Bietencampagne van start dichters OJ cu De Lichtboei biedt ouderen kennismaking met computer nieuws Om de omvennigheid weg te nemen DINSDAG 17 SEPTEMBER 1996 NR 26045 ZIER1KZEE Excursie Stad en Lande De Vereniging Stad en Lande ging op zaterdag 7 september voor een excursie naar Gent. Met 73 deelnemers waren er voldoende mensen om met twee bussen te gaan. Onder weg werd alvast verteld over de geschiedenis van de han delsstad. In Gent werd het Mu seum voor Schone Kunsten be zocht. Vervolgens was er een rondvaart, waarbij uitleg werd gegeven over de gildehui- zen. Na de lunch kon men zich aanmelden voor een rondlei ding door de Sint Bavokathe- draal onder leiding van P. F. Vleugel. Er werd uitleg gege ven over de gotiek, de barokke inrichting en negentiende- eeuwse glasramen. Ook werd het vijftiende-euwse veelluik, het Lam Gods van Hubert en Jan van Eyck bewonderd. Het laatste onderdeel van het mid dagprogramma was een rond leiding door de Botanische tui nen van de universiteit van Gent. CJV-clubs Het Christelijk Jongeren Ver bond is weer begonnen met zijn wekelijkse jeugdclubs. Al le bijeenkomsten worden ge houden in gebouw De Drie hoek aan het kerkhof NZ. Belangstellenden kunnen voor informatie bellen naar me vrouw Schot: 412154. Flippo-ruilbeurs Op woensdag 25 september vindt in MFC de Lichtboei in Zierikzee een Flippo-ruilbeurs plaats. Kinderen van vijf tot twaalf jaar zijn welkom. De ruilbeurs wordt gehouden van 13.30 tot 15.30 uur. Zegen De Hervormde vrouwengroep Wees een Zegen uit Zierikzee, komt op donderdag 19 septem ber bijeen. Dit keer niet zoals gebruikelijk in de avonduren, maar 's middags voor een uit stapje naar het Rien Poort- vlietmuseum in Middelharnis. Het vertrek is om 14.00 uur. Verzamelen zowel achter de Gasthuiskerk als bij Borren- damme. - Kunstgeschiedenis Op twaalf dinsdagavonden in de periode van 1 oktober tot en met 14 januari wordt een cur sus kunstgeschiedenis gehou den. De cursus wordt geïllus treerd met dia's, een algemene oriëntatie op vele eeuwen kunstgeschiedenis: gebouwen, schilderijen en beeldhouwwer ken van de Grieken en Romei nen, via Middeleeuwen, Re naissance en Barok naar de kunst van de negentiende en twintigste eeuw. Ter afsluiting wordt een excursie georgani seerd. Het is mogelijk aanslui tend een vervolgcursus te vol gen. De bijeenkomsten vinden plaats in de Driehoek aan het Kerkhof NZ in Zierikzee van 19.30 uur tot 21.30 uur. Voor nadere inlichtingen en opgave kan men bellen met M. Leijdekker, telefoonnummer 417839. Informatiedag ZVU De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) houdt zaterdag 21 sep tember van 9.30 tot 12.00 üur een informatiedag in biblio theek De Stolpe voor de regio Schouwen-Duiveland. Belang stellenden kunnen kennis ma ken met docenten en medewer kers van de ZVU en informatie inwinnen over het cursusaan bod. Daarvoor liggen er onder meer studiemateriaal en werk stukken ter inzage. KERKWERVE NCVB-bijeenkomst Ds. J. C. Hardeman uit Haam stede is te gast van de afdeling Kerkwerve van de Nederland se Christen Vrouwen Bond (NCVB) tijdens de eerste bij eenkomst van het nieuwe sei zoen. Deze staat gepland voor woensdag'18 september. Har deman komt vertellen over het zendings- en sociaal werk in het Braziliaanse Carambei. De bijeenkomst begint om 19.45 uur in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. SEROOSKERKE Zendingsavond In de Nederlandse Hervormde kerk in Serooskerke wordt woensdag 18 september een zendingsavond gehouden. Spreker op deze avond is domi nee H. Minderhoud, zehdings- predikant in Nicaraqua. Ook is een diaklankbeeld te zien over het werk dat Minderhoud doet in dat land. Hij werd op 5 maart 1994 uitgezonden door de Gereformeerde Zendings- bond in de Nederlandse Her vormde Kerk. De avond begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE l f*'- Expositie In de Bewaerschole in Haam stede is momenteel werk te zien van de kunstenaar Aris. Het is.de eerste expositie in de reeks Ongekende Schittering, samengesteld door Jan .van Westen uit Kapelle. Bij vol doende belangstelling geeft Van Westen zaterdag 21 sep tember om 15.00 uur, een nade re toelichting op het werk van de verschillende kunstenaars. Vooraf aanmelden is noodza kelijk. Dit kan op telefoonum- mer 653512. De openingstijden van de Bewaerschole