Gijs van de Ende hield vonk Ziejook lange tijd smeulend Zoekplaatje Natuur, visserij en reizen thema's NBvP Halve ton voor aanpak reclameborden aan weg Gratis kadobon icvansc 75 jaar/1921-1996 Blij met regio-programma Zeeuws Filmfestival Twintig mille nodig voor lesmethoden De Meerpaal lamellen 0 Huurtarief dorpshuis VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 I NR 26047 Gijs en Ankie van de Ende: elk jaar bijtanken op Rotterdams Filmfestival Internationaal. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Zijn er nou nog cinefielen in Zie rikzee, die blij zijn met zo'n regio-programma in de Concertzaal in het kader van het achtste Zeeuwse Filmfestival, dat volgende week van start gaat? Ooit was er de enthousiast geleide Filmstichting Ziejook, maar dat is alweer een tijdje geleden. Waar zijn die geestdriftige film liefhebbers van toen? Treffen die elkaar in de Zierikzeese Concertzaal tijdens één van de elf filmvoorstellingen tussen 27 september en 5 ok tober? ,,Ik weet het niet, ik houd m'n hart vast, dat we daar straks maar met een stuk of vijf men sen in de zaal zitten. Dat zou jammer zijn, want ik vind het zelf wel een heel leuk initia tief." Dat zegt Gijs van de En de uit Zierikzee, voormalig voorzitter vah Filmstichting Ziejook. Die stichting ging in de tweede helft van de jaren tachtig geleidelijk ter ziele, maar Gijs heeft hem op papier tot vier jaar geleden laten voortbestaan. Elk jaar betaal de hij uit eigen zak de kosten voor registratie bij de Kamer van Koophandel in de hoop, dat als er nog eens een initia tief zou opbloeien de stichting er formeel tenminste nog was. Gijs heeft de oprichtingsakte van 26 september 1969 er nog even bijgehaald. Zelf was hij toen nog lang niet bij Ziejook betrokken, maar de inschrij ving werd toevallig bekrach tigd bij zijn vader, toenmalig notaris mr. J. J. van de Ende, vandaar! De drie initiatiefnemers zijn inderdaad uit Zierikzee ver trokken: Ton ter Horst Van Delden (leraar Frans aan de RSG), Ed Leeflang (tekstdich ter en destijds leraar Neder lands aan de RSG) en Bob de Rooij (destijds leraar aan de Outwardbound-school in Re- nesse en later oprichter van jeugdcafé De Vlinder). Ziejook begon in de aula van de RSG, toen nog gevestigd in de Man huisstraat. Met subsidie van het Anjerfonds konden twee gloednieuwe projectoren wor den aangeschaft. De doelstel ling luidde: 'Het vertonen van door inhoud en/of vormgeving interessante of belangrijke films.' Enthousiaste filmbe zoekers, onder wie veel school jeugd, werden donateur van Ziejook en konden tegen gere duceerde prijs de voorstellin gen bezoeken. Tot die enthou siaste donateurs behoorde ook Gijs' huidige echtgenote Ankie Hoogstrate. Gijs zelf studeerde in die jaren in Amsterdam en verdiende als filmoperator in 'De Melkweg' een leuk zak centje bij. Hij hield altijd al van film en zag zelf in de hoofdstad toch ook minstens één of twee keer per week een voorstelling. Meerdaagse festivals Na zijn studie kwam Gijs in 1976 terug naar Zierikzee. Ook hij raakte nauwer bij Ziejook betrokken. Hij noemt enkele kartrekkefs van toen: Peter de Koeyer, Arie Visser en Karin Volkeri. De voorstellingen werden in middels in de Concertzaal ge geven en diverse malen kwam het zelfs tot een meerdaags fes tival rondom een thema: Felli- ni bijvoorbeeld. Gijs werd na verloop van tijd voorzitter, maar in feite was hij vooral operator. Daar lag ten slotte zijn deskundigheid. „Die apparatuur in de Concert zaal is puur nostalgie," vol gens Gijs: ,,De koolspitslam pen zijn wel door nieuwer materiaal vervangen en er wordt gebruik gemaakt van het Dolby-systeem, maar de twee projectoren zijn mis schien wel de oudste van Ne derland, die nog in gebruik zijn. Ik denk uit de jaren der- tig" De verdere ontwikkelingen met Ziejook laten zich snel ver klaren: de televisie nam ook hier steeds meer de plaats van de film in; de publieke belang stelling werd steeds minder en de kartrekkers werden wat ou der en stichtten hun gezinnen. Inmiddels was ook Bioscoop De Concertzaal actief gewor den, op commerciële basis ui teraard. Jan van Dijk, leraar geschiedenis aan de RSG, was ingehuurd als operator. Hij wilde zelf ook best wat interes santer materiaal draaien en zag mogelijkheden daartoe door een samenwerkingsver band met Ziejook. ,,We hebben daar toch lang over moeten denken. Vooral Peter en ik hadden er moeite mee, bang voor