Bedtextiel sfeerbepalend voor slaapkamer SOBERE SFEER EK DOORZICHTIGE MEUBELEN Elk interieur een eigen karakter Eerste ontmoeting met uw huis in hal Behaaglijk met vloerverwarming Technische perfectie Huis-agenda '97 tijdens woonmaand oktober Opvallende come-back van kleur Aantrekkelijk ingerichte entree Minder energieverbruik WOONSIJLAGE HET EXTRA NIEUWSBLAD Bedden hebben flinke afmetingen. Het bedtextiel, overtrek, kussens, sprei of deken, bepaalt dus al gauw de sfeer van de slaapkamer. Na de sobere eco- trend is het nu weer tijd voor fleur en kleur. Wie de slaapkamer eens een flinke oppepper wil geven, kan zich deze winter beslist uitleven op het beddegoed. Het is de goedkoopste (en snelste) manier om die knus- Se privé-ruimte weer een ver rassend aanzien te geven. Ze ker als gekozen wordt voor de meer uitgebreidere co-or dinate collecties die behalve overtreksets ook nog bijpas sende spreien, kussentjes, badgoed, lampekapjes of los se gordijnstof in het pakket hebben. Alles draait om sfeer, nu de slaapkamer steeds vaker ge bruikt wordt als 'tweede' woonkamer. Stylisten van bedtextiel zoeken daarom aansluiting bij de drie be langrijkste woonstijlen van dit moment: landelijk wo nen, oude culturen en een frisse grafische look waar van de meest extreme uitvoe ring aansluit bij de nieuwe kunststof-rage. Na de soberheid van 'eco' is de come-back van kleur op vallend. Bijna alle fabrikan ten hebben het gezocht in een warm Mexicaans palet waar in oranje-rood, geelgroen, hardblauw en okergeel de toon zetten. Veel sets zijn uit gevoerd in een naieve grafi sche look. De dessins lijken vaak' gestempeld en/of met de hand ingekleurd. Het schilderachtige beeld sluit mooi aan bij de nonchalante 'beits'-trend van dit mo ment. Ook forse monoprints zijn geliefd, vaak uitgestrooid op een naturel doek. Vooral het traditionele Acanthusblad motief is hierbij duidelijk fa voriet. Hetzelfde palet, maar dan een slagje wateriger, vinden we terug in de dessi nering die geïnspireerd is op oude cülturen: fresco-achtige voorstellingen, Egyptische symbolen, Indiaanse figuur tjes of primitieve rotsteke ningen. Lichtgroen, roze rood, oranje/roest en oker met lila/paars op een ecru ondergrond zijn in dit seg ment de belangrijkste tinten. Boerser De superromantische Victo riaanse broderiesets met bloemetjes en ruches maken langzaam plaats voor wat boerser stijlen. Vooral de patchwork patronen zijn sterk in opkomst. Dergelijke sets worden dan bedrukt met een collage aan motieven: strepen, Provencaalse ruiten maar ook marmerdessins en zelfs figuratieve elementen. Bij het echte eco-beddegoed is alle kleur uitgebannen. Hier gaat het vooral om de tastbare structuur van de (ongebleekte) weefsels: wa feldoek, ruiten met hoog- laag optiek en ingeweven ribbels. Details zijn vaak de enige versiering: knoop- en touwsluitingen of een over slag met stikseldessinering. Ook de kussensloopjes heb ben veelal een overslag, vast gezet met heuze (py j ama)knoop j es Beddegoed heeft meestal een wat vrouwelijke touch: lich te kleuren, bloemetjes of kant. Niet iedereen zal dat kunnen waarderen. Toch zijn er met wat extra zoekwerk ook typisch mannelijke sets te vinden in volle, sterke Dekbedovertrek met dessin 'Renaissance' uit de Color Co collectie van Vandyck. kleuren: marine, donker groen, zwart of terra-rood. Met name de wat kleinere de signercollecties hebben zich gespecialiseerd in bijzondere thema's zoals bijvoorbeeld 'Books Magazines'. Nieuw zijn de overtrekken met een opdruk van Renais- sance-achtige gravures. Ook de Schotse ruit is en blijft een stoere topper. Dergelijke designersets gaan meestal vergezeld van passende ac cessoires: een kamerjas, bad lakens en soms zelfs slippers. Behalve als overtrek zien