Provincie onderschrijft belang voorzieningen voor duiksport Rampenplan bij plotselinge bui Amnesty schrijft voor gevangënen in Cuba, Saoedi-Arabië en Turkije Inbraak restaurant en woning Daleboutsweg De Zuidhoek bespreekt het management in vergadering Bedrijven in buitengebied moeten aansluiten op riool Open dag Harry Bacon DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1996 NR 26046 3 Nog tientallen duikcorridors extra Extra voorzieningen moeten de toegankelijkheid van de duiklocaties gaan verbeteren. (Foto: Joop van Houdt) MIDDELBURG - Provinciale staten onder schrijven het belang van het treffen van extra voorzieningen voor de duiksport in Zeeland. Dat blijkt uit het besluit ook voor 1997 een be drag van zestigduizend gulden beschikbaar te stellen voor het realiseren van alternatieve op lossingen voor de problematiek tussen de visse rij en de sportduikers. Afgelopen zomer werden bij wijze van proef vijf duikcor ridors aangelegd .in de Ooster- schelde. Bij het welslaJgen.van deze proef, die ultimo dit jaar geëvalueerd zal worden, zullen naar verwachting in 1997 nog enkele tientallen duikcorrid ors aangelegd gaan worden. De duiksport is in Zeeland de laatste jaren behoorlijk ge groeid. De problematiek, die hieruit voortvloeit, heeft de provincie al eerder doen be sluiten tot het treffen van wen selijke maatregelen en het le veren van een bijdrage aan de financiering daarvan. Zo werden er in eerste instan tie ten laste van het budget van zestigduizend gulden voor 1995 acht informatieborden rond om de Oosterschelde geplaatst. Voor verder strekkende duik- zoneringsvoorstellen bleek geen maatschappelijk draag vlak te bestaan. Op advies van de Zeelandcommissie voor de duiksport werd derhalve me dewerking gegeven aan alter natieve oplossingen voor de gerezen problematiek tussen de visserij en de sportduikers. Hieruit resulteerde de aanleg van duikcorridors. Knelpunten Voorts heeft een breed samen gestelde werkgroep een inven tarisatie gemaakt van knel punten die zich thans reeds voordoen op een aantal druk bezochte duiklocaties. De voorgestelde oplossingen voor de locaties behelzen veelal ver betering van de toegankelijk heid door trappen over het dijklichaam aan te leggen en door aanleg c.q. verbetering van de parkeermogelijkheden. „Uitvoering van deze maatre gelen betekent dat er minder dijk- en bermbeschadigingen plaatsvinden. Bovendien wordt in vele gevallen de ver keersveiligheid aanmerkelijk verbeterd. Een eerste voorlopi ge raming wijst uit dat kosten die hiermee zijn gemoeid circa 350.000,- bedragen," aldus gs. Op basis van nadere priori teitsbepalingen in overleg met de Zeeland-commissie zullen, ten laste van het resterende budget voor 1996, provinciale staten nadere bestedingsvoor stellen worden voorgelegd. Ter continuering van het pro vinciaal beleid ten behoeve van de duiksport besloten de staten dus ook voor 1997 een bedrag van zestigduizend gul den beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzie ningen en dit bedrag te dekken uit de opbrengsten van duikle- ges. Verkeer en waterstaat leert van mislukkingen transferia Door Ton van den Nouweland RENESSE - Positieve ervaringen met transfe ria zijn er nog niet. Negatieve wel. Toch gaat het ministerie van verkeer en waterstaat door met het experiment van grote verzamel- parkeerplaatsen bij drukbezochte locaties. Op het gemeentehuis van Westerschouwen wordt morgen, vrijdag, de bestuursovereen komst getekend voor het transferium Renes- se dat 7,3 miljoen gulden gaat kosten. Net buiten de stad Groningen ligt sinds enige tijd een trans ferium. Alle bussen houden er halt, er is een taxistand plaats en een mooi wachtlo kaal. Maar dat is klaarblijke lijk niet voldoende om de automobilist te bewegen zijn auto achter te laten, want het transferium is volstrekt ver laten. Het gras overwoekert de parkeerplaatsen. In het Brabantse Waalwijk was een recreatief transferi um gedacht. Bedoeling was dat de toerist zijn auto ach terliet in Waalwijk om ver volgens met