'Het gaat te ver dat mensen als proefkonijn gebruikt worden' Recordopbrengst verwacht bij Zwemvierdaagse Dol-fijn Vermindering van afval centraal op Afvalfestival WIST RADIO C Actie tegen genetische manipulatie voedingsgewassen Kinderen maken er echt een wedstrijdje van^ Met muziek en afvalstriptease Aanhanger schiet los Zes schapen gestolen Herinrichting bovendijks gebied Bru Jorritsma bezoekt Neeltje Jans 1 Uitvaartverzorging Schouwen-Duivelcind J. W. de Keyzer Rotte DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1996 NR 26050 5 W. van de Waarsenburg:Genetische manipulatie planten ivordt gebracht als zegen voor de mens heid, maar is in werkelijkheid heel gevaarlijk.(Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De Natuurwetpartij is een actie begonnen tegen genetische manipulatie van voedingsgewassen. Er is een brief naar staatsse cretaris E. Terpstra gestuurd en 15 oktober wordt aan haar ministerie het resultaat van een handtekeningenactie aangeboden. „Het wordt gebracht als zou het een zegen voor de mensheid zijn, maar in werkelijkheid is het zeer gevaar lijk," oordeelt Wim van de Waarsenburg, streekcoördinator Zeeland van de Natuurwet partij. Genetische manipulatie is in de visie van de Natuurwetpar tij overbodig en vooral gevaar lijk. De geschiedenis heeft ge leerd dat genetisch gema nipuleerde voedingsgewassen vaak schadelijk zijn voor de gezondheid. Een duidelijk voorbeeld is dat van de kunst matige zoetstof Nutrasweet. De Amerikaanse firma Searle zocht in de jaren zeventig naar een geneesmiddel tegen zwe ren en ontdekte dat de gevon den chemische stof zoet smaak te. Wel tweehonderd keer zo zoet als normale suiker. Het nieuw gevonden product werd onder de naam Nutrasweet op de markt gebracht. Hoewel de Food and Drug Ad ministration (FDA) - de Ameri kaanse keuringsdienst van wa rén - er dertien jaar-over deed om het middel op de markt'toe te laten bleek de kunstmatige zoetstof in de praktijk gevaar lijk. Bepaalde bestanddelen van de zoetstof vormden zich in het lichaam om tot mieren- zuur en oogklachten van ge bruikers waren het gevolg. Een ander voorbeeld van wat er mis kan gaan komt van een Japans bedrijf dat een pilletje op de markt bracht dat de ge bruiker 'zich wel deed bevin den'. Dat pakte anders uit. Achtendertig mensen stierven na gebruik van het middel en 35 gebruikers raakten blijvend gehandicapt. Geld Macht Desondanks wordt er volgens Van de Waarsenburg nog steeds onverdroten voortge gaan met genetische manipula tie. Zo is er recent een sojabopn ontwikkeld die bestand is te gen een bepaalde chemische onkruidbestrijder. Die on kruidbestrijder, voor alle dui delijkheid, komt van dezelfde firma als diegene dié de gene tisch gemanipuleerde soja boon ontwikkelde. Van de Waarsenburg: „Zo worden boe ren afhankelijk gemaakt van die firma. Het dfaait allemaal om geld en macht. Met dat soort dingen zijn enorme be dragen gemoeid, maar onder tussen is men wel bezig om kunstmatig in te grijpen in de bouwstenen van het leven en dat is helemaal verkeerd." Volgens Van de Waarsenburg zou het ecosysteem als de mens er zich niet mee zou bemoeien zichzelf perfect in balans hou den. Hij gaat er vanuit dat de natuur niet te verbeteren valt en vergelijkt genetische mani pulatie met het geven van een emmer modder aan een kind met de opdracht om met die ge reedschappen De Nachtwacht van Rembrandt te verbeteren. Van de Waarsenburg is bang dat als doorgegaan wordt met het genetisch manipuleren van voedingsgewassen we de tak waarop we zelf zitten doorza gen. „Het fundamentele recht op vrije keuze van