het verdwijnen van de eigen identiteit en uit eindelijk is dat dus ook ge beurd," vertelt Gijs. Wie weet? Ziejook is als het ware gewoon opgegaan in dat grotere ver band. Maar op papier bleef de Zierikzeese filmstichting dus nog lange tijd bestaan. Gijs en Ankie zijn filmliefhebbers ge bleven. Ze bezoeken regelma tig films in Vlissingen en Goes en echt bijtanken doen ze met het jaarlijkse filmfestival in Rotterdam. Gijs zegt een brede smaak te hebben, alleen horror om de horror hoeft voor hem echt niet. Verder vindt hij film, veel meer dan toneel bijvoor beeld, geschikt om op subtiele wijze met de toeschouwers "te kunnen communiceren. Zierikzee Het initiatief van Willem Nijs- sen, directeur filmtheater Mid delburg, om ook Zierikzee in het programma van het Zeeuwse Filmfestival te be trekken, juicht hij toe.Ja, na tuurlijk, ik ga zeker een paar films in de Concertzaal bekij ken," zegt Gijs. Over of het ini tiatief echt zal aanslaan, durft hij geen uitspraken te doen. „Het lijkt me zo op het eerste gezicht een goed programma en behoorlijk toegankelijk voor een breed publiek. Goed ook, dat er hier geen thema op geplakt zit." Gijs zou het best leuk vinden tijdens dit regio-filmprogram ma weer eens wat cinefielen van destijds te ontmoeten en wie weet wat daar dan weer uit voort zou kunnen komen? Alle vijfentwintig goed. Nee, geen Nederlandstalige CD, maar de inzendingen van het Zoekplaatje van vorige week. Op de foto staat de oefenweide van De Schouwse Ruiters aan de Groenweg in Noordgouwe. Marieke Vijverberg uit Ouwerkerk is ongetwij feld paardengek, want ze stuurde een enveloppe met daarop een paardenhoofd. Uit de inzendingen trok de Nieuwsboderedactie het briefje van K. Boogaard, Colijnstraat 111 in Vlissingen. Hij of zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Het Zoek plaatje van deze week werd gemaakt boven een wijk van een Schouws dorpje dat momenteel herstellende is van de jaarlijkse invasie. Wie meent te weten waar fotograaf Joop van Houdt de foto heeft gemaakt, kan zijn of haar oplossing per brief of brief kaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbo de, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De oplossing deponeren in de brievenbus van deze krant aan het Jannewekken 11 kan natuur lijk ook. Inzendingen moeten vóór woensdag 25 september bij de redactie binnen zijn. Op brief of briefkaart s.v.p. het woord Zoekplaatjevermelden. (Foto: Joop van Houdt) Voor taal en wereldoriëntatie BRUINISSE - Openbare basisschool De Meer paal in Bruinisse heeft 20.000 gulden nodig voor de aanschaf van lesmethoden voor taal en wereldoriëntatie. Met de nieuwe pakketten vol doet de school aan de eisen zo als die in 1988 worden gesteld. Het gemeentebestuur van Bruinisse, dat tevens het schoolbestuur is, heeft er geld voor gereserveerd. De gemeen teraad wordt in zijn vergade ring van donderdag 26 septem ber, aanvang 19.30 uur, gevraagd dit geld vrij te ma ken. Wereldoriëntatie is het leer vak dat vroeger apart werd be noemd als aardrijkskunde, ge schiedenis en biologie. De leerpakketten taal en aard rijkskunde stonden voor dit jaar op de hominatie om te worden vervangen. Het mate riaal voor biologie en geschie denis zou volgend jaar vervan gen moeten worden. Dat ge beurt nu in één keer. Voor de vervanging was een bedrag van 23.000 gulden ge raamd. De gemeente heeft ech ter een offerte gekregen van ongeveer 19.500 gulden. Daar komen nog de kosten van werkmappen voor de leer krachten bij. Alles bij elkaar dus een bedrag van 20.000 gul den. Milieu-onderzoek Op de agenda van de raad staat verder nog' de aanvraag van een milieu-onderzoek dat no dig is voor het uitbreiden van het bedrijventerrein. Bij twee bedrijven is hiervoor offerte aangevraagd. Jaarprogramma afdeling Schouwen ZIERIKZEE - De Schouwse afdeling van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) is begonnen aan haar jaarprogramma, waarin reizen, natuur, hulpverlening en visse rij thema's zijn. Een lezing over gedragsthera pie wordt gehouden op woens dag 9 oktober. Op maandag 18 november vertelt mevrouw De Zwaan-Heijmans, landelijk voorzitter van de NBvP, over haar reis naar Peking. Dinsdag 11 februari komt mevrouw T. Lepoeter-Boes uit Kapelle ver tellen over de mossel- en oes tercultuur. Van het Bureau Slachtofferhulp komt H. L. Smit op 18 maart voorlichting geven over hulp na ongeval of geweldsmisdrijf. Een