Europa zeer verontrust over terugslag in vredesproces J y Grote regionale verschillen in Nederlandse criminaliteit Ontvoerder in Oostburg gepakt Nederland opnieuw naar Eurovisie Songfestival Slachtoffers vliegramp opgebaard op Schiphol Meer rijkssubsidie voor modernisering tuinbouw TOtersUmdeü Strijd tussen Israël en PLO laait weer op Friesland en Drenthe oases van rust België pakt pepdrankjes aan met wet Treinkaartje Interliner van de baan 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Volgend jaar in Ierland HILVERSUM (ANP) - Nederland doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival in Ier land. De Europese omroeporganisatie EBU heeft in totaal 25 landen geselecteerd voor deel name op 3 mei. De lijst met landen is nog niet bekend, aldus de NOS vrijdag. Doordat meer dan 30 landen aan het Songfestival willen meedoen kiest de EBU de laat ste jaren een aantal landen uit. Dit keer is gekeken naar de re sultaten van de afgelopen vier jaar. Op basis daarvan kwam Nederland door de voorselec tie. Het duo Franklin en Maxi- ne eindigde vorig jaar in Oslo op de negende plaats. Uitgekozen Wie Nederland zal vertegen woordigen is nog niet bekend. De NOS is nog bezig de proce dure vast te stellen. Naar ver luidt zal van tevoren een groep of zanger/es worden uitgeko zen. Tijdens het Nationale Songfes tival zal die een aantal liedjes zingen waaruit de provincieju ry's het winnende nummer kiezen. In welke Ierse plaats de 42e editie van het Eurovisie Song festival plaatsheeft is nog niet bekend. Identificatie vandaag afgerond DEN HELDER (ANP) - De technische identifi catie van de 32 slachtoffers van de woensdag in de Waddenzee bij Texel neergestorte DC3 Dako ta is donderdagavond afgerond. Alle lichamen zijn overgebracht naar Schiphol-Oost, waar de formele identificatie plaatsheeft. Dit gebeurt naar verwachting vandaag, vrijdag. De laatste stoffelijke over schotten werden rond tien uur 's avonds vanuit het mortuari um op de marine basis in Den Helder op transport gesteld. De lichamen zijn op Schiphol opgebaard in een hangar van de luchtvaartpolitie. De namen van de zes beman ningsleden zijn donderdag vrijgegeven. Die van de overi ge slachtoffers volgen pas na dat zij allen zijn geïdentifi ceerd. Van het merendeel van de omgekomenen is inmiddels een zogeheten beschrijving ge maakt. Leden van het identifi catieteam hebben in de loop van donderdag familieleden bezocht en lijsten opgesteld met kenmerken van de slacht-, offers. De herdenkingsdienst voor de slachtoffers is voorzien voor medio volgende week. Een uitgebreid en alomvattend onderzoek moet uitwijzen wat de oorzaak van de ramp is ge weest. De Raad voor de Lucht vaart heeft daartoe topspecia listen aangetrokken. Engelse en Deense deskundigen, alsme de kenners van het vliegtuig type, worden betrokken bij het onderzpek. De enige mensen in Nederland die verstand hebben van Dako ta's, zijn de leden van de Dutch Dakota Association. Omwille van de onafhankelijkheid van het onderzoek dienen die er buiten te blijven, zo heeft onaf hankelijk vooronderzoeker B. Groenendijk laten weten. DEN HAAG (ANP) - De voorgenomen subsidie regeling om glastuinders hun bedrijf te laten moderniseren, zal gaan gelden voor alle telers in Nederland. De oorspronkelijke gedachte dat alleen tuinders in de tradi- tionel'e tuinbouwregio's in aanmerking kunnen komen voor het geld, is verlaten. Dat heeft minister Van Aartsen (Landbouw) donderdag ge schreven aan de Tweede Ka mer. De regering heeft in totaal zo'n 300 miljoen gulden, uitge smeerd over tien jaar, uitge trokken om de glastuinbouw te saneren en herstructureren. Centrale doelstelling is dat met name tuinders die een slecht verkaveld bedrijf heb ben, dat met hulp van het Rijk kunnen aanpassen. Minister Van Aartsen heeft de modernisering aangezwengeld om de sector beter weerbaar te maken tegenover de buiten landse concurrentie. Aanvankelijk wilde de be windsman het geld reserveren voor telers in de oude glastuin bouwgebieden, zoals het West- land, Aalsmeer, Venlo, Em- men, Breda, Huissen-Lent en de kop van Noord-Holland. Daar zijn de verkavelingspro blemen ook het grootst. Telers en gemeentebesturen uit andere regio's voelden zich daardoor echter ernstig mis deeld. Van Aartsen komt nu te gemoet aan die bezwaren. