PvdA Statenlid Sturm stapt tussentijds op Spectaculaire invasie trekvogels deze herfst 1 ANBO en PCOB houden politiek forum in MFC Fietser (72) breekt been Inbraak Lezing Rozenkruis Schade bij aanrijding Scharendijke Plannen in hoorcommissie van provincie Controle op snelheid Delta en Roompot tekenen overeenkomst bouw woningen GS willen gesprek met minister over dijken „PvdA is er nog voor de zwakken in de samenleving" Verdreven uit oorsprottkelijke broedgebieden DONDERDAG 10 OKTOBER 1996 NR 26058 ZIERIKZEE - De ouderenbonden ANBO en PCOB houden maandag 21 oktober een politiek forum in het Multifunctioneel Centrufti (MFC) in Zierikzee. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Het forum staat in het teken van de gemeenteraadsverkie zingen, die woensdag 13 no vember worden gehouden, in verband met de herindeling van de gemeenten op Schou- wen-Duiveland. De politieke partijen die aan het forum deelnemen zijn de VVD, PvdA, CDA, D66, GroenLinks, RPF, SGP/GPV. In de hiervoor opgerichte joint-venture 'Banjaard Eco Leisure BV' worden alle utili teiten ondergebracht. Het be treft hier beheer en exploitatie van het elektriciteitsnet, warmtenet, riool- en drinkwa ternet. Daarnaast wordt een grijs-watersysteem aangelegd. Door de inzet van opgevangen hemelwater worden tuinen be sproeid en toiletten gespoeld. In specifiek hiervoor aan te leggen vijvers wordt het regen water gebufferd. Dit levert een besparing op van 23.000 kubie ke meter drinkwater per jaar. Ook komt er een warmte- Dat blijkt uit een brief van GS aan de minister. De problemen met de dijken zijn begin okto ber aan de orde geweest in de vergadering van het Zeeuws Overlegorgaan Waterkerin gen (ZOW). Daarbij is ook de Technische Adviescommissie Waterkeringen (TAW) betrok ken en inmiddels is volgens GS een redelijk beeld ontstaan van de omvang van de proble men. ,,Aan de hand van de hui- ZIERIKZEE - Een 72-jarige man uit Zierikzee liep een beenbreuk en een hoofdwond op toen hij dinsdagavond aan gereden werd door een perso nenauto op de kruising van de Weg naar de Val en de N59 overstak. De politie vermoedt dat de man door het rode verkeers licht is gereden. Terwijl hij dit deed werd hij geschept door een aankomende auto, be stuurd door een 31-jarige plaatsgenote. De man is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. RENESSE - Bij een bedrijf aan de Hogezoom in Renesse is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Uit een kassa in het bedrijf is voor honderden guldens aan contant geld ontvreemd. Om binnen te komen is een raam geforceerd. Een 46-jarige man uit Oosterland, mede-eigenaar van het bedrijf, deed gister morgen aangifte bij de politie. VLISSINGEN - Het Lectorium Rosicrucianum, de Internatio nale School van het Gouden Rozenkruis, verzorgt op don derdag 24 oktober een lezing in Vlissingen. De titel van de lezing is De Weg van de Stilte. De vraag 'Is het mogelijk in het dagelijkse drukke leven innerlijke rust en harmonie te beleven?', staat daarbij centraal. De spreek beurt wordt gegeven door me vrouw H. Tomesen-Hellings en wordt gehouden in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaerstraat in Vlissin gen. Voor informatie: 0164- 672220. Deze partijen krijgen gelegen heid vragen over hun (oude renbeleid vanuit de bonden en deelnemers te beantwoQrden. Het forum staat onder voorzit terschap van de waarnemend burgemeester van Brouwers haven, A. P. de Haan. Alle in woners van Schouwen-Duive- land kunnen aan deze bijeenkomst deelnemen. krachtinstallatie om in de warmtevraag van deze nieuwe woningen te voorzien (CV, douches en alle warmwater voorzieningen). Geschat wordt dat de C02-uitstoot hiermee wordt beperkt met zeshonderd ton per jaar. Het ligt in de verwachting dat de bouw van deze vijfhonderd recreatiewoningen over drie jaar is voltooid. Het project is voorgedragen bij de Neder landse Onderneming voor Energie en Milieu BV (NO- VEM) voor een groen certifi caat. dige inzichten concluderen wij dat de Zeeuwse waterkering- beheerders voor een zeer om vangrijk opdracht komen te staan," schrijft GS aan de mi nister. „Gelet op de mate van onvei ligheid zijn wij met het ZOW van mening dat er naar ge streefd moet worden dat op zo kort mogelijke termijn wordt voldaan aan de normen op grond van de Deltawet. SCHARENDIJKE - Bij een aanrijding tussen een shovel en een personenwagen woens dagavond bij de Brouwers- dain, raakte de auto van een 51-jarige man uit Scharendij ke, behoorlijk beschadigd. Een 41-jarige inwoner van Pij- nacker reed met een shovel en daarachter een aanhangwa gen, over de Kuijerdamseweg richting Ellemeet. De 51-jarige bestuurder uit Scharendijke reed de afrit