Uitbreiding van De Wieken staat opnieuw ter discussie Logo biedt herkenbaarheid nieuwe gemeente Schowwen-Duiveland r ZIERIKZEESCH EI&1 NIEUWSBODE SUS 192M996 75 jaar liavansa Sociale aspecten ook belangrijk als er géén stemmen mee zijn te winnen Reddingboot haalt kotter op Fietsen gestolen Forse buit bij autokraak Provinciebestuur leest fusiegemeenten de les "JE ZIET OVERAL DE HORIZON EN DE MEEUW VLIEGT ALTIJD" déhant van schouwen - duiveland! x^DDELBU^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE QIQi^isir^ n$3r- Nieuwerkerk 64 13 68 technisch installatie buro Brouwershaven 69 16 34 DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1996 153e JAARGANG NR 26046 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MHHI Een maquette laat zien hoe de uitbreiding van De Wieken er uit moet gaan. zien. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Volgens directeur P. D. Marke- steijn van Zorgcentrum De Wieken in Zierikzee, moeten de Zierikzeese politieke partijen zich duidelijker profileren voor een goed woon- en leefklimaat voor de ouderen. Sociale aspecten zijn ook belangrijk als er géén stemmen mee zijn te winnen, stelt de directeur. De negatieve reacties vanuit de Zierikzeese politiek op de door De Wieken voorgenomen bouw van mini maal veertig seniorenwoningen op de achterge legen parkeerplaats, vindt hij onbegrijpelijk. De Wieken werkt ai anderhalf jaar aan een plan voor de bouw van seniorenwoningen bij het complex. Het huidige uitbrei dingsplan voorziet in de bouw van minimaal veertig senio renwoningen op het parkeer terrein Gasthuisboomgaard. Volgens de tekeningen komen de woningen hoog te staan, waardoor onder het complex geparkeerd kan worden. „Per saldo zal er bijna geen parkeer plaats verdwijnen," vertelt hij. De parkeergelegenheid zou tot zeventig centimeter boven hiat maaiveld komen te liggen. Het gaat daarbij niet om een don kere parkeerkelder, legt Mar- keste.'j.jn uit, maar om een licht geheel. De zijkanten blijven nam.olijk open en de gangen van het gebouw zouden zoda nig geconstrueerd worden dat licht door schijnt naar het on dergelegen parkeerterrein. De gemeente nu, vindt de maat van het geheel te groot. Twin tig woningen, valt nog over te praten, maar veertig in eerste instantie niet. Zierikzee is een :monumentenstad, waar be paalde regels gelden, zoals het behoud van open ruimtes als de Gasthuisboomgaard. De open ruimte die als beschermd stadsgezicht en historische binnentuin te boek staat, moet blijven, ook al is het dan een parkeerterrein. „Dat is nu eenmaal een keus die al eerder gemaakt is," zegt wethouder van Zierikzee L. J. van Gastel. Wat betreft het argument van de gemeente dat de parkeerge legenheid wel eens als onge wenst 'jeugdhonk' bij slecht weer kan gaan dienen,.meldt de directeur dat de voorziening afsluitbaar gemaakt wordt, monitoren krijgt en wellicht een portier of bewaker. Wet houder L. J. van Gastel van Zierikzee vindt dat De Wieken dat allemaal gemakkelijk kan stellen, maar ziet niets van de uitvoering komen. „De ge zondheidszorg heeft het finan cieel al moeilijk genoeg. Hoe moet dat betaald worden? De last komt straks weer bij een ander terecht,"aldus de wet houder. Hoogte Volgens de directeur bedraagt de hoogte van het seniorenwo- ningencomplex zo'n 7,5 meter. Naar aanleiding van eerdere bezwaren van bewoners van 't Vrije, is onderzoek gedaan naar de zonnestand. „Zelfs in de laagste stand geeft bebou wing geen extra schaduw in de tuinen van 't Vrije", stelt Mar- kesteijn. Verder blijven vol gens hem het wandelpad en de bomen gehandhaafd. Inmiddels hebben bewoners van 't Vrije een protestbrief met handtekeningen gestuurd aan de gemeenteraad. De be woners zijn onder meer bang dat de waarde van hun woning zal dalen, bijvoorbeeld vanwe ge de verminderde privacy, die de uitbreiding volgens hen met zich meebrengt. Voorzitter van het bestuur van De