Belangrijkste punten van het kabinetsbeleid in 1997 Zalm constateert tevreden een wezenlijke kentering ten goede Gezin doet het goed Meer geld voor zorg Bouwen op het water Beroepsleger wil nieuwe gedragscode Landbouw bolwerk mannen Jeugd-en zedenpolitie versterken Natuur ook boeren-zaak Verkoop van huurwoningen Hogere gemeenteheffingen Haast met rekeningrijden Alleen tweemaal modaal met kinderen'' levert in Daling aantal uitkeringen en hoogte overheidsschuld 1 1 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1996 NR 26045 7 DEN HAAG (ANP) - Het kabi net trekt in 1997 ruim 1,7 mil jard gulden meer uit voor de zorgsector dan in 1996. Een deel van dit bedrag, 735 miljoen gulden, vloeit voort uit het regeerakkoord waarin is afgesproken dat de sector jaarlijks met 1, 3 procent mag groeien. Voor 1997 is er meer geld beschikbaar voor de thuiszorg, voor nieuwe medi cijnen en verslavingszorg. DEN HAAG (ANP) - Minister De Boer (VROM) wil de be perkte ruimte in het volle Ne derland efficiënter gebruiken. Meer dan nu moet er gebouwd worden onder de grond, op het water en boven bestaande in frastructuur. Bedrijfsterreinen kunnen vol ler, bioscopen en winkelcentra onder de grond, onbenutte ha vens gedempt en boven ran geerterreinen kan best worden gebouwd. Overkluizen" heet dat netjes. Tijdens de toelichting op haar begroting liet de minister blij ken dat de onderbenutte ruimte" in Nederland haar zor gen baart. De ruimtelijke orde ning in Nederland verdient dan ook veel aandacht. DEN HAAG (ANP) - „De pro fessionele militair is meer dan een burger in uniform," stelt minister Voorhoeve van De fensie in zijn begroting voor 1997. Nu met het vertrek van de laat ste dienstplichtigen het leger slechts uit beroeps bestaat, stelt Defensie het komend jaar een gedragscode op waarin de bijzondere positie van militai ren is vastgelegd. Militairen dienen opdrachten correct, gedisciplineerd en in teger uit te voeren en zorgvul dig om te gaan met de bevoegd heden en middelen van de krijgsmacht. Uit hun houding en gedrag moet zelfrespect en respect voor de medemens spreken. Met hun opstelling dienen zij de geloofwaardig heid van de Nederlandse krijgsmacht ook internatio naal te steunen. DEN HAAG (ANP) - In zijn recente Emancipa tienota brak landbouw minister Van Aartsen ge passioneerd een lans voor meer invloed en aandacht voor vrouwen in agrarische bestuursor ganisaties, maar ook in eigen huis valt voor het „zwakke geslacht" nog veel te winnen. Het aantal vrouwelijke landbouw-ambtenaren, met circa 25 procent van het personeelsbestand toch al niet uitzonderlijk hoog, is het afgelopen jaar zelfs licht gedaald. Dat blijkt uit de nieuwe begroting van het minis terie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. „Dat is zorgwekkend", erkent minister Van Aartsen in een reactie. „Landbouw is een depar tement waar traditioneel al niet zoveel vrouwen werken. Maar dat is een impuls om er wat aan te doen." DEN HAAG (ANP) - De minis ters Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justi tie) willen extra investeren in de kwaliteit van de recherche. De recherchefunctie moet vol gens de ministers liefst in alle geledingen van de politie aan wezig zijn, want opsporing is vaak zeer afhankelijk van in formatie „van de straat". Bijzondere aandacht gaat uit naar de jeugd- en zedentaak van de politie, actueel in het licht van schokkende zeden zaak in België. Vóór het eind van 1998 willen de bewindslie den in elk korps „een herken bare organisatie", die kan sa menwerken met andere organisaties op het terrein van jeugd en veiligheid. DEN HAAG (ANP) Minister Van Aartsen (Landbouw) wil boeren een grotere rol geven in het natuurbeheer. De traditio nele natuurorganisaties, zoals Natuurmonumenten en Staats bosbeheer, krijgen minder ruimte. Dat blijkt uit de begro ting van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Die accentverschuiving heeft ook financiële consequenties. Op de aankoop van natuurter reinen door de Staat bezuinigt de minister volgend jaar 1 mil joen gulden. Ook voor het op kopen van boerenland door gesubsidieerde natuurorgani saties is in 1997 minder geld (circa 3 miljoen gulden) be schikbaar. Dat betekent dat zo'n 200 hectare minder dan oorspronkelijk voorgenomen, kan worden aangeschaft. Na volgend jaar wordt zelfs jaar