Raad akkoord met plan voor herinrichting Brouwse Markt Radio Schouwen-Duiveland stort zich op politiek café Hans Dorrestijn komt naar Yerseke Aanleg buitendijks fietspad Alex d' Electrique in 't Beest nieuws Uitbreiding Boagersbosje zorgt voor verdeeldheid 'Provincie wordt koopman en laat zich sponsoren' Aquarelleren Jubileum DINSDAG 1 OKTOBER 1996 NR 26052 5 ZONNEMAIRE - 'Geen consistent beleid' en 'het oprekken van de voorschriften'. Die twee kwalificaties gaf SGP/RPF-gemeenteraadslid in Brouwershaven, P. van der Meide aan het voorstel van het college om uitbreiding van Ca ravanpark Boagersbosje in Zonnemaire moge lijk te maken. Kritiek Delta Anders op Zeelandkaart: MIDDELBURG - De statenfractie van Delta Anders vindt dat de provincie zich met de Zee landkaart op een hellend vlak heeft begeven. „De provincie wordt koopman en laat zich sponsoren," schrijft de fractie in de door haar uitgebrachte Nieuwsbrief nr. 5. „De overheid is er niet om geld te verdienen via sponsoring." In deze tijd van flappentap- pers, chippers en chipknip zocht de provincie Zeeland naar een eigen elektronisch be taalmiddel. Een handzame kaart waarmee zowel het par- keergeld betaald kon worden, maar waarmee men ook in het openbaar vervoer terecht zou kunnen. Om te onderzoeken welke marktpartij daarin geïnteresseerd zou zijn werd door de provincie Intercai in geschakeld. ,,En die kwam met PTT Telecom op de proppen," aldus Delta Anders. ,,Werd In tercai ooit afgeschilderd als onafhankelijk dan moet die onafhankelijkheid nu in twij fel worden getrokken. Dit be drijf is een dochter van Getro- nic en PTT Telecom die beide 50 procent van de aandelen be zitten." Delta Anders heeft bezwaar te gen deze gang van zaken. ,,De provincie is betrokken in een strijd tussen bankconcerns en laadt op z'n minst de verden king op zich daarbij marktpar tij te zijn. De provincie wordt koopman en laat zich spon soren. Dat is niet de positie die Delta Anders ziet voor de over heid die als hoeder van het al gemene belang zelfs de schijn van belangenvermenging moet vermijden." De fractie haast zich te zeggen dat zij geen be zwaar heeft tegen het toepas sen van nieuwe technologie om de parkeergelden en de bus te betalen. „Wij hebben wel bezwaar te gen nieuwe functionaliteiten als middel om marketing te doen, om koopgedrag aan de weet te komen en te stimule ren. Er komt een hoop infor matie beschikbaar voor de banken. In die ontwikkeling raakt de provincie Zeeland be trokken. Dat is ongewenst en onnodig." Caravanpark-exploitant M. A. van Leersum probeert al jaren om meer ruimte te krijgen voor het park, maar tot dus verre heeft hij nog geen tast baar resultaat kunnen boeken. Puur en alleen uitbreiding zit er niet in, er moet sprake zijn van kwaliteitsverbetering en dat werd de man ook medege deeld. Er kwam een plan voor kwaliteitsverbetering, maar dat vergde weer dusdanige in vesteringen dat uitvoering van de plannen alleen haalbaar zou zijn als er 27 standplaatsen bij mochten komen. Het beleid van de gemeente Brouwershaven is echter om geen uitbreiding van verblijfs- recreatie toe te staan en daar wees SGP/RPF-raadslid P. van der Meide het college op. „Ik vraag me af of dit in lijn is met het beleid en op welke gronden dit voorstel gestoeld is," aldus Van der Meide. Hij had liever gezien dat de kwes tie eerst in commissieverband besproken was. Van der Meide kreeg bijval van D66-zijde. „Er zou geen uitbreiding meer ko men. Wij kunnen hier niet zon der meer mee instemmen." VVD, PvdA en CDA hadden minder problemen met het col legevoorstel al liet CDA'er R. J. van der Wekken wel weten dat hij het voorstel liever eerst op een commissieagenda had willen zien. Burgemeester A. P. de Haan liet weten dat het eigenlijk niet netjes zou zijn om Van Leersum nog langer aan het lijntje te houden. „Na zo'n lange voorgeschiedenis." De burgemeester slaagde er echter niet in om D66 en de SGP/RPF te overtuigen. „Voor ons is het onbegrijpelijk dat nu afgeweken wordt van bestaand beleid," liet Ch. Wee- zepoel (D66) weten. Waarop burgemeester De Haan op merkte dat als het plan niet doorgaat dat uiteindelijk zal leiden tot het verdwijnen van de camping. 