GOED KOOP 'Provincie maakt zich sterk voor recreatieverdeelweg' Perenveiling straks wellicht door het comité Burghse Dag Verkoop van eiland Tiengemeten is rond Het werk centraal op Dag van de thuiszorg Mannen aangehouden op verdenking benzinediefstal Bijeenkomst verkiezingen Rondleiding Biologisch Museum MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 NR 26048 3 Politie stelt onderzoek in BURGH - Zaterdag hield de politie op de Hoge- weg in Burgh drie mannen aan op verdenking van diefstal van benzine. De drie ontkennen. De politie kreeg zaterdag drie aangiften van diefstal van ben zine. Alle voertuigen waaruit benzine werd gestolen stonden geparkeerd aan de Dalebouts- weg en de Hogeweg bij Haam stede. De politie hield in de loop van de dag tweel7-jarige inwoners van Burgh en een 22- jarige inwoner van Enschede aan op verdenking van de dief stal. In de auto van het drietal trof de politie attributen aan voor het overhevelen van ben zine en verder roken de ver dachten naar benzine. De ver dachten werden voor verhoor ingesloten in het politiebureau in Goes, maar ontkenden iets met de benzinediefstallen van doen te hebben. In de loop van zaterdag werden zij weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft sporenmateriaal in be slag genomen. Technisch on derzoek moet uitwijzen of de aangehouden verdachten de diefstallen en pogingen daar toe daadwerkelijk hebben ge pleegd. Natuurmonumenten nieuwe eigenaar TIENGEMETEN (ANP) - Het eiland Tiengeme ten is verkocht. De provincie Zuid Holland, het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) en Rijkswaterstaat hebben het eiland in het Haringvliet van de beleggings maatschappij Amev gekocht voor dertig mil joen gulden. Natuurmonumenten wordt de nieuwe eigenaar van het ei land. De organisatie wil het ei land geheel als natuurgebied inrichten. De nadruk komt te liggen op vochtige biotopen die van groot belang zijn voor vogels. Samen met het Spui- mondgebied en de Ventjagers platen in het Haringvliet ont staat zo een „wetland" van 4000 hectare. De akkerbouwers die nu nog op het eiland zijn gevestigd zullen moeten verhuizen. Na tuurmonumenten heeft Amev toegezegd dat ze de huidige af spraken met pachters van Tiengemeten zal nakomen. De natuurvereniging en het minis terie gaan samen de boeren helpen zoeken naar een nieuwe vestigingsplaats. Natuurmonumenten gaat ook onderhandelen' met de bewo- - ineij^jvan twiptig recreatiehpis- j jes op het eiland. De nieuwe'ei- genaar van het èiland- wacht met grootschalige herinrich ting van Tiengemeten totdat de laatste akkerbouwer het ei land heeft verlaten. De provincie Zuid Holland lan ceerde het plan om Tiengeme ten als natuurgebied in te rich ten in 1992. Het plan stuitte op veel verzet van de op het ei land gevestigde boeren en eige naren van vakantiehuisjes. Het eiland blijft na de herin richting wel toegankelijk voor recreanten. Natuurmonumen ten wil wandelroutes en vogel- kijkhutten aanleggen voor na tuurliefhebbers Baggerspecie De gemeente Cromstrijen had nog hoop een deel van het ei land te bestemmen voor de op slag van baggerspecie uit het beneden rivierengebied. Nu is de-plaats- waar eemdepot .voor. bagger moet komen' nóg onzer ker. De Raad van'Staté'spreekt zich binnenkort uit ;of dat in het Hollands Diep moet of bij Willemstad. MIDDELBURG - „Voor mij betekent thuiszorg alles," schrijft één van de cliënten van Ooster- schelde Thuiszorg. Morgen, dinsdag 24 septem ber, houdt de organisatie - die 1 januari ont stond door fusie van een kruisvereniging en twee instellingen voor gezinsverzorging - de Dag van de thuiszorg. Een dag waarop aan dacht gevraagd wordt voor het werk in de thuis zorg. Thema van de Dag van de thuiszorg is de vraag wat thuiszorg betekent voor cliën ten en medewerkers. De eerste reacties op dit verzoek geven aan dat mensen de hulp van thuiszorg als onmisbaar be schouwen en dat soms maar en kele uren zorg per week het de cliënt mogelijk maakt om zelf standig thuis te blijven wonen. In de eerste maanden van haar bestaan hebben medewerkers van Oosterschelde Thuiszorg contact gehad met een groot ge deelte van inwoners van de re- Advertentie DUMIL COMPACT HUISVUILZAKKEN rol 20 stuks van^29^ MAGERE YOGHURT literpak NU KOTELETTO S 7?8 8 stuks van r5ST f ELKE DAG GOED NIEUWS gio. Zo hebben in het eerste half jaar ongeveer 3600 mensen gebruik gemaakt van de wijk verpleging en ongeveer 2700 mensen van de gezinsverzor ging. In totaal hebben deze mensen zo'n 350.000 uren zorg gekregen, sommigen van zo wel wijkverpleging als gezins verzorging. Bij de kinderen is onder ande re de groei en de ontwikkeling gecontroleerd en zijn vaccina ties