van de Brouwers- dam af en verleende de shovel geen voorang. Daarop botste de man met zijn auto tegen de aanhangwagen achter de shovel, waardoor de voorkant van de wagen totaal werd ingedrukt. De aanhang wagen liep geen zichtbare schade op. MIDDELBURG - De provin ciale hoorcommissie bestem mingsplannen houdt op woens dag 16 oktober twee zittingen in het gebouw van de directie Ruimte. Milieu en Water, het Groene Woud 1 in Middelburg. Om 9.15 uur komt het bestem mingsplan Bedrijventerrein Renesse van de gemeente Wes- terschouwen aan de orde. De Stichting Moermond in Renes se en de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive- land hebben bedenkingen in gebracht tegen het plan. Om 9.45 uur is het bestemmings plan Kom Oosterland. tweede herziening van de gemeente Duiveland onderwerp van ge sprek. Twee bedrijven uit Oos terland hebben bedenkingen ingediend tegen onderdelen in het bestemmingsplan. Beide zittingen zijn openbaar. Verwachting t/m maandag 14 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neersiag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuid 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.oost 4 Maandag Zonneschijn40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht z.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 okt. Zon op 07.58, onder 18.53 Maan op 06.31onder 18.29 Nieuwe Maan: 12 okt. (16.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Bewolking heeft nog enige tijd de overhand. Vannacht en mor gen overdag wordt ze weliswaar wat dunner, maar-voor brede opklarin gen moeten we wachten tot in het weekeinde. Vandaag trok een be- wolkingsgebied met af en toe wat motregen van noordwest naar zuid oost over het land. Dit gebied ligt morgen boven Duitsland, maar wol kenvelden dringen nog steeds tot onze omgeving door. Het blijft de he le dag droog. Vannacht koelt het af tot omstreeks 7 graden, morgen middag wordt het ongeveer 15 gra den. Er waait een zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Vanaf za terdag krijgt een hogedrukgebied vat op ons weer. Dit trekt langzaam via Duitsland naar het oosten. De wind zoekt de zuidoosthoek op en voert drogere en warmere lucht aan. Daardoor krijgt de zon meer ruimte. Het blijft droog en de temperatuur loopt op tot 17 graden op maandag. Voor het echter zover is hebben we morgen nog een bewolkte dag. ZIERIKZEE - Bij Zierikzee en Nieuwerkerk heeft de politie woensdag op snelheid gecon troleerd. Van 16.15 uur tot 18.00 uur vond controle plaats op de W-eg naar de Val bij Zierikzee. Het aantal geregistreerde voertui gen bedroeg 782, waarvan er 37 te hard reden. De hoogst geme ten snelheid was 118 kilometer per uur. Langs de Rijksweg N59 ter hoogte van Nieuwerkerk stond de politie tussen 18.15 uur en 21.45 uur. Er kwamen daar 1172 voertuigen langs, waar van er 85 te hard reden. Dé hoogst gemeten snelheid was 136 kilometer per uur. ZIERIKZEESCHE O NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. DeÖdens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan. ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18.50 Kwartaal 52.50 (autom. afschr.) 50.00 Halfjaar ƒ100.00 (autom. afschr.) f 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/.-% B.T.W ZIERIKZEE - Delta Nutsbedrijven en Roompot Recreatie BV hebben onlangs een samenwer kingsovereenkomst getekend. Het gaat hierbij om de bouw van vijfhonderd recreatiewonin gen in de duurdere prijsklasse. Op so kort mogelijke termijn MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zee land willen op zo kort mogelijke termijn om ta fel met minister Jorritsma van verkeer en wa terstaat in verband met de toestand van de dijken in Zeeland. GS willen het onder meer hebben over de financiering. Het Zierikzeese statenlid Ineke Sturm zegt met ingang van 1 januari 1997 het lidmaatschap van de provinciale staten op. (Foto: Ma rijke Folkertsma) (Door Anja Romijn) [in2]ZIERIKZEE - Statenlid voor de Partij van de Arbeid, Ineke Sturm (41) uit Zierikzee treedt tussentijds af. Met ingang van 1 januari beëin digt zij het lidmaatschap van de provinciale staten van Zeeland. Ze vindt dat ze op een punt gekomen is, dat ze een keuze moet maken. De keuze die ze maakte viel in het voordeel van haar werk uit. Sturm gaat zich met ingang van het nieuwe jaar geheel wijden aan het geven van vaardigheidstrainingen in de zorgsector. Ineke Sturm heeft bij haar af scheid zo'n dikke vijf jaar in provincialestaten gezeten. Haar opvolgster is Maria le Roy uit Vogelwaarde. „Ik ben een doener, de functie in de sta ten is tamelijk passief. Ik kan de zaken niet zelf ter hand ne men en dat is soms frusterend. In de totale afweging heb ik daarom