Koersbal immens populair bij senioren Schouwen-Duiveland CDA springt op de bres voor Speciaal Onderwijs Zeeland Honderd mensen in Breskens huis uit Première Wildekind Prentbriefkaarten van Zeeland aan begin deze eeuw op cd-rom Foto-expo in het Zeeuws Biologisch Museum Cabaret-trio in Rilland 1 DONDERDAG 10 OKTOBER 1996 NR 26058 ANBO Ouwerkerk wint de beker BURGH-HAAMSTEDE - Koersbal is duidelijk een populaire sport bij de senioren op Schou wen-Duiveland. Dinsdagmiddag werd er in ver zorgingshuis Duinoord massaal gestreden om de beker van het eiland. De oudste deelnemer was 99 jaar; de 'jonkies' waren net over de vijf tig. De ANBO-groep Ouwerkerk won de beker. Er kwamen acht groepen naar Duinoord om de krachten te meten. Vier ANBO-groepen streden mee om de eer, name lijk die uit Ouwerkerk, Brou wershaven, Scharendijke en Serooskerke. De andere vier opponenten waren de koers- balploegen uit verzorgingshui zen De Wieken en Borrendam- me uit Zierikzee, in 't Opper uit Bruinisse en Duinoord uit Burgh-Haamstede. Koersbal is een spel dat zowel binnen als buiten gespeeld kan worden. Voor binnen is niet meer nodig dan een vlakke vloer van tien bij vier meter, een viltmat van acht bij twee meter en een set koersballen. Voor buiten is een speciale 'gr een' nodig. Het speciale aan de ballen is, dat het zwaartepunt aan de zij kant zit, waardoor met het rol len de bal zijn eigen koers gaat volgen. De sport is, om met de bal zo dicht mogelijk bij het witte balletje (de jack) te ko men, dat het eerst op de baan wordt gegooid. Er spelen steeds twee partijen tegen el kaar met ieder vier ballen. Aan het eind van de baan ligt het dubbele sporingsvak. Daarin tellen de punten dub bel. Het spel is geschikt voor alle leeftijden. Zo is de gemid delde leeftijd van de koersbal- lers bijvoorbeeld in Borren- damme 82 jaar. Vrijwilligers Activiteitenbegeleidster van Duinoord in Haamstede. Olga Immerzeel, doet organisatie daarin bijgestaan door een groot aantal vrijwilligers. „Zonder al die vrijwilligers zou je zo een evenement niet van de grond krijgen. Degenen die de mensen hier naar toe brengen en die voor de thee en koffie zorgen, met z'n allen maken we er een gezellige wed strijd van." Olga vertelt, dat de voorron des al thuis gespeeld zijn. Er zijn zo'n tachtig koersballers aanwezig, die bovendien nog een flink aantal supporters hebben meegebracht. Theo Sluijs (67) uit Zierikzee is de hoofdscheidsrechter. Zijn advies bij de wedstrijden is bindend. „Soms moet ik wel eens streng zijn," vertelt hij, „want er kan een minimaal verschil zijn tussen de winnen de ballen. Als we er op het oog niet uitkomen, dan moet het meetlint er aan te pas komen of soms zelfs de passer." Er wordt op drie matten gespeeld. De groepen hebben thuis alle maal een eigen mat, veelal een geschénk van het Juliana- fonds. Therapie De bijna 93-jarige G. Slager uit Duinoord moet deze middag aan de kant blijven zitten en aanmoedigen. „Helaas kan ik vandaag niet meedoen, want ik ben er niet ingeloot. Het is eerlijk gegaan hoor, we heb ben allemaal een lootje getrok ken, maar ik had pech." Andere keren is hij er graag bij en hij kan de rest nog aardig partij geven. „Ja, ik win nog vaak hoor. Mijn zwager is één van mijn sterkste tegenstan ders." De heer Slager heeft trouwens toch al altijd een druk programma. Op maandag heeft hij gym, op dinsdag gaat hij koersballen, woensdag is er soos, en op donderdag biljar ten. Mevrouw P. van de Weel - Bom uit de