Studiekeuze en drugsproblematiek houden jongeren het meest bezig Proef toezicht in de wijken duurt drie maanden langer Respect Belangengroep Senioren wil bouwen bij Wieken Waterbeheer Grevelingen Voorrang- DINSDAG 1 OKTOBER 1996 NR 26053 3 Het tijdelijk gemeentehuis van Schouwen-Duiveland agn de Laan van Saint Hilaire in Zierikzee gaat nu ruim 9,7 mil joen gulden kosten. Daar komt een flinke hap van terug, om dat de barakken straks weer worden terugverkocht aan de bouwer. Verder worden enkele leegkomende gemeentehuizen verkocht. Dus ook daar komt geld voor terug. Maar toch: be gonnen werd met een bedrag van vijf miljoen en dat is nu bijna verdubbeld. Zo zijn er meer voorbeelden van uit de hand gelopen kosten rond de gemeentelijke herin deling. De Zierikzeese wethou der van financiën L. J. van Gastel kan deze verhalen te genover u en mij niet langer verkopen. Hoewel het punt - volgens ingewijden - nog niet is bereikt waarop de nieuwe gemeente de lasten van haar burgers moet verhogen, wei gert Van Gastel de geschiede nis in te gaan als medeverant woordelijke voor ongehoord grote budgetoverschrijdingen. Hij besloot daarom zijn lid maatschap van de Stuurgroep Herindeling op te zeggen. For meel staat Van Gastel alleen in zijn kritiek op de snelle, soms geldverslindende en on democratische manier van werken van de stuurgroep. In formeel echter is hem afgelo pen weekeinde wel degelijk steun toegezegd door bestuur lijk Schouwen-Duiveland. Toch hoopt Van Gastel dat an dere bestuurders zijn voor beeld niet zullen volgen. Hij wil slechts een signaal geven en vindt dat het proces van herindeling onder geen beding verstoord mag worden. Want dan gaat het langer duren en nog meer geld kosten. Veel bestuurders hopen op een vervolg van hun politieke car rière en houden zich daarom gedeisd. Voor Van Gastel telt dat niet meer en daarom is hij een van de weinigen die het zich kan permitteren zijn stem te verheffen tegen stuurgroep- voorzitter C. Dietvorst. Een Den Boer, of Hokken hadden dat ook gekund, maar staken niet hun nek uit. De 'oude vos' Van Gastel pre dikt geen revolutie, maar pro beert zijn collegabestuurders op andere gedachten te bren gen. Hoewel het offer dus niet bijster groot is, valt de integri teit van Van Gastel alleen maar te prijzen. Respect is hier op zijn plaats. Staatssecretaris Netelenbos op RSG: Kies bewast V.l.n.r. Heieen de Vries van GroenLinks, J. R. Roukema (SGP), Gervan de Velde (VVD) en staatssecretaris T. Netelenbos in gesprek met leerlingen van de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Staatssecretaris van onderwijs, cultuur en wetenschappen mevrouw Tineke Ne telenbos (PvdA) bracht gistermiddag een be zoek aan de Regionale Scholengemeenschap Pofessor Zeeman in Zierikzee. Drugsproblema tiek, studiekeuze en -mogelijkheden en open baar vervoer houden de jongeren op Schouwen- Duiveland het meest bezig. Docent geschiedenis Jan van Dijk van de RSG had eveneens regionale politici uitgenodigd om met jongeren van gedachte te wisselen over zaken van al ledag, die hen bezig houden. Voorafgaand aan haar bezoek konden leerlingen uit de bo venbouw discussiëren met de politici van Schouwen-Duive land. Aan de discussies werd deelgenomen door P. van der Meide (SGP/GPV), R. Geluk van D66', D. van der Wekken en G. J. W. van der Salm van de PvdA, P. W. Barrevoets van het CDA, G. J. van de Velde en J. J. Geleijnse van de WD, J. R. Roukema van de RPF en Heieen de Vries van Groen Links. De zaken die jongeren uit de bovenbouw van de RSG het meest bezighouden kwamen goed uit de verf. In de vraag stelling richting staatssecreta ris bleek het 'proefkonijn' zijn in de onderwijsvernieuwingen de studiekosten, die de pan uit lijken te