lezing over de Natuur- en Vogelwacht wordt op woensdagavond 16 april verzorgd door Ted Sluy- ter. Dé dames komen veïder naaf verenigingslokaal Moödragonf voor de kerstviering op 18 de cember, de nieuwjaarswens op 3 januari en de jaarvergade ring op 23 januari. Het jaarpro gramma wordt afgerond met een reisje in mei en een buiten middag in juni. Thema De provinciale afdeling geeft uiting aan het thema 'de duur zame samenleving'. Dat ge beurt met het inventariseren van producten van het Zeeuw se platteland. Die worden sa mengebracht in een brochure die voor fietsers bruikbaar is. Bij het thema mobiliteit zal aandacht nodig zijn voor het openbaar vervoer op het Zeeuwse platteland. De NBvP telt ruim 3000 leden in Zeeland, verspreid over 34 afdelingen. Landélijk heeft de bond 70.600 leden. Maatregelen in het voorjaar MIDDELBURG - De provincie trekt 50.000 gul den uit voor de aanpak van reclameborden langs de weg. Komend voorjaar worden de eige naren aangeschreven en de borden zonodig ver wijderd. De halve ton die gedeputeerde staten deze week beschikbaar stelden, wordt gebruikt voor het aantrekken van personeel dat een wijziging van de pro vinciale milieuverordening gaat voorbereiden. De laatste jaren is een wild groei ontstaan van reclame borden langs de Zeeuwse we gen. Volksvertegenwoordigers in provinciale staten vinden ze ontsierend. Tot op heden ont breekt het de provincie aan ju ridische mogelijkheden om de borden te laten verwijderen. Momenteel wordt in kaart ge bracht waar de bofden staan en hoeveel dat er zijn. Vervol gens dient een eenduidig en consequent beleid te worden opgesteld, dat als basis dient voor aanpassing van de milieu verordening. Na afwikkeling van te ver wachten bezwarenprocedures kan de verordening in werking Advertentie treden. Tenslotte worden de dan illegale borden verwij derd. Het zal een arbeidsinten sieve maar eenmalige sanering worden, vinden gedeputeerde staten. Ze willen er personeel voor inhuren en dat kost 50.000 gulden. Advertentie Zie pagina 10 van: luxaflex, melchior, eet. 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee 0111 413727 Advertentie Nieuwerkerk UN Astraat 10 technisch install at ieburo Brouwershaven 0111-691634 verkoop en reparatie Noorddijkstraat 8 Verwachting t/m dinsdag 24 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min. temp. 8 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht oost 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.oost 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 sept. Zon op 07.25, onder 19.39 Maan op 16.09, onder 00.16 22 sept. Zon op 07.27, onder 19.36 Maan op 16.54, onder 01.21 23 sept. Zon op 07.28, onder 19.34 Maan op 17.34, onder 02.33 Volle Maan:.27 sept. (04.52) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur blijft onder de maat. Ook tijdens het weekeinde komt het kwik niet boven de 15 gra den en maakt een schrale oosten wind het koud. In het noorden schijnt geregeld de zon. Het zuiden heeft te maken met wolkenvelden, maar het blijft er we) droog. Ten zuiden van Nederland bevindt zich veel bewol king. Deze wolken dringen naar het noorden op, maar een sterk hoge- drukgebied boven Scandinavië stelt paal en perk aan deze verplaatsing. Hierdoor heeft het weer in de noor delijke provincies tijdens het week einde een veel zonniger karakter dan in het zuiden. Het lijkt er echter wel op dat de bewolking in het zuiden niet dik genoeg wordt om regen te produceren. De oostenwind is de komende dagen matig tot vrij krach tig, windkracht 4 tot 5, langs de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard, 6 of 7. 's Nachts is er in het al gemeen iets minder wind en daalt de temperatuur in het binnenland naar omstreeks 6 graden, 's Middags staat een schamele 15 graden op de thermometer; een veel te lage waar de voor deze tijd van het jaar. ZONNEMAIRE - De nieuwe verhuurtarieven van het dorpshuis Zonnemaire zijn een van de onderwerpen die aan de orde komen in de vergadering van de dorpsraad. Verder wordt informatie gege ven over het dorpshuis, de gymzaal en uit het voorzitters- overleg. Ook de stand van za ken voor wat betreft de activi teitenlijst komt ter sprake. De vergadering wordt maandag 23 september om 20.00 uur ge houden in het dorpshuis. ZIERIKZEESCHE Hl NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 1772% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3