Duurder complex De Saele volgende zomer opgeleverd Roosevelt Study Center viert tienjarig bestaan Boswachterij Westerschouwen biedt feestelijk onthaal in herfstvakantie Vergadering van ZOC Ploegwedstrijd trekpaarden in Kerkwerve Mercedes gestolen Expositie blikmuseum Slotconcert Zonnemaire DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1996 NR 26046 5 Met symposium over geschiedenis en handel MIDDELBURG - Het Roosevelt Study Center in Middelburg viert vanmiddag, donderdag, het tienjarig bestaan met een symposium over Amerikaanse geschiedenis in de Middelburgse abdij en Amerikaans-Nederlandse handelsbe trekkingen. Sprekers zijn onder anderen weten schappers van de universiteit van New Orleans en Cambridge en de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, K. T. Dornbush. Het materiaal van het studie centrum is in het eerste decen nium gegroeid naar meer dan drie miljoen documenten. Die beslaan de geschiedenis van de Verenigde Staten in de periode van Theodore Roosevelt tot Ri chard Nixon. Inmiddels hebben tienduizen den studenten, onderzoekers, wetenschappers en anderen het studiecentrum en tentoon stellingen aldaar bezocht. In 1982 brachten enkele naza ten van president Franklin D. Roosevelt in gezelschap van vertegenwoordigers van het Roosevelt Institute in New York een bezoek aan Zeeland. Daar woonden naar alle waar schijnlijkheid ooit hun verre voorouders. Het gezelschap wilde documentatiemateriaal over F.D. Roosevelt schenken ZIERIKZEE - De Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) houdt maandag 14 oktober de najaars-ledenvergadering. Tij dens deze bijeenkomst zal een nabespreking plaatsvinden over het zomerprogramma en diverse evenementen, zoals de kermis in augustus. Voorafgaand hieraan zullen gesprekken plaatsvinden met de commissie zomerprogram ma en Zierikzee Aktief, even als met de ondernemers rond het Havenplein. Andere agendapunten voor de ze vergadering zijn de stand van zaken betreffende de fede ratie van ondernemersvereni gingen van Schouwen-Duive- land en het plannen van een datum voor een avond over winkelcriminaliteit KERKWERVE - Op het land van de familie Van der Wek ken aan de Heuvelsweg in Kerkwerve wordt zaterdag 28 september de provinciale ploegwedstrijd gehouden voor trekpaarden. Als toetje wordt na dit kampioenschap een trekwedstrijd gehouden. De ploegwedstrijd wordt ge houden met twee-, drie- en vierspannen. De wedstrijd be gint om 12.00 uur. Vooraf gaand kunnen de deelnemers proefploegen. Na de ploegwed strijd is er een trekwedstrijd. De opzet is hierbij dat een paard een landslee met een steeds zwaardere ballast over een afstand van vijftig meter trekt. Volgens een afvalsys- teem blijft uiteindelijk één paard over, dat tot winnaar wordt uitgeroepen. De trek wedstrijd begint om 15.15 uur. BROUWERSHAVEN - Vanaf een bungalowpark in Brou wershaven is in de nacht, van dinsdag op woensdag een zil verkleurige Mercedes gesto len. Het gaat om het type C 180 Ele gance met een nieuwwaarde van 54.000 DM. De auto heeft het kenteken SG-V840. De Mercedes stond geparkeerd aan de aan Den Osse gesitueer de vakantiewoning en was af gesloten met een centrale por tiervergrendeling en stuurver- grendeling. De gedupeerde is een 59-jarige man uit het Duit se Solingen. RENESSE - De expositie Speelgoed uit grootmoeders- tijd in het blikmuseum De Blikvanger in Renesse, is ge prolongeerd. De tentoonstelling is nog te zien van 11 tot en met 29 okto ber op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Op zondag 20 oktober is het museum aan de Capelweg 18 ook open. Dan van 11.00 tot 15.00 uur. aan de Zeeuwse bibliotheek, die echter geen plaats had. De provincie Zeeland stelde een gedeelte van het Abdijcomplex in Middelburg beschikbaar, om daar een Europees onder zoeksinstituut te ontwikkelen rond de geschiedenis van de Verenigde Staten en de Ameri- kaans-Europese verhoudin gen. De oprichting van het Roosevelt Study Center was een feit. Grote bekendheid geniet het RSC door de tweejaarlijkse uitreiking van de Four Free