3*9(^=^1 1 Noordhoek bouwt machine voor afzagen van boorput Resultaat onderzoek 'Seksueel geweld en misbruik' valt tegen MËhLKA^ r ZIERIKZEESCHE fi NIEUWSBODE IÉ m overhemd» deurloo mannen Robot en tunnelboor tot 1300 meter onder zeespiegel Nog veel werk aan zorgvernieuwing Bromfietser verongelukt Aanrijding 2 9 3 O 5 9 Bestuur Borrendamme ligt zwaar onder vuur DOORSTART OF NOODLANDING VOOR HOTEL VLIEGVELD? dé krant van schouwen - duiveland! J ^/ODELBOS^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1996 153e JAARGANG NR 26047 WAARIN OPGENOMEN OE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 seizoen-start bij aankoop van kostuum of kombinatie slechts 1 week geldig Mol 7 ZIERIKZEE - Noordhoek Diving in Zierikzee heeft nieuwe apparatuur ontwikkeld, waarmee boven de zeebodem uitstekende conducters of wel boorputten, op een milieuvriendelijke ma nier kunnen worden verwijderd. De appara tuur blijkt nog voor het in januari daadwerkelijk operationeel is, aan te slaan. Noordhoek Diving heeft inmiddels al enkele opdrachten binnen om 'uitgebluste' boorputten weg te halen. Dit onder meer in het Verre Oos ten. Wanneer een boorplatform op een bepaalde plaats in zee is uitgewerkt, blijven na de ont manteling van het gevaarte, de boorputten achter. Deze ste ken boven de zeebodem uit. Vanwege gevaar voor de loka le visserij - netten kunnen ge makkelijk achter de obstakels blijven steken - stellen veel landen al verplicht dat de put ten opgeruimd moeten wor den. Volgens M. E. Hardon ad junct-directeur van Noordhoek Diving, zit het er dik in dat oliemaatschappijen binnen afzienbare tijd wereld wijd wettelijk verplicht wor den, boven de zeebodem uit stekende gedeelten van boor putten op een milieuvriende lijke manier te verwijderen. Vanuit die optiek en vanwege het feit dat er eigenlijk geen snelle en milieu-vriendelijke methode bestond om de boor putten weg te halen, startte Noordhoek Diving vorig jaar april met de ontwikkeling van de nieuwe apparatuur. Het technische hoogstandje dat nu inmiddels in een van de laatste testrondes verkeert, bestaat uit twee apparaten: een soort tunnelboormachine met daar in een diamantdraad, en een onderwaterrobot met een zeer hoog vermogen, waarmee de boormachine onder meer wordt aangedreven. ,,Je kunt het een samenraapsel van al bestaande componenten noe men," legt Hardon uit. De ont wikkelingskosten van de novi teit bedragen tien miljoen gulden. Noordhoek Diving heeft op het totale concept, we reldwijd patent verkregen. De tunnelboormachine, Dia mant Wire Cutting Tool (DWC Tool) genaamd, boort zich met behulp van hydraulische ar men om de boorput heen in de zeebodem. Is de boor op de ge wenste diepte, naar verwach ting zal dat straks overal ter wereld zo'n vijf tot zes meter zijn, dan snijdt de diamant draad de stalen boorputbuis van buitenaf door. Diamant draad is ongekend sterk en wordt van origine gebruikt in de Italiaanse marmerindustrie om marmer te snijden. Test De DWC Tool wordt gebouwd door IHC Handling Systems in Bleiswijk en de robot bij Seatec in Nieuw-Beijerland, De nieuwe vinding van Noordhoek Diving. een dochteronderneming van Noordhoek Diving. Komende week vindt een test van de ap paratuur op het droge plaats. De robot ondergaat daarbij la ter een test op 1300 meter diep te in Noorwegen. In januari wordt het geheel in de Ooster- schelde beproefd en is, als alles loopt zoals het moet lopen, daarna meteen operationeel. Werkt het concept, dan is Noordhoek Diving van plan een tweede apparaat te laten bouwen. Noordhoek Diving is het enige bedrijf in Nederland dat zich bezighoudt met het verwijde ren van boorputten. Wereld wijd, schat Hardon, gaat het om zo'n tien ondernemingen die putten weghalen. Over de hele wereld staan rond de ze venduizend platforms in zee, waarvan 120 op het Nederland se Continentale Plat. Binnen vijf jaar moet daarvan een kwart het veld ruimen, ver wacht hij Het verwijderen van putten, gebeurt tot nu toe ofwel door de zogenaamde koudsnijme- thode, waarbij putten van bin nenuit worden doorgesneden, of door explosieven in te zet ten. Laatstgenoemde methode