m wam Verbod permanent wonen recreatiewoning handhaven jgpwflffl li nu Stichting Museumhaven nieuwe eigenaar klipper Mijn Genoegen Feest voor inwoners van Westerschouwen Directeur Borrendamme doet beroep op gemeente Videocamera gestolen uit auto Personenauto beschadigd Ouwerkerk DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1996 NR 26050 3 Verwachting t/m maandag 30 sepL Bij afscheid van gemeente BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 28 december wordt voor de inwoners van Westerschouwen en de dan aldaar verblijvende toeristen een feest gegeven in oudjaarssfeer. ,,Een instuif," zo noemt ge meentewoordvoerder G. van Breugel het feest dat bedoeld is als afscheid van de zelfstan dige gemeente Westerschou wen. ,,We zijn een gastvrije ge meente en daarom is het feest ook nadrukkelijk bedoeld voor de recreanten die tijdens de kerstvakantie in onze ge meente verblijven," aldus Van Breugel. Het Sport- en Recreatiecen trum aan de Kraaijensteinweg wordt waarschijnlijk de locali- teit van de instuif, die van 20.00 tot 24.00 uur gaat duren. Het gemeentebestuur rekent op ongeveer duizend feestgan gers. Het feestprogramma is nog niet bekepd. De organisatie er van wordt opgedragen aan een daarin gespecialiseerd bureau. Twee weken daarvoor, op za terdag 14 december, is er een afscheidsbijeenkomst van het voltallige personeel van de ge meente en de gemeenteraad. ,,Een informele bijeenkomst in kerstsfeer," volgens de woord voerder. Krediet Voor beide afscheidsfeesten vraagt het gemeentebestuur een krediet aan de raad. Het voorstel komt op 1 oktober in de raadscommissie algemene bestuurszaken en een dag later in de commissie financiën. Enige tijd geleden heeft de ge meenteraad een bedrag van twee ton 'geparkeerd' voor dergelijke zaken. Daarvan moet in elk geval ook nog een raadsexcursie worden betaald. ZIERIKZEE - H. F. Zeegers, directeur van Zorg centrum Borrendamme in Zierikzee, heeft een beroep gedaan op het gemeentebestuur van Zie rikzee. In een brief vraagt Zeegers de leden van het gemeentebestuur hun invloed uit te oefenen om zijn voorgenomen ontslag te voorkomen. Het dagelijks bestuur (DB) van Borrendamme wil Zeegers ontslaan, omdat deze niet zou func tioneren. De brief is ook verstuurd aan de ver enigingsraad van Woningbouwvereniging Be ter Wonen. Zeegers vraagt per brief aan de leden van het gemeentebe stuur van Zierikzee en de ver enigingsraad van de Woning bouwvereniging Beter Wonen, om ervoor te zorgen dat het voorgenomen ontslag wordt ingetrokken. Aan het gemeen tebestuur vraagt hij bovendien .om e?n politiek standpunt, in-: zake het democratisch, functip,- neren van de besturen van wel zij nsinstellingen binnen de gemeente. Strikt genomen heeft Zeegers bij de gemeente weinig kans. Het bestuur van Borrendamme is geen verleng stuk van een gemeenschappe lijke regeling waar het ge meentebestuur invloed op uit kan oefenen. In de brief beschuldigt Zeegers bestuursvoorzitter D. van der Wekken ervan in de voorlich ting naar het personeel grove onwaarheden te hebben ge bruikt. Zo is volgens Zeegers verteld dat het bestuur han delt in opdracht van de provin cie. Uit een brief van gedepu teerde G. de Kok blijkt dat dit niet waar is. De provincie heeft slechts een toezichthou dende taak. Volgens Zeegers probeert het DB eenvoudig weg de wettelijke procedures die er zijn voor ontslag, „met een onethische methode en het gebruik van grove onwaarhe den" te omzeilen. Volgens het DB, waarin naast Van der Wekken ook J. Pom- per en H. Overzet zitting heb ben namens Beter Wonen, functioneert Zeegers niet als directeur. Onder zijn leiding is er van de zorgvernieuwing