VVD-fractie overtuigd dat Bolkestein geen blaam treft Kamer is bezorgd over prostitutie asielzoekers Steun voor akkoord cao bij Douwe Egberts waterstanden Studenten aangehouden op dak Tweede Kamer Wegen van provincie en gemeente in slechte staat Prijzenpot van loterij met 2 miljoen uitgebreid Brandweerman gewond na val In opspraak wegens vermeende bemoeienis gezondheidszorg Patiënt al voor botsing overleden Files 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Actie universiteitsraden DEN HAAG (ANP) - De politie in Den Haag heeft maandagmorgen bij de Tweede Kamer tien studenten aangehouden. Zij worden verdacht van open lijk geweld, bekladding en ge welddadigheden, aldus een po litiewoordvoerder. Zo'n vijftig studenten protes teerden maandagochtend te gen de plannen om hun in spraak in de universiteits raden te verminderen. Zes van hen beklommen het dak van het parlementsgebouw en rol den een spandoek uit met de tekst „MUB maakt je mond dood". Anderen bekladden het pand met kalk. Glazenwassers die bij het parlementsgebouw aan het werk waren konden de kalk snel verwijderen. De poli tie haalde de studenten van het dak voordat ze een tweede spandoek konden ontrollen. In totaal 15.000 kilometer UTRECHT (ANP) - Van de wegen die de ge meenten en provincies in beheer hebben is tien procent slecht en acht procent zeer slecht. In totaal gaat het om 15.000 ki lometer wegdek dat beneden de maat is. Slechts de helft van de gemeenten is tevreden over de kwaliteit van het wegennet binnen de gemeentegrenzen. Dat is de uitkomst van een on derzoek in opdracht van de Ne derlandse Vereniging van We genbouwers (NVWB). De resultaten zijn maandag be kendgemaakt tijdens een bij eenkomst in Utrecht. Het onderhoud en beheer van gemeentelijke en provinciale wegen kost jaarlijks twee mil jard gulden. De helft van de gemeenten vre zen op het onderhoud te moe ten bezuinigen door de inwer kingtreding van de nieuwe Financiële Verhoudingswet op 1 januari '97. Voor veel gemeenten betekent dat namelijk een lagere uitke ring van het Rijk. In oktober Geluksvogel jackpot ROTTERDAM (ANP) - De Bankgiroloterij breidt vanaf oktober haar prijzenpot uit met de zogenoemde Geluksvogel jackpot. Daar zit elke maand twee mil joen gulden in. De jackpot kan oplopen tot twaalf miljoen gul den als na vijf maanden nie mand het winnende Geluksvo gelnummer heeft ingeleverd. De. Bankgiroloterij gooit de. Géluksvogel in de strijd tegen de alsmaar toenemende con currentie van andere loterijen. Onderzoek heeft uitgewezen dat meer mensen met een lote rij willen meedoen als de span ning en de prijzen hoog zijn. Liever een kleine kans op een grote prijs dan een grote op een kleine, luidt het motto. Daalden De concurrentie zorgde ervoor dat de opbrengsten van de lote rij na 1993 licht daalden. Dat was een topjaar met een omzet van 146 miljoen gulden. Waar van 87,5 miljoen naar goede doelen ging. De rest werd aan de prijswinnaars uitgekeerd. Staking in koffie van de baan UTRECHT (ANP) - De achterbannen van de In dustriebond FNV en de CNV Industrie- en Voe dingsbond hebben zich maandag massaal ge schaard achter het principe-akkoord voor de nieuwe cao's bij Douwe Egberts. Dit hebben woordvoerders van de bonden bekendgemaakt. Vele honderden werknemers laten zich informeren in plaat sen als Amersfoort, Rotter dam, Meppel, Kampen, Utrecht en Zaandam. Sommige raadplegingen zijn al achter de rug, andere zijn nog bezig. Enkele vergaderingen moeten nog plaatsvinden. In drie fases krijgen 800 werk nemers er in twee jaar 5,25 pro cent structureel bij. De andere groep (3600 werknemers) ont vangt in 27 maanden 5,75 pro cent structureel extra, even eens in drie fases. AMSTERDAM (ANP) - Een 53-jarige brand