'De senior in het verkeer kan vaak een zwakke schakel zijn' Ü3 Kinderschoenen in een strand en zee-interieur COV Middelharnis treedt op in Nieuwe Kerk Zierikzee 5 APPARATEN GRATIS Het extraatje van Whiskas en Pedigree Pal. deurloo Deze week Modebijlage Federatie ondernemingen mannen NIEUWE COLLECTIE CottonfielcT Derde seniorenrit VVN bij Dorpshuis De Schutse Al 35 jaar actief koor tenmaal thuis, wil je alles op z'n plaats Nieuwe inrichting kinderhoek Verton Schoenen WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 Mol 7 Zierikzee BURGH-HAAMSTEDE - Op Schouwen-Duiveland wordt vrijdag 27 september de derde seniorenrit ge houden. Deze rijvaardigheidstest is bedoeld om se nioren in de gelegenheid te stellen inzicht te ver schaffen in het eigen verkeersgedrag en vrijblijvend adviezen voor eventuele verbeteringen aan te rei ken. De rit is een initiatief van Veilig Verkeer Ne derland (VVN). Behalve uit een rijvaardigheidstest bestaat ze tevens uit een stuk verkeerstheorie en een aantal workshops. Volgens Martin Pieterman, coördinator van de organise rende afdeling Schouwen van WN, is inmiddels het grote nut van de seniorenrit wel gebleken. ,,Zelf zijn wij er eigenlijk altijd van over tuigd geweest, dat de senior in het verkeer vaak een zwakke schakel kan zijn. Sommige dingen gaan op ou dere leeftijd soms niet zo snel meer, en veel zaken zijn niet meer zo vanzelfsprekend. Als je naar de motivatie van de deelnemende senioren zelf kijkt, doen er ook een aantal mee omdat zij het gevoel heb ben niet helemaal meer up to date te zijn met betrekking tot de huidige verkeersregels en verkeerssituaties, terwijl ook twijfels over het rijge drag of juist een bevestiging daarvan onder meer een rol kunnen spelen," aldus Pie terman. De testrit bestaat uit een vijfendertig minuten duren de proefrit, waarbij een van de rij-instructeurs naast de deelnemer in de "eigen-auto plaatsneemt. De rij-instruc- teur observeert tijdens deze proefrit, die overigens be slist geen examen is, nauw keurig alle verrichtingen van de deelnemer. Deze wor den vervolgens met de deel nemer uitvoerig besproken. Theorieles Verder wordt er ook een stukje theorieles gegeven, zodat de deelnemers worden bijgespijkerd met betrek king tot de actuele verkeers regels. Ook wordt er gelegenheid ge boden om op de moderne ma nier deel te nemen aan een actueel theorie-examen. Een aantal samenwerkende rij schoolhouders zorgt hierbij voor de aanwezigheid van speciale computer-appara- tuur, met behulp waarvan deze examens gedaan kun nen worden. En de deelne mers ook getest kunnen wor den op hun technische inzicht. Opticieir-Atexr-de-Nie voert belangeloos oogmetingen uit, terwijl het Rode Kruis Schouwen-Duiveland een aantal demonstraties geeft hoe automobilisten eerste hulp kunnen verrichten bij zichzelf en anderen. De Zeeuwse Sportraad draagt tenslotte haar steen tje bij met de verzorging van een aantal bewegingsin structies teneinde bijvoor beeld problemen met nek of rug te helpen voorkomen. Tevens wordt daarbij een aantal instructies gegeven voor eenvoudige oefeningen, die men op eenvoudige wijze zelf thuis kan doen. De senio renrit bezorgt de deelnemers op deze manier een compleet beeld omtrent de rijvaardig heid. Belangstelling Over belangstelling heeft Pieterman niet te klagen. „Alleen al het feit dat zonder enige vorm van reclame zich weer zestig deelnemers heb ben aangemeld, wijst op het succes en het nut van de seni orenrit. De gemiddelde leef tijd van de deelnemers is nu zeventig jaar. De jongste is 56, de oudste 87. Opvallend is, dat er dit jaar ook een aan tal echtparen meedoet," al dus Pieterman. Volgens hem wordt de senio renrit door de deelnemers als zeer nuttig ervaren. Enquê tes hebben -dit uitgewezen. Daarnaast zijn ze zeer te spreken over de rij-instruc- teurs. „Veel van hen zouden eigenlijk het liefst om de twee jaar aan een seniorenrit willen deelnemen, terwijl een