'Voor hen net zo moeilijk als voor ons ZIERIKZEE - De inwoners van Schouwen-Dui veland interesseren voor politiek én het eigen gezicht naar buiten brengen. Dat beoogt Radio Schouwen-Duiveland met haar programmering rondom de gemeenteraadsverkiezingen. De om roep schetst de mens achter de politicus, heeft zendtijd voor politieke partijen en gaat drie keer een politiek café organiseren. Met pu bliek. Donderdag is het eerste politiek café vanuit restaurant Concordia in Zierikzee. „Het zal zeker niet makkelijk zijn, maar ik denk dat het voor hen net zo moeilijk is." Lam mert Blikman van Radio Schouwen-Duiveland beseft dat het nog niet zo simpel zal zijn om politici in toom te hou den en ervoor te zorgen dat alle politieke partijen goed uit de verf komen. En er daarbij voor te zorgen dat het twee uur du rende discussieprogramma - gelardeerd met muziek - niet saai en vervelend wordt. „We zullen er zeker voor zorgen dat het geen reclamepraatje voor de eigen partij wordt." De aanduiding politiek café geeft al aan dat het niet de be doeling is dat programmama kers en politici in een ivoren torentje gaan zitten. Blikman hoopt dat er flink wat publiek naar Concordia komt en dat men zich niet afzijdig zal hou- dén. Een lauwe vertoning moet het niet worden. Integendeel: een pittige discussie is ge wenst. Blikman presenteert het politiek café samen met Lianne Kooiman en het twee tal heeft zich naar eigen zeggen goed voorbereid op hetgeen beiden toch wel als een uitda ging zien. De totstandkoming van de pro grammering rond de gemeen teraadsverkiezingen heeft heel wat voorbereiding gekost. In eerste instantie speelde men met het idee om aan de politie ke partijen een financiële bij drage te vragen om het poli tiek café mogelijk te maken. Dat bleek uiteindelijk toch niet zo'n goed idee en in plaats daarvan werd besloten subsi die te vragen aan de Stuur groep Herindeling Schouwen- Duiveland. „Het kost ons tenslotte toch veel geld aan zaalhuur en inzet van appara tuur," aldus Blikman. De stuurgroep honoreerde het ver zoek van Radio Schouwen- Duiveland. Ook bij de politiek werd de programmering van de lokale omroep goed ontvangen. Er wordt volgens Blikman ook goed gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot het kopen van zendtijd (maandag tot en met vrijdag van 18.00 tot 18.10) en ook de rubriek Politiek Per soonlijk (dinsdag en donder dag van 17.00 tot 18.00 uur) - waarin de mens achter de poli ticus wordt voorgesteld - is goed ontvangen. Het eerste po litiek café is donderdag 3 okto ber van 19.00 tot 21.00 uur. De andere twee staan gepland voor donderdag 17 en donder-, dag 31 oktober. Dinsdag 12 no vember staat in het teken van het slotdebat en woensdag 13 november wordt alle zendtijd gewijd aan de gemeenteraads verkiezingen. ZIERIKZEE Chinese bewegingsleer Sociaal Kultureel Werk de Lichtboei geeft vanaf woens dag 18 oktober een cursus Chi nese bewegingsleer voor ge zondheid en meditatie, T'ai Chi genaamd. Stijve spieren en gewrichten worden door de be wegingsleer ontspannen. Het T'ai Chi beoefenen is niet spe ciaal gericht op het versterken van de spieren. De nadruk ligt op een innerlijke balans en op efficiënt leren bewegen met zo weinig mogelijk spierkracht. De cursus bestaat uit zes delen en wordt gehouden in het Mul tifunctioneel Centrum, De Huybertstraat 35. Mini-instuif Voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar \vordt woensdagmiddag 2 oktober een mini-instuif ge houden in gebouw De Drie hoek aan het Kerkhof Noord zijde in Zierikzee. De instuif is een initiatief van de CJV Sa men Verder. De instuif begint om 14.00 uur en het programma duurt tot 16.00 uur. De kinderen worden bezig gehouden met spelletjes en knutselen. HAAMSTEDE Rommelmarkt Verzorgingscentrum Duinoord Try-out nieutv programma YERSEKE - Dorrestijn viert oud en nieuw. Dat is de titel van het nieuwe programma van caba retier Hans Dorrestijn. Dorrestijn komt vrij dag 4 oktober naar De Zaete in Yerseke. Het op treden is een initiatief van de Werkgroep Kulturele Evenementen Reimerswaal. Hans Dorrestijn - schrijver, ca baretier. zanger maar vooral tekstdichter - is de laatste ja ren voornamelijk in het theater te bewonderen ge weest. Zijn laatste programma Gesmolten Ijsberen kreeg veel lovende recensies en trok volle zalen. Na een periode van be zinning begon Dorrestijn in mei 1996 met de voorbereidin gen van een nieuw programma waarin alle hoogte- en