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 sept. 05.10 185 10.45 -117 17.30 177 23.20 -148 29 sept. 05.55 183 11.30 -119 18.10 181 30 sept. 06.35 178 00.00 -144 18.45 181 12.15 -120 28 sept. 03.05 209 09.25 -125 15.30 201 21.50 -157 29 sept. 03.50 209 10.05 -126 16.10 205 22.35 -151 30 sept. 04.30 201 10.45 -126 16.50 202* 23.15 -142 28 sept. 05.40 200 10.55 -128 18.00 191 23.20 -158 29 sept. 06.20 199 11.35 -129 18.40 194 30 sept. 07.00 193 00.00 -154 19.20 191 12.15 -130 28 sept. 05.20 192 10.50 -124 17.40 182 23.20 -154 29 sept. 06.05 190 11.35 -125 18.20 185 30 sept. 06.45 185 00.00 -150 19.00 185 12.15 -126 WEMFXDINGE Springtij: 29 september Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 JERUZALEM/BRUSSEL (RTR/AFP/DPA) De Europese Unie is „zeer verontrust" over de gewelddadigheden in de Palestijnse gebieden en de oplopende spanning tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). De Israëlische regering gaf in een verklaring het Palestijnse Gezag de schuld van het ge weld op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gaza- strook. Daarbij zijn volgens officiële cijfers 55 doden geval len, maar de Israëlische radio sprak van tachtig slachtoffers: 69 Palestijnen en elf Israëli's. De onlusten in de Palestijnse autonome gebieden betekenen een ernstige terugslag voor het vredesproces, zei het Ierse voorzitterschap namens de EU in een verklaring. Het conflict over de tunnel in Jeruzalem en de voortdurende ongeregeld heden tonen de kwetsbaarheid van het vredesproces en de overduidelijke vertrouwens crisis onder de Palestijnen en de Arabische landen. Er is geên ander alternatief dan voortzetting van het vredes proces, zeggen de vijftien. De Israëlische regering noem de de „ophitsing tot geweld" een ernstige schending van de vredesakkoorden tussen Israël en de PLO en eiste dat het Ge zag, dat onder leiding staat van Yasser Arafat, het geweld in de Palestijnse autonome ge bieden tegen Israëlische bur gers en soldaten beteugelt. De verklaring meldt niets over de aanleiding voor de onlusten: de opening van een toegang tot een tunnel in Oost-Jeruzalem, die de Palestijnen als een be dreiging van de nabijgelegen islamitische heiligdommen be schouwen. De regering-Netanyahu dreig de dat zij „met alle noodzake lijke middelen" de Israëlische burgers en soldaten zal be schermen en roept op tot „nieuwe vredesonderhande lingen binnen het kader waar over Israël en het Palestijnse Gezag het eerder eens zijn ge worden". Het Israëlische leger heeft zich volgens opperbevel hebber Shahak woensdag en donderdag tijdens de botsin gen met Palestijnse betogers „ingehouden". Er hadden „honderden" Palestijnen kun nen worden gedood. Israël stuurde nieuwe verster kingen naar de autonome ge bieden, die net als voor de vre- desafspraken weer bezette gebieden lijken te worden. Le ger en politietroepen patrouil- leei'den in oorlogsuitrusting in de Westelijke Jordaanoever, Gazastrook en Oost-Jeruzalem om het oplaaien van het ge weld te verhinderen. Dit voor al met het oog op eventuele be togingen rond het islamitische vrijdaggebed. Op de Westoe ver zijn tanks gestationeerd. Oorlogstoestand In Jeruzalem geldt eveneens een soort oorlogstoestand en 10.000 politiemannen zijn in hoogste staat van paraatheid. Drieduizend man hebben het oude centrum rond de Tempel berg afgegrendeld. Scherp schutters staan op daken van omringende huizen. De Israëlische regering zei niets over een ontmoeting tus sen Netanyahu en Arafat. Eer der werd gezegd dat