Melka 'Je kunt je kind niet van de drugs afhelpen, maar wel consequent zijn' Van dorpssmederij tot staalconstructiebedrijf .i Noorse week -DEURLOO Open huis in praktijk van natuurkundige De nieuwe collectie: deurloo —mannen Jacks, broeken, colberts en overhemden zijn binnen Boekje over problemen die verslaafd gedrag in gezin veroorzaakt fl'DA YACU VU E ALEX DE NIE OPTIEK ADVERTEER GRATIS IN HET EXTRA NIEUWSBLAD Hanse Staalbouw op nieuwe stek m&mcw buijs Zaterdag in Zierikzeese Poststraat WOENSDAG 9 OKTOBER 1996 NIEUWSBLAD HÈT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Mol 7, Zierikzee u;i of zii stormen met druppe- noten. ..Als ik de proeD r;' ZIERIKZEE - „Dit boekje kon opgetekend zijn in onze gespreksgroep. We willen zo graag dat zowel ouders van gebruikers als niet-gebruikers het lezen, zodat ze begrijpen hoe het komt. Want bijna ieder een heeft een vooroordeel over drugverslaving." Ankie van der Male uit Zierikzee en Tinie Stechweij uit Wissenkerke hebben beiden een zoon in wiens le ven harddrugs een essentiële rol spelen. In een pijnlijk proces van vallen en opstaan hebben ze hiermee leren omgaan, via de gespreksgroep Ouders van Druggebruikers. Een groep die, onder leiding van Tea van 't Leven, regelmatig bijeen komt in het Multi functioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. In het boekje 'De droom van Mary. Ouders over hun drugverslaafde kind', herkennen beide vrou wen veel van hun eigen erva ringen en gevoelens. „Ieder verhaal kon van toepassing zijn op ons of een van de an dere deelnemers aan onze groep." Vooroordelen Het boekje, dat werd ge schreven door Margo Colijn en op initiatief van de Lande lijke Stichting Ouders van Druggebruikers op de markt kwam, rekent af met twee belangrijke vooroordelen. Dat een 'goede' opvoeding kan voorkomen dat een kind verslaafd raakt. En dat een verslaafde door ouders of an dere hulpverleners van de harddrugs af te helpen zou zijn-. Dat laatste lukt,alleen als de druggebruiker zelf wil stoppen en de kracht vindt om het afkickproces door te zetten. Met grote moeite hebben bei de moeders geleerd dat ze hun verslaafde kind het bes te kunnen helpen door hem of haar niet te helpen. „Een kind dat zorgen geeft durf je bijna niet los te laten. Je weet niet wat hij zal doen. Je bent bang dat hij verloren zal gaan." Via de gespreksgroep en in de praktijk leerden ze dat blijven zorgen en overne men van verantwoordelijk heden het ergste is wat ze hun verslaafde kind kunnen aandoen. Diep dal „De ontwikkeling van een kind, wiens daden met de mantel der liefde worden be dekt, staat stil. Waarom zou hij of zij stoppen met drugge bruik als een ander de ver antwoordelijkheid voor zijn daden neemt. Dat is toch lek ker gemakkelijk? Blijkbaar moeten verslaafden eerst in een diep dal terecht komen om voldoende motivatie te krijgen om af te kicken." Ti nie Stechweij weet uit erva ring dat loslaten van een ver slaafd kind pas mogelijk is als je onder ogen durft zien en zelfs kunt respecteren dat hij of zij voor drugs kan blij ven kiezen. Haar zoon was zestien jaar toen hij drugs begon te ge bruiken en achttien toen een buitenstaander haar daar van op de hoogte stelde. „Toen begreep ik waardoor zijn egoïstisch, agressief en asociaal gedrag werd veroor zaakt. Alles viel op zijn plaats." Haar man kon de spanningen, die het drugge bruik van hun zoon met zich meebracht, niet aan. Het echtpaar ging, naar later bleek tijdelijk, uit elkaar. Maar Tiny Stechweij was niet van plan om haar leven door drugs te laten verzie ken, zoals ze het strijdbaar uitdrukt. Harde kritiek In de gespreksgroep voor Ou ders van Druggebruikers, waarover ze wel eens had ge lezen, vond ze steun bij lotge noten. „Als ik de groep niet had gehad, had ik het niet overleefd." Die