veel gehoorde andere op merking is dat velen de theo rieles, die overigens zo'n zes tig minuten duurt, zelfs soms aan de korte kant vinden," aldus Pieterman. Niet kijken Omdat ook de resultaten van de rijvaardigheidstest ieder jaar nauwkeurig geëvalu eerd worden, zijn ook een aantal zaken aan het licht ge komen, die het nut van de rij vaardigheidstest duidelijk bewijzen. Pieterman toont hiertoe een lijst, waarop een aantal fouten staan, die een aanzienlijk gedeelte van de deelnemers tijdens de rij vaardigheidstest steeds maakt. Nummer één daarbij is het rechtsaf slaan, zonder daarbij over de rechterschou der te kijken. Daarnaast blijkt bij het afslaan ook nog al eens niet eerst goed in de spiegel(s) gekeken te wor den. En uitstappen zonder eerst goed te kijken behoort ook tot de top drie. Minder druk „Hiermee wil ik natuurlijk niets zeggen over de rijvaar digheid van senioren in zijn algemeenheid, maar we moe ten hierbij niet vergeten dat Het kost de deelnemers de nodige concentratie om de proeven goed af te leggen. (Foto: Joop van Houdt) menig senior zijn rijbewijs heeft gehaald in de tijd dat er nog geen spiegels waren of dat het duidelijk wat minder druk was. Sommige van de deelnemers hebben immers misschien wel vijftig jaar ge leden hun rijbewijs ge haald," vergoelijkt Pieter man. Getoetst Ook moet volgens hem niet vergeten worden, dat een af gegeven rijbewijs tot het ze ventigste levensjaar geldig is. Pas na deze leeftijd wor den de automobilisten jaar lijks op hun rijvaardigheid getoetst en gekeurd op hun vermogens met betrekking tot bewegen, kijken en ho ren. „Hét kan echter al lang voor deze leeftijd zijn, dat op dit gebied beperkingen optre den, die tijdens de senioren rit worden opgemerkt. Door vervolgens de deelne mers een aantal handvatten of hulpmiddelen te kunnen aanreiken, kunnen vaak ook bestaande angsten of twij fels met betrekking tot het rijgedrag worden weggeno men. Dit komt weer ten goe de aan de verkeersveilig heid." Voor de financiering van de seniorenrit, krijgt de organi satie een stimuleringssubsi die van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Vorig jaar werd de senioren rit mede-gesubsidieerd door alle eilandelijke gemeenten. Dit jaar is dat nog niet zeker. Van Zierikzee heeft Pieter man nog geen duidelijk ant woord. De eigen bijdrage is al wel vastgesteld op 25 gul den. Dat kan niet meer wor den veranderd. Thuisbasis van de gehele exercitie is Dorpshuis De Schutse, in Burgh-Haamste^ de, dat op vrijdag 27 septem ber vanaf 8.45 de deuren hier voor geopend heeft. Voor nadere informatie kan men verder met Pieterman contact opnemen via het tele foonnummer 652255. NIEUWSBLAD Advertentie Ruim de zolder maar'es op ADVERTEER GRATIS IN HET EXTRA NIEUWSBLAD Plaats een GRATIS EX TRAATJE en bereik ruim 30.000 brievenbussen! (Zie advertentie elders in deze krant) Advertentie Kuïpersweg 23-25 m Middelburg De Roterij 9-11 JK Burgh-Haamstede 0118-626649 Q zorgzame verhuizers sinds 1886! f ZIERIKZEE - De Christelijke Oratorium Vereni ging (COV) Middelharnis geeft zaterdag 21 septem ber een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, aan vang 20.00 uur. Bach en het Moderato uit de Symphonie Gothique van C. M. Widor. Getracht wordt de orgelsoli fraai te laten aan sluiten bij de koormuziek. Zoals gebruikelijk brengt ook dit jaar Het Extra Nieuwsblad de allernieuwste trends op modegebied bij u thuis in de huiskamer. Met de Modebijlage kan iedereen alvast een keus maken voor de komende koude maanden. Comfort en kwaliteit nemen hierbij een be langrijke plaats in. Opvallend is, dat de mode langer is dan vorig jaar. En een beetje slanker. Daamee grijpen de ontwerpers terug op de jaren vijftig en zestig. Hoe dat er precies uitziet, leest en ziet u in de Modebijlage. Samen werken naar 2000 Ad Verseput Raadslid in Westerschouwen en kandidaat voor de WD: Een liberaal ondernemersklimaat biedt ruimte voor het