de Pale stijnse president en de Israëlische premier elkaar vandaag in Cairo zouden ont moeten. De Egyptische presi dent Mubarak zou als gastheer aan het overleg deelnemen. Vrijdagochtend verluidde dat het beraad mogelijk wordt uit gesteld tot zondag. Stopzetting De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad (VS, Rus land, China, Groot-Brittannië en Frankrijk) eisten „de on middellijke stopzetting van al le acties die tot verslechtering van de situatie" leiden. Zij noemden de tunnel niet, maar tussen de regels door valt op te maken dat de vijf voorstander zijn van sluiting ervan. De raad komt vanmiddag, vrij dag, bijeen. De Verenigde Sta ten hebben al duidelijk ge maakt zich tegen elke vorm van veroordeling van Israël te keren. DEN HAAG (ANP) - De regionale verschil len in gewelds- en vermogensmisdrijven zijn groot. Vooral tussen de regio's rond de ste den Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en de rest van Nederland gaapt een gat. De criminaliteit concen treert zich rond de vier grote steden. Hier woont 26 pro cent van de bevolking, ter wijl er 36 procent van het to taal aantal gewelds- en vermogensdelicten plaats vindt. Dit blijkt uit onder zoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS), waarvan de resulta ten staan in de CBS-publika- tie INDEX. Voor vermogensmisdrijven (allerlei vormen van dief stal, met uitzondering van diefstal met geweld, fraude en heling) is dat verschil met andere regio's groter dan ge weldsmisdrijven, zoals moord, doodslag, verkrach ting, mishandeling en dief stal met geweld. Het aantal geweldsmisdrij ven per duizend inwoners is het hoogst in de regio's zui delijke Gelderland en Flevo land. Daarna volgen de re gio's Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Den Haag en om geving komt pas op de acht ste plaats. De regio Amsterdam-Am- stelland stak vorig jaar met kop en schouders uit boven de andere politieregio's wat het totaal aantal misdrijven betreft. De Utrechtse regio, Den Haag en omgeving en Rotterdam-Rijnmond vol gen op afstand. Zes procent van de bevolking woont in de regio Amsterdam-Am- stelland, terwijl daar 11 pro cent van de misdrijven plaatsvindt. Enkele gebieden in het noor den en noordoosten van het land zijn daarmee vergele ken oases van rust. Het aan tal geregistreerde misdrij ven in Friesland en Drenthe bij voorbeeld ligt op nog geen 60 procent van het lan delijke gemiddelde. Niveau 1991 Na forse stijgingen in voor gaande jaren van het totaal aantal door de politie geregi streerde misdrijven, is in 1995 de criminaliteit weer ongeveer op het niveau geko men van-1991. Het aantal vermogensmisdrijven daal de met 2 procent van 59 per 1000 inwoners tot 57,8 per 1000 inwoners. Het aandeel van de geweldsdelicten in het totale aantal misdrijven is daarentegen gegroeid. In 1995 was er sprake van 14,1 geweldsmisdrijven per 1000 inwoners. Terugdringen Volgens de CBS-onderzoe- kers hebben de regio's Am- sterdam-Amstelland en Utrecht het meest bijgedra gen aan het terugdringen van de criminaliteit. Daar is in.de periode 1991-1995 het aantal misdrijven per 1000 inwoners teruggebracht van 146 tot 136, respectievelijk van 101 naar 95. OOSTBURG (ANP) - De politie in Zeeland heeft vrijdagmor gen in het Zeeuwse Oostburg een Duitse man aangehouden in gezelschap van vier minder jarige Duitse meisjes. De man wordt verdacht van ontvoe ring. De meisjes waren woensdag middag voor het laatst gezien in Keulen. Het zou gaan om een tweeling van 12 jaar en hun twee vriendinnetjes van 10 en 11 jaar. Volgens nog onbeves tigde berichten is de ontvoer der een 45-jarige Duitser. Hij zou de vroegere partner zijn van de moeder van de twee ling. Op verzoek van de Duitse politie onderzocht de Zeeuwse politie donderdagavond een woning in Schoondijke, Het is nog niet duidelijk hoe het met de kinderen is. BRUSSEL (ANP) - België gaat optreden tegen de zogenaamde