niets terecht gekomen. Naar eigen zeggen heeft Zeegers het bestuur al anderhalf jaar gele den gewezen op de problemen in het doorvoeren van de zorg vernieuwing. Volgens hem ligt dat met name aan het hoofd van de verzorging. Zij wil en kan volgens hem de vernieu wing, niet aan. Het DB is vol gens hem „ernstig in gebreke gebleven" door niets aan het probleem te doen. Wel wilde het DB een onder zoek instellen. Dit onderzoek zou volgens het DB een alge meen karakter dragen. Daar om kon de OR ermee akkoord gaan. Volgens Zeegers kwam pas later uit, dat het onderzoek „speciaal bedoeld was om be lastend materiaal te verzame len tegen de directeur met de bedoeling hem te ontslaan." De OR heeft toen haar instem ming ingetrokken, waarop het onderzoek niet is doorgegaan. Volgens Zeegers hoeft er wei nig meer te gebeuren of de vlam slaat in de pan. Hij zit zelf inmiddels ziek thuis. In middels heeft de OR vorige week het vertrouwen in het be stuur opgezegd. En ook de vak bond AbvaKabo bemoeit zich sinds kort met het conflict. De ze hebben al gedreigd met ac ties als het bestuur niet deze week met een reactie komt. Van de bestuursleden van Bor rendamme was vanmorgen niemand bereikbaar voor een reactie. BRUINISSE - Uit de auto van een 47-jarige man uit Brugge is gistermiddag in Bruinisse een videocamera gestolen. Ook werd een portemonnee met een onbekend geldbedrag wegge nomen. De auto van de Belg stond in de Zuidstraat. De inbraak is ge pleegd tussen 16.00 en 17.00 uur. De videocamera werd uit een koffer gehaald die in de au to lag.Ook in Zierikzee werd tussen dinsdagavond en woensdagmiddag een inbraak in een auto gepleegd. Behalve een kapotte ruit leed de 21-jari- ge eigenaar geen schade. In Burgh-Haamstede moest een auto van een 46-jarige man uit deze plaats het ontgelden. De auto stond voor een showroom aan de Burghseweg. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn de achterlicht units van deze auto gehaald. De totale waarde van deze units is vierhonderd gulden. Advertentie hmifm maakt het zmar Molenweg 28 Telefoon: 0187 475400 F»*: 0187 484210 Middelhern.s Openingstijden ma t/m vrij: 8.00-12.00 13.00-17.00 vrij: 19.00-21.00 za: 9 00-12.00 ZIERIKZEESCHE j&Sjj NIEUWSBODE M Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) ƒ180.00 Losse nummers 1.25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V«% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.west 6 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.west 7 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht z.west 7 ZON- EN MAANSTANDEN 27 sept. Zon op 07.35, onder 19.25 Maan op 19.37, onder 07.48 Volle Maan: 27 sept. (04.52) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt wisselvallig. Vannacht bereikt een regengebied Nederland en dit vormt de start van een paar dagen met wind, wolken en nattigheid. Toch is er soms ook wel ruimte voor de zon. De temperatuur ligt voorlopig rond de 16 graden. Vanavond kunnen we merken dat er een verandering op komst is: de wol ken nemen vanuit het westen toe en de zuidelijke wind wakkert aan; aan de kust en rond het IJsselmeer komt het tot windkracht 6. Dit alles ge beurt op nadering van een oceaan storing. De storing brengt vannacht en morgenochtend regen en zorgt er voor dat de wind dan aan de kust tij delijk kracht 7 bereikt. Morgenmid dag klaart het geleidelijk weer wat op, al blijft de kans op een enkele bui bestaan. De wind draait naar het zuidwesten tot westen en zwakt iets af. Het wordt morgenmiddag onge veer 16 graden. Ook zaterdag is het aan de winderige kant en er vallen enkele buien. Toch krijgt de zon waarschijnlijk ook wel een paar kan