Steunpunt verstandelijk gehandicapten Zierikzee Massale vissterfte in Renesser Vroonpias door zuurstofgebrek ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE lü GEBOORTEKAARTJES? In vijf panden Meelstraat en in kruisgebouw Jannewekken 'Wil je wel geloven dat ik heb zitten janken11 Dode man in Volkerak is vermoord Onder invloed Aanhangwagen gestolen 2 9 3 o 5 7 Politiekorps en justitie krijgen computervirus HAALT ZIERIKZEE MET DEN BERG EEN GROTE VIS BINNEN? dé krant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ L U drukkerij lakenman ochtman bv LQ Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 0111-416551 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 153e JAARGANG NR 26049 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - In het voormalige kruisgebouw aan het Jannewekken in Zierikzee komt dit voorjaar een woonvoorziening met medische verzorging voor dertien verstandelijk gehandi capten. Aan de Meelstraat worden vijf werk plaatsen voor verstandelijk gehandicapten ge vestigd. Dat is het gevolg van de op handen zijnde fusie tussen de tehuizen Den Berg in Goes en Arduin in Middelburg. Reden van fusie en spreiding is het nieuwe overheidsbeleid dat woon- en werkvoorzieningen in de intramurale zorg uit el kaar haalt. Het nieuwe 'beleidstoetsings- kader' heeft voor Zeeland in grijpende gevolgen. Er komt één centrumvoorziening in Goes. Huize Den Berg wordt hiervoor verbouwd. Dit wordt een psychiatrisch ziekenhuis. Verder komen er twee steun- voorzieningen: voor dertien bewoners in Zierikzee en voor zeventien bewoners in Aagte- kerke op Walcheren. In Borsse- le komt een woongemeenschap op gereformeerde grondslag. Arduin in Middelburg wordt gesloopt. Er komt een nieuw bouwwijk voor in de plaats. Arduin houdt alleen een voor ziening voor dagbesteding. „Goed nieuws voor Schouwen- Duiveland," verklaart P. M. M. van den Beemt, directeur en bestuurder van Arduin. „Ein delijk heeft' 'Zièrikzéë één "in: tramurale voorziening voor verstandelijk gehandicapten en hoeven onze klanten niet meer naar Goes of Walcheren. Mogelijk komt er ook meer werkgelegenheid in Zierikzee, maar dat is afhankelijk van.de bereidheid van ons personeel om mee te verhuizen." De woonvoorziening voor der tien gehandicapten aan het Jannewekken krijgt ten dien ste van alle verstandelijk ge handicapten op Schouwen- Duiveland een specialistisch arts, een orthopedagoog, een psycholoog en een fysiothera peut. Het pand is inmiddels door Thuiszorg Oosterschelde verkocht aan Arduin/Den Berg. Met aankoop en verbou wing is een bedrag van 1,5 mil joen gulden gemoeid. Meelpakhuizen In de voormalige meelpakhui zen tegenover het gemeente huis in Zierikzee komen vijf bedrijfjes voor de dagbeste ding van verstandelijk gehan dicapten. Van den Beemt noemt een minitheater, een atelier annex artotheek, een kaarsenmakerij, een strijkin richting voor wasgoed en een zogenaamde erfgoedwinkel waar gedroogde en ingelegde Een minitheater, een kaarsenmakerij, een strijkinrichting voor wasgoed, een artotheek en een erfgoedwinkel worden in de Meel straat tegenover het stadhuis gevestigd. (Archieffoto) groenten uit de streek worden verkocht. Over de panden aan de Meel straat zijn Arduin en Den Berg nog in onderhandeling met de gemeente, die eigenaar is. Van den Beemt: „Koop of huur, de vorm waarin is nog niet duide lijk. Met wethouder Van der Wekken heb ik plezierige ge sprekken gevoerd. Hij heeft zich enorm ingespannen, zodat we Jannewekken 10 in bezit konden krijgen." Komende zomer wil Arduin/ Den Berg in Zierikzee zijn ge vestigd. Van den Beemt: „Het plan ligt momenteel bij de mi nister. Het kruisgebouw in Zierikzee komt in februari/ maart vrij. Dan willen we be ginnen met de verbouwing. Voor de Meelstraat hopen we ook tegen de zomer klaar te zijn." Brugzicht Arduin en Den Berg zijn beide intramurale instellingen. Brugzicht in Zierikzee is een semi-murale voorziening en blijft daarom buiten de fusie. Toch is op het gebied van dag besteding wel samenwerking mogelijk. Bedoeling is dan ook, volgens Van den Beemt, om Brugzicht te betrekken bij de vijf winkeltjes in de Meel straat. Verder ligt er een plan om een openbare fietsenstal ling te exploiteren. Arduin in Middelburg huisvest momenteel 365 