weerman heeft maandagmorgen zijn heup ge broken in een brandende loods aan de Daniël Goedkoopstraat in Amsterdam. De man maakte een val van twee en een halve meter toen hij over het dak liep en mis stapte. Hij is opgenomen in het ziekenhuis. De loods, waar tien bussen van een filmmaatschappij stonden opgeslagen, brandde volledig uit. De brand ontstond maan dagmorgen vroeg door nog on bekende oorzaak. De brand weer rukte uit met zeven Wagens en een blusboot en is nog bezig met nablussen. Tijden en standen volgens getijdetahel Hydro-meteocentrum Zeeland Lo.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 sept. 01.15 152 07.25 -113 13.50 139 20.00 -140 ROOMPOT BUITEN 24 sept. 12.25 138 06.15 -106 18.55 -133 BRUINISSE 24 sept. 01.10 164 07.35 -119 13.40 149 20.05 -147 WEMELDINGE 24 sept. 01.15 160 07.30 -117 13.50 146 20.05 -144 Sprintij: 29 september Actuele informatie over afwijkingen 06-.9771 DEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie in de Tweede Kamer meent vooralsnog dat partijlei der Bolkestein in zijn functie als commissaris van het geneesmiddelenconcern MSD geen din gen heeft gedaan die niet door de beugel kun nen. Vice-fractieleider Korthals denkt dat Bol kestein „niets onoorbaars" heeft gedaan. Financieel woordvoerder Hoogervorst noemt de kwestie „zwaar opgeblazen". Een en keling, zoals lanbouwwoord- voerder Keur, is echter „niet echt gelukkig" met de onthul lingen over zijn partijleider. Bolkestein is in opspraak ge komen door een uitzending van het tv-programma Net werk. Dat onthulde zondag avond dat de WD-leider, die tevens commissaris is bij MSD, minstens drie pogingen heeft gedaan om bij minister Borst (Volkgezondheid) de be langen van dit bedrijf te behar tigen. Bolkestein ontvangt jaarlijks 30.000 gulden voor zijn commissariaat bij MSD. Integriteit Korthals is nog steeds over tuigd van de integriteit van Bolkestein. Hij zal hem dan ook niet vragen terug te keren van Cyprus (waar de WD-lei der momenteel verblijft) om nadere uitleg te geven aan de fractie. Wel zal de WD-fractie de kwestie dinsdag tijdens haar wekelijkse vergadering bespreken. Onjuist Hoogervorst, een vertrouwe ling van Bolkestein, zegt dat het beeld dat in Netwerk werd gegeven van het optreden van de WD-leider, niet klopt met zijn eigen herinneringen. Zo zou Bolkestein volgens het tv- programma op het ministerie hebben gepleit tegen de Prij zenwet, die een verlaging van de medicijnenprijzen inhoudt. Maar volgens Hoogervorst heeft Bolkestein zich in de fractie nauwelijks bemoeid met de discussie over de Prij zenwet. „En uiteindelijk heb ben we gewoon voorgestemd." Korthals en Hoogervorst vin den ook dat er „op zichzelf" niets fout is aan de brief die Bolkestein naar het huisadres van Borst stuurde om te plei ten voor snelle toelating van het MSD-geneesmiddel Co- zaar. Hoogervorst onderstreept dat de WD-leider de brief duide lijk als commissaris van het bedrijf heeft geschreven, en niet als politicus. En Korthals wijst erop dat Kamerleden ge acht worden actief te zijn in de samenleving. „Dat betekent anderzijds dat je in die functie ook eens wat doet. Maar je moet het wel heel duidelijk ge scheiden houden." Terughoudend Andere WD-Kamerleden re ageren zeer terughoudend. V olkshuis vestingspecialist Hofstra en verkeerswoord- voerder Verbugt wachten tot ze de uitleg van hun partijlei der hebben gehoord voor ze met commentaar komen. Landbouwwoordvoerder Blauw meent zelfs op voor hand dat Bolkestein niets te verwijten valt. Alleen W. Keur (ook een landbouwspecialist) toont zich wat ongemakkelijk. Hij heeft „met stijgende ver bazing" naar Netwerk zitten kijken. Cyprus Bolkestein verblijft tot eind van de week op Cyprus. Hij heeft daar onder