Kloostertuin (aanleun woningen) is 87 jaar. Ook zij doet nog fanatiek mee met koersbal. Ik vind het zo leuk. Je probeert te winnen, je bent onder de mensen, je kan eens met elkaar lachen en gezellig praten. Het is beter dan dat je alleen zit." Ze vindt dat deze sport ook therapeutisch kan werken. Ze is een tijdje ziek geweest, maar wilde weer snel op de been om maar zo gauw moge lijk weer met koersbal mee te kunnen doen. Dat men tot op zeer hoge leeftijd mee kan blij ven doen bewijst de 94-jarige mevrouw Schiettekatte uit in 't Opper in Bruinisse. Mevrouw M. den Boer - Krista- lijn is 79 jaar. Ze is afkomstig uit Ellemeet, maar woont nu ook in Duinoord. Ze is vier jaar geleden met koersballen be gonnen. Ze kan er niet om treu ren, dat ze ook wel eens ver liest. „De gezelligheid staat bij mij voorop hoor," meldt ze vrolijk. De eindstand: 1. ANBO Ou werkerk, 2. de Wieken, 3. in 't Opper, 4. ANBO Scharendijke, 5. Borrendamme, 6. Duinoord, 7. ANBO Serooskerke, 8. AN BO Brouwershaven. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle zijn van zaterdag 12 ok tober tot en met zondag 24 november de win nende foto's en een selectie van de overige in zendingen te zien van de fotowedstrijd 'De Zeeuwse Natuur'. De fotowedstrijd werd uitge schreven naar aanleiding van de tentoonstelling 'Wildlife Photographer of the Year 1995'. Deelnemers konden uit drie thema's kiezen, te weten diergedrag, ode aan de planten en compositie en vorm. In to taal hebben 27 deelnemers ge reageerd. Zij leverden 68 foto's in. De winnende foto's en een selectie uit het overige aanbod is vanaf zaterdag te zien in het museumlunchcafé De Orange- Op dezelfde dag worden de prijzen overhandigd aan de winnaars door G. B. Schoen makers, voorzitter van het be stuur van het Zeeuws Biolo gisch Museum. RILLAND Cabaret-trio De Bloeiende Maagden komt met een try-out van het nieuwe pro gramma Muts in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Het optreden is op zaterdag 19 oktober om 20.00 uur. De dansmariekes van het Ne derlandse Cabaret worden ze genoemd. Voor drie kleine meisjes is een droom werke lijkheid geworden, ze schreeu wen, ze vechten en ze worden er nog voor betaald ook. Ingrid Wender, Anemoon Langenhoff en Minou Bosua wonnen de pu blieksprijs van het Leids Ca baretfestival 1995. Ze brengen schokkend, maar ook diep ont roerend theater. Muts is gezel lig, ontroerend en verplette rend. De pers over hen: „Drie knettergekke meiden... de hoe veelheid vakmanschap, origi naliteit en energie die zij op het podium zetten is bwonde- renswaardig." Kaarten zijn verkrijbaar bij de VW in Yer- seke. Vanwege opruimen bom BRESKENS (ANP) - Ongeveer honderd perso nen en hun huisdieren moeten vandaag, don derdag, tijdelijk hun woning of vakantiever blijf in Breskens uit in verband met het onschadelijk maken van een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. heden in het voormalige Fort Frederik Hendrik in Breskens. De bom heeft een chemische ontsteking, waardoor het Ex plosieven Opruimingscom mando (EOC) extra omzichtig te werk moet gaan. Duizendponders Eind vorig jaar maakte het EOC in Breskens vijf duizend ponders onschadelijk. Daar voor moesten ongeveer twee duizend personen, de helft van het dorp, hun woning uit. De evacuatie geldt voor een ge bied van 300 meter rond de vindplaats. De ongeveer twee honderd bewoners van panden in een straal van 300 tot 600 meter moeten binnen blijven en ramen en deuren gesloten houden. De