sen. Zondag daarentegen pakt erg bewolkt en nat uit. OUWERKERK - In Ouwer kerk is in de nacht van maan dag op dinsdag een auto aange reden en beschadigd, zonder dat de dader zijn identiteit heeft achtergelaten. De schade is vermoedelijk ver oorzaakt door een personen auto of 'een kleine vrachtwa gen. De auto stond in de Zweedsestraat. De eigenaar van de beschadigde auto, een 24-jarige man uit Ouderkerk, bemerkte de schade dinsdag morgen. Schip inmiddels geheel gerestaureerd P. JHuijbrecht, voorzitter van de Stichting Museumhaven, hijst de vlag van de stichting. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Sinds gisteren, woensdag, is de Stichting Museumhaven Zierikzee de trotse ei genaar van de in 1899 gebouwde klipper Mijn Genoegen, voorheen bekend onder de naam Kinsbergen. De stichting had het schip voor die tijd in bruikleen van het Zuiderzeemuseum. De klipper is inmiddels geheel gerestaureerd. De overdracht van het schip past volgens mevrouw drs. G. L. van Duijn, Hoofd Roerende Collectie van het Zuiderzeemu seum, perfect in het begin ja ren negentig gelanceerde Del taplan voor cultuurbehoud. In Hoorn/Enkhuizen lag het schip eigenlijk danig in de weg en paste niet helemaal in de collectie van het Zuiderzeemu seum. Het Noord-Hollandse museum wil vooral schepen en attributen die representatief zijn voor de Zuiderzee. De klip per Mijn Genoegen "oer in het westen des lands. Derhalve werd niet lang geaar zeld toen gevraagd werd of het schip wellicht naar de Zierik- zeese Museumhaven mocht verhuizen. „Nu ligt het schip al jaren in die haven en vonden wij het de hoogste tijd om de bruikleen om te zetten in over dracht. Dat is een goed voor beeld van het optimaliseren van een collectie." P. J. Huij brecht, voorzitter van de Stich ting Museumhaven, sprak in een korte toespraak zijn waar dering uit voor de inzet van zo wel het gemeentebestuur van Zierikzee als het provinciaal bestuur ten gunste van de Mu seumhaven, de soepelheid van het Zuiderzeemuseum en de in zet van de vrijwilliger^ van de stichting. 20.000 manuren De restauratie van het schip heeft alles bij elkaar 20.000 manuren van vrijwilligers ge kost. „Zij zijn de ruggengraat van de stichting en het schip is de ruggengraat van de Muse umhaven," omschreef Huij brecht. Hij omschreef de Muse umhaven als meer dan alleen een toeristische trekpleister. „Het is ook een sociaal tref punt geworden." De restaui'a- tie, die deels door vrijwilligers en deels door gespecialiseerde bedrijven werd geklaard, nam in totaal drie jaar in beslag. Het karwei vergde een investe ring van ruim een ton. Museumhaven Naast de klipper heeft de Stichting Museumhaven een nog te restaureren hoogaars in het bezit en liggen een peilboót en een Hollandse roeiboot in de Museumhaven afgemeerd. Daarnaast leggen eigenaars van historische schepen met zekere regelmaat aan in de Ou de Haven. Als het aan Huijbrecht en de zijnen ligt wordt die collectie in de toekomst zeker nog uitge breid. Ook wordt gewerkt aan het realiseren van een restau ratiewerkplaats. De eerste res tauratieopdracht is al binnen: het restaureren van de tuigage van een klipper. De plannen zijn volgens Huij brecht in een vergevorderd sta dium. „We zijn bezig een pand te verwerven. Daar kunnen we een aantrekkelijk project van maken. Als we een schip heb ben waar zo'n 20 25 mensen mee vervoerd kunnen worden, kunnen we rondvaarten ma ken van de Museumhaven naar de restauratiewerkplaats en naar de Oosterschelde." Overdracht Na de bi jeepkomst in de Trouwzaal van het stadhuis werd de overdracht in de Muse umhaven bezegeld met het strijken van de vlag van het Zuiderzeemuseum en het