we die Schotse 'Tartan' ook weer terug als lekker warme plaid: heel geschikt als lo- geerdeken. En wat te denken van wat extra voetenwarmte voor een luie avond languit op de bank? Hoe aantrekkelijk de kleur tjes ook zijn. Men kan maar beter even goed naar de uit voering kijken voordat tot koop wordt overgegaan. De ene set is de andere niet. Zo kunnen kussenslopen strak afgepast zijn, dan wel ver sierd zijn met volant of pa- spelrand. Daarnaast zijn er de double-face sets die aan beide zijden een verschil lend, maar harmonieus op el kaar afgestemd patroon heb ben. Een aanrader, want zo kunt u eens wat vaker van styling veranderen. Ook aan het instoppen is ge dacht. De dubbelzijdige in- stopstrook kenden we al een tijdje. Nieuw is het zoge naamde 'ritsovertrek' dat een rits in de lengtenaad heeft. Het is een simpele, maar doeltreffende innova tie. Een groot (tweepersoons) dekbed hoeft niet meer moei zaam in de hoes gepropt te worden, maar kan er nu ge woon worden ingelegd. Overtrek dichtslaan, dich- tritsen; klaar! INGETOGEN De subtiele woonsfeer 'Inge togen' kan het best omschre ven worden met het woord transparantie. De basis heeft wel iets weg van het bekende eco: veel blank hout (berken en essen) en stoffen in ecru en zachte wittonen. Het 'Ingeto gen' interieur straalt rust, harmonie en evenwicht uit. De opkomst van de glanzen de kunststoffen hebben aan deze ijle, heldere woonstijl echter een nieuwe impuls ge geven. Alles draait nu om de mix van natuurlijke en syntheti sche materialen. Authentici teit wordt vermengd met mo derne technologie. Eerlijke materialen zoals lin nen, wol en ongebleekte ka toen worden moeiteloos ver mengd met micro-vezels, lycra, nylon, polyamide en Lurex. Een mooi voorbeeld daarvan is de opmars van de ijle, be drukte voiles. Nog extremer zijn de stoffen met een vis- net-achtige optiek en de fo- lie-achtige glasvezelstofjes; materialen met briljante op tiek en paarlemoerachtige kleuren. De meubels die zich in dit se rene interieur goed thuisvoe- len getuigen van een sobere esthetiek. De constructies zijn vaak uitgesproken tech nisch en ingenieus. En we zien naast strakke architec tonische vormgeving, ook veel gewelfde belijningen die zo uit de computer zijn gerold. Sommige stoelen zien er zelfs uit of ze gefiguurzaagd zijn. De ontwerpen zijn gedurfd en fantasievol, maar nooit echt extreem. Functionali teit staat voorop. Overbodi ge poespas is weggelaten. Zoveel mensen zoveel wensen, luidt het gezegde. Wat dat betekent, valt duidelijk af te lezen aan de nieuwe woonbrochure van Lundia. Dit dikke ideeënboek 'Flexibel wonen in puur natuur' demon streert de ongekende veelzijdigheid van het Lundia- woonsysteem. Niet twee ontwerpen zijn ge lijk. Het boek geeft boven dien volop inspiratie voor privé-initiatief, zodat ieder een naar eigen smaak en in zicht een persoonlijk interi eur kan uitdenken, geheel op maat voor de beschikbare ruimte. Want het moderne woonsysteem uit vurenhout is werkelijk zo flexibel en veelzijdig als de natuur zelf. Flexibel Verschil moet er zijn Ieder een wil een huis en interieur dat zich onderscheidt door een eigen karakter. Juist daarom ontwierp Lun dia een flexibel woonsys teem dat mogelijkheden biedt voor een inrichting in strikt persoonlijke sfeer. De basis van dit systeem be staat uit zijstukken en schap pen in diverse hoogtes en dieptes en bijpassende in- schuifpanelen. Daarmee kan elke woonwens werkelijk heid worden, van het klein ste nachtkastje tot de ideale woonwand. Uitvoerbaar Wordt het een brede kast of juist een lage onder de ven sterbank? Een optische scheiding tus sen het zit- en eetgedeelte van de kamer? Een open kast of een kast met zijen achter wanden? Een om-en-om, van weerszij den toegankelijke