meer werk zaamheden in verband met de Liberale Internationale, waar van hij voorzitter is. Hooger vorst vindt alleen al het feit dat de WD-leieder niet voor- tijdug naar huis keert een be wijs van diens goede geweten. „Anders neem je wel meteen het eerste vliegtuig terug." Niet reageren WD-vice-premier Dijkstal wil volgens zijn woordvoerder niet reageren. Ook het partij bestuur van de WD wacht vooralsnog af. Nefarma, de koepelorganisatie van de far maceutische industrie waar van ook MSD deel uit maakt, wilde maandag niet reageren. GroenLinks heeft aangekon digd minister Borst om nadere uitleg te verzoeken. De SP stelt schriftelijke vragen op. Afrikaanse vrouwen via Nederland in crimineel circuit DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is ge schrokken van de bewering van een Ant werpse wethouder dat Afrikaanse vrouwen die in Nederland asiel aanvroegen, in de prostitutie belanden. Staatssecretaris Schmitz van Justitie heeft het parlement in januari voorgehouden hiervoor geen aanwij zingen te hebben. De WD eist nu dat de rege ring snel een einde maakt aan de door België wel gesig naleerde -veelal gedwongen hoererij van de vrouwen van wie de meesten uit Nigeria komen. Het CDA vraagt zich af óf en hoe Nederlandse en Belgi sche politiediensten samen werken tegen internationale vrouwenhandelaren. Vice- fractievoorzitter De Hoop Scheffer wil van Schmitz weten waarom de politie kennelijk niets doet tegen „het misbruik van de meis jes". Hij zei zondag dat de Afri kaanse vrouwen klaarblij kelijk erin slagen om met valse identiteitspapieren Nederland binnen te komen. D66 zal de kwestie over twee weken aankaarten wanneer de Kamer de begrotingsplan nen van Schmitz behandelt. Van de PvdA was in het weekeinde geen Kamerlid voor commentaar bereik baar. ChildRight, de organisatie die voor kinderen opkomt, beschuldigt Nederland er van het probleem onder de tafel te vegen. Al tijden wijst ondermeer ChildRight op de verdwijning van hon derden kinderen uit asiel centra. Het beleid ten aan zien van kinderhandel loopt echter ver achter op de fei ten. Er is nog geen instantie met een betrouwbaar over zicht van vermiste kinderen. En het verschil dat wordt ge maakt tussen verdwenen „Nederlandse kinderen" en „andere in Nederland ver dwenen kinderen" noemt ChildRight onwaardig. Netwerk Wethouder Patsy Sörensen van Antwerpen heeft zater dag gezegd dat Nigeriaanse mensenhandelaren met een internationaal netwerk van Europese medeplichtigen al jarenlang in Afrika meerder jarige jonge vrouwen ronse len. Die krijgen nieuwe pa pieren waaruit moet blijken dat zij minderjarig zijn. Ver volgens vliegen zij naar Eu ropa in de waan dat zij een baan krijgen. Zij moeten in Nederland asiel aanvragen omdat Schmitz alleenreizende min derjarigen doorgaans niet te rugstuurt. Uitvoerders van de criminele organisatie ha len de vrouwen binnen twee weken na aankomst in een asielcentrum op. Vervolgens verdwijnen zij in een Neder landse sexboerderij, achter een Antwerps raam of als tippelaarster op straat in Brussel, aldus Sörensen. Koppen bij elkaar De Eindhovense politie on derzoekt de verdwijning van de asielzoeksters al acht maanden, maar het heeft nog niets opgeleverd. Een woordvoerder wilde zondag niet meer kwijt dan dat Bel gische en Nederlandse auto riteiten over enkele weken „de koppen bij elkaar ste ken." Sinds de zomer van 1994 zijn uit Nederlandse opvangcen tra minimaal driehonderd jonge Afrikaanse vrouwen met de noorderzon vertrok ken. MIDDELBURG (ANP) - De 68- jarige man uit Middelburg die donderdag is overleden na een aanrijding tussen een bus en de ambulance waarin hij werd vervoerd, blijkt niet als gevolg van de aanrijding dood te zijn gegaan. Persofficier