Tuinideeën: een nieuw terras Thuis in uw tuin Als de R in de maand is Oktober? Coniferen ver)planten Vijver schoonmaken en voorbereiden op de winter Besplanten PRIVACY IN DE TUIN Handige tuinhulpen Tuinmaand! Winterbescherming Wuivende siergrassen Late bloeiers, warme kleuren WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Herfst Tuin Zonnen, eten, luieren en praten met vrienden wil iedereen graag onbespied doen. Dus de meeste mensen kiezen voor een besloten tuin. Er zijn tal van moge lijkheden. Allereerst is er de haag. Wordt het een haag van beuk (met bruin blad in de winter) of van haagbeuk? Of toch maar liever groenblijvende coniferen zoals Taxus of de bekende Cupresso- cyparis leylandii. De laatste groeit snel en verdraagt zeewind. Een andere mogelijkheid is een schut ting, variërend van vlechtwerk ('tuun') en groen gaas tot houten schuttingde- len. Tegenwoordig zijn er vele decora tieve modellen te koop. Trellis (van hout of gaas) neemt weinig plaats in, doet luchtig aan en biedt in combinatie met wintergroene klimplanten zoals Hedera (klimop) een goede afscherming. Een leuke optie voor kleinere tuinen. Een andere mogelijkheid is de houten schut- tingdelen combineren met stenen pilaar- tjes. Met de juiste hulpmiddelen gaat het plaatsen van elke schutting snel en vakkundig. Vraag advies aan de hove nier. De nazomer heeft heel wat te bieden. De lage zonnestand, in combinatie met avond- of ochtendnevel, geeft de tuin die heel speciale geheimzinnige sfeer die bi) de herfst hoort. Het is dan heerlijk toeven op het terras of op een verscholen zitplekje elders in de tuin. Zo ontspannen genietend, is de kans groot dat de tuinkriebels toeslaan en dat u zaken wilt aanpakken. Als u het terras wilt veranderen zijn de volgende vragen van belang: Op welke plaats wilt u het terras? Welke soort bestrating heeft uw voor keur; baksteen, betonnen stenen of natuursteen? Bovendien zijn ver schillende legpatronen mogelijk. Een hovenier kan u hierover adviseren; hij zal ook altijd trachten het bestaand materiaal te combineren met nieuw mate riaal. Ook de tuinmeubels zijn belangrijk bij de keuze van de grootte, de vorm en de stenen van het terras. Wanneer u het terras toch verandert, kunt u meteen verlichting aan laten leggen. In de herfst en winter kunt u dan vanuit uw huiskamer van de tuin genie ten. Het terras krijgt met wintermooie planten in vorstbe stendige, decoratieve potten een groen aanzien. Struikklimop, Skimmia's, bamboes en kerstroos staan vorstelijk op het ter ras. Voor de kale plekken in de borders zijn er xvinterbloeiers zoals de Viburnum tinus, Viburnum bodnantense 'Dawn' alsmede winterjasmijn(leistruik). De toverhazelaar en Prunus subhirtella 'Autumnalis Rosea' zijn eveneens winterbloeiers die de tuin in de winter een vrolijk aanzien geven. Overigens kunnen al deze planten al in de herfst de tuin in! Met planten geeft u kleur aan de herfst en de winter. Renovatie van de verharding èn de aanleg van verlichting kunnen het beste gelijktijdig worden aangepaktzodat de grondkabel voor electriciteit naast of onder de verharding kan worden ingegraven. L. 01'li Om het plezier van het tuinieren in de herfst te onderstrepen is Oktober uitgeroepen tot Tuinmaand. Tal van tuincentra, winkeliers en hoveniers maken het tuinieren in oktober met speciale aanbiedingen extra aantrekke lijk. Vraag er naar! In september sluiten coniferen hun groei af. Vanaf dat moment kun nen we (ver)planten, totdat de vorst invalt. Vriezend weer is ongeschikt voor planten en ver planten. In de warme grond worden snel nieu we wortels gemaakt. Geef de planten extra water in het plantgat en tij dens warm weer is het beslist nodig om dagelijks te gieten. Het vak van hovenier is enorm veelzijdig. Hij heeft ken nis van de grond en van de planten die daarbij passen, bestrating, vijvers en het plaatsen van schuttingen en andere afscheidingen. De hovenier vertaalt uw ideeën naar uitvoering. Hij moet daarom ook creatief zijn om steeds weer in te spelen op de vele vragen die opdrachtgevers en de tuin zelf stellen. De omstandighe den zijn altijd weer anders. Een tuin is een gebruiksruimte. De invulling hangt af Stamrozen en vorstgevoelige planten zoals Gunnera zijn' bij vriezend weer gebaat bij bescherming. Plastic folie is echter niet geschikt, dat geeft broei en schimmelvor ming. Gebruik liever bosjes stro (stamroos) of blad in een gaaskoker (vaste planten): licht en luchtig! van de eisen die aan dat gebruik gesteld worden. De meeste mensen hebben de neiging om veel te veel in hun meestal vrij