kast? Een hoekopstelling? Of een kast geplaatst rond een raam of deur? Moet er ruimte zijn voor boe ken, glaswerk, de tv, een an tieke vaas of een uitstalling van familie-foto's? Met deur tjes? Van glas? Afsluitbaar? Alle wensen zijn uitvoer baar. En het. past altijd. Deuren Nieuw zijn de paneeldeuren, die strak aansluiten bij de voor- en zijkant van een kast. De maatvoering is zeer geva rieerd; zo zijn er nu ook vier kante deuren van 80 x 80 cm. De panelen zijn van massief hout, desgewenst in kleur, of van helder of mat glas. Ook de zelfsluitende schar nieren zijn nieuw in het as sortiment. Ze zijn in alle richtingen op drie standen instelbaar. Handgrepen Met de nieuwe deuren intro duceert Lundia moderne handgrepen om het geheel af te maken. Neem de leren lus sen die goed aansluiten bij het» natuurlijke vurenhout. Of de transparante knoppen die meekleuren met de kleur van de kast en de greepjes van zacht materiaal die zich met hun felle kleuren uitste kend lenen voor de kinder kamer. De jaren '90 voegen wel degelijk een meerwaarde toe aan het interieur. De kracht van een goed ont werp ligt tegenwoordig besloten in de technische perfectie. Dat gegeven loopt dwars door alle woonstijlen heen. Of het nu gaat om de kunst stoftechnologie met haar vrije vormgeving, innovatie ve constructies in aluminium of geraffineerd hang- en sluitwerk voor houten meu belen. Van een meer filosofische waarde is de toenemende be hoefte aan evenwicht en rust die volgens kenners zal lei den tot een algehele versobe ring van het interieur. De vormen worden zuiver der, het materiaalgebruik helderder en de vormgeving pragmatischer. Het design van de jaren '90 valt op door de verbluffend hoge kwaliteit en gebruiks vriendelijkheid en ontstijgt daarmee aan de verganke lijkheid van al te kortlopen de trends in het woonmode- beeld. Tijdens de Nationale Woonmaand Oktober wordt het winkelen extra aantrekkelijk gemaakt omdat de meeste woninginrichters een verrassing voor u op de toonbank hebben liggen. Een kleurrijke huis-agenda boordevol woonnieuws. Compleet met een overzicht van beurzen en evenementen voor in en om het huis. Vraag de woninginrichter hoe u de agenda kunt krijgen. De meeste winkeliers geven hem gratis weg na besteding van een bepaald bedrag. Het kalendergedeelte van de Huis-agenda '97 begint in ok tober van dit jaar en loopt door tot en met december 19.97. U kunt hem dus gelijk gebruiken. En dat wel vijf tien maanden lang. In het eerste gedeelte ziet u de zes woonsferen die over zichtelijk zijn weergegeven door het Perscentrum Wo ninginrichting, compleet met fotovoorbeelden van producten die nu overal te koop zijn. U vindt er woonsferen die variëren van subtiel en inge togen tot extreem en uitbun dig. Door de hele agenda heen wordt u uitvoerig geïn formeerd over alle delen van het huis. Van de slaapkamer tot de kinderkamer, van de hal tot de keuken. Ook krijgt u veel voorbeel den te zien van vloeren, wan den, verlichting, accessoires, kortom, van alles om uw huis extra gezellig te maken. Recepten Daarbij krijgt u heerlijke re cepten om het eten binnens huis nog sfeervoller en lek kerder te maken. Extra reden om weer eens wat vrienden of kennissen voor een etentje uit te nodigen. De agenda geeft voldoende inspiratie om uw huis op nieuw te bekijken en om be paalde ruimtes te verfraaien. Met behang, stoijes, een nieuw karpet of met acces soires. Een aantrekkelijk ingerichte entree is een gastvrije binnenkomer. Reden te meer om eens kritisch te kij ken naar 'doorgangsruimten' als hal, gang en trap. Met een mooie kapstok haalt u gelijk al een blikvan ger binnen. Daarnaast zijn er allerlei handige kleinmeubeltjes om orde op zaken te stellen. Maar ook een passende aan kleding van vloer en/of