wendde Noordhoek Diving al tijd aan. Duikers plaatsten daarbij de springstof. Overi gens is die methode van ver wijdering in sommige landen al verboden. Te onveilig en mi lieu-onvriendelijk, wordt ge steld. Goedkoper Met de ontwikkeling van de nieuwe apparatuur, ontstaat volgens Hardon, ook een goed kopere manier van werken als het gaat om het weghalen van de putten. „Deze methode werkt vier keer sneller. Nor maliter verwijder je een put in twee ofjirie.dagen, straks zul len dat er twee per dag zijn," zegt hij. Het Zierikzeese bedrijf had al een vestiging in Indonesië. In middels is daar een kantoor in Abu Dhabi bijgekomen en sinds kort ook in Denemarken. MIDDELBURG - De resultaten van het project zorgnieuwing 'Seksueel geweld en misbruik' vallen tegen in het licht van de doelstelling en ambitie waarmee het begonnen werd. Tot die conclusie komt drs. M. R. A. Luijpen, directeur VMC Zeeland in zijn voorwoord bij de slotrap- portage van het samenwerkingsproject tussen Riagg, Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland (te genwoordig Emergis) en FIOM. Het Integratieproject Sekse specifieke Hulpverlening van VMC Zeeland heeft het rapport 'Seksueel geweld en misbruik' heden (vrijdag)middag in de vergaderzaal van gs gepresen teerd. Gedeputeerde L. Cop- poolse en de heer J. van der Rijst, manager Divisie Zorg van de CZ-groep namen beiden een exemplaar in ontvangst. Doel van de samenwerking tussen Riagg, Emergis en Fiom was het tot stand brengen van zorgvernieuwing op het ter rein van seksueel geweld en misbruik. De projectresultaten geven aanleiding om de samenwer king rond seksueel geweld en misbruik, met name op be- lelds- en managementniveau, verder te verbeteren. De in de uitvoering bereikte afstem ming tussen de partners zal an ders afhankelijk blijven van persoonsgebonden deskundig- heid van de hulpverleners, al dus de slotconclusies. In het rapport wordt bena drukt. dat individueel gebon den zorgvernieuwing een probleem vormt: als hulpver leners de organisatie verlaten, verdwijnen met hen de ver worven deskundigheden en re sultaten, wat in feite een vorm van kapitaalvernietiging is voor de betreffende organisa ties en het gehele zorgveld. is nog niet geformaliseerd. Soms komen vrouwen niet bij de juiste instelling terecht als gevolg van een verkeerde in schatting van hun vraag om hulp. Het onderzoek wijst uit, dat het vooral bij seksueel ge weld en misbruik gaat om een toegesneden deskundigheid De behaalde resultaten van het project liggen vooral in de sfeer van verbeterde samen werking, uitwisseling en een afsteming van het aanbod op het niveau van de uitvoerende hulpverleners. Volgens de eindconclusies heeft het onder zoek geleid tot een kwalitatief verbeterde samenwerking en Seksueel geïntimideerd? Daar maak je werk - van. Verwijzing Kan vroegtijdig 'nee' tegen seksuele intimidatie preventief wer- De verwijzing van de cliënten ken tegen seksueel geweld en misbruik? 'informele' verwijzing. Er is een groter vertrouwen ont staan tussen degenen die het project hebben 'getrokken'. Het probleem is echter dat re sultaten op het gebied van het aanbod voor de doelgroep, on voldoende zijn omgezet in con crete beleidsinstrumenten. Volgens de onderzoekers blijft nog gissen in hoeverre de re sultaten van het project een vertaalslag krijgen binnen een zorgprogramma voor seksueel getraumatiseerde vrouwen, waarin ook andere functies na der worden uitgewerkt. Onduidelijk is in hoeverre bij voorbeeld het 'reguliere circuit voor vrouwenhulpverlening' een structurele positie krijgt binnen de betrokken organisa ties, of overgenomen gaat wor den in een nieuwe projectstruc tuur van zorgvernieuwing. Volgens de aanbevelingen kan zorgvernieuwing alleen kans van slagen hebben als aan be paalde voorwaarden is vol daan, die liggen in de sfeer van: faciliteiten bieden, een adequate projectstructuur ont wikkelen, betrokken manage ment, doelstellingen concreti seren en resultaten benoemen. De aanbevelingen worden aan gedragen in een minimum- en een maximumvariant. Preventie Maatregelen tegen seksuele in timidatie zouden in het