gegeven. De ouders heb ben hun vragen kunnen be spreken die zij hebben bij de opvoeding van hun kinderen. De diëtisten hebben in het eer ste half jaar ongeveer 1200 mensen geholpen met een dieetadvies en hulp om hun voedingsgewoontes te veran deren.. Dit waren bijvoorbeeld dieetadviezen voor mensen met diabetes, kinderen met voedselovergevoeligheid en mensen met een chronische ziekte. BRUINISSE - D66-Schouwen- Duiveland houdt op donder dag 26 september een verkie zingsbijeenkomst in bet dorpshuis in Bruinisse. Speciale gast op de bijeen komst is Joke Jorritsma, het Zeeuwse Tweede Kamer-lid voor D66. Ze geeft een reactie op de regeringsplannen voor 1997. De kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen van Schouwen-Duiveland ge ven hun kijk op de actuele poli tiek en kunnen het enige we ken geleden gepresenteerde verkiezingsprogramma toe lichten. Ook gaat een eilande- lijke ledenwerfactie van start. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Verwachting t/m vrijdag 27 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 5 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht z.west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 24 sept. Zon op 07.30, onder 19.32 Maan op 18.08, onder 03.50 Volle Maan: 27 sept. (04.52) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Komende week staat re gen op het programma. Vooral in de tweede helft is de kans op neerslag groot. De zon krijgen we niet veel te zien en het wordt hooguit 16 graden. Ook tijdens de nachtelijke uren klaart het nauwelijks op. Het koelt hierdoor niet sterk af; de minimum temperatuur ligt later in de week bo ven de 10 graden. Komende nacht is dat nog niet zo. In het noordoosten koelt het af tot 6 graden, op andere plaatsen wordt het iets minder koud. Bovendien trekt vannacht de laatste motregen het land uit. Dit is een aan zet tot een vrijwel droge dinsdag. De zon krijgt zelfs wat ruimte en het wordt morgenmiddag ongeveer 15 graden. Het iets betere weer hangt samen met het voorbijtrekken van een zwakke rug van hogedruk. De rug trekt vrij snel naar Duitsland weg. Daarna komt sinds lange tijd de weg vrij voor storingen van de Oceaan. De eerste storing op woensdag is niet erg actief, maar kan wel voor wat regen zorgen. Daarna wordt het se rieuzer met de neerslag en boven dien trekt de wind flink aan. Kortom: de herfst is in het land. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle houdt op zaterdag 28 sep tember een rondleiding. Thema van de tocht is padde stoelen. De rondleiding vindt plaats onder leiding van een gids, begint om 10.30 uur en duurt tot 12.00 uur. De start is bij het museum. Vooraf aanmelden is noodza kelijk. Dit kan op telefoon nummer 0118-582620. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52.50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentièprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. Gedeputeerde JI. Hennekeij bij startschot transferium Gedeputeerde J. I. Hennekeij (midden op de foto) probeerde bij de ondertekening van de bestuursovereenkomst voor het transferium Renesse alvast geld los te krijgen voor de recreatieverdeelweg. Links op de foto wethouder C. W. Veerhoek en rechts H. L. F. Saeijs. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - De provincie zal zich sterk maken voor de aanleg van de zogenoemde 'recreatieverdeelweg' tussen Scharendijke en Haamstede. Dat zei gedeputeerde J. I. Henne keij vrijdag bij het bestuurlijk startschot van het transferium Renesse. De kosten van aanleg van de recreatieverdeelweg worden geschat op vijftien tot achttien miljoen gulden. „Zelf financie ren is een utopie. Maar het is verheugend dat de heer Saeijs in zijn speech betoogd heeft dat Rijkswaterstaat gaarne fa- ciliterend blijft optreden. In welke zin is mij nog niet hele maal duidelijk. Wellicht dat de heer Saeijs bedoelt dat er ook voor de aanleg van de recre atieverdeelweg financiën be schikbaar zijn? wierp Hen nekeij een balletje op. Hoofd ingenieur/directeur Saeijs van Rijkswaterstaat Zeeland ging niet in op het verzoek van Hen nekeij. De gedeputeerde roemde de in zet van de gemeente Wester- schouwen bij de voorbereidin gen tot op heden van het transferium. Renesse moet het voorbeeld worden voor de kustgebieden van Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren. Ook Saeijs complimenteerde Westerschóuwen met de „Schouwse gemeenschapszin" en de „durf van de gemeen schap" die het mogelijk heb ben gemaakt dat Renesse lan delijk een voorbeeldfunctie vervult. Hoewel Saeijs zich overtuigd toonde van het succes van het transferium zei hij wel dat een optimaal functioneren van de parkeerverzamelplaats pas over