kleine tuin te willen samenbrengen. Naar welk tuintype uw voorkeur ook uitgaat, in gesprek met de hovenier zult u merken dat deze steeds tot de elemen taire zaken wil terugkeren, wil vereenvoudigen en vor men zal vinden om de verschillende eisen die u heeft in één sfeer en tot één tuinelement samen te voegen. Als u met hem of haar gaat praten, dan merkt u vanzelf wat we bedoelen. Het maken van een tuin is echt meer dan het samenbrengen van planten, stenen enz. U speelt er zelf de grootste rol in en dat onbenoemde ele ment dat u zelf bent, zal de hovenier erin vertalen, zodat u, als het klaar is, kunt zeggen: "Inderdaad, dit is het helemaal." Dan voelt u zich er geborgen, vrij en helemaal op uw gemak. Dan is het uw tuin. Ook de tuin heeft Vitamines' nodig als de R in de maand is. Gazon en borders moeten aansterken om de winter door te komen. De hoofdelementen in een tuin zijn kali, fosfor en stikstof. In de herfst heeft de tuin kali en fosfor nodig. Stikstof stimuleert de groei wat juist in het voorjaar nodig is. Voor het toe dienen van het één of het ander is het handig te weten hoeveel er al in uw tuin aanwezig is. De zuurgraad van de grond bepaalt hoeveel er opgenomen kan worden. Met kalk is de zuur graad te beïnvloeden. Overigens moet het gazon bij de laatste maai- beurt iets langer blijven, dan is het bij vorst minder kwetsbaar. Om de grond op zuurgraad en voe dingstoestand te laten onderzoeken is het nu de juiste tijd. Ga naar het tuin- centrum of vraag de hovenier naar de mogelijkheden om een grondmonster te laten nemen. In de herfst wordt ook de vijver bedekt met bladeren en ander drijvend vuil. Er zijn aller lei handige accessoires in omloop om dat te voorkomen of om het vuil te verwijderen. Tegen de winter vraagt een vijver extra aan dacht. Is de vijver minder diep dan circa 60 cm, dan is het raadzaam om uw vijverpomp je uit voorzorg weg te halen. Dat is tevens een goede gelegenheid om het schoon te maken. Sla het vorstvrij op, bijvoorbeeld in een emmer met water. In diepe vijvers kan een pompje het hele jaar door blij ven zitten en ook in werking blij ven. Een spuitfiguur of sculptuur gaat er bij vorst zelfs extra span nend uitzien, vooral met (onderwa- ter)verlichting! In een bosrijke omgeving kan er veel blad in de tuin komen. In de border is dat eerder een voor- dan een nadeel, want dor blad is prima isolatiemateriaal. Op het gazon is blad onge wenst, omdat het gele plekken veroorzaakt. Daar wordt het dus weggeharkt en naar de composthoop gebracht. Van een tuinmobiel of kruiwagen heeft u dan veel gemak. Op grote percelen kan een bladblazer praktisch zijn. Het op hopen geblazen blad kan gemak kelijk worden verzameld. Ook een hakselaar is een handige tuinhulp, die al voor tuinen vanaf 300 m2 goede diensten bewijst. Versnipperd snoeihout zorgt immers voor prima compost. Let bij aanschaf op de capa citeit: takken zijn al gauw minstens 1 cm dik. Vaste planten kunnen in de nazomer nog heel uitbundig bloeien. Er zijn veel zachte kleuren, goed passend bij de sfeer van het sei zoen. Neem bijvoorbeeld leverkruid (Eupato- rium) met z'n purperroze bloemschermen. Eenzelfde bloemkleur heeft hemelsleutel (Sedum 'Herbstfreude'), een vlinderplant die niet hoger wordt dan 50 cm. De zilveTkaais (Cimicifuga) is een échte laatbloeier. Tot diep in november kunnen we genieten van warme herfstkleuren. Sommige planten staan echt in vuur en vlam. Hosta's en Ginkgo verkleuren geel, fluweelboom (Rhus) en amberboom (Liquidambar) worden vuur rood en het krenteboompje (Amelanchier) zitten daar tussenin. Siergrassen bloeien met sierlijke pluimen. Ze zijn spectaculair in borders, bij het terras en bij het water. Wie kent niet het mooie, hoge pampasgras (Cortaderia) afkomstig van de Zuidafrikaanse prai ries? Er is een wit- en een rozebloei- ende vorm, tot 200 cm hoog. Voor kleine tui nen zijn er lage re: 'Bertini' (60-100 cm) en 'Pumila' (120 cm). Andere mooie siergrassen zijn: Fonteingras (Pennisetum) met opvallende flesseragervormige bloeiwijzen. Of japans zil vergras (Miscanthus sinensis) dat wel 200 a 250 cm hoog kan groeien en prachtig bloeit. Ruimte in de tuin voor een mooie besheester of kleine boom? Dan is het nu tijd om een keus te maken. Een lijsterbes, meidoorn of sierappel is zó geplant. Voor in potten zijn klei ne besheestertjes geschikt: Pernettya, Gaultheria of Skimmia reeve- siana. Ze zijn nu op hun mooist en er is volop keus. Lila besjes, dat is nog eens een apar te kleur! De heester Callicarpa zit ei vol mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 12