laten prevaleren, om voor het management te kie zen. Daarbij kun je direct zelf actief kan zijn,"aldus Sturm. Positief „Ik houd wel positieve gevoe lens over aan de tijd in de sta ten. Het prettige ervan vond ik, dat je heel veel informatie op je af krijgt. Je moet belan gen afwegen en keuzes maken die goed zijn voor Zeeland. Binnen de Partij van de Ar beid wordt nog steeds nage dacht over een rechtvaardige verdeling en we komen nog steeds op voor de zwakken in de samenleving. Ik denk dat de mensen daarom voor ons kie zen." In haar tijd in de staten heeft ze zich vooral sterk ge maakt voor slachtoffers van sexueel geweld. „Het onderwerp 'Sexueel ge weld' is door mij op de agenda gezet. Ik vond, dat de hulpver lening beter gestroomlijnd moest worden. De slachtoffers hebben recht op een goede hulpverlening. Ik vind, dat de provincie daarjn kan sturen." Ze vertelt dat in het provincie- werk de contacten naar men sen toe voornamelijk verlopen via organisaties. „Die afstand brak me op den duur op. Ik vind dat resultaten slecht zichtbaar gemaakt kunnen worden. Ik zie liever, dat ik de resultaten zelf creëer." Stereotiep Zelf zegt ze geen stereotiep po liticus geworden te zijn. „Met de essentie van de PvdA, het streven naar een rechtvaardige verdeling, kom je al snel in aanvaring met andere partijen en zul je naar een middenweg moeten zoeken om tot een be vredigende oplossing te ko men." Ze vindt de vakbonden nog steeds de beste kameraden van de PvdA. „Er is echter in de he le samenleving een ontzuiling aan de gang. De echte vechters kom je ook bij de vakbonden niet meer tegen." Ineke Sturm was ooit hier op Schouwen actief in het vrou wen-emancipatiewerk. De emancipatie heeft zich haar in ziens nog maar ten dele vol trokken-. „Wat scholing betreft hebben vrouwen een aardige inhaal manoeuvre gemaakt. In de po litiek lijkt het of vrouwen ook hun plaats veroverd hebben. Ik vrees dat daarbij nogal wat uiterlijke schijn teconstateren valt. Als je een vrouw nummer één op de lijst zet, zegt dat nog niets over de rest van de lijst. Als het voor de rest dan alle maal friannen zijn, kun je nog niet van emancipatie spre ken." Welletjes Statenlid Sturm was lid van de commissie algemeen bestuur, dé commissie welzijn en maak te namens de provincie deel uit van de Raad van Commissaris sen van Delta Nutsbedrijven. „De PvdA vindt het een taak om de tarieven van de klein verbruikers te bewaken," meent zij. Ondanks haar enigs zins propagandistische betoog stapt Ineke Sturm toch uit de actieve politiek. Ook locaal zal ze niet langer meer van de par tij zijn. „Ik ben heel blij dat ik het .allemaal meegemaakt heb, maar ik vind het nu welletjes. langs de zeekust. Nu echter worden de invasiegasten over al gezien, zelfs tot in het cen trum van Zierikzee. De invasie die we nu beleven wordt waarschijnlijk veroor zaakt door verdrijving van de ze exemplaren door soortgeno ten uit het oorspronkelijke broedgebied. Dit is een bekend fenomeen bij meerdere soor ten. Wanneer het gebied ,vol' is, wijken de overtollige die ren uit naar andere streken. Soms is echter het ontbreken van het voornaamste voedsel de oorzaak van een invasie. Een prachtig voorbeeld hier van maakten we afgelopen winter mee, toen vele honder den pestvogels werden waar genomen. Ze waren afkomstig uit Oost-Europa. Oktober is trouwens altijd al de meest spectaculaire maand wat betreft zichtbare trek van landvogels die naar het Zuiden en Zuidwesten gaan. De Vogel werkgroep van de Natuur- en Vogelwacht doet al jaren on derzoek naar deze trek. In de periode augustus tot november wordt daartoe bovenop de dui nen bij de trap bij Westen- schouwen vrijwel elke zater dag- en zondagmorgen de vogeltrek bestudeerd. Soms komen in een paar uur wel eni ge duizenden vogels voorbij, van meer dan twintig soorten. Belangstellenden bij deze vo geltrek-ochtenden zijn altijd welkom bij de Natuur- en Vo gelwacht. BURGH-HAAMSTEDE - Schouwen-Duiveland is de afgelopen weken overspoeld met uitzon derlijk grote aantallen zwarte mezen, pimpel mezen, kepen, sijzen en Vlaamse gaaien. Het gaat om dermate grote aantallen, dat vogelaars spreken van een invasie. Genoemde soorten zijn afkom stig uit Noord- en Noordoost Europa. Het gaat hierbij per soort om duizenden exempla ren. In normale jaren worden hoogstens enige tientallen exemplaren van deze soorten gezien. Bovendien concen treert deze trek zich normaal Op Schouwen-Duiveland is de af gelopen weken een invasie aan trekvogels gesignaleerd. De keep is een van de vogelsoorten die in de afgelopen weken op Schouwen-Duiveland veel wordt gezien.(Fo to: Gerard Janse)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3