Honderd jaar het overlijden en één dag na van Bruckner Meekrap en meestoven van Zeeland in workshop Werk van Anne Ausloos centraal in Bewaerschole dichters VVD gaat de boer op Stichting Kinderopvang viert het eerste lustrum DINSDAG 1 OKTOBER 1996 NR 26053 7 Herdenkingsconcert Ars Musica in Zierikzee Anton Bruckner achtervolgd door critici. (Door Mar van der Veer) ZIERIKZEE - Ars Musica begint dit seizoen groots. We leven dit jaar in een Bruckner-jaar. Het is honderd jaar geleden dat Anton Bruck ner overleed. Het was op 11 oktober 1896. Een eeuw en één dag later, op zaterdag 12 oktober, wordt in de Nieuwe Kerk van Zierikzee een her denkingsconcert gehouden: Bruckner's Mis in e zal uitgevoerd worden door het Zeeuws Phil- harmonisch koor onder leiding van Jan Hut. De mis wordt na de pauze uit gevoerd. In het voorprogram ma klinken andere vocale en instrumentale werken van de ze componist. De Mis in e schreef Bruckner in 1866. Ter gelegenheid van de inwijding van de nieuwe Dom in Linz mocht Bruckner een feestcantate componeren. De bouw van de kerk vorderde te langzaam. Om de belangstel ling van de burgerij wakker te houden werd besloten om ook de voltooiing van een van de zijkapellen, de Votiefkapel, reeds met muziek te vieren. Maar het werk kon nog niet in de kerk uitgevoerd worden. Het werd een mis in de open lucht. Wegens gevaar van ont stemming ontbraken de strij kers en ook voor solisten was er geen rol weggelegd. Bruck- ners meesterschap bewijst zich door een aantal oplossingen voor de problemen van musice ren in de open lucht. Zo laat hij het koor met brede bewegingen achtstemmig zin gen, zodat deze massieve klank ook buiten 'draagt'. De blazers spelen wat beweeglij ke figuren in een moderne stijl. Het werk is gebouwd in een overzichtelijke structuur. Ook als de musici elkaar niet goed kunnen horen komt door de duidelijke bouw alles steeds weer goed. Bruckner herden ken door middel van een mis is een goede zaak. Ten diepste was Bruckner een religieus componist. Boom Als je zijn leven overziet kun je zijn ontwikkeling met een boom vergelijken. De wortels zijn de invloeden die hij van huis uit mee kreeg, het diep re ligieus besef en op muzikaal gebied de doorwrochte studie contrapunt die hij op latere leeftijd begon. De brede stam is zijn orgelspel. Bruckner was één van de grootste organisten van Europa. Toen zijn symfonische werken nog onbekend waren, trad de organist van St.. Florian wel als gastorganist in tal van Eu ropese landen op. Het meest beroemd waren zijn orgelim provisaties. Zij vormden de aanloop naar de wijdversprei de takken bovenaan de boom, de grote symfonische composi ties die, vergeleken met ande re componisten, pas laat ont stonden. Bruckner begon op een leeftijd te componeren toen anderen hun grootste werken al ge- Linz schreven hadden. voudige hulponderwijzer in een dorpje aan de grens bij Bo- hemen waar hij om geld te ver dienen 's avonds bij feesten en partijen viool speelt. Later wordt het onderwijzerschap gecombineerd met muziekstu die en orgelspel. De keuze om zich helemaal aan muziek te wijden stelt Bruckner zo lang mogelijk uit. De grote werken die de moed van een eigen weg tonen, be gint hij pas na zijn veertigste jaar te componeren. Op het laatst van zijn leven waagt Bruckner de beslissende stap om in Wenen te gaan wonen waar hij leraar wordt aan het Weense Conservatorium en een trouwe groep leerlingen en be wonderaars om zich heen ver zamelt. Maar in Wenen lukt het aan vankelijk niet. Brahms, Liszt, Wagner of Bruckner staan te genwoordig broederlijk naast elkaar in een CD-verzameling, maar in feite waren zij tijdens hun leven in felle kampen ver deeld. Om het voor de critici overzichtelijk te houden werd Bruckner voor het gemak inge deeld bij de Wagner-beweging. Toch is Bruckner muzikaal een eigen weg, los van Wagner, ge gaan. Maar dat wilden zijn starre Weense critici niet zien. Er zijn meer redenen waarom Bruckner in het mondaine We nen niet geaccepteerd werd. Bruckner bleef altijd dialect spreken, hij weigerde zich goed te kleden en ook in zijn doen en laten was hij onbehol pen. Achter zijn rug werden de verhalen verteld pver zijn lief desaanzoeken die hij tot