mr. D. Veurink heeft dat vrijdag meegedeeld na onderzoek door het Zieken huis Walcheren in Vlissingen. De ambulance had de man don derdag opgehaald van een camping in Vrouwenpolder omdat de 68-jarige onwel was geworden. Op een kruising in Serooskerke kwam de zieken wagen in botsing met een bus. De chauffeur daarvan reed bij groen licht de kruising op en merkte daarbij de ambulance met zwaailicht te laat op. De arts in de ziekenwagen raakte gewond.,Hij en de 68-ja- rige patiënt zijn vervolgens met andere ambulances naar het ziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. De aangere den ambulance werd zwaar be schadigd. De man uit Middel burg is later op de dag in het ziekenhuis overleden. DEN HAAG (ANP) - Twee on gevallen hebben maandagoch tend tot lange files geleid op de A16 en op de A4. Op de A16 in de richting Rot terdam stond voor de Drecht- tunnel bij Dordrecht 21 kilo meter file. Een vracht wagencombinatie is door nog onbekende oorzaak tegen de vangrail beland. Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen mooiste diamant m heel deze collectie is nog met mooi jenoej om jouw hals te sieren, Swomehe Maandag 23 september Burgh-Haamstede Start yoga-cursus. Dorps huis De Schutse. 19.15 uur. Brouwershaven Optreden Chr. Jeugdkoor Freedom. Tonnenmagazijn. 18.30 uur. Maandag 23 september tot en met vrijdag 27 september Nieuwerkerk Nationale Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-fijn. 15.30 tot 21.00 uur. Dinsdag 24 september Zierikzee Start gitaarles in de Lichtboei. MFC. 19.00 uur. Begin cursus Thuis een zieke verzorgen. Wijkgebouw, Jannewekken 10. 19.30 uur. Neeltje Jans Excursie langs Oosterschel- de. Start 10.00 uur bij info bord parkeerplaats Delta Expo. Burgh-Haamstede NVvH. Openingsmiddag in De Schutse. 14.00 uur. Scharendijke Modeshow van Plattelandsvrouwen, afdeling Noordwelle in De Putmeet. 19.30 uur. Zonnemaire Start handwerkclub NBvP, afdeling Noordgouwe in het dorpshuis. 13.30 uur. Nieuwerkerk Startbijeenkomst ouderen- soos. Dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 25 september Zierikzee Flippo-ruilbeurs. MFC de Lichtboei. 13.30-15.30 uur. •Openbare algemene be stuursvergadering De Zuid hoek, bestuurskamer De Zuidhoek. 15.30 uur. Serooskerke Ouderensoos in het dorpshuis. 14.30 uur. Pri j sklaverj as avond Dorpshuis. 20.00 uur. Neeltje Jans Excursie langs Noordzee. Start 14.00 uur bij info-bord parkeerplaats Delta Expo. Burgh-Haamstede Excursie in de Zeepeduinen. Vertrek 13.30 uur bij Slot Haamstede. Donderdag 26 september Zierikzee Bingo-middag ANBO. ANBO-gebouw Paternoster- straat. 14.00 uur. Brouwershaven Optreden kinderkoor De Smalstadtertjes. Tonnenma gazijn. 18.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering Duiveland. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Verkiezingsbijeenkomst D66. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 27 september Burgh-Haamstede Seniorenrit. De Schutse. Vanaf 08.45 uur. Zaterdag 28 september Zierikzee Rommelmarkt onder de Beu- ze van Geref. Kerk. Van 08.00 tot 16.00 uur. Zangavond Woord en Daad in de Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Optreden Heideroosjes en Swindle. Brogum. 22.00 uur. Kerkwerve Provinciale ploeg- en trekwedstrijd op perceel Heuvelsweg 3. Aanvang 12.00 uur. Trekwedstrijd 15.15 uur. Dreisclior Concert Musi Voca. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Verkoopmorgen Hervormde Gemeente. Koophal- en kijk- hal. Industrieweg 7. Maandag 30 september Zierikzee PvdA-jongerenmiddag in RSG Professor Zeeman. 13.00-15.45 uur. Vergadering gemeenteraad. Stadhuis. 19.30 uur. Bijbelstudie. Christenge meente. MFC, lokaal 18. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2