Dierenasiel in Zierikzee houdt zaterdag open huis Computercursus verstandelijk gehandicapten nog witte raaf Eerste fusiegesprekken van lokale radiostations Statencommissie behandelt reacties ontwerp Streekplan Seminar ondernemers Concertzaal Zierikzee ingezonden stukken Herindeling Tas gestolen DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 NR 26054 Inspraakronde commissie ruimtelijke ordening Nieuwe cursus in Zierikzee Met z'n allen druk aan het werk. De eerste avond van de computercursus voor verstandelijk gehandicapten. (Foto: Marijke Folkerts- ma) ZIERIKZEE - In de Lichtboei, het cultureel centrum van het Leger des Heils in Zierikzee, ging gisteravond de eerste computercursus voor mensen met een verstandelijke handicap van start. Nog een witte raaf in 'computercursus- land'. „Wij hebben het voortouw genomen," vertelt Rudy Prager van de Lichtboei, „maar in de regio zullen er zeker meer van deze cursus sen volgen." MIDDELBURG - De Statencommissie ruimte lijke ordening vergadert op vrijdag 4 oktober in het provinciehuis in Middelburg. In deze verga dering zullen de reacties, die ingediend zijn op het Voorontwerp-Streekplan"" Zeeland worden behandeld. Voor de acht cursisten was het een spannende avond. De com puterprogramma's zijn speci aal voor hen samengesteld. Aanvankelijk wordt er alleen met beeldtaal gewerkt. Rudy Prager: „We zullen wel zien hoe het verder loopt. Soms ont wikkelen zulke initiatieven zich heel anders dan je ver wacht, meestal in positieve zin." Zijn cursisten hebben het er in ieder geval warm van. Voor de meesten is het een eer ste kennismaking met de com puter. Bij de eerste les moeten ze le ren, om met de muis te manoeuvreren, om de compu ter opdrachten uit te laten voe ren. Gefascineerd kijken ze naar het beeldscherm, totaal opgaand in hun bezigheid. Ook voor hen is het een wonderlij ke ervaring, dat als je met je hand het commando geeft, ver- Doelstelling van het open huis is om mensen kennis te laten maken met het asielwerk. Zij kunnen vrijblijvend rondkij ken en vragen stellen aan de medewerkers. Beheerster vah het asiel, Jolanda Meerman: „Honden en katten kunnen wel alvast besproken worden, maar het is niet de bedoeling volgens op het beeldscherm je opdracht uitgevoerd ziet. Mariska vertelt, dat ze op school al wel met teksten heeft gewerkt op de computer en thuis doet ze soms spelletjes er mee. Gerda werkt bij een lijm- fabriek. „Mijn baas zei, jij moet die cursus maar eens gaan doen, misschien heb je er bij je werk ooknog wel iets aan." Jannie vertelt, dat haar vader een autobedrijf heeft. Haar broer heeft haar aange moedigd om de cursus te vol gen. „Hij zei, als ik er dan een keer niet ben, kan jij voor mij op de computer werken." Ze werkt bij Brugzicht in de ver zorging. „Ik probeer altijd van alles uit." Haar buurman Pe ter, vertelt dat hij de wisselen de beelden zo leuk vindt. Cor heeft thuis wel eens met de om zaterdag al dieren te plaat sen." Nog steeds denken veel men sen dat een asiel een afmaak- centrum is en dat asieldieren een soort tweede-keusdieren zijn. Dat is niet zo. Per jaar worden landelijk meer dan 70.000 honden en katten liefde vol opgevangen en verzorgd spelcomputer gespeeld, maar wil nu serieus aan het werk. „Ik hoop er echt iets van te le ren, zodat ik er later mee kan werken." Renate werkt bij Brugzicht op de boerderij. Daar is ook een computer. „Ik wil hier leren, om ook dingen op te schrijven. Bijvoorbeeld, hoeveel de die ren van de boerderij moeten eten en welk voer ze krijgen en dat in de computer schrijven." Ze was wel zenuwachtig voor de eerste les, maar ze vindt het zo leuk, dat ze de volgende keer weer komt. Cees vindt het wel moeilijk. Ingespannen is hij met zijn werk bezig. „De volgende keer kom ik weer hoor." Het kan er net af, want eigenlijk heeft hij het veel te druk met zijn