verstandelijk gehandicapten. Den Berg in Goes telt 103 bedden. In de nieuwe organisatie wordt ver spreid over Walcheren, Noord- Beveland e'n Schouwen-Duive- land onderdak, verzorging en bezigheid geboden aan 500 mentaal gehandicapten. RENESSE - Door gebrek aan zuurstof hebben naar schatting ruim tweehonderd vissen - voor het merendeel voorns - in de Vroonpias bij Re- nesse het loodje gelegd. Gisteren werd door de brandweer een dompelpomp gekoppeld aan twee nevelspuiten ingezet om weer zuurstof in het water te krijgen. „Ik ben hier overgelukkig mee," stelt een opgeluchte me vrouw J. M. Schiks. Zij was de eerste die de dode vissen op merkte en spoorslags Hengel sportvereniging De Krabbe - die de Vroonpias pacht van de Stichting Renesse - alarmeer de. De mensen van De Krabbe op hun beurt schakelden de Stichting Renesse in en dat re sulteerde in de inzet van de brandweer. Mevrouw Schiks is een trouwe bezoeker van de Vroonpias. „Ik vis hier al tweeëntwintig jaar," aldus de Rotterdamse. „Wil je wel gelo ven dat ik heb zitten janken toen ik al die dooie vissies zag." Zo'n tien dagen geleden ont waarde de Rotterdamse vis- liefhebster- die zichzelf als een soort onbezoldigd opzichter van 'haar' Vroonpias ziet - do de voorns in het water en op de oevers van de Vroonpias. „Op één dag telde ik zevenenveer tig dode vissen. En de volgen de dag waren er weer ongeveer net zoveel. En eerst waren het alleen voorns, maar later zag ik ook dode snoekbaarzen en karpers. Ik dacht eerst nog dat het door fuiken kwam, maar als ook van die joekels van karpers het loodje leggen, dan moet er iets anders aan de hand zijn." Samen met haar zoon M. Schiks, ook een verwoed hen gelaar, was mevrouw Schiks gisteren de hele dag in touw om de nog levende, maar wel duidelijk versufte vissen naar een meer zuurstofrijk deel van de plas, in de buurt van de ne velspuiten, te dragen. Me vrouw Schiks, met doornatte leggings: „Ja, dat moet je over hebben voor de visjes." Zij is absoluut en onvoorwaardelijk verslingerd aan de Vroonpias. „Je komt hier echt helemaal tot rust." Die rust wordt ook door haar en haar zoon be waakt. „Ik heb het wel eens ge had dat ze hier een feessie wil- Een dompelpomp en nevelspuiten werden ingezet om weer zuurstof in het - stilstaande - water te krijgen. Voor naar schatting tweehonderd vissen kwam de hulp te laat. (Foto: Joop van Houdt) den bouwen. Die heb ik een emmer water op de kop gedon derd." Lage waterstand Mevrouw Schiks heeft naar ei gen zeggen wel eerder vissterf te meegemaakt in de Vroon- plas. „Maar zoiets als dit heb ik nog nooit gezien. Een jaar of twaalf was er sterfte onder de paling, maar dat kwam door botulisme." Voorzitter B. Ne- lisse van HSV De Krabbe kan zich een dergelijk massale vis sterfte in de Vroonpias ook niet herinneren. Hij beaamt dat gebrek aan zuurstof de oor zaak is van de vissterfte. Door de hete zomer van vorig jaar en het uitblijven van voldoende regen is het waterpeil van de Vroonpias gezakt. Dat gebrek aan regen is er ook de oorzaak van dat het zuurstofgehalte van het water terug gelopen is volgens Nelisse. „Het is gewoon grondwater. Zoet water. En er zit geer! be weging in. Met die nevelspui ten imiteer je in feite een forse regenbui." HSV De Krabbe pacht de Vroonpias al zo'n der tig jaar van de Stichting Re nesse en zorgt zelf voor het uit zetten van vis. De vissterfte betekent een schadepost voor de vereniging, maar hoe hoog die is, is volgens Nelisse moei lijk te zeggen. „Ik geloof dat karper een gulden of acht de kilo is." Hij wijst op een aan gespoelde dode karper van zo'n zestig centimeter lengte. „Dus dan ligt daar voor aardig wat geld." Het zuurstofgebrek nu kan volgens Nelisse ook nog tot vissterfte in de toekomst lei den. Eigenlijk zouden de vis sen zich nu door flink te eten moeten voorbereiden op de winter, maar vanwege het ge brek aan zuurstof eten ze bijna niet meer en houden zich zo stil mogelijk om zo min mogelijk zuurstof te gebruiken. De kans bestaat dat de dieren daardoor dusdanig verzwakt zijn dat ze een strenge winter niet overle ven. OOLTGENSPLAAT - J)e man die op 2 september door Brui- nisser mosselvissers levenloos in het water van het Volkerak werd gevonden, blijkt te zijn vermoord. Het levenloze lichaam