lijks 600 hectare minder ver worven. Daar staat tegenover dat Van Aartsen volgend jaar wil voortborduren op de experi menten met boerennatuur, zo als die momenteel lopen in Friesland, Boekelerhoek, Win terswijk en de Alblasser- waard. Daar besteden agra riërs, die gewoon blijven door- boeren, als neven-activiteit aandacht aan het beheer van bosjes of andere stukjes na tuur op hun land. „De versterkte aandacht voor natuurbeheer door particulie ren is een consequente uitwer king van mijn zoeken naar een verbinding tussen landbouw en natuur", aldus de minister. Het natuurwerk zou de agra riërs extra inkomsten kunnen opleveren. LTO De landelijke boeren- en tuin dersorganisatie LTO-Neder- land is blij met het plan van landbouwminister Van Aart sen om boeren meer in te scha kelen bij natuurbeheer. Maar dat voornemen moet snel meer handen en voeten krijgen, stelt de organisatie in een reactie. „Als nieuwe impuls voor plat telandsontwikkeling biedt na tuurbeheer door boeren zeker mogelijkheden, al mogen ver wachtingen als invulling op het inkomen van agrarische ondernemers niet overschat worden." DEN HAAG (ANP) - De meeste gezinnen in Neder land zijn goed in staat om hun kinderen te verzorgen en op te voeden. De taak van de overheid is het scheppen van gunstige voorwaarden als onderwijs en jeugdhulpverlening. Al leen in die situaties waar gezinnen het zelf niet meer aankunnen, moet de over heid in het uiterste geval ac tief ingrijpen. Dit staat in de notitie Gezin van staats secretaris Terpstra (Wel zijn). De primaire verantwoorde lijkheid voor opvoeding en verzorging van kinderen, ligt bij de ouders. Maar die verantwoordelijkheid wordt steeds meer gedeeld met anderen zoals de school, vereningingen en opvanginstellingen. Ook de media en commercie lijken hun invloed op het opvoe dingsproces te vergroten,zo stelt het kabinet. Uit onder zoek blijkt dat het Ne derlandse gezin, ondanks maatschappelijke verande ringen als emancipatie, in dividualisering en toegeno men welvaart, over het algemeen in evenwicht is gebleven. Kwaliteit Overheidsbemoeienis is volgens de notitie te recht vaardigen omdat investe ren in het gezin ertoe leidt dat de kwaliteit van de sa menleving verbetert. Ook heeft de overheid een zorg plicht voor zwakkeren. Het Sociaal Cultureel Planbu reau gaat een onderzoek uitvoeren naar de maat schappelijke positie van ge zinnen. A. DEN HAAG (ANP) - Het kabi net zal de komende jaren de verkoop van sociale huurwo ningen aan huurders aanmoe digen. Volgens staatssecretaris Tom mei van Volkshuisvesting be vordert het eigen woningbezit de betrokkenheid van bewo ners bij hun buurt. Het draagt ook bij aan de leefbaarheid in wijken. Dit staat in de begro ting van Tommei. De staatssecretaris wil dat bin nen vijftien jaar minstens 200.000 sociale huurwoningen worden verkocht. Huurders kopen nu jaarlijks ongeveer 7000 van deze woningen. Tom mei wil dat dit aantal stijgt tot minimaal 14.000 per jaar. Verheugd Tommei is verheugd dat de wo ningcorporaties zelf uitgaan van 17.000 woningen per jaar. De totale verkoop zal straks 19,8 miljard gulden opbrengen, ""waarvan na aftrek van kosten 10,3 miljard overblijft. De cor poraties mogen dit geld aan wenden om deels onrendabele investeringen te doen, zoals het verrichten van groot (ach terstallig) onderhoud. DEN HAAG (ANP) - De op brengsten van gemeentelijke heffingen zijn de afgelopen ja ren aanmerkelijk toegenomen. Zij stegen van 5,4 miljard gul den in 1990 tot 9,2 miljard in 1996. De stijging van de lokale lastendruk is voornamelijk veroorzaakt door milieumaat regelen van de rijksoverheid. Dat blijkt uit de Nota Lokale Lastendruk van de staatssecre tarissen Vermeend van Finan ciën en Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken. De stijging deed zich vooral voor in de rioolrechten en de reini gingsheffing. Volgens Van de Vondervoort leert de ervaring dat gemeen ten over het algemeen netjes omgaan met de lastendruk. De onroerendezaakbelasting (ozb) is, los van prijsstijgingen van de woningen, reëel met jaar lijks slechts 0,2 procent om- hooggegaan. Gemiddeld betaalde een gezin in Nederland 962 gulden aan gemeentelijke lasten. De ver schillen per gemeenten zijn echter aanzienlijk. Volgens Van de Vondervoort is de ver wachting gerechtvaardigd dat de verschillen sterk