werk, om ook nog te praten. Doelgroep Rudy Prager, Liesbeth Giltay en vrijwilliger Taisir geven de lessen. Rudy zit namens het Leger des Heils in het overleg van de Sociaal Pedagogische Dienst. Deze dienst onder neemt allerlei initiatieven voor verstandelijk gehandi capten. Al eerder werden er schilder- en tekenlessen, dans lessen en kookgroepen georga- door vrijwilligers die werk zaam zijn in de asielen. Maar liefst negentig procent van de dieren vindt na enige tijd een nieuwe baas. Het asiel in Zie rikzee voorziet al ruim twaalf jaar in een behoefte. Mei vorig jaar werd een geheel gereno veerd en uitgebreid onderko men in gebruik genomen. De medewerkers zijn er zeer over te spreken. Meerman: „Het is niet meer voor te stellen dat we ooit in een klein hokje heb ben gezeten." Er is nu veel meer ruimte voor de dieren. Het asiel biedt nu de mogelijkheid om rond de ze- niseerd. „Onze doelgroep zijn degenen, die het net even iets minder gemakkelijk hebben in de samenleving." Zijn huidige cursisten verblijven in Brug zicht of werken op de sociale werkplaats in Zierikzee of Goes. Hun leeftijd zit tussen de zestien en 25 jaar. Door contac ten met Brugzicht kwam men in de Lichtboei op het idee om deze cursus te geven. „Het pro ject wordt voor honderd pro cent gesubsidieerd," aldus Prager. „De computers konden we aanschaffen, omdat we een gift van 15.000,- van het Ju liana Welzijnfonds hebben ont vangen. Ik ben computerbeurzen afge gaan en door veel te vragen hebben we dit programma sa men kunnen stellen. We ge bruiken Windows 95, pentium. Het besturingssysteem is ge makkelijk te hanteren voor mensen met een handicap. We gebruiken nog geen program ma waarbij gelezen moet wor den. Beeld en geluid moeten het gebruik stimuleren. De computer zegt op een gegeven moment zelf of je het goed doet of niet." De cursus wordt gegeven ge durende vijf avonden. Prager: „De doelstelling is, dat ze om leren gaan met de computer en er plezier in krijgen, want deze cursisten zijn heel leergierig." ventig katten en honden te huisvesten. Ook is een quaran taineruimte gerealiseerd om eventuele zieke dieren van de gezonde af te zonderen, zodat honden en katten niet besmet raken. 'Gekkenhuis' 's Zomers is het meestal het drukst in het asiel. Dit jaar viel het alleszins mee. Deze zo mer verbleven rond de twintig a dertig dieren in het onderko men. „Vorig jaar vertoefden er tussen de vijftig en zeventig katten en honden. Toen was het een gekkenhuis," aldus Meerman. Een dier uit het asiel halen heeft voordelen. Vaak zijn de karaktereigenschappen al be kend, zodat een dier kan wor den uitgezocht dat goed past bij de gezinssamenstelling en de woonsituatie. De dieren zijn bovendien ingeënt, geta toeëerd en gesteriliseerd of ge castreerd. Castratie bij een ka ter of sterilisatie bij een poes is de beste oplossing voor het kattenoverschot. Vrijwilligers Het dierenasiel in Zierikzee heeft de beschikking over één beroepskracht - Jolanda Meer man - en ongeveer achttien vrijwilligers. Per dag werken er gemiddeld drie vrijwilli gers. Zij verzorgen en voeren de dieren, maken de hokken schoon, doen de was et cetera. Overigens kan Meerman nog meer vrijwilligers en geld - want ook dat is er altijd te wei nig-gebruiken. Op het Voorontwerp-Streek plan Zeeland heeft een groot aantal partijen gereageerd. De meningen zijn gebundeld door de provincie. De uitvoering moet geschieden in goed over leg tussen belangengroepen en plaatselijke en provinciale overheden. Zo vraagt de ge meente Westerschouwen om bij de uitvoering rekening te houden met de in voorberei ding zijnde Structuurschets Schouwen-Duiveland. De Zeeuwse Milieu Federatie vindt dat op onderdelen de ruimtelijke kwaliteit onderge schikt gemaakt wordt aan de economische groei. De gemeen te Brouwershaven vraagt aan dacht voor woningbouw in kleine kernen. Op dorpsver- nieuwings- en inbreidingsloca- ties kan over het algemeen slechts een beperkt aantal wo ningen worden gerealiseerd. Soms zal ook enige uitbreiding daarbij moeten worden be~ Het eerste gesprek tussen West Radio C en Radio Schouwen- Duiveland heeft inmiddels plaats gehad. Beide partijen zijn het erover eens dat het sa mensmelten van de twee om roepen tot het beste resultaat zal leiden voor de toekomst. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dal de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van do briefschrijver, waarvan naam en adres bi) de redactie bekend moeten zijn. Wat moet er van komen? Dat de inwoners van Schouwen- Duiveland na 1996 voor de kos ten opdraaien voor de tijdelij ke huisvesting van de nieuwe gemeente? En wat kost uitein delijk het nieuwe gemeente huis dat er toch ook moet ko men? Of hebben we dan iemand in de nieuwe gemeen teraad die ook alleen zijn pa raaf zet en het voor de rest aan de stuurgroep of inpassings commissie overlaat? Dat de mensen die denken dat ze in de nieuwe gemeenteraad worden gekozen hun nek niet uit durven steken, is begrijpe lijk. Ik heb ook liever een sala ris van 100.000 gulden dan WW of bijstand of WSW-er te zijn. Maar heren bestuurders, denk ook eens aan deze mensen als zij de volgende jaren steeds meer moeten betalen. Eigen lijk zouden de inwoners van Schouwen-Duiveland moeten zeggen: Gemeenteraad, u stopt ermee zo veel geld uit te geven. U heeft een gebouw dat al zo veel kost en nu is het genoeg. Gebruik de gebouwen maar waar u nu uit gaat. En tegen meneer Dietvorst en de stuur groep zou ik als verontruste in woner willen zeggen: Neem een voorbeeld aan meneer Van Gastel. M.K. KRIJGER Zierikzee trokken, vindt Brouwersha ven. De gemeente Duiveland wil nieuwbouw in kleine ker nen niet bij voorbaat uitslui ten en ontwikkelingen be drijfsterreinen niet te zeer be knotten. Recreatie De Ondernemerskring Schou wen-Duiveland vindt dat er te veel aandacht is voor de haven gebieden, te weinig voor klein schalige industrie en wil ver betering van doorgaande wegen. De Dammenweg is als autoweg niet verenigbaar met recreatie, de N59 moet verbeterd en daar autoweg van gemaakt. Duive land vindt dat er te veel moge lijkheden zijn voor plaatsing van windenergie in landschap pelijk gevoelige gebieden. Die gemeente vindt verder dat er een flexibele hantering moet zijn van maximum-omvang West Radio zal zich toeleggen op commerciële activiteiten en eventueel op de muzieksamen- stelling. Radio Schouwen-Dui veland zou de nieuws- en infor matievoorziening voor zijn rekening kunnen nemen. Volgens A. W. C. van Roosma- Het seminar wordt georgani seerd op initiatief van de fe deratie Ondernemersvereni gingen Schouwen-Duiveland, MKB-Nederland en Rabobank Schouwen-Zierikzee. De avond staat in het teken van samenwerking. Onderne mers wordt de gelegenheid ge boden te luisteren naar ver schillende betrokkenen vanuit diverse invalshoeken en ver volgens mee te praten over onderwerpen die het onderne mersbelang op Schouwen-Dui veland treffen. Aan het begin van de avond is er een feestelijke opening met een korte officiële handeling rondom de oprichting van de federatie. Op 18 september hebben de leden de voorzitter en het bestuur gekozen. De ver kozen voorzitter zal op de avond bekend gemaakt wor den, evenals de namen van de bestuursleden en hel logo wordt onthuld. Na het officiële gedeelte zal voorzitter MKB- Nederland, prof dr, ing. N. Wijnolst, een korte inleiding houden. Daarna zullen verte genwoordigers van de politie ke partijen op Schouwen-Dui veland aan de hand van stellingen met het publiek in discussie gaan over onderwer- glaslocaties voor de glastuin bouw. Wat de recreatie betreft vindt Horeca Nederland dat te veel de nadruk op de kuststreek ligt en te weinig op het stimu leren van kleinschalige