regiopolitie Zee land bewaakt en controleert het actiegebied. Voor degenen die geen ander onderdak heb ben, komt er opvang in een re creatiepark in Breskens. De bom, een zogeheten vijf honderdponder, is vorige week gevonden bij graafwerkzaam- GOES - Wildekind. Zo heet de nieuwe voorstelling van Céci- lia M. Meinders en Reint Laan, ofwel Rijn en Trijn. Wildekind gaat zondag 13 oktober in pre mière in podiunf 't Beest in Goes. Rijn en Trijn hebben met hun theatervoorstellingen voor kinderen in Nederland en Bel gië al een flinke reputatie op gebouwd. In 't Beest waren ze eerder te zien met Sneeuwwit je en de zeven dwergen en de solovoorstelling Achttien zan gen van een nomadenfluit van Cécilia M. Meinders. Wilde kind is bedoeld voor kinderen vanaf vier jaar en is het ver haal van een kind dat opgroeit in het niemandsland tussen stad en platteland. Het leeft daar met de dieren, loopt op vier poten en heeft nog nooit een mens gezien. Het leven van wildekind verandert totaal als op een dag een verdwaald kind uit de stad langs komt. De twee kunnen het prima met el kaar vinden, maar als het stadskind thuis vertelt over de merkwaardige ontmoeting is Leiden in last. De première van Wildekind begint om 15.00 uur. Verder staan voorstellin gen gepland voor woensdag 23 oktober in buurtcentrum De Tandem in Den Haag (aanvang 14.00 uur) en zondag 10 novem ber in theater De Kikker in Utrecht (aanvang 15.00 uur). Opgaan in regulier onderwijs schept onduidelijkheid MIDDELBURG - CDA-statenlid van het A. Sandee springt op de bres voor leerlingen uit het Voortgezet Speciaal Onderwijs. Met staten leden uit andere zuidelijke provincies, gaat hij actie ondernemen bij de Tweede Kamer omdat het Voortgezet Speciaal Onderwijs in de knel komt, door vernieuwing en gebrek aan finan ciële middelen. De CDA-Statenfracties van Limburg, Noord-Brabant en Zeeland hebben met bezorgd heid kennnis genomen van de plannen van de minister van onderwijs, cultuur en weten schappen ten aanzien het ver nieuwingstraject MAVO/ VBO/VSO. „Het opgaan van de VSO inliet reguliere onderwijs schept een onduidelijke situatie," vindt statenlid Sandee. „We zijn bang, dat er gewoon niet ge noeg geld zal blijken te zijn voor specialistische begelei ding." De in het kader van de vernieu wing extra ter beschikking ge stelde middelen - landelijk 16 miljoen in 1997 - zijn bestemd voor drie onderdelen van het MAVO/VBO/VSO-beleid zon der dat een duidelijk onder scheid tussen deze onderdelen wordt gemaakt. Eén onderdeel daarvan omvat het stichten van samenwerkingsverbanden waardoor het VSO onder de werking van de wet op het Voortgezet Onderwijs wordt gebracht. Deskundigheid Het CDA had al twijfel of deze operatie niet het einde bete kent van het zo noodzakelijk individueel gerichte VSO. Ze vindt, dat de deskundigheid, die nodig is voor speciaal on derwijs behouden moet blij ven. De meerwaarde voor het VSO van het opgaan in het re guliere voortgezet onderwijs is zeer onduidelijk „De SKOA heeft vanaf 1989 zo'n 700 leerlingen het arbeids proces in geholpen. Vanaf 1997 zullen daar niet genoeg geld middelen meer voor zijn.," al dus statenlid Sandee. „Het zal wel duidelijk zijn dat daarna de zwakkere leerlingen in de knel zullen komen. We gaan van nu af aan duidelijk onze stem laten horen," aldus Sandee. Ondergesneeuwd Volgens het CDA, waken de provincies over een goed ge spreid netwerk van onderwijs voorzieningen. „Het maat werk van het VSO moet blijven en