192 11.20 -134 17.05 183 23.40 -149 12 okt. 04.20 184 10.10 -125 16.40 174 22.25 -144 13 okt. 04.55 189 10.40 -129 17.10 180 23.05 -146 14 okt. 05.40 191 11.15 -130 17.40 181 23.40 -146 WEMELDINGE Springtij: 14 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG/ANTALYA (ANP) - Een busonge luk in het zuiden van Turkije heeft donderdag aan acht Nederlanders het leven gekost. Ook vier andere buitenlandse inzittenden en een Turkse automobilist kwamen om. Elf Neder landers raakten gewond, waarvan drie ernstig. Twee van de elf zijn minder zwaargewond en zes hebben lichte verwondingen. Dat heeft het Nederlandse traumateam in de nacht van don derdag op vrijdag vastgesteld in het ziekenhuis in Antalya waar alle gewonden zijn opgeno men. Het ongeluk gebeurde bij het dorp Sogutcuk, tussen Antalya en Korkuteli. Volgens de Turk se politie reed de bus vermoe delijk te hard tijdens een afda ling. Op een natte weg raakte het voertuig in een slip, botste tegen een personenauto, sloeg enkele keren over de kop en belandde in een 35 meter diep ravijn. De doden zaten links in de bus en werden er door de klap uit geslingerd. Ze belandden on der de touringcar. Vijf van de acht doden zijn inmiddels geï dentificeerd. Van de andere drie moet nog iemand persoon lijk vaststellen dat de persoon inderdaad bij de naam hoort. Ook is nog niet zeker of alle fa milie al op de hoogte is. In de loop van vrijdag zal dat gebeu ren, waarna de ANWB de na men vrijgeeft. De gewonden vliegen waar schijnlijk in de loop van vrij dag terug naar Nederland. Daarop zijn alle inspanningen gericht. Volgens het trauma team ter plaatse zijn allen te vervoeren omdat hun toestand stabiel is. Hun terugkomst hangt nog af van ondermeer de beschikbaarheid van een aan gepast vliegtuig en van de me dewerking van de plaatselijke autoriteiten. Het lukt waar schijnlijk niet de stoffelijke overschotten vrijdag al naar Nederland te brengen. In sla ap gevallen De bus was onderweg naar de toeristische trekpleister Pa- mukkale, ongeveer tweehon derd kilometer ten noordwes ten van Antalya. In de bus zaten 33 mensen: negentien Ne derlanders, de Turkse chauffeur en een Turkse gids en een aantal Duitsers en Zwit sers. Eén van de inzittenden verklaarde dat de chauffeur in slaap was gevallen. De be stuurder heeft het ongeluk overleefd en is gearresteerd. De Nederlanders hadden hun vakantiereis naar Turkije ge boekt bij Marysol in Hoofd dorp. Het busreisje was geor ganiseerd door de Turkse organisatie Sun Tours. De ANWB coördineert de hulpver lening vanuit Nederland. Een team van Nederlandse artsen, verpleegkundigen, psychia ters en psychologen heeft vrij dag in de vroege ochtend een kort bezoek gebracht aan de meeste gewonden in het zie kenhuis. Daarbij kwam ook het veranderde dodental naar buiten: acht in plaats van ze ven. Vermoedelijk zijn lijsten niet juist ingevuld waardoor een dode bij de gewonden was geteld. De ANWB wilde donderdag avond geen familieleden van de slachtoffers laten meevlie gen met het traumateam. „Als gewonde slachtoffers vrijdag al terugkeren, zouden de fami lieleden elkaar wellicht in de lucht passeren. Dat zou niet functioneel zijn", voorzag een woordvoerder. Telefoonnummer De ANWB heeft een speciaal telefoonnummer (070 - 314 51 51) geopend waar het publiek informatie kan vragen. Dit nummer is donderdagavond ruim 4000 keer gebeld. De meeste mensen wilden weten of familie of bekenden van hen in de bus zaten. De ANWB had donderdagavond een vrijwel complete lijst met de namen van omgekomen en gewonde Nederlanders maar de organi satie wacht met publicatie tot dat alle familieleden op de hoogte zijn gebracht. Naar ver luidt zal de Turkse justitie vrijdag de namen van de doden bekendmaken. De meeste Nederlandse gewon den liggen in het staatszieken- huis in Antalya. De omstan digheden zijn daar slecht, aldus een woordvoerder van de ambassade. Nederlandse journalisten mochten donder dagavond hiet met de slacht offers praten. Het busongeluk is dit jaar tot nu toe het zwaarste verkeers ongeval in Turkije waarbij buitenlanders zijn betrokken. Ongevallen met bussen komen veel voor in dit land. JERUZALEM (RTR/AFP) - De Palestijnen zijn er van over tuigd bij de onderhandelingen met Israël spoedig een ak koord te bereiken over de te rugtrekking uit Hebron. Dit stelt vrijdag de directeur van de Palestijnse veiligheids dienst, Jibril Rajoub. Donderdag zei de Palestijnse president Arafat dat er bij de onderhandelingen, die partij en sinds zondag voeren, geen enkele vooruitgang is geboekt. In een interview met de Noorse krant Aftenposten zei dé Israë lische ex-premier Peres dat het Israëlisch-Palestijnse vredes proces „gewond maar niet dood" is. Geen enkele regering kan het proces volgens, hem stoppen. In het interview prees Peres de Palestijnse president Arafat, die „blijk heeft gege-» ven van terughoudendheid en, bij talloze gelegenheden, van gezond verstand". Hij is vol gens Peres de belangrijkste Palestijnse leider. ARNHEM (ANP) - De