licht van de problematiek rond seksueel geweld en misbruik wellicht als een vorm van pre ventie kunnen worden be schouwd. In de brochure, die een uitwerking is van het Ar- bo-beleid van de provincie Zee land, wordt de regeling ter be strijding en voorkoming van seksuele intimidatie op het werk onder de aandacht van de personeelsleden gebracht. Vervolg op pagina 2 KAMPERLAND - De 54-jarige J. .Matthijs uit Middelburg is gisteren in Kamperland ten ge volge van hoofdletsel om het leven gekomen. De man werd op zijn brommer aangereden door een personenauto. De bestuurder van de perso nenauto, een 27-jarige man uit Aken, kon op een kruising de bromfietser niet meer ontwij ken. Het slachtoffer, dat geen helm droeg, bleek bij aan komst van de ambulance reeds overleden. RENESSE - Twee auto's raak ten gisteren licht beschadigd bij een aanrijding op de Hoo- genboomlaan in Renesse. De auto's, bestuurd door een 67-jarige man uit Renesse en een vijftigjarige man uit Was senaar, kwamen elkaar in een flauwe bocht van de weg tegen. Volgens de politie hield een van beide bestuurders, of alle bei, niet voldoende rechts. Een aanrijding met alleen blik schade was het gevolg. Advertentie Enkele van de door Postkantoor Zierikzee verkochte kaarten voor MICHAEL JACKSON zijn verkeerd geprint en daardoor ongeldig. Bezitters worden verzocht kontakt op te nemen met het postkantoor 0111-415555. postkantoor Men moet met vele mensen omgaan, die men liever zou ontgaan. Sinus DROOG HET WEER s Al/// Vannacht wolkenvelden. Het blijft droog. Min. temp. 6 graden. Overdag overwegend wolkenvelden y\\ en droog. Middagtemp. 15 graden. Wma uit oost tot noordoost, meest f matiq, kracht 3 of 4, aan de kust krachtig, 6. KLASSEN Kabinet wij geen kleinere klassen basisschool voor 1998. FILMFESTIVAL Zeeuws Filmfestival vraagt zich af of er nog cinefielen in Zierikzee zijn. PLAN Appartementen en restaurant moeten Vliegveld vlot trekken. MOTORCROSS Zierikzeeënaar Erik van der Wekken heeft plezier in sport teruggekregen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Personeel zegt vertrouwen op ZIERIKZEE - Namens het personeel heeft de Ondernemingsraad (OR) van Zorgcentrum Bor rendamme in Zierikzee het vertrouwen opge zegd in het bestuur. Onder het personeel van Bor rendamme heers* p-ote onrust en ontevredenheid over de handelwijze van het bestuur. Deze bleek geheel onverwacht van plan te zijn een ontslagpro cedure te beginnen tegen de di recteur van het zorgcentrum, H. F. Zeegers. Daarnaast wil het bestuur dat het hoofd ver zorging mevrouw H. M. den Haan vroegtijdig vertrekt. Concreet verwijt het personeel in een brandbrief het bestuur onzorgvuldig optreden in de richting van Zeegers. Volgens het personeel heeft deze van het bestuur nooit te horen ge kregen dat hij niet goed func tioneerde. Bovendien heeft Zeegers zelf meerdere keren aangegeven dat niet alles op rolletjes liep. Het bestuur heeft hier volgens het perso neel niet adequaat op gere ageerd. Ook verwijt het personeel het bestuur ontactisch optreden te genover Den Haan. Deze heeft zelf in een eerder stadium laten weten vervroegd uit te willen treden. Volgens het per soneel had een goede en accep tabele regeling destijds .veel problemen kunnen voorko men. - - De OR is er daarnaast zeer ver bolgen over dat het bestuur geen, onvoldoende of onjuiste informatie verstrekt. Hiermee wordt volgens de OR geweld gedaan aan een van de belang rijkste rechten van de OR: het recht op informatie. De heer P. de Rijke, toege voegd lid van het dagelijks be stuur, wilde vanmorgen geen commentaar geven. De voor zitter van het bestuur, D. van der Wekken, was vanmorgen in verband met vakantie niet bereikbaar. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 0111-6718 75 Erkend UdV.E.B Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. - Bij automatische afschrijving uw I I 1 I J I 1 j I f I bank-/gironummer vermelden: I L_J 1J IJ II II 1I lI II 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar aTX Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee. n i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1