voedsel wordt ons ontnomen. Mensen worden gebruikt als proefko nijn en dat gaat te ver." In Nederland, zo geeft Van de Waarsenburg toe, gelden stren ge regels met betrekking tot bijvoorbeeld het gebruik van onkruidbestrijdingsmiddelen. „Toch wordt doorgegaan met genetische manipulatie. Je moet niet vergeten dat het om miljarden gaat die de industrie al heeft geïnvesteerd en die men nu terug wil verdienen. Zelfs al zou genetische mani pulatie van voedingsgewassen in Nederland verboden wor den, dan nog is volgens Van de Waarsenburg de kans groot dat er via import uit andere landen genetisch gemanipuleerd ma teriaal Nederland binnen komt. Hij pleit voor verplichte etikettering. Net zoals nu op tabaksartikelen de waarschu wing staat dat gebruik ervan de gezondheid ernstig schaadt zou een dergelijke waarschu wing moeten prijken op de ver pakking van genetisch gema nipuleerde gewassen. Middels de handtekeningenac tie probeert de Natuurwetpar tij de politiek ertoe te bewegen om stelling te nemen tegen ge netische manipulatie. Op 15 oktober worden de handteke ningenlijsten overhandigd aan staatssecretaris Terpstra. Wie meer wil weten over de actie van de Natuurwetpartij kan bellen met Wim van de Waar senburg (412163). NIEUWERKERK - „Het wordt een heel mooi bedrag. We zitten nu al - terwijl het nog niet af gelopen is - boven de opbrengst van vorig jaar." Chef-zwemonderwijzer M. Schippers-Hanzen van zwembad Dol-fijn in Nieuwerkerk is bij zonder tevreden over het verloop van de Zwem vierdaagse in Nieuwerkerk. Er doen 233 zwem mers, voor het merendeel kinderen, aan mee. De laatste jaren is de belang stelling voor de Zwemvier daagse in Dol-fijn gestegen. „Vorig jaar waren er ook al meer dan tweehonderd. Daar voor zaten we daar meestal net onder," weet Schippers-Han zen. De meeste deelnemers zijn kin deren. Schippers-Hanzen denkt dat er zo'n 40 50 vol wassenen meezwemmen. De jongste deelnemer telt zes len tes, de oudste is de zestig net gepasseerd. Sponsoraktie De Zwemvierdaagse is gekop peld aan een sponsoractie voor het Ronald McDonald Kinder fonds. Het is de bedoeling dat elke zwemmer elke dag dertig baantjes (volwassenen) of vijf tien baantjes (kinderen) zwemt. De deelnemers zijn zelf verantwoordelijk voor het werven van sponsors. „Dat is heel leuk. Kinderen maken er echt een wedstrijdje van. Dan zie je de sponsorformulieren liggen en dan zie je bijvoor beeld sponsors uit Brabant. Dat is dan bijvoorbeeld een opa en oma." Herinnering Ook dit jaar zitten er volgens de chef-zwemonderwijzer weer kinderen bij die in hun eentje onwaarschijnlijk veel sponsorgeld bijeen weten te garen. Alle deelnemers aan de Zwemvierdaagse in Nieuwer kerk krijgen een herinnering en voor de 'sponsorkampioen' is er een speciale verrassing. Morgen, vrijdag, is het een in- haaldag voor hen die nog niet Vol enthousiasme duiken de deelnemers in het water. De Zwemvierdaagse duurt nog tot morgen, vrijdag. (Foto: Joop van Houdt) aan hun 'quotum' zitten. Vrij dagavond wordt de opbrengst van de actie officieus bekend gemaakt en pas daarna kun nen de mensen van Dol-fijn weer wat uitpuffen. „Voor ons is het een zware belasting. Ik ben zelf al weken bezig om al les te regelen. Heb ik genoeg medailles. Dat soort dingen." Wanneer de opbrengst van de Nieuwerkerkse Zwemvier daagse officieel overhandigd wordt, is nog niet bekend. Onderdak Volgende maand gaat in Sport centrum Onderdak in Zierik- zee eveneens een Zwemvier daagse ten bate van het Ronald McDonald Kinderfonds van start. Deze staat gepland voor maandag 21 tot en met vrijdag 25 oktober. Ook hier