'Ik fotografeer de mensen het liefst zoals ze écht zijn' Restauratie vakwerkhuis PZC Holding schrapt 45 banen bij haar grafische bedrijven Joop van Houdt stopt met persfotografie Bestrijding vandalisme in commissievergadering Zierikzee Ondernemers Renesse: snel uitvoeren plan Zoomgebied Nieuwe vloer en waterafvoer brandweergarage Zierikzee Verwisseld Autokraak Winkeldief Vrachtwagen tegen tuinhek Mosselvisser BRU 50 gewond DONDERDAG 3 OKTOBER 1996 NR 26054 3 Joop van Houdt: ,,Een fotograaf heeft het voordeel dat hij zich min of meer achter de camera kan verschuilen. (Foto: Marijke Fol- kertsma) (Door Ton van den Nou weiand) NOORDGOUWE - Hij heeft er lang over nage dacht en weet nu al dat hij het gaat missen. Na bijna tien jaar stopt Joop van Houdt met foto graferen voor deze krant. Hij gaat zich toeleg gen op zijn andere werk: bruidsreportages, luchtfotografie en bedrijfsreclamefotografie. ,Ik moest eens een wethouder fotograferen op Goeree. De man was boervan zijn beroep en zat heerlijk in z'n ouwe kloffie in de keuken. Dat wordt een leuke foto, dacht ik. Maar nee hoor. Hij gaat weg en komt terug in driedelig grijs met een strikje. Jammer. Ik fo tografeer de mensen het liefst zoals ze écht zijn.,,Wie niet ei genlijk?" Het is een typerende uitspraak voor Van Houdt, die wars is van opgelegd pandoer en die ondanks zijn beroep heel be scheiden is. ,,Ik hou er abso luut niet van op de voorgrond te treden. In mijn werk pro beer ik ook zo weinig mogelijk op te vallen. Ik ga niet vóór in de zaal heen en weer lopen, heb een camera die je eigenlijk niet hoort en werk zonder flitser. Een fotograaf heeft hef voor deel dat hij zich min of meer achter de camera kan verschui len." Dat van dit loffelijk stre ven soms weinig terecht komt, mag blijken uit een humoristi sche anekdote, waarvan Van Houdt er altijd wel één paraat heeft. „Een tijd geleden, ik reed nog in een bruine Citroën BX, was ik in Nieuwerkerk op een religieuze bijeenkomst. Een volle zaal met mepsen met in het midden een kale tafel waarop alleen een telefoon stond. Iedereen zat gespannen te wachten op de zendeling die zou bellen uit Afrika. De tele foon was op de zaalversterking aangesloten. De telefoon rin kelt. Een ouderling neemt op. En wat horen wij: Buiten staat een bruine Citroën BX met de lichten aan! Voor zover ik weet, heeft de zendeling die avond niet meer gebeld." Maar er zijn ook minder leuke kanten aan de persfotografie. Van Houdt: „Ik heb veel onge lukken gefotografeerd. Als ie mand het leven laat, maakt dat meer indruk dan een doelpunt op het sportveld, zou ik zo den ken. Ongevallen heb ik altijd zo terughoudend mogelijk op de foto gezet. Je bent er meest al als de slachtoffers nog in de auto zitten. De Telegraafstijl ligt me niet." En sprekend over calamiteiten: „Als er een grote brand is op het eiland, ben ik altijd met vakantie. Ik was niet bij de brand van Paauwe en ook niet bij de Zeeuwse Stromen. Ik heb een alibi." Na tien jaar als vooruitgescho ven post van de Zierikzeesche Nieuwsbode mag je rustig stel len dat Van Houdt een bekende Schouwen-Duivelander is ge worden. „In het begin werd nog wel eens gevraagd wie ik was, maar dat was al snel over. Nu is er geen stukje Schouwen- Duiveland waar ik nog nooit ben geweest. 'Daar hè je de krant', hoor je zodra je ergens binnen komt. De familie staat wel eens verbaasd dat ik op straat elke vier a vijf meter wel iemand gedag zeg." Plagerig- Bij binnenkomst van fotografe Marijke Folkertsma, die het leeuwendeel van Van Houdts werk overneemt en dus ook de ze klus doet, werkt Joop plage rig het hele repertoire af dat hij zelf jarenlang heeft aange hoord. „Ik hou niet op papier, hoor. Moet dat nou? Waar moet ik gaan staan? Wanneer komt 'tin de krante?" Lastige 'patiënten' heeft de scheidend persfotograaf eigen lijk nooit gehad. „Mensen re ageren meestal wel. Laatst nog de collectantes van de Nier stichting die vreselijk moesten giechelen. Mensen willen maar zelden echt niet op de foto." Onder