rijzen de gemoederen nogal bezig te houden. Studiehuis Met ingang van 1 augustus 1998 zal er worden overgaan op het systeem van het studiehuis. Daarbij zal gewerkt worden met de vier profielen natuur en techniek, natuur en gezond heid, economie en maatschap pij, cultuur en maatschappij. Leerlingen zijn vanaf die tijd medeverantwoordelijk voor hun studiekeus en zullen veel vaker zelfstandig moeten wer ken. Net als in het HBO en bij het universitair onderwijs kunnen ze studiepunten beha len. Een leerlinge vroeg de staatssecretaris of haar gene ratie nu net tot de proefkonij nen gaat behoren en of er een goede overgangsregeling is. Mevrouw Netelenbos wees duidelijk op de verantwoorde lijkheden van de toekomstige studenten: ,,Je zult je al deze vaardigheden toe moeten eige nen en oefenen in zelfstandig heid. Kies bewust en kijk naar kwaliteit. Er zal maar een kor te overgangsregeling komen, waarbij je nog bij kunt spijke ren wat je aan vakken te kort komt." VVD-raadslid J, J. Ge leijnse uit Zierikzee vroeg de staatssecretaris specifiek haar het behoud van kwaliteit van onderwijs voor Schouwen- Duiveland. De staatssecretaris vindt dat een school alle pakketten uit het studiehuis aan moet kun nen bieden. Als een school dat niet meer kan, moet er omge zien worden naar fusiemoge lijkheden met scholen uit de regio. ,,Het gebouw op zich kan dan toch blijven bestaan." Docent aardrijkskunde F. Beekman beklaagde zich over het feit, dat zijn vak binnen het studiehuis vrijwel uit^ beeld is verdwenen. Netelen- 1 bos: ,,De geschiedenislobby is sterker in de Tweede Kamer en ik moet het advies van de Ka mer volgen, dus de voorkeur ging uit naar geschiedenis, om dat men vond, dat leerlingen veel te weinig van geschiede nis afwisten." Studiekosten Enkele leerlingen lieten zich tegenover de staatssecretaris somber uit over het lotingssys- teem en de studiekosten die de pan uit rijzen. Mevrouw Nete lenbos vindt echter dat het lo tingssysteem nog steeds de beste vorm is, om de veel geko zen en dure artsenstudies (daar gaat het in de meeste gevallen om) te reguleren. „Laat je door de kosten niet ontmoedigen om toch voor een studie te kiezen. Er wordt al tijd naar het inkomen van je ouders gekeken en als het no dig is krijg je een aanvullende beurs. Bovendien mag je te genwoordig van de fiscus tot een bedrag van vijftiendui zend gulden vrij bijverdienen. Als je je studie binnen de gezet te tijd afrondt wordt een even tuele studieschuld kwijtge scholden." De staatssecretaris bleek voor een aantal leerlin gen wel erg optimistisch tegen deze opties aan te kijken. You never walk alone, je studie schuld wandelt nog jaren als een schaduw achter je aan. Drugsbeleid Met de regionale politici werd vooral gediscussieerd over het wel of niet toelaten van cof feeshops. De meerderheid van de leerlingen sprak zich uit te gen het toelaten van coffee shops met een gedoogbeleid voor softdrugs. „Als er geen shop is, kom ik ook niet in de gelegenheid om er naar toe te gaan, want in feite ben ik er niet in geïnteresseerd," be toogde een leerlinge. GroenLinks profileerde zich het sterkst met het legaliseren van coffeeshops, D66 wil men sen in vrijheid laten kiezen, dat gebeurt met alcohol ook. Zowel WD, CDA als de kleine confessionele partijen kiezen allemaal voor een nul-optie, geen coffeeshops. Een leerlinge beklaagde zich erover, dat er door de overheid veel te weinig voorlichting wordt gegeven voor jongeren die aan drugs verslaafd raken en over de gehele drugsproble matiek. Geleijnse van de WD wierp tegen: „In alle regionale kranten kun je lezen waar je terecht kunt." Ze diende van repliek: „Kranten lezen is voor ouwe mensen, je moet voor lichting geven via de reclame borden