is de vrij dag een inhaaldag. Omdat Zwembad Onderdak in Zierik- zee dit jaar 25 jaar bestaat wor den er tijdens de Zwemvier daagse ook diverse spelletjes gespeeld. Op het programma staan een mattenrace, een glij baanrace 'en achteruitzwem- men. Donderdag 24 oktober geeft Barry Lindenbergh een kanodemonstratie. Springkussen Daarna wordt nog een wed strijdje gevaren. De hele week van de Zwemvierdaagse staat in de sporthal een springkus sen voor de kinderen opge steld. Deelnemers aan de Zwemvierdaagse mogen hier één keer gratis gebruik van maken. Het motto van de Zwemvier daagse is 'Maak een plons voor het Ronald McDonaldfonds'. Dankzij de Ronald McDonald- huizen kunnen ouders dichtbij hun zieke kinderen zijn. Vaak zijn de afstanden tussen ouder lijk huis en ziekenhuis te ver voor ouders om hun kinderen in het ziekenhuis dagelijks te bezoeken. MIDDELBURG - Een afvalstriptease. Dat is één van de onderdelen van het Afvalfestival dat zaterdag 5 oktober gehouden wordt op de Markt in Middelburg. Centraal staat de ver mindering van de hoeveelheid afval. Het festi val maakt deel uit van het project Consument Afval waarmee men de consument wil aanmoe digen tot een meer milieubewust consumptie- en koopgedrag. Ons huishoudelijk afval neemt nog steeds toe en volgens festi val-organisator de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is ge scheiden inzameling van afval goed, maar minder afval pro duceren nog beter. Tijdens het. Afvalfestival is op de Markt in Middelburg een tentoonstel ling ingericht waarmee infor matie gegeven wordt over de mogelijkheden van afvalpre ventie. Theater en andere acti viteiten met een knipoog wij zen de bezoekers op de eigen verantwoordelijkheid. Iedereen kan volgens de ZMF zijn of haar steentje bijdragen aan het afgraven van de afval berg. Bij het boodschappen doen kan men bijvoorbeeld kritisch kijken naar de manier waarop een product verpakt is. „Dus geen dubbelverpakte koekjes, drank in blikjes of een komkommer in folie. Groenten en fruit kunnen zon der verpakking in de bood schappentas," aldus de ZMF. Voor andere producten als schroeven, noten of drop vol staat in de visie van de ZMF een papieren zakje. Ook de keuze voor milieuvriendelijke producten draagt bij aan het verminderen van de hoeveel heid afval: oplaadbare batte rijen, navulbare ballpoints en kringlooppapier. Afvalstriptease Het programma van het Afval festival is aantrekkelijk voor zowel jong als oud. Sfeersta tion Bolingo en de dames van de afvalstriptease vestigen vanaf 11.00 uur de aandacht op het middagprogramma. Sfeer station Bolingo brengt tijdens zijn route door de stad akoesti sche muziek, 's Middags verle vendigt het gezelschap de sfeer in en om de tent. De afvalstrip tease is om 12.30 en 13.00 uur te zien op een podium aan de Lan ge Delft en om 13.35 uur in de tent. Het theaterduo Karsenbarg en Nieuwenhuis opent het Afval festival om 13.00 uur met een flinke dosis humor. Vervol gens geven drie sprekers in het kort hun visie op de afvalpro- blematiek. Dat zijn achtereen volgens mevrouw D. S. Goede- gebuure (wethoudel- milieu van de gemeente Middelburg), milieu-gedeputeerde A. M. Dek en mevrouw J. J. Baard- Lobbezoo van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Voor kinderen zijn er om 14.00 uur en 15.30 uur voorstellingen van een marionettentheater waarbij het tot leven gekomen hoopje vuilnis Jakkes op zoek gaat naar een eigen huis. Ver der wordt die middag het reu- zen-afvalspel voor kinderen gespeeld, gevolgd door een af- valquiz en een elektrospel. Een schoonmaakster confronteert het publiek met