de mensen Dat Van Houdt na ruw geschat 200.000 opnames de foto jour nalistiek gaat missen, dat staat nu al vast. „Voor de krant kom je veel onder de mensen. Het voetbal op Schou- wen-Duiveland vind ik over het algemeen reuze gezellig. In het Feyenoordstadion is dat wel even anders. Wat je daar naar je hoofd krijgt, dat kun je niet in de Nieuwsbode schrij ven. Toch heb ik ook veel leuke herinneringen aan Interlands. Van Vossen moet maar weer gauw in het Nederlands elftal komen," aldus Van Houdt. ZIERIKZEE - Het voorkomen van vandalisme en herstel van schade door vandalisme. Beide zaken komen dinsdag 8 okto ber aan de orde tijdens de ver gadering van de commissie welzijn en sociale zaken Het bestuur van de Vereniging tot bevordering van het Chris telijk Schoolonderwijs in Zie rikzee heeft ten behoeve van de J. L. de Jongeschool en de J. W. van den Doelschool de ge meente om geld gevraagd voor het herstellen van vandalisme- schade aan gebouw, meubilair en onderwijsleerpakket. In het verlengde daarvan vraagt de vereniging een bijdrage voor het plaatsen van een hek werk bij de J. L. de Jonge school. Verder komt aan de orde een verzoek om subsidie van de Wijkgroep Poortambacht. De wijkgroep heeft drie activitei ten gepland: een lampionop tocht, een jongerenfeest en een ouderenochtend. Het gaat om een startsubsidie. De vergadering wordt gehou den in de grote commissieka mer van het Zierikzeese stad huis en begint om 19.30 uur. RENESSE - De werkgroep, die samengesteld is uit ondernemers uit het (Hoge)Zoomgebied in Renesse maakt zich ernstig zorgen over de voortgang van de herinrichtingsfase twee en twee A in Renesse. De ondernenlers willen de plannen rond het Zoomgebied zo snel mogelijk uitgevoerd zien. Deze opvatting blijkt uit een brief, die de ondernemers aan het college van de gemeente Westerschouwen hebben ge stuurd. Volgens de werkgroep heeft de gemeente toegezegd, dat de werkzaamheden na de herfstvakantie zouden begin nen. „Navraag leert ons, dat de aanvang van de werkzaamhe den in genoemd gebied deze datum niet haalt. De werk groep stelt voor om in overleg met de gemeente een stappen plan op te stellen, dat zowel recht doet aan ondernemers als aan de gemeente," schrijft de werkgroep in de brief. Directeur W. van Meerten van gemeentewerken van Wester schouwen zegt, dat er in het prille begin van het plan Zoomgebied slechts een vage startindicatie is gegeven. „Dat was toen een schot in de lucht. We wilden in het drukke recre atieseizoen de ondernemers niet lastig vallen. Bovendien is het volgen van allerlei proce dures nogal tijdrovend ge weest. We hebben nu nog maar net.de grondtransacties rond. De zaak is nu echter besteksge- reéd en nog deze maand begin nen we met de aanbestedingen. De planningen voor het werk liggen op schema. We zijn nu van plan om periodiek overleg te hebben met de ondernemers, over hoe de zaak verder aange pakt moet worden." Bij de her inrichting van het Zoomgebied heeft de gemeente onder meer een pleintje met een vijver, bo men en zitelementen geprojec teerd in het winkelgebied. ZIERIKZEE - In de commissie van advies voor openbare werken en milieu op maandag' 7 okto ber, wordt beslist over een krediet voor het be handelen van de vloer en het vervangen van he- melwaterafvoer van de brandweergarage in Zierikzee. De betonnen dekvloer van de brandweergarage verkeert in een dergelijke staat, dat een grondige opknapbeurt noodza kelijk is. Het college vraagt de raad een krediet beschikbaar te stellen van 15.000,-. De be handeling bestaat uit het dich ten van scheuren en het aan brengen van een egale af- werklaag van epoxy-silaan, waardoor er een vloer ontstaat met een hoge slijtvastheid, die bestendig is tegen chemicaliën, minerale oliën en benzine. De vloerafwerking dient vooral duurzaam en onderhoudsarm te zijn. Verder wordt er ge vraagd een krediet beschik baar te stellen voor het vervan gen van het hemelwaterafvoer van de brandweergarage. In het bestedingsplan 1996 was