Wieken, T. C. Hekman ziet het plan als een unieke gele genheid om de sociaal zwakke ren passende woongelegenheid te bieden. Iets wat hard nodig is, vindt hij, alleen al gezien de wachtlijst bij De Wieken van ruim honderd gegadigden voor een aanleunwoning. Van Gas tel bestrijdt de noodzaak van dergelijke woningen zeker niet. „Maar dat betekent niet dat we daarom zeggen 'Bouw dan maar vol'. Zo werkt het niet. We zullen echter zeker al het mogelijke doen om passen de seniorenwoningen in de -stad te realiseren." Van Gastel vindt dat De Wieken de behoef te ondergeschikt maakt aan de normen die in Zierikzee gel den, wat betreft bescherming van het stadsgezicht. „Van daag de dag zeg ik nog steeds dat dit beeld boven de behoef te staat," voegt hij toe. Commissie De commissie ruimtelijk orde ning bespreekt in een vergade ring op 8 oktober opnieuw het plan van De Wieken. Tijdens de vorige vergadering keurden de fracties van WD en D66 het plan af, stemde de RPF voor en wilden PvdA en CDA nader in beraad met hun achterban. De Wieken kreeg gelegenheid aan te tonen dat het met inkijk en schaduw -vorming wel afloopt. Dat is inmiddels gebeurd. Het woonzorgcentrum zal de gege vens voorleggen aan de com missie. Wat Van Gastel be treft, heeft de hele zaak rond de bouwplannen nu lang ge noeg geduurd. „Ik zal tijdens de komende vergadering, in elk geval aandringen op een eindadvies." ZIERIKZEE - Herkenbaarheid, eenvoud en ruimte voor eventuele verdere ontwikkeling. Dat zijn de belangrijkste pijlers waarop het lo go voor de nieuwe gemeente Schowwen-Duive land tot stand is gekomen. De. ligging van Schouwen-Duiveland, de immer te onderschei den horizon en de altijd aanwezige meeuwen in deze regio vormen de bouwstenen voor het tota le woord- en beeldmerk. Breugel, als iets te abstract en te gestileerd ervaren. Wat speelser element leverde de toevoeging van de meeuw in het logo. Een meeuw immers is ook kenmerkend voor Schou wen-Duiveland: je ziet hem aan de kust, in de duinen en het bos, maar ook boven het agrarische land. Verder is er natuurlijk ook altijd een hori zon in de nieuw te vormen ge meente, die qua oppervlakte tot de vijf grootste van Neder land gaat behoren. In de vol gende ontwerpfasen werden meeuw en horizon dan ook meegenomen. Vervolgens kwam de discussie over de kleurstelling: de regio contouren in het paars? Of in het rood? De meeuw speels ver werkt als Waddeneilanden, of lagen die te ver van het gebied waar het in feite om gaat? De meeuw wegvliegend of juist enthousiast klapwiekend aan komend? Uiteindelijk zijn ontwerper Olivier Tieleman van De Vries Communicatie en de werk groep communicatie uitgeko men op een logo met daarin: Nederland in ronde contouren in zwart, Schouwen-Duive land in blauw daar prominent in verwerkt. Vervolg op pagina 2. De Stuurgroep Herindeling Schouwen-Duiveland presen teerde het logo woensdagmid dag met een toelichting over de totstandkoming door G. van Breugel, namens de werkgroep communicatie. In eerste instantie kregen twee Zierikzeese bedrijven een briefing met het verzoek om schreven ideeën nader uit te werken. Eén van de twee voer daarbij direct een eigen koers, volgens Van Breugel, zodat be sloten werd met de andere - De Vries Communicatie - verder te werkttn aan de ontwikke ling van 'het logo. Het tot uiting brengen van de contouren van Schouwen-Dui- velancï, het benadrukken van de geografische positie naar buitew toe stond voorop. So berheid is in het ontwerp nage streefd, omdat het logo dient als basis voor de nog verder te ontwikkelen huisstijl en die verdere ontwikkeling is uiter aard voorbehouden aan het nieuwe gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland. O'ntwerpen in de eerste twee fasen werden, volgens Van Het lógo vormt de basis voor de ontwikkeling van de totale huis stijl van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop wan Houdt) BROUWERSHAVEN - De