hij sen van de vlag van de Stich ting Museumhaven Zierikzee en het tekenen van de over- drachtspapieren. deren zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. De wens om permanent op een recreatiepark te wonen biedt volgens de werkgroep overi gens ook kansen voor Zeeland. Deze kansen zijn: het creëren van een woonmilieu waar vraag naar is; ondersteuning van (grootschalige) recreatieve voorzieningen; en het tij keren in gebieden met teruglopende bevolking. Gebrek De wens om permanent op een vakantiepark te wonen heeft mede te maken met een gebrek aan woningen voor permanen te bewoning in de kernen. „Het vermoeden is gerecht vaardigd dat dit verschijnsel ook in Zeeland toeneemt," valt te lezen in de notitie. De wo ningen in de kernen zijn vaak klein en oud en daardoor niet gewild voor permanente bewo ning. Met name door het feit dat er in Zeeland sprake is van een ontspannen woningmarkt, veranderen deze woningen snel in tweede woningen. Veel tweede woningen in een kleine kern tasten volgens de werkgroep de leefbaarheid aan. De sociale structuur van een dorp wordt er door aange tast en in het algemeen gaat het ten koste van de voorzie ningen. Ook ruimtelijk gezien veroorzaken veel tweede wo ningen in een kern een pro bleem. Ze leiden namelijk tot een onnodig beroep op de ruimte, omdat de behoefte aan nieuwe woningen groter wordt. Deze woningen moeten echter elders (buiten de ker nen) worden gebouwd. Daar naast verstoren de tweede wo ningen de woningmarkt. Als een woning als tweede woning gebruikt mag worden, wordt daar meer voor betaald. De plaatselijke bevolking komt daardoor niet aan bod en doet vervolgens een beroep op nieuwbouw. ZIERIKZEE - Het verbod om een woning op een recreatiepark permanent te bewonen moet ge handhaafd blijven. Opheffen van dit verbod leidt tot ongewenste situaties, zoals een groter beslag op de beschikbare ruimte, een toenemen de vraag naar openbare voorzieningen en een gevaar voor sociaal en maatschappelijk isole ment van de bewoners. Tot deze aanbeveling en con clusies komt een ambtelijke werkgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van Zeeuwse gemeenten, de provincie en de Inspectie Volkshuisvesting, in een discussienota over tweede woningen in dorpskernen en permanent wonen op recreatie- en zomerhuisterreinen. De dis cussienota heeft als titel mee gekregen 'Permanent en recre atief wonen in Zeeland'. Doel van de notitie is het in kaart brengen van de ontwik kelingen, bedreigingen, kan sen en uitvoeringsinstrumen ten omtrent het tweede woningbezit en het permanent wonen in recreatiewoningen en zo mogelijk conclusies te trekken over het beleid, de uit voering en de aanpak daarvan. Volgens de werkgroep kan het permanent wonen op recreatie- en zomerhuisterreinen proble men veroorzaken, omdat hier door de vraag naar meer ruim te voor recreatiewoningen toe neemt. Daar komt bij dat door de verspreide ligging van de parken de vraag naar openba re voorzieningen toeneemt. Voorbeelden hiervan zijn openbare verlichting en open baar vervoer. Door de ver spreide ligging worden de kos ten hoger. Isolement Een andere ongewenste ont wikkeling die gesignaleerd wordt is het gevaar voor soci aal en maatschappelijk isole ment. Daar komt bij dat veel bewoners van de recreatiewo ningen ouderen (55-plus) zijn. Zij hebben relatief sneller be hoefte aan zorgvoorzieningen. Gevreesd wordt dat hierdoor eerder een beroep gedaan wordt op hulp buitenshuis. Dat gaat in tegen het beleid ou- Het permanent bewonen van vcfkantieivoningen op parken leidt volgens een werkgroep tot onge wenste situaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3