mag niet onderge sneeuwd worden in een ondui delijk fusieproces of in mam moetscholen," aldus de CDA-statenfracties van Lim burg, Noord-Brabant en Zee land. Ook reeks kaarten van Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Aardrijkskundeleraar Ad West- strate uit Veere heeft een groot aantal prent briefkaarten van Zeeland van het eerste kwart van de twintigste eeuw op cd-rom gezet. Aan leiding is een onderzoek naar de emigratie van uit Zeeland naar Argentinië in de jaren 1888 en 1889. De cd-rom met prentbriefkaarten is een zijspoor van dit onderzoek. Op de cd-rom staan ruim drie duizend prentbriefkaarten van Zeeland. De kaarten zijn afkomstig uit particuliere ver zamelingen en uit de brief kaartenverzameling van het Zeeuws Documentatiecen trum. De verzameling op de cd-rom is in vier 'boeken' verdeeld. Het boek Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland en Tholen telt bijna vijfhonderd kaarten. Walcheren ruim duizend, Zuid en Noord-Beveland ruim acht honderd én Zeeuwsch- Vlaan deren eveneens ruim achthon derd. Zijspoor Iedere gemeente is met meer dere kaarten vertegenwoor digd. Uitzondering hierop zijn de gemeenten Duivendijke en Hengstdijk. Van deze gemeen ten zijn volgens Weststrate nauwelijks kaarten te vinden. Per gemeente zijn er vanaf de cd-rom briefkaarten te bekij ken. Het gaat hierbij veelal om afbeeldingen van havens, trams, klederdrachten en dorps- en stadsgezichten. De cd-rom met prentbriefkaar ten is een zijspoor van een ge plande cd-rom met bronnen rond de emigratie naar Argen tinië. Weststrate begon enige tijd geleden met het aanleggen van een gedigitaliseerde bron nenverzameling van onder meer krantenberichten en do cumenten. In de jaren 1888 en 1889 vertrokken ongeveer achthonderd Zeeuwen naar Ar gentinië. Voor het merendeel ging het hierbij om vrouwen en kinderen. Uit heel Nederland vertrokken in die tijd zo'n vierduizend mensen naar dit land. Weststrate was van mening dat het noodzakelijk was, dat zijn bronnenverzameling geïl lustreerd "werd. Hierbij dacht hij aan prentbriefkaarten. De bedoeling van hem was om en kele tientallen van deze kaar ten in zijn bronnenverzame ling op te nemen. Mede omdat hij van een particulier een gro te verzameling kaarten kreeg overhandigd en dat het vol gens hem om bijzonder mooi beeldmateriaal gaat, besloot hij het materiaal ruimer toe gankelijk te maken door de kaarten op cd-rom te zetten. Beschikbaarheid Bij de totstandkoming van de verzameling op cd-rom speelt daarnaast een rol voor West strate de ontwikkelingen die in het kader van de Tweede Fa se in het Voortgezet Onderwijs op het onderwijs afkomen. Daarbij wordt meer zelfstan digheid verlangd van de leer lingen. „Zelfstandig werken in het studiehuis veronderstelt een ruime beschikbaarheid van bronnen en omdat het raadplegen van originele bron nen uit praktische overwegin gen niet altijd mogelijk z^l zijn, lijkt het digitaliseren en op cd-rom zetten van bronnen een aardig, alternatief," aldus Weststrate. Volgens hem zijn de afbeeldin gen zeer geschikt om bijvoor beeld werkstukken, scripties en homepages te illustreren. En dat is dan ook de enige pre tentie van de cd-rom. Inmid dels is deze bij diverse compu terzaken en boekhandels verkrijgbaar. De cd-rom draait onder Windows (3.