steun be stond soms uit harde kritiek op de wijze waarop ze bleef 'zorgen'. Zo leerde ze om zich consequent te gedragen en geen verantwoordelijkheden van haar zoon over te nemen. Hij is inmiddels 26 jaar en sinds vier jaar 'clean'. Het echtpaar is weer bij elkaar. Tiny Stechweij komt nog steeds naar de gespreksgroep in Zierikzee om andere ou ders te helpen en steunen. Ankie van der Male is een van hen. Haar zoon werd op zijn veertiende gokverslaafd en stapte, toen hij daar vanaf was geholpen door een thera peut, over op drugs. Via de gespreksgroep leerden An kie en haar man het pro bleem bespreekbaar te ma ken en hun zoon te steunen door consequent gedrag. „We kwamen naar de groep om hulp voor hem te zoeken, maar we kregen zelf hulp. We leerden dat het niet mogelijk is om je kind van de drugs af te helpen, maar dat conse quent gedrag wel een positie ve invloed heeft. Dat houdt in dat je niet bang moet zijn dat hij je niet aardig vindt en dat je duidelijk moet laten merken dat je dingen wei gert die zijn druggebruik makkelijker maken. Bij voorbeeld" de auto aan hem uitlenen of de sleutel van je huis aan hem geven als je op In het lokaal waar de Werkgroep Ouders van Druggebruikers bijeen komt hangt een tekening, gemaakt door Josie Kneep- kens. Daarop wordt de verslaving uitgebeeld als een monster dat zich heeft ingenesteld in het web, het leven van de verslaaf de. Het laat ook zien dat ouders uit dat web moeten stappen en slechts een dun 'liefdeslijntje' met hun kinderen aanhouden. (Foto: Marijke Folkertsma) vakantie gaat, ook al heeft hij zelf geen onderdak." Schuldgevoel De zoon van Ankie van der Male is inmiddels achttien jaar, heeft werk en gebruikt alleen nog in het weekeinde harddrugs. „We hopen na tuurlijk dat hij er op den duur helemaal mee stopt." Het vertellen van hun ver haal voor de krant betekent voor Ankie van der Male en Tiny Stechweij een overwin ning op het schuldgevoel, waaronder de meeste ouders van druggebruikers gebukt gaan. Onterecht, volgens de schrijfster van het boekje. „In veel gevallen zijn de be trokken ouders niet anders met hun kinderen omgegaan dan anderen dat deden." Bij professionele hulpverle ners doet de mening reeds op gang dat biologische facto ren sommige mensen gevoeliger maakt voor drug verslaving. „Het is bevrij dend dat steeds vaker vraag tekens worden geplaatst bij zogenaamde 'bewijzen' bin nen het gezin. Kille, warme, afwezige, zorgzame, over heersende en aardige vaders en moeders kunnen kinderen krijgen die verslaafd raken. Maar gelukkig meestal niet." Het boekje 'De droom van Mary' ligt bij boekhandel de Vries in Zierikzee, de Kope ren Tuin in Goes en boekhan del Fannoy in Middelburg. DRUGS GOES - Hepatitus C is het on derwerp van een gespreks groep voor ouders van drugs gebruikers, die maandag 14 oktober wordt gehouden in Goes. Tijdens de bijeen komst geeft arts bij het huis kamerproject voor verslaaf den in Vlissingen, mevrouw Smit informatie over de ziekte hepatitus C, de licha-- melijke en geestelijke gevol gen van verslaving en de werkwijze van afkickcen trum De Zuidwester in Ber gen op Zoom. De gespreks groep begint om 19.30 uur. Nadere informatie via tele foonnummer 402286. MOSSELKOTTER BRUINISSE - In de Bruse vissershaven arriveerde de mosselkotter BRU 48 Adri- aan. De nieuwe aanwinst van de Firma Verspoor be treft de voormalige YE 69 van D. van den Bosch BV uit Yerseke. De acht jaar jonge, 32 meter lange en 8,50 meter brede Yersekenaar is de ver vanger van de BRU 48, die in 1964 bij Scheepswerf Van Duivendijk in Bruinisse van stapel liep. Advertentie DISPOSABLE CONTACTLENZEN noikm-mon gratis* proefpaar nu verkrijgbaar exclusief aanpaskosten BURGHSERING 27 BURGH INFO: 0111-652440 'S MAANDAGS GESLOTEN J Advertentie Ruim de zolder maar'es