diepte punten uit de afgelopen jaren de revue passeren. Een feest avond met Dorrestijn is an ders. Het is om te lachen, maar tegelijkertijd bekruipen de toeschouwers lichte gevoelens van twijfel: een man die in het najaar maar ook in het voor jaar en de zomer met een schaal oliebollen En het is de vraag of al dat onbekom merde uitpakken met de beste nummers wel klopt. De show van Dorrestijn in De Zaete begint om 20.00 uur. houdt zaterdag 19 oktober een bazar en rommelmarkt. Deze begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Koersbaltoernooi Evenals in voorgaande jaren wordt ook dit jaar weer een koersbaltoernooi gehouden in verzorgingscentrum Duinoord in Haamstede. Daarbij treden ploegen van verschillende ver zorgingshuizen tegen elkaar in het strijdperk. Het toernooi staat gepland voor dinsdag 8 oktober. De voorrondes zijn inmiddels gespeeld. De uitslagen: Ouwerkerk: 6 ptn, Brouwershaven: 2 ptn, Scharendijke: 2 ptn, Seroos- kerke: 2 ptn, De Wieken: 4 ptn, In 't Opper: 3 ptn, Borrendam- me: 3 ptn, Duinoord 2 ptn. Het koersbaltoernooi begint om 13.30 uur. NIEUWERKERK NBvP-avond Tijdens de onlangs gehouden bijeenkomst van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) stond de Oosterschelde Thuiszorg centraal. Na een welkomstwoord en enkele me dedelingen van presidente Klazien den Haan vertelde Margreet van der Wouden over wat deze nog vrij jonge organi satie is en doet. Oosterschelde Thuiszorg houdt zich onder meer bezig met verzorging en verpleging, huishoudelijke zorg, gespecialiseerde gezins verzorging, jeugdgezondheids zorg. cursussen, bejaarden- alarmering en warme maal tijd-voorziening. De volgende bijeenkomst van de NBvP-afdeling staat ge pland voor woensdag 23 okto ber. CDA tegen, D66 kritisch maar akkoord ZIERIKZEE - Het Creatief Centrum Perspectief uit Zie rikzee houdt in samenwerking met hotel de Tweespan uit Re- nesse een tweetal dagcursus sen aquarelleren. De cursusdata zijn zaterdag 12 oktober en zondag 13 oktober. Op deze dagcursussen kunnen de amateur-tekenaar en -schil der onder leiding van de kunst schilder Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede leren schilderen, waarbij kleuren mengen en materiaalbeheer sing voorop staan. De cursus is geschikt voor zowel beginners als gevorderden. Bij goed weer wordt er buiten gewerkt. Bij minder goed weer zal de cursus in het atelier van hotel de Tweespan worden gegeven. Men kan aanmelden bij hotel de Tweespan in Renesse, tele foon 462570. ORLANDO (AFP) - Disney World bestaat dinsdag 25 jaar en het pretpark in Orlando (Florida) wil dat weten ook. De opening van de festiviteiten en het feestje dat de daarna vol gende vijftien maanden zal du ren, vormen de grootste activi teit die het park ooit heeft georganiseerd. (SGP/RPF) toonde zich voor stander van het plan, maar hij wilde eigenlijk meer geld uit trekken en dan ook het gedeel te van de Haven Zuidzijde tus sen Poortdijkstraat en Markt - uit het plan geschrapt - aan pakken. Dat zou een bedrag van 125.000 gulden extra kos ten. Daarin werd hij echter alleen door D66 gesteund. Bur gemeester A. P. de Haan re ageerde op de kritiek op met name het onderdeel 'herbestra ting binnenplein' met de op merking dat daarvoor gekozen is om dat binnenplein toch 'enigszins voetgangersvrien- delijk te maken'. Duur Zij wees D66 erop dat herbe- straten met vlakke bestrating een aanzienlijk forser prijs kaartje met zich mee zou bren gen. „Want daar kun je geen goedkope steen voor nemen." De democraten stemden uit eindelijk in met het college voorstel, maar Van Dijk liet wel weten dat de hoogste prio riteit van zijn fractie een vlak ke bestrating van het midden plein blijft. Op de tweede plaats komt* bij D66 aanpak van de Haven Zuidzijde en op de derde plaats pas het geplan de voetpad aan de Haven Noordzijde. Het plan zoals dat nu door de raad is vastgesteld wordt na een voorlichtingsavond voor de bevolking van Brouwersha ven ter inzage gelegd en be staat de mogelijkheid om er bezwaar tegen aan te tekenen of met wijzigingsplannen te komen. Dat moet voor de no- vember-raadsvergadering zo dat dan het finale-oordeel ge veld kan worden. Het college wil het werk nog dit jaar aan besteden. Speelden ze vorig seizoen één voorstelling en dan ook nog in de grote zalen van de schouwburgen, dit jaar keren ze terug naar de kleine zalen waar de toeschouwers getrakteerd worden op twee nieuwe producties. Alex d' Electrique komt naar 't Beest in Goes en wel op donderdag 3 en vrijdag 4 oktober. In 'De Comanche- zoals een van de twee nieuwe producties is gedoopt - spelen twee ac teurs (Raymonde de Kuyperen Ko van den Bosch) een stuk of achttien personages die rondlopen en rondpraten in het hoofd van een Indiaan die al vijf jaar in een zuurstoftent in coma ligt. Zijn dro men zweven van hoofd tot hoofd, want de Comanche heeft ze vliegen geleerd. Alex d' Electrique op de gevoelige toer. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. (Foto: Ron van der Wal) Eind deze maand moet het klaar zijn. Aannemer Triad-Lintzen (bekend van de dorpskom Renes se) is momenteel bezig met de aanleg van een buitendijks fietspad bij Burghsluis. Het gaat om een toeristische route langs de Oosterschelde naar het haventje. Vanuit Haamstede wordt veel ge fietst naar Burghsluis. De tocht eindigt meestal met een kopje koffie bij het cafeetje aan de haven. Dat kan vanaf volgende maand dus ook buitenom met zicht op het water," aldus E. Geluk van het Haamsteedse bouwbedrijf. Het nieuwe fietspad wordt 1600 meter lang. Opdrachtgever is het Wa terschap Zeeuwse Eilanden. Maar de kosten - 150.000 gulden - worden gedragen door de gemeente Wester schouwen. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - Na vier jaar bakkeleien lijkt het er nu op dat het inmiddels danig- afge slankte plan voor herinrichting van de Markt in Brouwershaven doorgaat. De meerderheid van de gemeenteraad schaarde zich gisteren, maandag, achter het collegevoorstel om voor het karwei 718.000 gulden uit te trekken. De CDA-fractie stemde als enige tegen het voor stel. D66 plaatste kritische kanttekeningen, maar ging wel akkoord. waren aan glad of slecht onder houden wegdek. Wat de VVD betreft kan het middenplein wel met kinderkopjes herbe- straat worden. M. C. J. Mol stelde dat er goede loopstro ken zijn en dat voetgangers geen gebruik hoeven te maken van het middenplein. CDA- vertegenwoordiger R. J. van der Wekken deelde de mening van Van Dijk voor wat betreft het bestraten van het midden plein, maar koppelde daar een andere conclusie aan vast. „Schrap dat onderdeel maar uit het plan en gebruik het uit gespaarde geld voor herbestra ting elders. Er zijn nog genoeg straten in de gemeente Brou wershaven die nodig herbe- straat moeten worden." Van de aanleg van een voetpad langs de woningen aan de Ha ven Noordzijde zei Van dei- Wekken het nut niet in te zien. „Het winkelend publiek loopt daar niet." P. van der Meide Raadslid R. J. van der Wek ken: ,,Herbestraten met kin derkopjes heeft geen zin. Dat kun je net zo goed laten. D66-woordvoerder Th. van Dijk: Liever gladde bestra ting op middenterrein. Van het oorspronkelijke herin richtingsplan is maar weinig meer over. De bomen zijn geschrapt, Jacob Cats wordt niet verplaatst, de muziektent blijft op z'n huidige plaats en ook de 'zitkuil' wordt niet aan gelegd. wat overblijft is de aanleg van een verhoogd trot toir langs de gevelwanden, het aansluiten van Noorddijk- straat, Zuiddijkstraat en Baanstraat op de Markt mid dels uitritconstructies, herbe strating, vernieuwing van de straatverlichting en het fysiek onmogelijk maken van parke ren op het middenplein. Het is verder de bedoeling dat het middenterrein herbestraat wordt met het huidige bestra tingsmateriaal: kinderkopjes. De PvdA-fractie toonde zich bij monde van A. de Vlieger te vreden met het plan. „Het plein blijft haar cultuurhisto rische waarde behouden," con stateerde De Vlieger. „En Ja cob Cats zal tevreden zijn dat hij niet hoeft te verhuizen." Een ander geluid kwam van de kant van de D66-fractie. Voor hen is het hergebruik van de kinderkopjes voor het bestra ten van het middenterrein een heikel punt. D66 zou veel lie ver, zo bleek tijdens de verga dering, een gladde bestrating zien. „Echt vlak wordt het met kinderkopjes natuurlijk nooit," betoogde Th. van Dijk. Verkopen Hij stelde voor om de kinder kopjes weg te halen en elders in de gemeente te gebruiken of te verkopen. Hij wees de ge meenteraad erop dat steeds meer gemeenten te maken krij gen met schadeclaims na onge lukken die mogelijk te wijten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5