energiedrankjes. Deze bevat ten vaak een hoog gehalte aan natuurlijke pepmiddelen zoals cafeïne en taurine en kunnen in combinatie met alcohol en drugs zeer schadelijk zijn. De drankjes zijn in opmars in de megadancings, volgens een alarmerend rapport van het se cretariaat voor drugspreven tie. Deskundigen beschouwen de pepdrankjes als opstap naar het gebruik van echte drugs. De inspectiediensten van de ministeries van Volksgezond heid en Economische Zaken richten hun pijlen vooral op de misleidende teksten op de blikjes over verhoging van de prestaties. Ook de samenstel ling van de drankjes zal vaker in laboratoriums worden ge controleerd. UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen stoppen per 1 januari volgend jaar de tariefsamen werking met Ver enigd Streekvervoer Neder land (VSN) voor de Interliner. Dit betekent dat vanaf die da tum geen doorgaande kaartjes meer te kopen zijn, die zowel op de trein als in de Interliner- bus geldig zijn. Reden is volgens NS Reizigers dat de huidige vorm van sa menwerking te ingewikkeld was. Over een andere opzet van de tariefstructuur kon met de VSN-Groep geen overeen stemming worden bereikt. Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen III 'I n I Mil JU EED DAT is hel probleemDe wereldvermaarde frole blauwe diamant, de Blue Hope, wordt sl/laan rood1 Hunt u achterhalen hoe dal komt Ik kan hel in elk fevalproberen ttyn nieuwste umndtnf, die tk de "speurneus"heb Benoemd, is een eer- betermf van val ik Ihuts heb slaan tnkele jaren Beleden stond tk voor een soörlfelijk probleem in verband mei de Belfische pos ter yen :te 5üm en whke aibum "oe mant PosmuireR Dil toestel tast hel voorwerp af rol fens een proiéde dal ik feheim ud houden Ue rullen nen wat voorin formatie eruit komt Ik lef de diamant hier neer en. Toten met vrijdag 27 september Nieuwerkerk Nationale Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-fijn. 15.30 tot 21.00 uur. Vrijdag 27 september Burgh-Haamstede Seniorenrit. De Schutse. Vanaf 08.45 uur. Zaterdag 28 september Zierikzee Rommelmarkt onder de Beuze van Geref. Kerk. Van 08.00 tot 16.00 uur. Zangavond Woord en Daad in de Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Optreden Heideroosjes en Swindle. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Provinciale ploeg- en trekwedstrijd op perceel Heuvelsweg 3. Aanvang 12.00 uur. Trekwedstrijd 15.15 uur. Dreischor Concert Musi Voca. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Oud papier brengen voor de zending bij gebouw Salem. Tussen 09.30 en 11.00 uur. Bruinisse Verkoopmorgen Hervormde Gemeente. Koophal- en kijk- hal, Industrieweg 7. Maandag 30 september Zierikzee PvdA-jongerenmiddag in RSG Professor Zeeman. 13.00-15.45 uur. Vergadering gemeenteraad. Stadhuis. 19.30 uur. Bijbelstudie. Christengemeente. MFC, lokaal 18. 20.00 uur. Brouwershaven Optreden Chr. Jeugdkoor Freedom. Tonnenmagazijn. 18.30 uur. Raadsvergadering. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Dinsdag 1 oktober Zierikzee Eerste les meditatie in het Multi Functioneel Centrum. Van 21.15 tot 22.15 uur. Woensdag 2 oktober Bruinisse Instuifmiddag CJV. Clubge bouw Molenstraat. 14.00 uur. Donderdag 3 oktober Brouwershaven Optreden kinderkoor De Smalstadtertjes. Tonnenma gazijn. 18.30 uur. Vrijdag 4 oktober Zierikzee Inleveren kinderkleding voor kinderkledingbeurs. Obs 't Kofschip. 19.30-21.30 uur. Zaterdag 5 oktober Zierikzee Bejaardendag CJV Zierikzee. Om 09.30 uur vertrek naar CJV-kamp Renesse. Kinderkledingbeurs. 't Kofschip. 10.00-11.30 uur. Maandag 7 oktober Brouwershaven Optreden Chr. Jeugdkoor Freedom. Tonnenmagazijn. 18.30 uur. Woensdag 9 oktober Zierikzee Begin cursus babymassage. Kruisgebouw Jannewekken. 09.00 uur. Evangelisatiemiddag met poppentheater voor de jeugd. MFC. 13.30 tot 15.45 uur. Bijeenkomst NBvP in foyer Mondragon. 14.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2