doms Awards aan mensen die zich hebben ingezet voor de door Franklin D. Roosevelt ge formuleerde vier vrijheden: de vrijheid van meningsuiting en godsdienst en de vrijwaring van gebrek en vrees. Het Roos- SCHOUWEN-DUIVELAND Kankerbestrijding De jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding heeft in Kerkwerve het bedrag van 1597,85 gulden opgebracht. In Noordgouwe en Schuddebeurs werd 1539,95 gulden opge haald.De inzameling in Zonne- maire bracht 1084,90 gulden in het laatje. In Sirjansland bracht de collecte 386,85 gul den op. De collectanten in Brouwershaven haalden 1781,45 gulden op; terwijl die in Burgh-Haamstede 5293,65 gulden konden overmaken naar het Koningin Wilhelmina Fonds. ZIERIKZEE Afgelast Afgelasten, gelastte af, afge last. Het busreisje van de PCOB en de ANBO dat zater dag gehouden zou worden, is afgelast. De organisatie gelast te het reisje af, omdat er te weinig belangstelling voor was. ANBO en PCOB hopen dat ze niet te vaak uitstapjes moeten afgelasten. Zangavond De Stichting Woord en Daad houdt zaterdagavond 28 sep tember een zangavond in de Nieuwe Kerk. Het mannen koor Tehillim en het gemengd koor Vox Humana uit Dor drecht verlenen hun medewer king. Beide koren staan onder leiding van Dick van Luttik- huizen. Tinus Korevaar be speelt het orgel en dominee Korving uit Kerkwerve houdt een appélwoord. De opbrengst van de collecte is voor de bouw van twee scholen op Haïti. De zangavond begint om 19.30 uur. Koken De Lichtboei begint met een cursus eenvoudig koken voor mannen. Die wordt vanaf 27 september elke vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur gegeven in het Multifunctioneel Cen trum aan de De Huybertstraat. Dromen A. H. H. Weststrate uit Goes geeft workshops dromen in het Multifunctioneel Centrum. De driedaagse bijeenkomsten beginnen op 12 oktober, 2 no vember en 31 november en vin den plaats onder de vlag van De Lichtboei. Voor informatie: 412075. SEROOSKERKE Ouderensoos Woensdag 25 september gaat in het dorpshuis de Ouderensoos Serooskerke weer van start. Ouderen vanaf 60 jaar zijn elke veertien dagen welkom op woensdagmiddag 14.30 uur. SCHARENDIJKE Modeshow De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noordwelle e.o. heeft voor dinsdagavond 24 september een modeshow georganiseerd. De show wordt verzorgd door evelt Institute in New York kende die onderscheiding van af de jaren vijftig toe, alleen aan Amerikanen. Juliana Prinses Juliana was de eerste niet-Amerikaan die de Free doms Award in Middelburg in ontvangst nam. Daarna viel de eer onder meer te beurt aan Va clav Havel, Simon Wiesenthal, Helmut Schmidt, de Dalai La ma en dit jaar aan de toenmali ge premier Simon Peres van Is raël en koning Juan Carlos van Spanje. Symposium „Het instituut is veel meer ge worden dan oorspronkelijk verwacht werd", concludeert directeur dr. C.A. van Minnen van het RSC. Op het symposi um vanmiddag belichten spre kers uit de diplomatieke we reld, het bedrijfsleven en de wetenschap onderwerpen als de Amerikaans-Europese be trekkingen, de actuele Ameri kaanse politiek, Nederlands- Amerikaanse handelsrelaties en de plaats die het RSC als in ternationaal onderzoeksinsti tuut inneemt. Modehuis Marita in Zierikzee, in samenwerking met Schoen mode Van Oeveren uit dezelf de plaats. De nieuwe winter mode wordt geshowd door eigen leden van de afdeling. De avond begint om 19.30 uur en ook introducés zijn welkom. OOSTERLAND Rectificatie De collecte voor de Kankerbe strijding heeft in Oosterland 2599,20 gulden opgebracht. Abusievelijk werd vorige week in deze rubriek een be drag van 2999,20 gulden ge meld. Reisje De Ouderensoos Oosterland heeft op 11 september een reis je naar Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt. Het sluizencomplex van Terneuzen was het doel van de reis. In IJzendijke ston den de reizigers versteld van het stukje Turkije dat op het marktpleintje valt te bewon deren. Na een wandelingetje door Sluis werd het uitstapje bekroond met een uitstekend diner in Het Wapen van Renes se. OOSTERLAND