wand geeft net dat tikje meer. In oude huizen vind je soms nog een fraaie vestibule. Zo'n voorportaal, met klap deur naar de gang, vraagt ge woon om een handschoenen kastje of stijlvol bankje voor het verwisselen van schoe- Kleiner De meeste entrees zijn tegen woordig echter een stuk klei ner. De maat van moderne halmeubelen is daar op afge stemd. Kapstokken bijvoorbeeld worden vaak aan de wand gemonteerd om ruimte te winnen. Sommige garderobesyste men hebben ook een geïnte greerde lade, legplank of pa- raplubak. Een losse paraplu-standaard kan daarentegen weer een fraai accentje zijn: in vrolijk gekleurd kunststof, design like staal of kunstig gebogen plexiglas. Nis In sommige huizen heeft de hal of gang een nis die be doeld is als garderobe. Heeft u ergens anders plaats voor een kapstok, dan kan die ruimte heel gemakkelijk worden omgetoverd in een extra bergkast. Bijvoorbeeld voor sportspul- len, schoenen, stofzuiger of voorraden. De benodigde schuif- of vouwwanden kunnen pre cies op maat worden gele verd, draadmandsy sternen staan garant voor een flexi bel interieur. Een schuif- of vouwwand met spiegelpaneel geeft dan een extra ruimtelijk effect. Ladenblokken Voor hal en gang is een keur van kleinmeubeltjes ver krijgbaar. Vooral de laden- blokjes, al dan niet op wiel tjes, zijn ideaal om al die dagelijkse spulletjes onder handbereik te houden: sjaals, handschoenen, sleu tels of (auto)papieren. Er zijn ook ladenblokken op lessenaarhoogte, speciaal be doeld voor een telefoon of, bij de tijd, het basisstation van uw draadloze handset. Schoenenkasten En denk ook eens aan die uit klapbare schoenenkasten. Ze zijn superplat en bieden plaats aan zes tot tien paar schoenen. Naast kunststof modellen zijn er ook houten uitvoerin gen en kasten in geborsteld metaal. Zeker met kinderen in huis een praktische oplossing voor alle pantoffeltjes, school-, speel- en sportschoe nen. Console-tafeltje Ook zo'n smal console-tafel tje kan een aanwinst zijn voor hal of entree. Het is een echte klassieker die vaak ge combineerd wordt met een mooie spiegel. Behalve in de meubelzaak vindt u dergelijke consoles daarom ook nog wel op an tiekmarkten. Met een bos bloemen er op fleurt uw hele hal ervan op. Dit elegante beuken console-tafeltje eKrullamet goud New geschilderde ornamenten is een sieraad voor uw hal. In de skandinavische landen is het heel gewoon en ook in Nederlandse huizen wordt vloerverwarming steeds vaker ontdekt als een behaaglijke en meer energiezuinige bron van verwarming. Vloerverwarming is zo be haaglijk omdat het zijn warmte voor meer dan zestig procent afgeeft als stralings- warmte. Deze warmte is behaaglijker dan bijvoorbeeld convectie- verwarming van radiatoren, con vectoren of lucht verwar ming. Hetzelfde effect kan worden ervaren in wintersportgebie den waar men zich onder in vloed van de zonnestralen behaaglijk kan voelen ter wijl de buitentemperatuur onder nul is. Voeten Voeten zijn belangrijke li chaamsdelen voor het be- haaglijkheidsgevoel van de mens. Zo voelt men zich met natte of koude voeten nog on behaaglijk in een ruimte van 22 graden Celsius. Vanwege haar grote behaag lijkheid en de egale tempe ratuur kan een ruimte, die wordt verwarmd door vloer verwarming een a twee graden lager worden ge stookt. Energiebesparing Door de gematigde tempera turen van de lucht ontstaat geen luchtcirculatie, waar door de koude trek langs de vloer ontbreekt, maar ook de warmtedeken tegen het pla fond. Om die reden wordt vloer verwarming van oudsher toegepast in hoge gebouwen als kerken. De energiebesparing in der gelijke gebouwen bedraagt tien a twintig procent. In woningen kan dat oplopen tot veertig a vijftig procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 21