afval. Na het Afvalfestival volgen in 1997 twee campagnes: Blik op blik en Minder verpakt pakt beter uit. Blik op blik richt zich op scholieren en wil het gebruik van blikjes op school terug dringen. Bij de tweede cam pagne wordt de consument aangezet te kiezen voor een mi lieuverantwoorde verpak king, zoals een fles met statie geld. Het project Cpnsument Af val is een gezamenlijk project van de ZMF en het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwij- dering Midden- en Noord-Zee land (OLAZ). BRUINISSE - Een 24-jarige man uit Middelharnis kwam dinsdagavond met de schrik vrij, toen de aanhanger van zijn auto losschoot en tegen de vangrail bij de sluis in Bruinis- se tot stilstand kwam. Onderzoek van de politie wees uit dat de aanhanger niet op de juiste manier achter de auto was bevestigd. Dat leverde de bestuurder een proces-verbaal op. WESTENSCHOUWEN - Uit een weiland aan de Westerse- weg in Westenschouwen zijn afgelopen weekend zes scha pen gestolen. De schapen zijn eigendom van een 47-jarige inwoner van Scharendijke. Van een van de gestolen schapen werd slacht afval aangetroffen in de sloot. BRUINISSE - Een overkap ping in de vorm van een paal- muts op meerpalen en een gro te mossel. Twee ideeën voor de herinrichting van het boven dijks gebied Havendijk-Paral- lelweg in Bruinisse. De ideeën komen aan de orde tijdens de vergadering dinsdag 1 oktober van de commissie openbare werken van de ge meente Bruinisse. Al eerder is aangegeven dat het bovendijks terrein op de hoek Havendijk- Parallelweg zou kunnen wor den heringericht waarbij naast een aantal parkeerplaatsen ook ruimte diende te zijn voor een karakteristiek en beeldbe palend element. Een extern ad viesbureau heeft in overleg met de technische dienst een inrichtingsschets van het ge bied gemaakt. De vergadering van de com missie openbare werken wordt gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. VEERE - D66-Tweede-Kamer- lid Joke Jorritsma brengt mor gen een bezoek aan Neeltje Jans. Zij maakt deel uit van een delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van D66 van gemeenten, provincie, rijk en Europese Gemeenschap. Het werkbezoek is breed geo riënteerd. Het staat in het te ken van visserij, natuur. Oos- terschelde, waterkering en Delta Expo. Bij het samenstel len van de delegatie is reke ning gehouden met de aan staande gemeentelijke herin delingen op Walcheren en Schou wen-Dui veland "De 17 7\ M MW* M 4P nummer 1 ven Schouwen- m 107.4 Duiveland" RIET, hartelijk gefeliciteerd met je „HOLE IN ONE" Marja, Tinêke en Daan „Molenberg", 24-9-'96 In de wolken is bestemd voor een gelukwens ter gelegenheid van verjaardag jubileum, huwelijk, examen, ot verloving De advertentie dient 1 dag voor plaatsing in het bezit te zijn van de Zienkzeesche Nieuwsbode Tarieven: Prijs per wolk, max. 4 regels tekst 12.--. 2 wolken max. 8 regels tekst 24,--, etc. Toeslag toto ot illustratie (max. 3 cm breed x 4 cm hoog) 25,'- (max 6 cm breed x 4 cm hoog) 35. -- Prijzen excl. 17.5 BTW. De advertenties kunnen zonder opgaat van reden geweigerd worden. Hoge zoom 144 4325 CM Renesse Telefoon 0111-461692 Te ontbieden op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 0111-461692 STtVU stnge-leerlinge mevrouw Van 'i Noordendc (Jitvaartleidcr voor: Kerktverve - Noordgouwe en omstreken Ilrieskcrkestraat 1. Kerktverve telefoon 0111-113738 Bij geen gehoor gelieve n te bellen (1111 -461692. 1 Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en rrematievrrzekering Vervoer binnen- en buitenland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5