* en '95). Volgens opgave van Weststra te is de minimale configuratie 486/8MB en 2-speed cd-romspe- ler. De afbeeldingen zijn in BMP-formaat opgeslagen en ongeveer 200KB groot. ZIERIKZEE Oliebollenactie De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer houdt vrijdag 11 oktober haar jaarlijkse olie bollenactie. Vanaf 10.00 uur zijn er oliebollen verkrijgbaar in de kraam aan het Haring- vlietplein in Zierikzee (bij Van Geesbergen Tegels Badka mers) en bij de kassa's van Al- bert Heijn. 's Avonds vanaf 18.00 uur komen de leden van de harmonie met de oliebollen aan de deur. Verkoopdag De Hervormde Vrouwengroep Wees een Zegen houdt zaterdag 12 oktober van 9.00 tot 16.00 uur een verkoopdag onder de Beuze. Er worden verschillen de eigengemaakte artikelen verkocht, waaronder cakes, jams en handwerk. Ook wordt een verloting gehouden. Postzegels Postzegelvereniging Schou wen-Duiveland houdt maan dag 14 oktober een ledenverga dering in het Scoutinggebouw aan de Van Veenlaan. De aan vang is 20.00 uur. Doe-dag In kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat wordt za terdag 12 oktober voor de der de keer de 'doe-dag' gehouden. Onder begeleiding kunnen kinderen van drie tot negen jaar de dieren verzorgen. Ver der is er een dierenfilm en wordt er geknutseld rond het thema herfst. Het duurt van 13.00 tot 15.30 uur en opgeven kan tot 9 oktober bij De Punt, telefoonnummer 417179. Wijkzorg Mevrouw K. de Koning is bij Oosterschelde Thuiszorg be noemd tot hoofd wijkzorg. Zij volgt mevroüw P. Mul op die gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid vervroegd uit te treden. Als werkgebied heeft mevrouw De Koning Schou wen-Duiveland, Sint Philips land en Tholen. Ze gaat leiding geveii aan drie teams wijkver pleging. Zolang de nieuwbouw aan de Miereweg nog niet klaar is, zal het hoofd wijkzorg kantoor houden aan het Ha venplein 24. BURGH-HAAMSTEDE Zeepeduinen De Zeepeduinen en het bos rondom Slot Haamstede zijn het doel van de excursie die zondag 13 oktober wordt ge houden op initiatief van de Vereniging Natuurmonumen ten. Een gids geeft de deelne mers informatie over de typi sche herfstaspecten van het natuurgebied. De excursie be gint bij de oprijlaan van Slot Haamstede om 13.30 uur. Een week later, op zondag 20 okto ber, wordt op initiatief van Natuurmonumenten vanuit Zierikzee een vaarexcursie ge houden naar Neeltje Jans. Be langstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmel ding telefonisch contact opne men via 0113-695431 BROUWERSHAVEN Nierstichting De onlangs gehouden collecte voor de Nierstichting Neder land, heeft in Brouwershaven het bedrag van 967,55 opgele verd. BRUINISSE 104e verjaardag Mevrouw Pieternclla Jacoba de Koning-Deurloo viert zon dag haar 104e verjaardag. Zij is 13 oktober 1892 in Bruinisse geboren en woont nu in de Dokterde Kockstraat 13. Rommelmarkt In de koop- en kijkhal aan de Industrieweg in Bruinisse wordt zaterdag 12 en 26 okto ber weer een verkoping van tweedehands artikelen gehou den. Het betreft huishoudelij ke artikelen en meubilair. Het evenement wordt 's. morgens gehouden. De opbrengst is be stemd voor de restauratie van het orgel in de Hervormde kerk. Geslaagd De Bruse Lenny Hartoog slaagde na een interne oplei ding van drieëneenhalf jaar aan de Zuidwester (voorheen Hernesseroord) in Middelhar- nis voor het diploma Z-vcr- pleegkundige. Hartoog was in verband met fusies de laatste kandidaat die de opleiding in tern kon volgen. De theoreti sche opleiding wordt voortaan in Rotterdam verzorgd Dvisdag werd in Duinoord massaal gestreden om de eilandelijke beker koersbal. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5