red dingboot Griend heeft woens dag de kotter YE 148 van de Grevelingen naar de loswal van Brouwershaven gesleept. De met oesters geladen kotter, kwam ter hoogte van de Vlie ger met motorstoring te liggen. De bemanning van de Griend werd daarop door. de kust- wachtpost Ouddorp opge piept. Daarna werd het schip door de reddingboot naar de loswal gesleept. RENESSE - Bij de duinover gang aan de Hoogenboomlaan in Renesse zijn woensdagmid dag twee mountainbikes gesto len. De fietsen zijn van het merk Giant. Een 32-jarige inwoner van het Duitse Alsdorf deed aangifte van de diefstal. BURGH-HAAMSTEDE - Uit een afgesloten personenauto is maandagavond voor ruim 22.000 gulden aan geld en pa pieren gestolen. De auto stond geparkeerd aan een weg naar het strand in Burgh. Gedupeerde is een 58- jarige inwoner van het Belgi sche Marcinelle. Het is niet verkeerd, van beleid te veranderen als de omstandigheden veran- derdzijn. (Seneca) Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden, in het noorden ook af en toe zon. Later op de dag in het zuiden van het land kans op een bui. Min. temp. rond 8 graden, middag- temp. 16 graden. Oostelijke wind, in het binnenland matig, kracht 3 a 4, aan de kust krachtig, 6. TRANSFERIUM Verkeer en Waterstaat gaat door met experimen ten van grote verzamel-parkeerplaatsent. MINI-FESTIVAL Power Metal-fans kunnen vijf uur lang genieten op podium Brogum. BOS Grootste bos van Zeeland, de Boswachterij Wes- terschouwen, bestaat 75 jaar. REÜNIE Weerzien met oud-turnsters en -trainsters van gymnastiekvereniging Delta Sport in Ouwerkerk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Potverteren voor herindeling MIDDELBURG - De twaalf Zeeuwse gemeen ten die binnenkort gaan fuseren zijn door gede puteerde staten gewaarschuwd dat ze moeten stoppen met het opsouperen van hun reserves. De gemeenten op Schouwen- Duiveland en Walcheren zijn twee jaar geleden door de pro vincie onder preventief toe zicht gesteld. Dat betekent dat de provincie in de gaten houdt hoe de gemeenten met hun fi nanciën omspringen. Destijds zei de provincie dat ze terughoudend om zou gaan met dit beleidsinstrument, maar niet zal schromen om - in dien nodig - een verdergaande vorm van toezicht toe te pas sen. Dat moment is nu nabij, zo blijkt uit een besluit deze week van gs. „Op grond van ver schillende begrotingsbesluiten die ons de laatste tijd ter goed keuring zijn voorgelegd, is bij ons de indruk gewekt dat het financieel belang van de nieuw te vormen gemeente soms on dergeschikt wordt gemaakt aan dat van de op te heffen ge meenten. We hebben boven dien de indruk dat dit steeds vaker gebeurt, zo schrijven gs. Het provinciebestuur maakt melding van investeringen die „in tijd naar voren zijn ge- haald of anderszins uit de lucht komen vallen." Voorbeelden daarvan zijn volgens provin ciewoordvoerder J. van der Linden Domburg met de aan leg van een park, Westkapelle met herinrichting van de markt en deze week nog Marie- kerke met een investering. Van Schouwen-Duiveland zijn de provinciewoordvoerder geen voorbeelden bekend. Ophouden De gemeenten moeten van gs ophouden met het doen van grote investeringen tot de nieuwe gemeenteraden zijn geïnstalleerd. Van begrotings wijzingen die nog niet door de provincie zijn goedgekeurd, moet de urgentie worden aan getoond. Alleen investeringen die al langere tijd deel uitma ken van gemeentebeleid, kun nen rekenen op een meer cou lante houding van gs. Deze waarschuwing is verzonden aan Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Valkenisse, Veere en de zes gemeenten op Schou wen-Duiveland (Gemeentevoorlichter Van Breugel over logo) Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnementmetautomatischeafschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratisl! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum:. «21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1