hier al enigszins rekening mee gehouden. Er was daartoe een bedrag van tweeduizend gul den opgenomen. Een plaatse lijke installateur heeft vrij blijvend een prijsopgave voor de opknapbeurt aangeboden. De kosten worden geraamd op een bedrag van 2.350,-. Het college verzoekt het hiervoor benodigde krediet beschik baar te stellen. Vervanging van de afvoer is noodzakelijk, omdat gebleken is, dat de huidige afvoer van een te geringe capaciteit is. Bij flinke neerslag lopen de leidin gen over en dat leidt tot water overlast. De bestaande regen pijpen van acht centimeter doorsnee worden vervangen door pijpen van tien centime ter, inclusief het stalen onder eind. De uitloop van de tussen- goot wordt vergroot en direct eronder wordt een zinken vangbak gemonteerd. De goot van de garage en de berging worden ook op de .hemelwater- afvoer aangesloten en het ge deelte onder de bestrating wordt vervangen door een rui mere PVC-afvoer. ZIERIKZEE - In het politiebe richt 'Bejaarde fietser gewond in Kerkwerve' in onze krant van vrijdag 27 september zijn de betrokkenen verwisseld. De verkeerde informatie is af komstig van de politie. Het was niet de 83-jarige fietser die op voorrangsweg de Heuvels- weg reed maar de 23-jarige automobilist uit Biggekerke. De fietser reed op de Brasweg en had dus voorrang moeten verlenen. Ook dinsdag heeft de Zierikzeesche Nieuwsbode een politiebericht moeten rectifi ceren. De voorlichter van het politiedistrict Oosterschelde- bekken zal toezien op nauw keuriger informatie. WESTENSCHOUWEN - Een 72-jarige Goesenaar heeft bij de politie aangifte gedaan van inbraak in zijn auto. De wagen stond geparkeerd aan de Kampweg in Westenschou- wen. Diverse goederen werden er volgens de politie uit ont vreemd. ZIERIKZEE - Een 35-jarige Zierikzeeënaar heeft gisteren, woensdag, een boete van 220 gulden gekregen, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan winkeldiefstal bij de Aldi in Zierikzee. De man had voor 65 gulden 'gewinkeld'. VLISSINGEN - Bij de grafische bedrijven van PZC Holding in Vlissingen, verdwijnen als ge volg van een reorganisatie, ongeveer 45 banen. In de eerste helft van 1997 zullen de ontslagen een feit worden. De directie van de holding gaat over tot de reorganisatie om het rendement van de onderneming te verbeteren Activiteiten en personeel wor den verschoven, waarbij de vestiging van Den Boer Uitge vers aan de Markt in Middel burg zal verdwijnen. Bij de PZC Holding werken een klei ne vierhonderd mensen, die in middels op de hoogte zijn ge steld van de plannen. Net als de ondernemingsraad en de vakbonden. Het is de bedoe ling dat half november een uit gewerkt reorganisatieplan op tafel ligt, met daarbij een soci aal plan. Volgens W. F. de Pag- ter van PZC Holding is nog niet duidelijk welke functies precies gaan verdwijnen. „Dat kan van hoog tot laag zijn, door alle geledingen van het bedrijf," zegt hij. In een verklaring aangaande de reorganisatie, stelt de direc tie van de holding dat de grafi sche markt zich kenmerkt door een steeds sterker wordende concurrentie met krapper wor dende marges en hoge investe ringsniveaus. „In deze omstan digheden dient onze organisatie zo efficiënt moge lijk te opereren. De huidige structuur van meerdere gelijk soortige bedrijven op verschil lende vestigingen is - gegeven de beperkte omvang van onze bedrijven - te duur, mede door de vele doublures zowel in functies als apparatuur," al dus de directie. De holding wil op korte ter mijn de reorganisatie uitvoe ren. Het gaat om onder andere de volgende veranderingen: de vellendrukkerij Den Boer Drukkers wordt verplaatst naar Axel en samengevoegd met de vellendrukkerij van Vink-Rotadruk. De krantach tige producten van Vink-Rota- druk worden overgeheveld naar Drukkerij Van de Velde. Het orderpakket op de rotatie pers van Vink wordt afge bouwd en aansluitend buiten werking gesteld. Het techni sche voorbereidingstraject voor de krantachtige produc ten gaat ook naar Vlissingen. Hierdoor