het einde van zijn leven aan jonge meisjes richtte. Niet één werd er beantwoord. De meest ge vreesde tegenstander was de muziekcriticus Eduard Hans lick. Na elke uitvoering kraak te hij in de krant de muziek van Bruckner tot op de bodem. Uiteindelijk krijgt Bruckner nog tijdens zijn leven ook in Wenen de erkenning waar hij zo lang naar gestreefd heeft. Zijn leven lang heeft hij ge tuigschriften verzameld om maar bewijzen van zijn muzi kale capaciteiten te kunnen to nen. Op het laatst zijn bewij zen niet meer nodig. Hij krijgt uiteindelijk het eredoctoraat van de Weense Universiteit. Zijn uitvaart is een grote plechtigheid waarbij het Ada gio uit de Achtste Symfonie klinkt. Daarna wordt zijn li chaam overgebracht naar St. Florian en wordt het bijgezet onder het orgel waarop hij vroeger zo graag improviseer de. gist zich. Bruckner kiest voor een innerlijke expressie. Uit het stemmenmateriaal van de eerste uitvoering blijkt dat Bruckner de zangers steeds be zwoer om zacht te zingen. Bij de partijen tref je regelmatige aanduidingen als 'pppppp' en zelfs 'ppppppppp' wiet potlood geschreven aan. Beroemd is het verhaal dat de zangers, die graag uit volle borst zingen, besloten om te protesteren te gen zulk zacht zingen. Ze zou den alleen hun mond openen en sluiten en helemaal geen ge luid voortbrengen. Bruckner merkte het niet eens: hij vond het juist goed zo, aldus het ver haal. Tegenstelling Ook Bruckners instrumentale muziek is religieus van karak ter. Zijn latere symfonische werken zijn, zonder woorden, vaak godsdienstig getint. Zij vormen een uitbeelding van de tegenstelling tussen God en de natuur die Bruckner be schouwt als gewelddadig en demonisch. Voordat de grote symfonieën beginnen lijken de breed uitgesponnen thema's als het ware uit de chaos te ont staan. Daarna toont Bruckner zich een meester in het beheer sen van de grote symfonische vorm. Uiteindelijk zegeviert altijd het hemelse in zijn werk. Bruckner leefde in een woelige wereld waarin veel nieuwe denkbeelden de kunst in be roering brachten. Toch lijkt er een glazen stolp over zijn leven gezet te zijn. In eigen tempo is hij onverstoorbaar zijn weg blijven volgen die hem op het laatst wereldwijde erkenning heeft gebracht. Medewerkers Overige medewerkers aan het Bruckner-concert zijn: Het Zeeuws Koper Ensemble, uit gebreid met een aantal hout blazers en organist Rien Bal kenende. De aanvang van het concert is om acht uur. Snel verteld Het leven van Bruckner is snel verteld. Hij begint als een een- De mis in e stamt uit de perio de dat hij nog in Linz werkte. De mis toont Bruckners inten se godsdienstigheid. Wie bij de opening van een kapel feest muziek zou verwachten ver- Bruckner achter het orgel. Tweede expositie in reeks Ongekende Schittering BURGH-HAAMSTEDE - 'Een ongekende schit tering' is de titel van een serie van vier exposi ties in De Bewaerschole in Haamstede, opgezet door gastcurator Jan van Westen in opdracht van de Stichting Westerscliouwen Kultureel. Na het werk van Aris staat vanaf zaterdag 12 oktober het werk van keramiste Anne Ausloos centraal. Een keramist gebruikt weke, makkelijk vervormbare klei om daaruit gebruiksvoorwer pen of beelden te maken die door de hitte van de oven wor den gebakken tot harde vaste steen. Dat lijkt een logische gang van zaken en de meeste keramisten doen dat ook. Maar Anne Ausloos niet. Al tijdens haar opleiding trok zij alles in twijfél wat in eeu wenlange traditie is ontstaan. De kunstenares onderzocht het proces van het bakken tot op de bodem uit en deed verras sende vondsten. Bij alles wat zij onderzoekt blijft zij aller eerst kunstenaar en gebruikt ze technische ontdekkingen om vorm te geven aan een kunstzinnig beeld. Haar beel den zijn het resultaat van een artistieke zoektocht met we tenschappelijke nauwkeurig heid. Experimenten Een werkperiode aan het Euro pees Keramisch Instituut in Den Bosch schonk haar de mo gelijkheid om de technische experimenten met klei, water bakken en ovens niet alleen verder uit te diepen, maar ook de schoonheid van het verval dat daarmee gepaard gaat te ontdekken. Verschillende sta dia van verval zijn op de expo sitie te zien op video en foto en in stenen