projec ten in het voorland en profile ring 'ander' Zeeland met thema's natuur, maritiem ver leden en stedelijk schoon. Lie ver geen schaalvergroting, want kleinschaligheid kan aantrekkingskracht vormen. Instandhouding waardevolle natuur is van belang voor na tuur en recreatie, vindt Horeca Nederland. De VEKABO vindt het beleid inzake kleinschalig kamperen niet geheel in over eenstemming met WOR. Ter wijl Brouwershaven het beleid plattelandstoerisme onduide lijk vindt. De Golfclub Greve- lingenhout wil geen mogelijk heid tot een tweede golfbaan op Schouwen, gelet op een reeds bestaand ledentekort. De Natuur- en Vogelwacht en ZMF zijn tegen recreatieve uit breidingen langs de Grevelin- gen. De RECRON wil visies niet als voorwaarde vooraf stellen, want bij uitblijven loopt de sector af. Wester schouwen vindt, dat sanering en kwaliteitsverbetering dient plaats te vinden op basis van vrijwilligheid. len van West Radio C levert dit plan een sterke basis op voor de nieuwe omroep. Over de de tails moeten beide stations het nog eens worden. „We zijn de gesprekken begonnen met we derzijds respect voor eikaars cultuur. Wij als populaire mu ziekzender en Radio Schou- wen-Duveland als goede infor matieve zender en dat kwam de sfeer aleen maar ten goede," aldus Van Roosmalen. Los van de samenwerking met Schouwen-Duiveland koestert West Radio C plannen om een commerciële omroep op te zet ten met een groter bereik dan Zeeland. Er wordt gesproken met een uitgeversconcern en een elektronicaproducent. Programmering; Ook aan de programmering wordt momenteel in Haamste de gewerkt. De omroep heeft K. Buitenhuis uit Wolphaarts- dijk aangetrokken om de pro grammering van meer nieuws en informatie te voorzien. Als experiment heeft de omroep onlangs een live-uitzending verzorgd rond het jubileum van de Vliegclub Haamstede. Volgens Van Roosmalen is die uitzending goed ontvangen. pen die de ondernemersbelan gen op Schouwen-Duiveland treffen. Ir. C. W. Veerhoek van de VVD, G. E. Houtekamer (SGP), H. de Vries van Groen- Links, J. Th. M. van der Veer (D66), P. W. Berrevoets-Ringel- berg (CDA), D. van der Wek ken (PvdA) en J. Roukema van de RPF zullen deelnemen aan een forumdiscussie, die onder leiding staat van Aad van der Wouden. Hij is werkzaam als verslaggever bij Omroep Zee land en bekend met de actuali teiten op 'ondernemend Schou wen'. Na afloop is er in de bovenfoyer van Concertzaal Mondragon een informeel sa menzijn. RENESSE - Een 35-jarige in woner van Keulen kwam dins dagmiddag tot de ontdekking, dat in zijn auto was ingebro ken. Zijn auto stond geparkeerd aan de Jan van Renesseweg in Renesse. Een van de autorui ten was kapotgeslagen en er werd een tas uit de auto wegge nomen. Tijdens het open huis zaterdag zijn onder meer katten in vele kleuren te bewonderen. (Foto: Marij ke Folkertsma) ''Wel bespreken, maar nog niet plaatsen ZIERIKZEE - Het dierenasiel in Zierikzee houdt zaterdag- 5 oktober een open dag. Ieder een die dat wil, kan een kijkje komen nemen bij het onderkomen aan de Zandweg. Het asiel is deze dag geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Medewerkers van West Radio C bij hun zendinstallatie bovenop de vuurtoren van Nieuw-Haamstede. (Foto: Marijke Folkerts ma) Bij oprichting federatie ZIERIKZEE - Naar aanleiding van de oprich ting van de federatie Ondernemersvereniging Schouwen-Duiveland begin dit jaar, wordt op maandag 7 oktober een seminar gehouden in de Concertzaal van Mondragon, dat de naam mee krijgt: 'Ondernemersfederatie is business'. De avond begint om 19.30 uur. Schouwen-Duiveland en West Radio C ZIERIKZEE - Radio Schouwen-Duiveland en West Radio C hebben inmiddels het eerste fusie- gesprek gevoerd. De samenwerking is noodza kelijk, omdat de mediawet slechts één station per gemeente toelaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5