een luxe bus door te reizen naar Efteling of Beekse Bergen. Het is er nooit van gekomen. Ambtenaren doen er wat schamper over. „Het Bra bants Dagblad kopte: 'De luchtkastelen van gedepu teerde De Geus'," weet pro vinciewoordvoerder H. van Loon zich te herinneren. „De Efteling schrok ervan, want parkeren voor de deur van het park zou niet meer mo gen. Het plan ligt nog steeds in de ijskast." Volgens verkeersdeskundige L. Schrauwen van de provin cie Brabant lag het transferi um te dicht bij dé Efteling. „De afstand was zo gering dat er nog nauwelijks sprake was van reductie van het aan tal autokilometers en daar was het toch allemaal om be gonnen. Beekse Bergen lag juist weer te ver. Parkeren in Waalwijk en dan met de bus naar Hilvarenbeek, dat doen de mensen gewoon niet." Leren Nog niet zo gemakkelijk dus, zo'n transferium. Woord voerster E. Timmer van het ministerie van verkeer en waterstaat geeft ronduit toe dat 'Groningen' mislukt is. ..Maar daar leren we van. Het gaat om het idee van ke tenverplaatsingen. Het idee dat je meer - en wel de meest gunstige - vervoer middelen gebruikt op één reis. Daarmee zijn we druk aan het experimenteren in het land. Groningen en de Amsterdam Arena waren de eerste. Renesse is het derde transferium. Alle drie zijn ze karakteris tiek. want het heeft geen zin gelijksoortige transferia met elkaar te vergelijken." Volgens de woord'voerster gaat minister Jorritsma vro lijk verder met het experi ment. Het eerstvolgend transferium komt bij Dor drecht. In 1998 moeten er tien van zulke mega-parkeer- plaatsen zijn in Nederland. Het ministerie heeft er veer tig miljoen voor uitgetrok ken. Timmer: „Er is politiek draagvlak voor. Afgelopen zomer hebben we de rijksbij drage zelfs verhoogd. We be talen nu tot negentig procent mee, de rest is voor provincie en gemeenten." Kust Renesse is uniek in zijn soort, omdat het het eerste transfe rium aan de kust is. „De ogen van alle kustgemeenten en die van de minister zijn op ons gericht," realiseert K. van de Korput, hoofd ver voer van Rijkswaterstaat Zeeland zich terdege. De lig ging aan de kust brengt speci fieke problemen met zich mee. Want, stel: het transfe rium wordt met 900 auto's optimaal gebruikt. Dan lig gen er een kleine 3000 mensen aan het strand, wier auto aan de Roelandsweg staat. En dan gaat het regenen... Rampenplan „Dan treedt het rampenplan in werking," reageert Van de Korput met een lach. Maar hij meent het: „Er is onder zoek gaande naar zulke om standigheden. Op zo'n mo ment moeten we flexibel zijn en behoorlijk wat materieel inzetten. Afgelopen zomer hebben we al tellingen ge daan van de aantallen bad gasten bij de duinovergan gen, zodat je weet welke de piekuren zijn. De kans op een plotselinge bui tijdens een mooie zomerdag is natuur lijk gering. Maar het komend half jaar zullen we dergelijke zaken concreet moeten ma ken in het vervoersplan." Optimistisch Net als zijn Haagse collega's blijft Van de Korput optimis tisch. Als het transferium Re nesse succesvol blijkt, dan wil Rijkswaterstaat iets der gelijks ook op Walcheren pro beren. Van de Korput: „Daarvoor ligt een beleids stuk klaar met de naam 'Wal cheren aan Slag'. Bedoeling is bij een aantal strandslagen het parkeerprobleem op te lossen met transferium-ach- tige maatregelen." Mobiliteitsscenario Het transferium Renesse moet volgend seizoen klaar zijn. In het bij de parkeer plaats behorende gebouw komt een milieu-recreatief centrum, met daarin onder meer de VVV. Het transferi um maakt deel uit van het mobiliteitsscenario van de gemeente, waarin bijvoor beeld ook de aanleg van de rotonde in de Stoofweg is op genomen. Het rijk betaalt de helft van de kosten van het transferium, de provincie twintig procent en de ge meente dertig procent. De bestuursovereenkomst waarin onder meer deze fi nanciering is geregeld wordt morgenochtend in Burgh- Haamstede ondertekend. Na mens het rijk doet dat H. L. F. Saeijs, hoofdingenieur-di recteur Zeeland van Rijks waterstaat, namens de pro vincie