recht bank in Arnhem heeft vrijdag een 30-jarige man uit Nijmegen conform de eis veroordeeld tot een celstraf van twaalf jaar voor de moord vorig jaar op de 46-jarige Paul van Lies uit Bor- culo. De verdachte schoot het slacht offer dood op de A 15, ter hoog te van Tiel. Bij de schietpartij raakte de 37-jarige F. Pril uit Enschede zwaargewond. NEUFCHATEAU/BRUSSEL (ANP) - Michel Bourlet, de officier van justitie in het onder zoek naar het Belgische zedenschandaal, heeft het Hof van Cassatie in Brussel een lijst overhandigd met namen van bekende personen die zijn aangetroffen op kinder pornovideo's van Mare Dutroux. Dat meldt het Vlaamse dag blad De Morgen. Het Hof van Cassatie zegt niet in te gaan op de overhandiging van mogelijke bewijsstuk ken. Kort na de eerste ont dekkingen in de zaak-Dut- roux stelde Bourlet al dat diverse vooraanstaande Bel gische politici en zakenlie den waren te zien op porno video's. Bekende films Dutroux was zelf ook te zien op de opnamen, terwijl hij kinderen dwong tot seksuele activiteiten. De video's droe gen de namen van bekende films. Na enkele minuten met gewone beelden gaven de banden vervolgens kin derporno te zien. Bourlet zei na de ontdekking van die video's dat hij alle personen die op de banden voorkomen wil aanpakken, „als men mij mijn gang laat gaan". Die uitspraak zorgde voor grote opschudding, omdat de Procureur des Konings zou suggereren dat hij openlijk wordt tegengewerkt. Na die uitspraak op de Waalse pu blieke televisiezender RTBF heeft Bourlet de publiciteit verder gemeden. Lijst Volgens De Morgen heeft justitie in Neufchateau, van waaruit Bourlet het onder zoek leidt, nu een lijst met namen aan het Hof van Cas satie overhandigd. Het Hof in Brussel is de hoogste juri dische instantie in België. De krant meldt verder dat er al 25 jaar sprake zou zijn van een netwerk van kinderpor no, waar Belgen uit gegoede milieus gebruik van maken. Deze verdenkingen zijn ove rigens niet helemaal nieuw. Mare Dutroux zou slechts een van de meest recente „le veranciers" van kinderen zijn. De dreigende overheveling van het onderzoek van Neuf chateau naar een ander par ket zou de klanten goed uit komen. Protest Onderzoeksrechter Jean- Marc Connerotte moet vol gens de procureur-generaal bij het Hof van Cassatie van de zaak ontheven worden, na een protest van de advocaten van Jean-Michel Nihoul, een medeverdachte in de zeden zaak. Connerotte zou niet onpartij dig zijn. In het bijzijn van de aan de bende-Dutroux ont snapte meisjes Sabine en La- etitia nam de onderzoeks rechter deel aan een benefietavond voor de ou ders van vermiste en ver moorde kinderen. Het Hof van Cassatie beslist maandag over een eventuele ontheffing van Connerotte. Suske en Wiske 'het grote gat1 door Willy Vandersteen Vrijdag 11 oktober Zierikzee Oliebollenactie Kunst en Eer. Noordgouwe Concert in de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 12 oktober Zierikzee Verkoopdag Hervormde Vrouwengroep Wees een Ze gen. Onder de Beuze. Van 09.00 tot 16.00 uur. Open huis natuurkundige praktijk Inge van Meerten. Poststraat 11. Van 11.00 tot 16.00 uur. Doe-dag in kinderboerderij De Punt aan de Schelde- straat. 13.00 uur. Concert Osdorp Posse. Brogum. 21.30 uur. Nieuw-Haamstede Excursie 'Kriebelbeestjes' Jeugd Natuur- en Vogel wacht. Vanaf parkeerplaats bij strandoverweg Verklik kerpad. 10.00 tot 12.00 uur. Renesse Aquarelcursus. Hotel de Twéespan. Vanaf 09.00 uur. Noordgouwe Onthulling ANWB-informa- tiepaneel. Bij meestoof Wil lem III. 15.15 uur. Dreischor Lezing en middagprogram ma Meekrap, rode verfstof van Zeeuwse bodem. Dorps huis, Mr. P. Moggestraat. Vanaf 13.00 uur. Bruinisse Verkoopexpositie olieverf schilderijen. 't Durpsuus. van 10.00 tot 17.00 uur. Verkoopmorgen. Koop- en kijktafel. Industrieweg 7. Zondag 13 oktober Zierikzee Trio Cor Bakker met Music Minded in Concertzaal. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf Slot Haamstede. 13.30 uur. Haamstede Meditatieve gebedsdienst in Gereformeerde kerk. 19.00 uur. Renesse Aquarelcursus. Hotel de Tweespan. Vanaf 09.00 uur. Brouwershaven Concert The New Orleans Second Line Jazzband, 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 14 oktober Zierikzee Bijbelstudie. Christenge meente. MFC, lokaal 18. 20.00 uur. Brouwershaven Optreden Chr. Jeugdkoor Freedom. Tonnenmagazijn. 18.30 uur. Vergadering gecombineerde adviescommissies. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 15 oktober Zierikzee Najaarsvergadering ANBO in De Veste aan de Manhuis straat. 14.00 uur. Theatersport Kiekieres in MFC. 19.15 uur. Ledenvergadering VW Zie rikzee. Mondragon. 19.30 uur. Burgh-Haamstede NVvH. Lezing in De Schutse. 14.00 uur. Vergadering raadscommis sie ruimtelijke ordening. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven NBvP-bijeenkomst alle afdelingen; hangpotten en hangmanden vullen. Tonnenmagazijn. 13.00 uur. Lezing zendelinge in zaal Ichtuskerk. 19.45 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2