zullen af nemen door de nieuwe verdeel sleutel voor de rijksbijdragen aan de gemeenten. OZB Het kabinet wil de gemeenten te hulp komen bij het beheer sen van de lastendruk. In de ozb wil de regering onder scheid mogelijk maken tussen woningen en niet-woningen. Ook wil het kabinet dat schoksgewijze verhogingen van de ozb worden voorko men. ritsma geeft in haar beleidsno ta Samen werken aan bereik baarheid" wel aan dat reke ning rijden een noodzakelijk middel is om de files in de Randstad tegen te gaan en de verkeersstromen te sturen. De economische schade door files en langzaam rijdend autover keer bedroeg vorig jaar 1.5 mil jard gulden. DEN HAAG (ANP) Het kabi net wil er in de strijd tegen de files alles aan doen om reke ning rijden voor 2001 in te voe ren. Minister Jorritsma van Ver keer tempert echter al te hoge verwachtingen. Ze noemt de opgave zeer moeilijk en wei gert dan ook „enige garantie" af te geven aan de Tweede Ka mer. Een tijdwinst van moge lijk één jaar en meer zit er niet in, zo stelt Jorritsma in een toelichting op haar begroting. De minister meent dat reke ning rijden op technische gron den nauwelijks eerder is in te voeren. Ook wil zij dat alle Eu ropese landen meedoen. Jor- Tolsysteem Het gaat bij rekening rijden om een elektronisch tolsys- teem voor weggebruikers die tijdens de ochtendspits de drukke autosnelwegen rond om de stadsgewesten (de vier grote steden) gebruiken. Het kabinet pakt de misdaadbestrijding intensiever aan. Er komen 1000 agenten bij. (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG (ANP) - Hier volgen de belangrijk ste maatregelen van het paarse kabinet in 1997. De maatregelen staan in de Miljoenennota die vandaag, Prinsjesdag, is gepresenteerd. - Het arbeidskostenforfait (de fiscale aftrek voor werkenden) stijgt van 8 naar 10 procent, met een maximum van 2562 gulden. Het belastingdeel van het tarief in de eerste schijf daalt met 1,3 procent. De twee de belastingschijf wordt met 3350 verlengd. De sociale uit keringen volgen de gemiddel de loonstijging. - Hierdoor blijft de koopkracht van vrijwel iedereen op peil. Huishoudens met een mini mumloon en alleenstaande aow'ers gaan er zelfs licht op vooruit. Alleen de categorie „tweemaal modaal met kinde ren" levert iets in. - Het financieringstekort daalt tot 2,2 procent van het bruto binnenlands product. De staatsschuld gaat met 2,5 pro cent omlaag naar 76,2 procent. Nederland kwalificeert zich hierdoor zo goed als zeker voor de Economische en Monetaire Unie, waarvoor 1997 het „exa menjaar" is. - De lastendruk daalt volgend jaar met ongeveer een miljard. Ook het bedrijfsleven profi teert hiervan. De belastingaf trek voor bedrijven die een werknemer tegen maximaal 115 procent van het minimum loon in dienst nemen stijgt van ruim 1100 tot 2000 gulden per jaar. De maatregel is bedoeld om meer laaggeschoolden aan een baan te helpen. De werkge legenheid stijgt met ruim 100.000 banen. - De extra opbrengst die de fis cus volgend jaar krijgt door de hertaxatie van koopwoningen, wordt teruggesluisd naar de huiseigenaren. Het huurwaar deforfait daalt daardoor van 2,8 naar 2,1 procent. - De accijns op een pakje siga retten en shag gaat met 42,5 cent omhoog, de prijs voor de consument stijgt daardoor, in clusief btw, met twee kwart jes. De opbrengst van deze maatregel komt in de schatkist en zal voor lastenverlichting worden gebruikt. - Het departement van Volks gezondheid krijgt 376 miljoen extra. Dat heeft daardoor meer beschikbaar voor de thuiszorg en de vergoeding van nieuwe medicijnen. - De accijns op een liter benzine gaat met 11 cent omhoog. In clusief btw en inflatiecorrectie komt de prijs aan de pomp daardoor 15 cent per liter ho ger uit. Ook de accijns op die sel en lpg neemt toe, respectie velijk met 5 en 8 cent. De opbrengst van deze maatrege len, bedoeld om het autoge bruik terug te dringen, wordt aan de autobezitter teruggegeven. Dat gebeurt door een verlaging van de motorrijtuigenbelas ting. Voor automobilisten die op benzine rijden bedraagt die 123 gulden per jaar en voor mo torrijders 31 gulden. Voor be stelwagens is de verlaging 178 gulden. Dieselrijders hoeven 98 gulden minder af te dragen. Lpg-rijders kunnen (afhanke lijk van de installatie) 188 of 438 gulden op zak houden. - Vanaf augustus 1997 moeten, ook scholieren