vrije ondernemersschap. ZIERIKZEE - In Zierikzee wordt maandag 7 oktober de Federatie Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive land officieel opgericht. Begin dit jaar kwamen ruim tweehonderd ondernemers bij elkaar voor een monde linge intentieverklaring van de op dat moment nog ge scheiden ondernemersver enigingen. Aanleiding tot de aanzet van de federatie is de aanstaande gemeentelijke herindeling. De oprichting vindt plaats in de Concert zaal in Zierikzee. Daar zijn ook de lijsttrekkers aanwe zig van de partijen die het in de verkiezingen tegen elkaar opnemen. Aan de hand van stellingen geven zij hun visie op het ondernemen op Schou wen-Duiveland. De bijeen komst begint 19.30 uur. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 september as 'Zolang de voorraad strekt. Profiteer deze week van de 5 op een ri| actie, bij aankoop van een complete keuken krijgt u 5 apparaten gratis: OVEN - KOOKPLAAT FZUIGKAP BOILER KOELKAST ot de heltt van de geldwaarde als extra korting. Kom snel n sla uw slag" De jeugdige klanten reageren enthousiast op het nieuwe interieur van de kinderhoek. (Foto: Marijke Folkertsma) Advertentie voor maar 4.95. Als u dèt laat liggen vergeeft uw viervoeter 't u nooit! Whiskas kattenvoeding/- Pedigree Pal-honden- voeding, 1 CQ blik.400gram XJ? l.üt/ Whiskas Cocktail, "I "7Q pak 300 gram 1M L./tJ Pedigree Pal Brokken O QC Koop nu vier ^Whiskas- 7Zr en Diner, doos smO.VZ) Pedigree Pal-produkten en u krijgt Bij 4 produkten naar keuze: het unieke werelddierendag-ver- werelddierendag- wenpakket Iter waarde van 9.95] verwenpakket 9S5 4.95* Deze week alleen bij Albert Heijn. Cf) Advertentie Advertentie OUD 65 FIllUfN IN NEDERLAND EN BElfilE - 41a 010-4834441 2 0186-621066 32 JAAR ERVARING- ELP DONDERDAG EN VRUDAG KOOPAVOND Er is gekozen voor een pro gramma met werken uit de Engelse, Duitse en Franse Romantiek. Het concert be gint en eindigt met een com positie over psalm 150. Vrij onbekend is de bewerking van de Engelse Standford aan het begin, maar groots en veel bekender is psalm 150 van Cesar Franck. Uit de En gelse cathedrale traditie kan het publiek luisteren naar 'O, pray for the peace of Je rusalem' van Sir John Goss en naar 'Blessed be the God and Father 'van Samuel Se bastian Wesley. Vanuit de Duitse vroeg-Romantiek is gekozen voor het Engelstali ge 'Te Deum' van Mendels sohn en van dezelfde compo nist wordt ook 'Verleih uns Frieden' gezongen. Frank rijk is vertegenwoordigd met 'Cantique de Jean Raci ne' van Fauré. Verder bevat het programma 'Chorale Pre lude I' van H. Howels, twee koraalbewerkingen van J. S. Advertentie ZIERIKZEE - Blauwe en gele vlakken in het lino leum op de vloer beelden zee en zand uit. Aan de eco logische, houten schoenrekken hangen strooien zon nehoeden en achterin de ruimte is een steiger gebouwd, waarvan kinderen via een glijbaan af kunnen glijden. Behalve een ruimte waar schoenen kunnen worden ge past, is de kinderafdeling van Verton Schoenen aan het Zierikzeese Havenplein een waar kinderparadijs. Behal ve glijden kunnen de jeugdi ge klanten er hobbelen op een olifant en letters plak ken op een kleefbord. De kinderhoek werd voor zien van een totaal nieuw in terieur dat het passen en ko pen van schoenen voor kin deren (en dus ook hun ou ders) tot een feest maakt. De afdeling kreeg daarbij de naam Bengels. De naam van een kinderschoenenmerk dat sinds kort bij Verton wordt verkocht, samen met vele an dere merken kinderschoe nen. Aan de ingebruikname van het nieuwe interieur werd een kleurwedstrijd voor kin deren gekoppeld. Hoogste tijd voor een complete reorganistatie van uw persoonlijke bezittingen. Bijvoorbeeld in deze Poliform woonwand uit de inspirerende Paauwe- collectie. Wij stellen 'm graag samen naar uw woonsituatie. Meer infor matieI Bel 0111-401318. Zonncmairc Tel. 0111-401318. Ruime parkeergelegenheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1