op Plaats een GRATIS EX TRAATJE en bereik ruim 30.000 brievenbussen! (Zie advertentie elders in deze krant) NIEUWERKERK - Hanse Staalbouw is verhuisd. Sinds maandag is het bedrijf officieel gevestigd aan De Weel 13 in Nieuwerkerk. „Een prima stek," vindt commercieel directeur A. van der Maas die het bedrijf samen met technisch directeur W. J. de Jong bestiert. „We zitten niet te ver van de oorspronkelij ke vestigingsplaats, vlakbij de N59 en we hebben hier veel meer ruimte." Het nieuwe onderkomen van Hanse Staalbouw werd in eigen beheer ontwor pen en gebouwd. Voor de start van wat nu een modern en goed geoutilleerd staalconstructiebedrijf is moet men zo'n negentig jaar Advertentie Alle 65 winkels van Hans Verkerk Keukens vieren deze week een onwijs Italiaans feest!! Hans introduceert zijn Bella Italia actie. Dat betekent keukens in Italiaanse stijl voor Hollandse prijzen, want Hans verkoopt deze week zijn Bella Italia assortiment voor de helft van de door de leveranier aan bevolen adviesprijs, als u bin nen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt j krijgt u die dus voor half geld!! Kom snel naar de winkel en profiteer dan tevens van onze snelle beslisserskorting!! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND ROTTERDAM STADlONWEG na 0^0-4^3^441 ROTTERDAM (OMMOORD) SATUN01OEM 55 i «EU* EN PLUS i - 010-4550511 CAPELLE A/D IJSSEL HCUAN0SCH OEPöc 0:0450'572 OUD-8EYERLAND B 0E VRIESBROEKMANLAAN 2 0186-621066 terug in de tijd. Dorpssmid Hanse begon toen stukje bij beetje de activiteiten van zijn bedrijf uit te breiden. Naast het beslaan van paar den ging Hanse boerenwa gens maken en wat loodgie- terswerk doen. Opvolger Dirk Hanse - zijn zoon - bouwde het bedrijf verder uit. Toen hij er mee stopte werd het bedrijf overgeno men door H. de Vlieger die er de scepter ging zwaaien. Na diens overlijden werd het be drijf overgenomen door Bij kerk Holding uit Burgh. Hanse Staalbouw hield ech ter de oude naam en kon on der de vleugels van Bijkerk verder als zelfstandig be drijf. Ondertussen is Hanse Staal bouw van een eenmansbe drijfje uitgegroeid tot een be drijf met 25 werknemers. Het Duivelandse bedrijf heeft klanten in heel Zeeland en daarbuiten en houdt zich vooral bezig met industriële gebouwen en bedrijfsgebou wen in de agrarische sector. „We bouwen bijvoorbeeld veel aardappelopslagplaat sen. Het voordeel vap staal constructies daarbij is dat je grote overspanningen kunt maken zonder dat er allerlei pilaren moeten zijn om het geheel te ondersteunen," vertelt Van der Maas. Prefab Hanse Staalbouw werkt met in eigen huis geprefabriceer de staalconstructies. Als een bouwplan eenmaal rond is worden nauwkeurige teke ningen gemaakt en wordt uitgekiend wat de beste con structie is. Vervolgens wor den alle onderdelen van die constructie op maat gemaakt en gelakt. Als dat eenmaal is gebeurd, is het een kwestie van alle onderdelen naar de bouwplaats vervoeren en ter plaatse in elkaar zetten. „Eigenlijk een soort mec cano. Het gaat heel snel. In een week tijd kun je een heel Het nieuwe onderkomen van Hanse Staalbouw werd in eigen beheer ontworpen en gebouwd. (Foto: Marijke Folkertsma) behoorlijk gebouw neerzet ten." Staat het geraamte er eenmaal, dan kan loods of bedrijfsgebouw verder afge- Advertentie van zaterdag 5 t/m 12 oktober a.s. bï| INTER-/WEUBEL |Haringvlietplein 4, Zierikzee, tel. 0111 -412946 Advertentie .41 j*n 4IIII BELASTINGADVISEURS A ACCOUNTANTS Wegens de jaarlijkse personeelsreis, zijn onze kantoren in Zierikzee en Ouddorp gesloten op vrijdag 11 oktober a.s. K sntoor Zlortkzeo Kantoor Ouddocp Telefoon 0111-417490 Telefoon 0187-683266 Telefax 0111-417296 Telefax 0187-683650 werkt worden. Ook daar voor kan men bij Hanse Staalbouw terecht. „We ma ken bijvoorbeeld ook