ontstaat in Axel een gecombineerde heatset- en vel lendrukkerij. De productie op de heatsetpers, ofwel rotatie pers wil de holding afbou wen, waarbij er vervangende orders voor de vellendrukkerij moeten komen. Verder worden de uitgeverij activiteiten van het dagblad en de verschillende huis-aan- huisbladen, samengevoegd in de Uitgeverij PZC. De drukke rij van De Vey Mestdagh in Vlissingen, gaat zelfstandig verder. De uitgeverij-activitei ten worden uitgebreid met de uitgeverij-activiteiten van Den Boer Uitgevers. Hun ves tiging aan de Markt in Middel burg, gaat dicht. RENESSE - Een 22-jarige man auto Eindhoven reed dinsdag ochtend rond acht uur in Re nesse met zijn truck en opleg ger tegen een tuinhek. De man reed met de vrachtwa gen over de Hogezoom en draaide de Hogeweg in. Door deze manoeuvre reed hij met de achterzijde tegen het tuin hek aan. De eigenaar van het tuinhek deed bij de politie aan gifte van de beschadiging. Het uiterlijk van het pandje is er al stukken op vooruit gegaan, maar binnenin moet volgens een woordvoerder van de gemeente Zierikzee nog heel wat gebeuren. Het pand is inmiddels wel wind en waterdicht. „We Hebben de steigers weggehaald omdat het werk op hoogte was en omdat het erg lastig is als er in zo 'u smal straatje een steiger staat.De gevel aan de straatzijde is opnieuw opge trokken en ook het dak is onder handen genomen. Wel moeten aan de straatzijde de kozijnen nog vervangen worden. In het inwendige van het pand moeten onder meer de vloeren nog vernieuwd worden. Wanneer de restauratie afgerond kan worden is volgens de gemeente Zierikzee niet te zeg gen. De gemeente draagt zestienduizend gulden bij aan de restauratie. Eigenaar mr. G. Nijland legt 75.000 gulden op tafel. Wat de toekomstige bestemming van het pandje ivordi is nog niet bekend. Nijland wilde er aanvankelijk een restaurantje in beginnen, maar daar stak de gemeente Zierikzee een stokje voor. Het is de bedoeling dat het pand na restauratie verhuurd gaat worden. (Foto: Ma rijke Folkertsma) Verwachting t/m maandag 7 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht var. 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 okt. Zon op 07.46, onder 19.08 Maan op 00.20, onder 15.11 Laatste Kwartier: 4 okt. (14.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tot en met zaterdag be houdt het weer zijn wisselvallig ka rakter. Daarna ligt ons land onder de invloed van een (zwak) hogedrukge- bied. Het wordt droog. Vannacht raakt het overal bewolkt. Een regen- gebied trekt van west naar oost over ons land. Het wordt daardoor niet koud. Op de meeste plaatsen blijft het kwik steken bij een graad of 11 Morgenochtend regent het mis schien nog in het oosten van het land. Elders klaart het al flink op. Zon, stapelwolken en buien bepalen de rest van de dag het weerbeeld. Voor de middag staat een tempera tuur van slechts 14 graden op het programma. De zuidwestenwind is boven land- matig of vrij krachtig, langs de kust en op het IJsselmeer soms hard. Zaterdag verandert er maar weinig. Vanaf zondag wordt het droog en neemt de wind sterk in kracht af. De zon laat zich wat vaker zien en het kwik loopt langzaam op. Tijdens de nachten koelt het af tot rond 7 gra den. Overdag haalt de temperatuur, tegen het midden van de komende week, maxima van gemiddeld 16 graden. BRUINISSE - In de haven van Terschelling is mede-eigenaar L. de W. van de mosselkotter BRU 50 Wisselvalligheid afge lopen dinsdagavond gewond geraakt bij een val in het (lege) laadruim. _D.e Bruenaar liep hierbij diver- se verwondingen op. Nadat ..eerste, hulp .was verleend werd de mosselvisser met een heli kopter naar een ziekenhuis in Leeuwarden overgebracht. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) Kwartaal (autom. afschr.) Halfjaar (autom. afschr.) Jaar (autom. afschr.) Losse nummers De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W, 18,50 52.50 50.00 100,00 95.00 190,00 ƒ180,00 1.25

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3