van bushokjes en jon- gerenblaadjes." Het minimale busvervoer bleek voor veel leerlingen ook een doorn in het oog. CDA-ver- tegenwoordigster Pia Berre- voets kon daar in haar hoeda nigheid van managér 'bij' de' ZWN enige uitleg over geven. Het kwam erop neer, dat ook hier de kosten hand over hand toenemen. De CD A-ster beloof de echter haar invloed bij Tweede Kamerleden aan te wenden, om verbetering van het openbaar vervoer op Schouwen-Duiveland te be werkstelligen. Tot 1 april 1997 meer 'blauw' in Zierikzee ZIERIKZEE - De proef met het toezicht in de wijken door de parkeercontroleurs in Zierikzee duurt nog tot 1 april. Dat is drie maanden lan ger dan voorgenomen. D66-raadslid R. Pessers kwam gisteravond met dit idee en kreeg een meerderheid van de raad achter zich. De proef in het kader van de sociale vernieuwing is geen on verdeeld succes. Voor zover de controleurs al door de bewo ners worden aangesproken gaat het om politiezaken en niet om gemeentezaken. Van dalisme en fietsendiefstal zijn niet verminderd. Als een controleur bij bakker Verwijs gaat staan, krijgt hij al snel een kring jongeren om zich heen. Dit voorkomt niet dat bepaalde jongeren even zo goed afval op straat gooien. Toch krijgt de controleur wel enige respons. Dat gebeurt in de wijk Poortambacht vaker dan in Malta. Het project had vandaag, 1 oktober, moeten stoppen. Maar het college wil tot 31 december doorgaan om tot een betere evaluatie te ko men. Nieuwe gemeenteraad De nieuwe gemeenteraad moet De proef met toezicht in de wijken door de parkeercontroleurs gaat nog door tot 1 april van het vol gend jaar. (Foto: Marijke Folkertsma) dan maar uitmaken of het pro ject nog verder gaat. „Er zit een gat tussen 31 december en de eerste vergadering van de nieuwe raad," concludeerde J. de Bruijne. Het nieuwe PvdA- raadslid J. F. Akkersdijk wil de niet horen van beëindiging. Van hem moet het wijktoe- zicht structureel worden. R. Pessers van D66 liet weten dat de periode tot eind decem ber wel wat kort is om te ont dekken of het gevoel van vei ligheid op straat verhoogd is. Met nog drie maanden erbij kan een behoorlijke sollicita tieprocedure worden gevolgd voor de ontstane vacature en kan er wat meer aan de publi citeit worden gedaan. Steun Pessers kreeg onmiddellijk steun van het CDA. De VVD was van meet af aan tegen ver lenging en hield voet bij stuk. Pessers' betoog was koren op de molen van wethouder D. van der Wekken. „Zijn argumenten zijn overtui gend. De controleurs hebben onvoldoende gelegenheid ge had de burgers in Poortam bacht en Malta aan te spreken. Met wat meer tijd kan de nieu we raad in april een goede af weging maken." Snel beslecht Daarna was het pleit snel be slecht. Ook wethouder P. de Rijke steunde het nieuwe plan. Zijn collega L. J. van Gastel eveneens, al maakte hij wel de aantekening dat „Er gemakke lijk over wordt gepraat, maar dat zoiets wel telkens tot bud getverhogingen leidt." Nog zeker zevenhonderd woningen erbij ZIERIKZEE - De Adviesgroep Woonbelangen Senioren Schouwen-Duiveland doet een drin gende oproep om de bouwplannen van verzor gingshuis De Wieken in Zierikzee door te laten gaan. De belangengroep baseert zich daarbij op een rapport waaruit blijkt dat er op Schouwen- Duiveland nog zeker 700 woningen nodig zijn. Al enige tijd is de Adviesgroep Woonbelangen Senioren in Zie rikzee betrokken bij de plan vorming om ongeveer veertig seniorenwoningen te realise ren op de achter het Zorgcen trum De Wieken gelegen parkeerplaats, de Gasthuis boomgaard. Bij de advies groep zijn aangesloten verte genwoordigers van de organisaties de ANBO, PCOB, Humanitas, CNV-senioren, FNV-senioren, Stichting Wel zijn Ouderen en de Vrouwen Advies Commissie. De Adviesgroep