beelden en te horen via geluidsband. Wie de opening op zaterdag 12 oktober bezoekt kan getuige zijn van de uitvoering van een eenvoudig maar fascinerend experiment dat de grondslag vormde voor de lange reeks on derzoekingen die leidde tot de Ongekende Schittering van Anne Ausloos. Het werk van de keramiste is te zien in De Bewaerschole van 12 oktober tot en met 9 november. De Be waerschole is open van maan dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. De expositiereeks Een Onge kende Schittering wordt in het najaar van 1997 voortgezet met tentoonstellingen van Willem Buys en Bob Verschueren. Een fraaie doos met de inleiding op de reeks is reeds verschenen. In de loop van de tijd.wordt de doos verder gevuld met de geïl lustreerde verslagen van de vier exposities. Met verschillende activiteiten ZIERIKZEE/HAAMSTEDE - De Stichting Kin deropvang Schouwen-Duiveland bestaat dit jaar Vijf jaar en dat eerste lustrum wil men niet ongemerkt voorbij laten gaan. In beide centra van de stichting - in Zierikzeè en Haamstede - wordt het jubileum zaterdag 5 oktober gevierd. In oktober 1991 opende de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland de deur van het kinderdagverblijf De Pette-flet en het Gastouderbu reau in Zierikzee. Nu, vijf jaar later, beheert de stichting twee kinderdagverblijven en twee naschoolse opvanggroepen in Zierikzee en Haamstede. De capaciteit van het Gastouder bureau heeft een vergelijkbare groei meegemaakt. Momenteel vinden in totaal,meer dan hon derd kinderen opvang via de stichting. Om 13.00 uur wordt zaterdagmiddag het startschot gegeven voor de lustrumvie ring. Vervolgens zijn er ver schillende activiteiten voor zo wel kinderen als volwassenen. Bij Meneer De Koekepeer in Haamstede wordt onder meer een Kraammarkt gehouden. In De Petteflet in Zierikzee wordt onder meer aandacht be steed aan toneel. De lustrum viering duurt tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - Met het oog op de aanstaan de verkiezingen gaan kandidaten van de VVD de komende tijd werkbezoe ken afleggen bij bedrijven en instellingen op Schouwen-Dui veland. Het is de bedoeling dat de raadsleden in spé tijdens deze werkbezoeken reageren op problemen die bedrijven en in stellingen aandragen. Woens dag 9 oktober zijn WD-kandi- daten te gast bij Precisiewerk Zierikzee BV in Zierikzee. Die zelfde dag wordt ook een be zoek gebracht aan Camping de Wijde Bliek in Renesse. Voor vrijdag 18 oktober staan bezoe ken aan glastuinbouw- en landbouwbedrij ven op het pro gramma. Woensdag 23 oktober is de vis serijsector in Bruinisse het reisdoel en dinsdag 5 novem ber tenslotte wordt een bezoek gebracht aan woon zorgcentrum De Poortershof in Brouwershaven. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen te Katwijk aan Zee: M. C. Tanis te Sliedrecht (Bet- helkerk). Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donderdag 3 oktober, 19.30 uur ds. C. A. van Dieren, Stolwijk. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Woensdag 2 ok tober, 19.30 uur dhr. H. Molen dijk. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - De spreek beurt van ds. A. v. d. Berg voor de GBS van donderdag 3 okto ber is verzet naar donderdag 31 oktober. Aanvang 19.30 uur. Mevr. ds J. S. van den Beukei ontving beroep ZIERIKZEE - Mevrouw ds J. S. van den Beukei, wonende te Zonnemaire, heeft een beroep ontvangen van de Gerefor meerde Kerk te Zierikzee als ziekenpastor van het Rode Kruisziekenhuis en als geeste lijk verzorgster in Zorgcen trum De Wieken, beiden al daar. Dit beroep heeft zij aangenomen. Mevrouw van den Beukei werd geboren op 21 juli 1961. In 1989 deed zij intrede in Zierik zee als geestelijk verzorgster van de Corneliastichting. Ver volgens werd zij in 1993 eervol ontheven. OOSTKAPELLE - Mee, meekrap, mede, het zijn namen van een plant, waarvan de wortels onder andere werden gebruikt om textiel te ver ven. Zeeland vergaarde wereldwijd roem met de kwaliteit van haar meekrap en was de groot ste producent en exporteur ter wereld. Zelf meekrap verven en een lezing erover kan men op zaterdag 12 oktober meemaken in Dreischor. Het programma rond de mee krap komt tot stand in het ka der van de Zeeland Nazomer