stalen lekbakken voor agrarisch ge bruik." Ruimte Qua ruimte is het bedrijf er enorm op vooruitgegaan.' „Wat vloeroppervlak betreft hebben we twee keer zoveel ruimte als in het oude bedrijf aan de Sportlaan in Sirjans- land," vertelt Van der Maas. Het bedrijfsgebouw bij Nieu werkerk is verdeeld in ver schillende ruimten. Het grootst is de montagehal waar de prefab-constructies gemaakt worden. Men be schikt daar over 1250 vier kante meter vloeroppervlak. De nabijgelegen spuiterij be slaat 450 vierkante meter en dan beschikt het bedrijf ook nog over een hal die gebruikt wordt voor opslag van mate rialen en een opslagplaats voor industriële gassen. Óp de eerste verdieping is voor zien in kantoorruimte. Het is de bedoeling dat het oude bedrijfspand van Han se Staalbouw aan de Sport laan in Sirjansland gesloopt wordt en op die plaats acht twee-onder-één-kap koopwo ningen verrijzen. Ook dat karwei gaat Hanse Staal bouw in eigen beheer klaren. ZIERIKZEE - Omdat bij het publiek nog veel vra gen bestaan over de behandelingsmethodes die wor den toegepast in de natuurgeneeskunde, stelt na tuurgeneeskundige Inge van Meerten haar praktijk open via een open huis. Op zaterdag 12 oktober kun nen belangstellenden terecht in het pand aan de Zierikzee se Poststraat 31. Daar geeft de natuurgeneeskundige de hele dag demonstraties en voorlichting over behande- lingswijzes bij een bepaald ziektebeeld. Ook wordt in formatie gegeven over cur sussen als voetreflexologie, die in. het pand worden ge houden. Het open huis houdt ook ver band met het eenjarig be staan van de natuurgenees kundige praktijk. Vorig jaar oktober startte Inge van Meerten haar natuurgenees kundige praktijk boven re formwinkel De Zonnehoed. Zij werd opgeleid aan de Academie voor Natuurge neeskunde in Bloemendaal en werkt nauw samen met natuurgeneeskundig thera peut Piet Westein uit Noord- gouwe. Bij het opbouwen van.haar praktijk merkte Inge van Meerten dat bij mensen nog veel vragen bestaan over de behandelmethodes die wor den toegepast in de natuur geneeskunde. „Veel mensen vinden het allemaal te 'zwe verig' en hebben een bepaal de reserve tegen alles wat af wijkt van de reguliere geneeskunde." Daarbij gaan zij volgens Inge van Meerten voorbij aan het feit dat met simpele verande ringen in de eet- en leefge woonten veel kan worden verbeterd aan de eigen ge zondheid. Ook de behandel methodes van een natuurge neeskundige zorgen er voor dat de mensen beter zichzelf blijven, wat de gezondheid ten goede komt. „De natuurgeneeskunde be handelt de werkelijke oor zaak van de klacht en be strijdt niet alleen de symptomen." De reguliere en natuurgeneeskunde kun nen elkaar volgens Inge van Meerten aanvullen. Het open huis is van 11.00 tot 16.00 uur. SPEELGOEDEXPO RENESSE - De expositie 'Speelgoed uit grootmoeders tijd' in Blikmuseum de Blik vanger in Renesse is gepro longeerd tot en met dinsdag 29 oktober. Dit wegens het grote succes van de tentoon stelling deze zomer. De expositie geeft een beeld van het speelgoed waarmee de kinderen zich rond de eeuwwisseling bezig hiel den. Behalve een groot aan tal kinderboeken, roepen poëziealbums, spelletjes, poppenhuizen en fornuisjes herinneringen aan vroeger op- Dat doet ook de collectie blikken in het museum. Deze breidt nog steeds uit. Ón- langs zijn er een blikje voor Heilig water uit Lourdes en een Pikettrommel aan de verzameling toegevoegd. Het museum is dinsdag en vrijdag geopend van 10.00 tot 12.00 uur. In de herfstvakan tie is het museum ook op zon dag 20 oktober geopend van 11.00 tot 15.00 uur. Advertentie Samen werken naar 2000 Jaap Geleijnse Raadslid in Zierikzee en kandidaat voor de WD: Het scheppen van duurzame werkgelegenheid is van groot belang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1