enkele jaren verwacht kan worden. „Daarnaast die nen wellicht nog stringentere parkeermaatregelen genomen te worden dan tot nu toe voor zien." Een trotse wethouder C. W. Veerhoek kon de genodigden vrijdagochtend in het gemeen tehuis meedelen dat de aanbe steding van het werk aan het transferium in november zal plaatsvinden. „Nog voor de kerst moet de eerste spa de grond in, zodat Renesse in de zomer van 1997 een operatio neel transferium rijker is." Bezorgd Veerhoek toonde zich bezorgd over de voortgang van 'zijn' transferium na de gemeentelij ke herindeling. Nog niet duide lijk is wie zich ambtelijk met de verdere uitvoering gaat be zighouden en zo mogelijk nog onduidelijker is welke wet houder Veerhoeks werk gaat afmaken. „Maar met goede ambtenaren en bevlogen bestuurders aan het roer moet het lukken," al dus Veerhoek. Positivisme Gastheer, burgemeester H. Tees is ervan overtuigd dat Re nesse „alle negativisme in den lande omtrent transferia gaat omzetten in positivisme." De vrijdag getekende bestuurs overeenkomst is volgens Tees „Een stap van een kleine ge meente, waar een grote ge meente voordeel bij kan heb ben." Burgemeester maakt zich sterk voor behoud traditie schijnlijk door de droogte. Verder zitten er voor het eerst dit jaar zogenaamde pokken in de bomen. Het gaat hier om een beestje dat zich van boven af door het blad vreet. De bla deren worden daarmee bruin. Pokken hebben hun weerslag op de peren. Aan sommige bo men hangt dit jaar helemaal geen fruit," vertelt de veiling meester. En inderdaad, aan het eerste groepje bomen bij de kerk, was zaterdag geen enkele peer te ontwaren. Niet omdat iemand stiekem al een voorsprongetje op de zaterdagse plukkers had genomen, maar vanwege die pokken. Na dit rijtje bomen te hebben overgeslagen, ging het eerste koopje van de dag een eindje verderop, voor drie gul den van de hand. Driqt gulden was de minimale prijs die een koopje zaterdag moest opbren gen. „Eerder kon dat nog wel eens voor een gulden, maar daar schieten we als gemeente niets mee op. Dat kost alleen maar geld en daar heeft Burgh weinig aan," vertelde Tees. De opbrengst van de dag gaat na melijk altijd naar het dorp Burgh. Buidel Tees die zaterdag de veiling voor de laatste keer in zijn hoe danigheid als burgemeester van Westerschóuwen opende, riep dan ook iedereen op 'Goed in de buidel te tasten'. „Als het u niet om de peren gaat, doe het dan om Burgh," stelde hij. Na een wat aarzelend begin - de eerste twee koopjes gingen voor de minimumprijs van de hand - kwam het bieden bij het derde koopje aardig op gang. Voor vijftien gulden verander den de peren aan die betreffen de bomen, van eigenaar. Hal verwege de morgen was er koffie voor de potentiële ge gadigden, waarna de eerste plukkers 'hun' bomen, leeg konden halen. In Burgh werd zaterdag de traditionele perenverkoop gehouden. (Foto: Marijke Folkertsma) meld. Hoewel de oudere garde, waaronder L. Kloet die dit jaar voor de 66ste keer mee zou heb ben gedaan, het enigszins liet afweten, verschenen er wel tal van nieuwe gezichten voor vei lingmeester H. A. van Felius. Onder zijn toeziend oog, vond zaterdag de veiling plaats van 58 peren-koopjes, bestaande uit een enkele boom of een aan tal tegelijk. Alle stoofperen van het ras Gieser Wilderman, de St. Remy en de twee koop jes handperen van het 'merk' Lege Pont, gingen onder de ha mer. Pokken Hoewel de peren wat kwanti teit betreft, dit jaar wat te wensen overlaten, is de kwali teit van het Burghse fruit goed, meent Van Felius. „De lagere opbrengst komt waar- BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan burge meester H. Tees van Westerschóuwen ligt, gaat de traditionele perenveiling in Burgh met de komst van de nieuwe gemeente niet verloren. Hij wil ervoor zorgen dat het behoud van de vei ling blijft gewaarborgd, door de organisatie van het evenement onder te brengen bij, bij voorkeur, het comité dat de Burghse Dag voor zijn rekening neemt, of een soortgelijke organi satie in het dorp. Volgens Tees kan het namelijk best zijn dat de nieuwe ge meente niet veel zin heeft om de veiling voort te zetten. „Of stel dat als de perenbomen in Burgh aan vervanging toe zijn en de nieuwe gemeente zegt: 'We planten iets anders terug', dan houdt het ook op. En dat zou ontzettend zonde zijn," al dus Tees. Als een plaatselijke organisatie de bomen en vei ling onder de hoede neemt, blijft het gebruik tenminste bestaan, meent hij. Het enthousiasme voor de vei ling mocht de afgelopen jaren iets te wensen overgelaten hebben, deze keer had zich weer veel volk onder de bomen bij de Burghse kerk verza-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3