Woonbelan- OUDDORP - Het waterbeheer in het Grevelingennieer staat centraal tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van gebruikers van het Grevelingenmcer. De bijeenkomst wordt dinsdag 15 oktober gehouden in restau rant De Punt bij Bezoekerscen trum Grevelingen op De Punt bij Ouddorp en begint om 19.45 uur. Na een kort welkomst woord verstrekt J. Heijkoop, voorzitter van Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen algemene informatie over de Grevelingen. Aansluitend ver zorgt mevrouw N. L. Houteka mer, beleidsmedewerker inte graal waterbeheer bij de directie Zeeland van Rijkswa terstaat. een presentatie over het waterbeheer in hét Greve- lingenmeer. gen Senioren pleitte in een eer der verschenen rapport - over de tot het jaar 2000 benodigde woningen - voor de bouw van meer dan achthonderd senio- •renwoningen in de huursector. De adviesgroep kwam op dit getal, omdat na onderzoek was gebleken, dat er behoefte was aan 1583 voor ouderen geschik te woningen op Schouwen-Dui veland. Volgens dat zelfde on derzoek bestond de voorraad woningen uit 768 stuks, zodat er een tekort bleef van 815. In tussen zijn er weer ongeveer honderd stuks gereed geko men. Daarom komt de advies groep nu uit op een tekort van zevenhonderd. De Advies groep Woonbelangen Herzien Senioren dringt er met klem op aan, dat gezien de aangetoonde behoefte aan seniorenwonin gen de Zierikzeese politiek de negatieve besluitvorming aan gaande plan De Wieken zou moeten herzien. De politiek zou dit plan juist van harte moeten ondersteunen. Advertentie Verwachting t/m zaterdag 5 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.west 5 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min. temp. 10 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht z.west 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 okt. Zon op 07.43, onder 19.13 Maan op 22.37, onder 13.35 3 okt. Zon op 07.45, onder 19.11 Maan op 23.26, onder 14.26 Laatste Kwartier: 4 okt. (14.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt tijdelijk minder nat. Morgen kan weliswaar nog een bui vallen, maar grote neerslaghoe veelheden worden niet verwacht. Donderdag belooft zelfs een geheel droge dag te worden. Vanaf vrijdag regent het weer. Na een tamelijk dro ge september is oktober erg nat van start gegaan. In het hele land viel vandaag veel regen, plaatselijk werd rond 20 millimeter afgetapt. De re gen hing samen met het voorbijtrek ken van een actieve storing. Deze storing ligt morgen boven Finland. Bij ons wordt een rug van hogedruk weerbepalend. Vannacht klaart het op. Er kan een mistbank ontstaan en het koelt af tot omstreeks 7 graden. Overdag schijnt af en toe de zon, maar in de koude lucht kan nog steeds een bui vallen. Het wordt on geveer 14 graden. Er waait een mati ge westelijke wind. Donderdag lijkt een droge dag te worden met vrij veel zon. Het wordt iets minder koud, een graad of 16. Vrijdag trekt opnieuw een regengebied over het land. Dit is de aanzet tot enkele wis selvallige dagen, waarop het kwik nauwelijks boven de 14 graden komt. ZIERIKZEE - Niet de 44-jarige inwoner van Zierikzee, maar de 28-jarige automobilist uit Düsseldorf verleende geen voorrrang. De lezing in het politiebericht van gisteren 'Twee keer raak op Laan Saint Hilaire' was precies andersom. De verkeer de informatie was afkomstig van de politie Oosterschelde- bekken. De 44-jarige betreft een Zierikzeese ondernemer, die drie kwartier met een auto voorzien van reclame langs de weg heeft gestaan. Hij voelt zich gedupeerd door het ver keerde bericht. ZIERIKZEESCHE EU NIEUWSBODE IËÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. ■■I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3