die na 1 augus tus 16 jaar worden lesgeld be talen. Het gaat maximaal om drie kwartalen, ofwel 1122 gul den. Dit levert een bezuiniging op van 50 miljoen gulden. De lagere inkomens krijgen de ex tra kosten gecompenseerd. - De misdaadbestrijding wordt geïntensiveerd. Er komen 1000 agenten en ruim 1500 cellen bij. Naast de begroting voor vol gend jaar kwam het kabinet vandaag Prinsjesdag met plan nen en beleidsnota's voor de wat langere termijn. Zo krijgt minister Jorritsma van Ver keer de komende jaren 2 mil jard extra om de bereikbaar heid te verbeteren, vooral in de Randstad. Haar collega De Boer van Milieu mag 750 mil joen uitgeven om de uitstoot van kooldioxide (onder meer uitlaatgaassen) terug te drin gen. Pensioenen Tot slot ontvouwt het kabinet zijn ideeën over de toekomst van de sociale zekerheid. Het wil onder meer de pensioenen versoberen door de fiscale af trek van pensioenpremies te beperken tot het zogeheten middelloonniveau. Dat bete kent dat een pensioen (inclu sief aow) nog slechts 70 procent bedraagt van wat een werkne mer tijdens zijn loopbaan ge middeld heeft verdiend. Op dit moment kennen de meeste pensioenfondsen nog het (duurderè) eindloonsysteem, waarbij het pensioen 70 pro cent is van het laatstverdiende loon. waardoor volgend jaar de uit keringen opnieuw aan de lo nen kunnen worden gekop peld. Met de- sanering van de over heidsfinanciën gaat het even eens naar wens. Het financie ringstekort daalt volgend jaar naar 2,2 procent van het bbp. De staatsschuld gaat met 2,5 procent omlaag naar 76,2 pro cent. „Een buitengewoon nette prestatie", aldus Zalm. Van die 2,5 procent werkt overi gens 1,5 procent structureel door. Het restant betreft een eenmalige korting van de staatsschuld. Zalm gaat ervan uit dat Neder land zich met de cijfers voor fi nancieringstekort en staats schuld kwalificeert voor de Economische en Monetaire Unie (EMU), waarvoor 1997 het examenjaar is. Volgens de EMU-normen mag het finan cieringstekort niet hoger zijn dan 3 procent, terwijl de staatsschuld in „bevredigend tempo" moet dalen naar 60 procent. Lasten Om de werkgelegenheid te sti muleren verlaagt het kabinet de lasten voor burgers en be drijven volgend jaar met circa 1 miljard gulden. Daarmee wordt het in het regeerak koord beloofde bedrag van 9 miljard gulden aan lastenver lichting tot 1998 zelfs nog iets overschreden. Mede door de gunstige werkge legenheidsontwikkeling daalt in 1996 het totaal aantal uitke ringen voor het eerst in lange tijd. Er kwamen weliswaar 26.000 aow'ers bij, maar het aantal uitkeringen voor men sen onder de 65 daalde met 60.000. Per saldo werden er dus 34.000 minder uitkeringen toe gekend. Het saldo was in 1995 nog negatief (15.000 meer uit keringen). De bedrijvigheid in Nederland neemt toe. constateert minister Zalm tevreden. (Foto: Marijke Fol- kertsma) DEN HAAG (ANP) - Het gaat eindelijk weer de goede kant op met de Nederlandse economie en werkgelegenheid. „Na een lang en vaak pijn lijk proces van aanpassing is nu belangrijke vooruitgang geboekt," schrijft minister Zalm van Financiën in de Miljoenennota 1997. Bij de twee belangrijkste knelpunten, het grote aan tal uitkeringen en de hoge overheidsschuld, treedt „na vele jaren" een „keer ten goede op". De Nederlandse economie groeit momenteel harder dan in de andere Europese landen, blijkt uit de Miljoenennota. Dit jaar bedraagt de groei 2,5 procent van het bruto binnen lands product (bbp). Voor vol gend jaar wordt een toename van 2,75 procent verwacht. Het aantal banen groeit zowel dit als volgend jaar met ruim 100.000. De doelstelling van het regeerakkoord (350.000 ba nen erbij in 1998) wordt in 1997 al ruimschoots bereikt. Vol gend jaar komt de teller zelfs op 390.000 banen (inclusief hele kleine baantjes). De regering waarschuwt op dit gebied wel voor „zelfgenoeg zaamheid". De gunstige ont wikkeling op het gebied van de werkgelegenheid is niet alléén het gevolg van het scheppen van nieuwe banen, maar „vooral ook" van een toename van deeltijdwerk. Al met al leveren de gunstige ontwikkelingen grote meeval lers in de sociale zekerheid op. Die zullen deze kabinetsperio de naar verwachting oplopen tot 2,4 miljard. Ook de verhou ding tussen werkenden en niet- werkenden verbetert sterk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7