Rectificatie De collecte voor de Kankerbe strijding heeft in Oosterland 2599,20 gulden opgebracht. Abusievelijk werd vorige week in deze rubriek een be drag van 2999,20 gulden ge meld. Reisje De Ouderensoos Oosterland heeft op 11 september een reis je naar Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt. Het sluizencomplex van Terneuzen was het doel van de reis. In IJzendijke ston den de reizigers versteld van het stukje Turkije dat op het marktpleintje valt te bewon deren. Na een wandelingetje door Sluis werd het uitstapje bekroond met een uitstekend diner in Het Wapen van Renes se. ZONNEMAIRE - Harmonie- vereniging Nut en Uitspanning geeft zaterdag 21 september in het dorpshuis in Zonnemaire het laatste zomcrconcert van dit seizoen, aanvang 20.00 uur. Het orkest staat onder leiding van Gerrit Voogt en zal een mix spelen van het huidige en het nieuwe repertoire. Ook zal er in samenwerking met de drumband een aantal num mers worden gespeeld. De drumband, onder leiding van Hans Willemstein, verzorgt halverwege het concert ook een eigen optreden met vier werken. Voorafgaand aan dit slotcon cert in Zonnemaire. verleent de drumband zaterdagmiddag ook acte de présence op het Druma-festival in sporthal On derdak in Zierikzee. Dit optre den staat rond 14.15 uur ge pland. Grootste bos in Zeeland is 75 jaar Tijdens de 'bosdagen' wordt de moderne houtoogst gedemonstreerd. (Foto: Joop van Houdt WESTERSCHOUWEN - Het grootste bos van Zeeland, de boswachterij Westerschouwen op Schouwen-Duiveland bestaat 75 jaar. Dat gaat in de herfstvakantie, op 23 en 24 oktober ge vierd worden met feestelijke 'bosdagen'. Tij dens deze dagen kunnen de bezoekers kennis maken met de moderne en handmatige hout- oogst, de schoonheid van de natuur, kunst en het recreatief medegebruik van het bos. Staatsbosbeheer houdt op die dagen een zogenaamde kust- boswachterij, waarin de doel stelling van het bos, natuur, productie en het recreatief ge bruik als een rode draad te zien zal zijn. Langs de rode wandelroute in het zuidelijk deel van het bos zijn op verschillende locaties bezienswaardigheden die op 2en of andere wijze te maken hebben met dit thema. Zo is er voor de kleintjes een kabouterpad en kunnen er meubeltjes van snoeihout en vogelbroedkastjes worden ge maakt. De moderne houtoogst wordt gedemonstreerd met een grote oogstmachine, maar er is ook aandacht voor het hand werk. Natuurlijk kan er ook kennis worden gemaakt met de flora en fauna van het terrein en er kan elke dag een flinke stapel openhaard hout worden ge wonnen. Verder kan er buiten kleding worden aangeschaft en men kan er zijn motorzaag laten keuren. In het programma zijn ook de monstraties met roofvogels op genomen en dè bosbrandweer geeft diverse malen acte de présence. Vinkenbaan Diverse gidsen begeleiden de rondleidingen door het bos, die voeren door de zogenaamde zeereep en langs de vinken baan, waar al bijna honderd jaar in de nazomer, vogels wor den gevangen voor weten schappelijk onderzoek. Voor fietsers en wandelaars langs de route door het bo? is een lijstje met wetenswaardig heden opgesteld. De paarden tram maakt tochtjes door het bosgebied en in de excursie- schuur worden schilderijen geëxposeerd. Bij de hoofdingang van de Boswachterij Westerschouwen aan de Kraaijensteinweg is tussen 10.00 en 16.00 uur de in formatietent geopend. De officiële opening van de feestelijke 'bosdagen' wordt op woensdagochtend 23 okto ber verricht bij de hoofdin gang door gedeputeerde J. G. van Zwieten. Hij wordt daarin muzikaal bijgestaan door de Zeeuwse Hoornblazers. Gedurende de 'bosdagen' op 23 en 24 oktober is iedereen van harte welkom. Zowel de bosex- cursies als de excursies door de zeereep beginnen om 10.45 uur, 12.45 uur en 14.45 uur. Qm 11.30 uur en om 14.00 uur zijn er roofvogeldemonstraties in de Groeneduinen. De bos brandweer geeft doorlopend demonstraties. Alle motorza- gen kunnen op beide dagen om 13.00 uur en om 14.30 uur ge keurd worden op het strand en de demonstraties houtoogst beginnen om 10.30 uur