gedeputeerde J I. Hennekeij en namens de ge meente wethouder C. W. Veerhoek. Voorbeeldbrieven beschikbaar ZIERIKZEE - De werkgroep Schouwen-Duive- land van Amnesty International houdt volgen de week weer regionale schrijfbijeenkomsten in Brouwershaven, Burgh-Haamstede, Noord- gouwe en Ouwerkerk. Deze maand zijn er in de juiste taal gestelde voorbeeldbrie ven voor gewètensgevangenen in Cuba, Saoedi-Arabië en Tur kije. In Cuba zit de 31-jarige advocaat Leonel Morejon AI- magro een gevangenisstraf uit van vijftien maanden. Hij is mede-oprichter van de Concil- lio Cubana, een samenwer kingsverband van 130 politie ke, mensenrechten- en andere groeperingen. Sjeik Salman bin Fahd al-'Aw- da zit in Saoedi-Arabië al sinds 13 september 1994 gevangen zonder aanklacht of vorm van proces. Deze prominente god geleerde en regeringscriticus zat maandenlang in eenzame opsluiting. Een advocaat wordt hem nu nog onthouden. Kinderen In Turkije betreft het twee kin deren, een meisje van vijftien jaar en haar zesjarige broertje, die worden verdacht van lid maatschap van een verboden organisatie. Het meisje, Sevgi Kaya, beweert dat zij is gemar teld. Een rapport van het Forensisch Medisch Instituut bevestigde dat zij bloeduit stortingen had op handpalmen en voetzolen. De schrijfbijeenkomsten van de werkgroep Schouwen-Dui- veland worden gehouden op maandagavond 23 september van 19.00 tot 20.30 uur in Brou wershaven: Gereformeerde kerk aan het Bostonplein en in de Gereformeerde kerk in Burgh-Haamstede; op dinsdag 24 september van 10.00 tot 12.00 uur in Noordgouwe bij de familie Murphy aan de Dr. Wortmanstraat 21 en op maan dag 30 september tussen 19.00 en 20.30 uur bij Onno Sies aan de Julianastraat 12 in Ouwer kerk. De vaste briefschrijvers krij gen de voorbeeldbrieven thuis bezorgd en nieuwe belangstel lenden, die dat ook willen, kunnen contact opnemen met Lia de Keijser, telefoon 482436. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van dins dag op woensdag is ingebroken in een vakantie woning en een restaurant aan de Daleboutsweg in Burgh. Ontvreemd werden onder meer geld, sieraden en een televisie. Door het forceren van een slaapkamerraam kwam men de vakantiewoning binnen. Tijdens de inbraak lag de 75-ja- rige benadeelde uit Rheden, in een andere kamer te slapen. Gestolen werden een kleuren televisie en een sieradendoos. De televisie vertegenwoordigt een waard^ van 750 gulden. De1 waarde van de sieraden is on bekend. Diezelfde nacht werd ingebro ken in een restaurant aan de Daleboutsweg. Het uitzetraam aan de zijkant van het gebouw werd geforceerd om binnen te 'komen. Twee speelautomaten moesten het vervolgens ontgel den. Het muntgeld, ruim dui zend gulden, werd meegeno men. Aangifte werd gedaan door' de op hetzelfde adres woonachtige 27-jarige bena deelde. Mededeling besturingsvorm ZIERIKZEE - Het Veranderplan betreffende het management voor Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek opgesteld door interim-manager ir. J. E. Beerman wordt woensdag 25 september behandeld in de openbare algemene bestuurs vergadering, aanvang 15.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst wor den tevens mededelingen ge daan over de toekomstige be sturingsvorm in het kader van de ontwikkelingen beti'effen- de de gemeentelijke herinde ling. Over het verloop van het eer ste halfjaar van 1996 bij De Zuidhoek zal de directie ver slag uitbrengen en tevens zal er over dat eerste halfjaar een resultatenoverzicht worden gepresenteerd. Verdere agen dapunten zijn: definitieve vaststelling van de eerste be grotingswijziging 1996, defini tieve vaststelling van de be groting 1997 en mededelingen van de interim-manager. Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND - Reeds bestaande bedrijven in het buitengebied van Duiveland zullen ver plicht worden zich in de toekomst op de aan te leggen riolering aan te sluiten. Voor deze aan sluiting zal een bijdrage van 2.500,- worden ge vraagd. Dit voorstel komt aan de orde in de gemeenteraadsvergade ring van Duiveland op donder dag 26 september in het ge meentehuis in Nieuwerkerk, aanvang 20.00 uur. Met belangstellenden voor het vestigen van een bedrijf bin nen de glastuinbouwlocatie in de omgeving van de Ringweg en de Noord Hogeweg is ge sproken over de mogelijke aanleg van een riolering bin nen dat gebied en de te vragen vergoeding daarvoor. Over de ze aanleg is in een vroeg stadi um overleg gevoerd met het waterschap. Een andere wijze van afvoer van afvalwater zal hoge kosten met zich meebren gen, aldus het college van b en w. Ook de toekomstige ver plichting om in het buitenge bied riolering aante leggen heeft een rol gespeeld bij dit voorstel. Het college gaat uit van een bijdrage van 2,50 per vierkante meter grondopper- vlakte bij aanleg voor nieuw te vestigen bedrijven."^ Met de aanleg zal iri principe pas worden begonnen als dui delijk is dat er geen kosten ten laste van de gemeente zullen blijven. De raadsagenda bevat verder een voorstel tot het be schikbaar stellen van een bij drage van 100.000,- voor de realisatie van een gemeen schapsruimte in het nieuwe servicewoningencomplex 'De Saele' in Oosterland. Deze bij drage komt dan in de plaats voor de eerder door de raad be schikbaar gestelde bijdrage van 82.000,- Het college van b en w voelt niks voor het verstrekken van een subsidie voor de Nationale Straatspeeldag van de Stich ting Kinderen Voorrang. Het college ziet geen direct belang bij de landelijke activiteiten en doelstelling van deze stich ting en stelt de raad voor het subsidieverzoek af te wijzen. De raadsagenda vermeldt ver der voorstellen tot het beschik baarstellen van een krediet voor de aanleg van de kanorou te en een aantal voorstellen tot vaststelling van wijzigingen van gemeentelijke verordenin gen. Verwachting t/m maandag 23 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min. temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht oost 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht oost 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 07.23, onder 19.41 Maan op 15.16, onder Eerste Kwartier: 20 sept. (13.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT Straffe oostenwinden, dat is het meest opmerkelijk aan het Ne derlandse weer van de komende da gen. De wind blijft hardnekkig uit het oosten waaien waardoor het aan de frisse kant blijft. Veel meer dan een graad of 16 zit er 's middags niet in. Overigens zorgt de wind er ook voor dat het 's nachts niet al te sterk afkoelt; de minimumtemperaturen schommelen rond 8 graden. Verder overheerst in het algemeen de be wolking en valt er soms een bui. Morgen maakt alleen het zuiden kans op een bui, en wel later op de dag. Daar komt bovendien, net als in Midden-Nederland, ook veel bewol king voor. Het noorden maakt kans op wat zon. Het wordt ongeveer 16 graden. De wind waait uit het oosten en is in het binnenland matig, kracht 3 of 4, aan de kust en rond het IJssel- meer krachtig, 6. Zowel een hoge- drukgebied als een depressie zijn verantwoordelijk voor het Neder landse weer. Het hoog ligt boven Scandinavië, de storing boven Frankrijk. Samen zorgen ze voor de stevige oostelijke stroming boven ons land. En waarschijnlijk blijft dat nog wel een paar dagen zo. GOES - De Brabants/Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Stoma Vereniging Harry Ba con, houdt zaterdag 28 septem ber een open dag in hotel-res taurant Terminus in Goes. Tijdens de open dag worden in lichtingen gegeven over stoma- zorg. Bovendien krijgen lotge noten de gelegenheid om in een ontspannen sfeer van gedachte te wisselen over het leven met een kunstmatige darmuitgang. Aanwezig zijn een chirurg, een uroloog en een stomaverpleeg- kundige voor het beantwoor den van vragen. De open dag begint om 13.30 en eindigt om 16.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 1,4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52.50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. i 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3