Festivals 1996 en in samenwer king met de werkgroep Jaar van het Industrieel Erfgoed Zeeland. Om 13.00 uur is er een ontvangst in het dorpshuis, Mr. P. Moggestraat 5 in Drei schor. Om kwart over één houdt dr. E. Homburg een le zing over de geschiedenis van de Zeeuwse meekrapcultuur en de bereiding. Om 14.00 uur wordt een bezoek gebracht aan het Streek- en Landbouwmu seum in Dreischor en om 15.00 uur vertrekt het gezelschap naar de Meestoof Willem 111 in Noordgouwe. Om kwart over drie zal mevrouw A. P. de Haan, burgemeester van Brou wershaven een informatiep aneel onthullen. Dit paneel wordt geplaatst in het kader van het Jaar van het Indus trieel Erfgoed. Om 15.45 uur wordt de Meestoof Willem 111 bezichtigd. Daarna is er een mogelijkheid om een meestoof in Wilhelminadorp te bezoe ken. Dr. Homburg is werkzaam aan de Rijksuniversiteit Limburg van de toenemende vraag naar rode verfstof voor de zich ont wikkelende katoendrukkerij en in Engeland. In 1820 telde Zeeland 44 meekrapstoven. De uitvinding in 1868 van twee Duitse chemici, om het ver vend bestanddeel van mee krap kunstmatig uit een be standdeel van steenkool te bereiden betekende het einde van de meekrapcultuur. Tegen de productie van het syntheti sche alizarine kon men niet langer met de meekrap concur reren. Er volgde een snelle on dergang van het meekrapbe- drijf en daarmee een snelle aantasting van de welvaart in 'Zeeland, waar het gewas naast tarwe tot de voornaamste cul tures werd gerekend. Het is in hoofdzaak de suikerbiet ge weest, die de plaats van de meekrap heeft ingenomen. In het kader van het plaatsen van kunstwerken in alle stads- en dorpskernen op het eiland Tholen werd in het dorp Sint Annaland als thema voor het kunstwerk voor meekrap ge kozen. De teelt en de verwer king van meekrap was in de vorige eeuwen op Tholen en Sint Philipsland een belangrij ke bron van inkomsten. Op ad vies van de adviescommissie beeldende kunst is toen het ontwerp van Gust Romijn uit Dreischor uitgekozen. Het kunstwerk is in brons (de wor tels zijn met de cire perdue me thode gegoten), staal en plexi glas uitgevoerd. Het staat aan de noordkant van de Neder landse Hervormde kerk bin nen de kerkring. en heeft diverse publicaties op zijn naam staan over de mee krapcultuur, waaronder in Ge schiedenis van de techniek in Nederland deel IV en in de Kroniek van de Zeemeermin over de garacinefabriek in Zie rikzee. Lakennijverheid Uit geschriften en ordonnan tiën blijkt dat reeds in de veer tiende eeuw in Zeeland mee krap werd verbouwd en verwerkt. Verklaring hiervoor zijn de gunstige ligging in de onmiddellijke nabijheid van de grote Europese centra van de lakennijverheid met een toenemende export naar Enge land, Frankrijk, Spanje, Scan dinavië en Rusland. Boven dien Wordt genoemd, de toenemende zucht naar pracht en praal met een grote voor liefde voor rood, ook in kle ding. In de zestiende en zeven tiende eeuw waren er geen gebieden die zich met Holland en Zeeland konden meten. De expansie zette zich voort tot in de achttiende eeuw als gevolg Meestof Willem lil in Noordgouwe. (Foto: Leen Koper) 0) Dierendag In de grote dierentuinen, de veeteelt en de fokkerijen waar velen leven als proefkonijn. De huisdieren bij de mensen in ras, groot en klein wat het ook mag zijn. Mensen die dieren houden, is niet hetzelfde als echt van dieren houden. Meningsverschil als het gaat om hondenpoep wie kan men schuldig beschouwen? Een dierenvriend hoeft nog geen mensenvriend te zijn, ook niet uit goed fatsoen. De machtige Hitler was dol op zijn herdershond in al zijn laten en doen. Dieren kunnen kleine en grote mensen zeer veel echte vriendschap bieden. Als het gaat om misverstand met het dier is de mens het meeste fout zo te bezien. Terugdenkend aan de eerste aardbewoner, die alle dieren één voor één bij name noemt, elkaar kennend zonder een spoor van vrees, die aan zijn voeten liggen, niet tot iets gedoemd. Dat bijbelse visioen, waar mensen en dieren spelend en zorgend leven voor en met elkaar. De bijna goddelijke mens, boven de dieren gesteld, handelt die machtige mens vaak niet raar? A. M. Slaager, Haamstede Deze mbriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7