van de 38-jarige zwerver was ver zwaard met een anker dat met een touw om hem heen was ge bonden. Hij werd in het Noor dergat bij Ooltgensplaat ge vonden door de bemanning van de Bru 25. Het stoffelijk overschot werd door Rijkswa terstaat geborgen. De moord is gisteren door woordvoerder G. de Jong van de politie Rotterdam-Rijn mond bevestigd. De politie heeft vijftien man op de zaak gezet. De Jong bevestigt dat de aan drugs verslaafde zwerver op weekeindeverlof was. De man zat in de gevangenis voor een vermogensdelict. BURGH-HAAMSTEDE - Een 66-jarige man uit Burgh- Haamstcde kreeg gisteren een rijverbod van vijf uur opge legd door de politie. Hij werd op de Serooskerkseweg in zijn woonplaats betrapt op het rij den onder invloed van alcohol. De man werd omstreeks 16.30 uur in zijn auto door de politie aangehouden. Bij de ademana lyse bleek dat hij meer dan twee keer zo veel alcohol had gedronken dan toegestaan; 490 ug/1. Behalve, een rijverbod van vijf uur, werd hem hier voor een proces-verbaal uitge reikt. BRUINISSE - In Bruinisse is zondag een aanhangwagen ge stolen. De aanhangwagen, eigendom van een 46-jarige man uit Ven- lo, stond geparkeerd aan de Hageweg. De diefstal heeft plaatsgevonden tussen 10.00 en 16.00 uur. De waarde van de aanhangwagen, die door de ei genaar zelf was gebouwd, is ongeveer 1.500 gulden. Het sieraad van een huis zijn de vrienden die er komen. Emerson LATER REGEN HET WEER Vannacht wolkenvelden en droog. Mi- nimumtemp. 8 graden. Overdag af en toe zon, 's middags toenemende bewolking en van het westen uit nu en dan regen. Middagtemp. 16 graden. Wind zuidelijk, toenemend tot matig, kracht 3 tot 4, later tot krachtig, 6. BOLKESTEIN WD-leider Frits Bolkestein wordt op Cyprus ach tervolgd door Nederlandse pers. GELDGEBREK De Politie Zeeland kampt met chronisch geld- en •wj personeelsgebrek ELEKTRA John Meuldijk voor tweede keer winnaar van Elek tra voor belichting. TENNIS Lawn Tennis Club Zierikzee sterkste tijdens eilan- delijke kampioenschappen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Bestanden politie Zeeland gewist TILBURG (ANP) - Een aantal politiekorpsen en justitiële diensten heeft de afgelopen dagen diskettes ontvangen met computerprogram ma's die bij gebruik een compleet bestand wis sen. De diskettes zijn verpakt in een envelop met het logo van de computergigant Microsoft. De politie Midden- en West- Brabant heeft dat maandag la ten weten. Zij leidt het onder zoek naar de herkomst van de diskettes. De politieregio's .Utrecht, Drenthe, Midden- en West-Brabant, Brabant- Noord, Zeeland, Haaglanden, het paleis van justitie in Am sterdam en de penitentiaire strafinrichting in Vught heb ben al diskettes ontvangen. De diskette heeft bij de politie in Zeeland en de inrichting in Vught al bestanden gewist. Volgens een woordvoerder van het korps Midden- en West- Brabant zijn de bestanden gro tendeels te herstellen omdat de politie regelmatig back-up's van haar computergegevens maakt. De diskettes staken donderdag voor het eerst de kop op. In het begeleidend schrijven op brief papier van Microsoft staat de naam van een werknemer van de softwarefirma. Dat perso neelslid heeft volgens de poli tiewoordvoerder niets te ma ken met de zaak. Microsoft zegt de zaak te betreuren. Volgens de antipiraterij-ma nager van de onderneming heeft de dader geen enkele re latie met het bedrijf. Hij ver moedt dat de kwaadwillende de tekst van een servicepak ket, dat Microsoft op verzoek aan klanten toestuurt,heeft overgetypt. Het gaat waar schijnlijk niet om een individu maar „om een hackersclubje dat er lol in heeft de beveili ging van computerbestanden te testen". Aangifte Microsoft zal aangifte doen van valsheid in geschrifte. Die komt dan bovenop de aan klacht van computervrede breuk die de politie tegen de afzender van de diskettes kan indienen op grond van de Wet tegen de computercriminali teit. Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Postcode Plaats Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw i I I 1 I I I I I I I I I I I I bank-/gironummer vermelden: II II II II II lI L_J II II SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 124300 VB Zierikzee ÜJ z I J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1