en om 15.30 uur. staan", aldus Vos. Al bij de aanvang van het project is er sprake van een fors tekort. Dat bleek uit de woorden van di recteur P. H. van Doorne van de woningcorporatie. Bij de bouw van Steenzwaenshof werd door het ministerie van VROM ongeveer 9800 gulden per woning aan bouwsubsidie ontvangen. Bij 'De Saele' is het subsidiebedrag echter terugge schroefd naar 4200 gulden per woning. Voor het totale com plex betekent dat alleen al 230.000 gulden minder uit het potje van het ministerie van VROM. Bovendien moest de bouwgrond voor 200.000 gul den worden aangekocht en bleek het bouwrijp maken van het terrein veel omvangrijker dan aanvankelijk werd ge dacht. ,,A1 met al een nadelig verschil met Steenzwaenshof van bijna een miljoen gulden", legde Van Doorne uit. Het nadelig verschil kan vol gens Van Doorne niet door het inlassen van hogere huurprij zen worden opgevangen. Beter Wonen betaalt deze 'niet terug- verdienbare investering' indi rect uit de opbrengst van de verkoop van huurwoningen. Aan het huren van een woning in De Saele is voor de bewo ners een zorgabonnement ver bonden. Evenals bij de aan leunwoningen van de Chris telijke Woningbouwvereni ging Schouwen-Duiveland bij verzorgingstehuis In 't Opper in Bruinisse gaan ook de bewo ners van De Saele van deze ex tra service profiteren. „Het zorgcontract biedt zekerheid. De bedoeling is dat het verzor gend personeel van In 't Opper zich dagelijks op de hoogte stelt van het welzijn van de be woners. Zonodig wordt pas sende hulp geboden en/of inge schakeld. Het verzorgingshuis in Bruinisse dient ook tevens als ontvangstpunt van de alar meringsinstallatie. Dankzij het zorgcontract worden de mogelijkheden voor ouderen die lichamelijk of geestelijk verzwakken en toch zelfstan dig willen blijven wonen aan zienlijk verruimd. OOSTERLAND - Een blijde dag voor Duive- land". Dat zei waarnemend burgemeester G. Hokken dinsdagmiddag nadat hij de eerste paal had geslagen van servicewoningencom- plex De Saele in Oosterland. Het complex, dat grotendeels wordt gefinancierd door Beter Wo nen, is door een lagere subsidie bijna een mil joen duurder geworden. Volgende zomer wordt het opgeleverd. Torenhoge barricades moesten worden overwonnen alvorens de bouw van het servicewo- ningencomplex op het voorma lige sportveld van start kon gaan. Vanaf zijn installatie als waarnemend eerste burger van Duiveland in 1994 heeft Hok ken alle zeilen bijgezet om de grond, eigendom van baron Schimmelpennick van der Oije uit Wassenaar, voor dat doel te verwerven. „In Oosterland een huis oprichten als Steen zwaenshof in Nieuwerkerk kan niet zomaar", schetste Hokken na afloop tijdens een samenkomst in restaurant De Vier Bannen. Aanvankelijk werd Hokken (net als zijn voorgangers overigens) met een grondeigenaar geconfron teerd die niet stond te springen om het oude sportveld van de hand te doen. Een kort briefje met het verzoek dat zijn echt genote kennis met hem wilde maken bracht uitkomst. Hok ken zei heel veel dank ver schuldigd te zijn aan onderan- dere rentmeester Van der Laan, ambtenaren van de ge meente en het provinciebe stuur. ,,De medewerking van het provinciebestuur is boven alle lof verheven. Gelukkig is er een compromis uit de bus ge komen waardoor 51 huurwo ningen en zestien koopwonin gen in Oosterland kunnen worden gebouwd. Een hoogte punt voor Duiveland, meende Hokken. Voorzitter F. K. Vos van woningbouwvereniging Beter Wonen stak Hokken een pluim op de hoed van de burge meester. Zijn inzet voor de re alisatie van het project is vol gens hem „onverstelbaar" groot geweest. „Diverse in stanties konden er op een gege ven moment niet meer omheen om Oosterland dit project niet te gunnen. Als er geen andere naam dan De Saele was be dacht was het ongetwijfeld het 'Hokkenhuis' geworden. Anno 1996 bouwt Beter Wonen geen hokken, maar goede en degelij ke gebouwen die op palen Waarnemend burgemeester G. Hokken heit de eerste paal van De Saele in Oosterland. (Foto: Ma rijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5