zijn maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Geslaagd Leon van de Zande is aan de Universiteit van Utrecht ge slaagd voor het doctoraal exa men Nederlandse taal en let terkunde. BROUWERSHAVEN PIT-collecte De onlangs in Brouwershaven gehouden PIT-collecte heeft 333,35 gulden opgebracht. NIEUWERKERK Verkoping Ten bate van de gehandicap tenzorg houdt Adullam een verkoping van lingerie, keu- kentextiel en nachtkleding. Een en ander vindt plaats op woensdag 18 september, in de zaal van de Gereformeerde Ge meente in Nederland aan de Stationstraat, van 19.30-21.00 uur. Soos ANBO De soos van de ANBO-afdeling Nieuwerkerk start het nieuwe seizoen op dinsdag 24 septem ber om 14.00 uur. De bijeen komst wordt gehouden in het dorpshuis van Nieuwerkerk. OOSTERLAND Collecte De collecte voor de Kankerbe strijding heeft in Oosterland 2.999,20 gulden opgebracht. BRUINISSE Poolse gasten De bejaardensoos van me vrouw IJzelenberg-Olree droeg een bijzonder karakter door de aanwezigheid van een zestal gasten uit Polen. Dank- .zij mevrouw Van den Berg- Oranje die als tolk opt-rad was het volgens mevrouw. IJzelen- berg een 'reuze-ontmoeting'. De bijeenkomst werd geopend met het lezen van Psalm 150 en een hartelijk welkomstwoord. Vervolgens hielden de Bruse ouderen zich gezellig bezig met spel en zang. De tijd vloog voorbij en nadat de bezoekers op gebak uit eigen keuken had den getrakteerd werd het ge dicht met de titel Wat ben ik rijk voorgelezen. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd te Vledder (als bij stand in het pastoraat): E. J. C. Hamminga, emeritus predi kant te Hoogeveen, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Haskerhorne c.a. (part-time): J. G. M. Peters, kandidaat te Beekbergen, die dit beroep heeft aangenomen; te Rotterdam-Centrum als pre dikant voor bijzondere werk zaamheden (aidspastor): mw. I. E. Mielitz, kandidaat te Am sterdam; te Boskoop: A. Juffer te Veenendaal. Aangenomen naar Yerseke: M. J. G. Smith te Zeewolde. Bedankt voor Capelle aan den IJssel (wijk West): G. D. Kamp huis te Apeldoorn (b.w.). Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Amsterdam (Pniëlkerk) (part-time): drs. H. U. de Vries te Raalte (tevens geestelijk verzorger psych. zie kenhuis St. Franciscushof); naar Twello: N. de Reus te Cu- ragao (Verenigde Protestantse Gemeente). Ger. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Hardenberg- Centrum: H. G. Gunnink te Schildwolde. Beroepbaarstelling: C. van Dijk, Hanzelaan 109, 8262 VC Kampen, tel. 038-3330847; G. Meijer, Schoolstraat 11, 8261 KA Kampen, tel. 038-3312958. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Mijdrecht: drs. L. B. C. Boot, kandidaat te Putten en E. Evers te Ulrum en Lutje- gast. Bedankt voor Ridderkerk: drs. H. de Bruijne te 's-Graven- hage-West. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Nunspeet: W. Vis- scher te Amersfoort; te Urk: C. A. van Dieren te Stolwijk. De auto Een monster is het op de weg, zo men hem slecht bestuurt. Zovelen hadden hierdoor pech, wie heeft dit al bezuurd? In één moment is 't vaak zo raak, een gaspedaal bracht moord Het blijft altijd een goede zaak, te rijden zo het hoort! Heeft men wat op, ook dikwijls haast, beseft toch wat men doet! Zo heeft het menigeen verbaasd, dat men streng werd beboet. De auto kan ook heilzaam zijn, voor zieken in de nood. Maar niet een middel voor veel pijn, of schuld aan wrede dood Al leeft men dan in deze tijd, met steeds maar sneller weer. Beseft: dit is niet juiste vlijt, maar drukt een slagboom neer. Die scheiding tussen leven, dood. vernielt al veel geluk. Wat 't leven ook aan goedheid bood. ging zo. in één klap. stuk. De auto is vernuft van mens. bedoeld tot alle heil! Geen onrustbrenger was de wens, op elk gemeten mijl! P. C. Noordhoek. Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzecsche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster stoot onder het gedicht Het grote werk moet nog beginnen, maarzo hier en daar liggen de bieten al klaar voor transport naar de suikerfabrieken Het be treft in dit geval bieten van de zogenaamde vroege regeling die de fabrieken maken met de boeren. Dergelijke afspraken worden ge maakt om de bieten gespreid over de hele campagne te kunnen verwerken. De bieten zijn weliswaar nog niet volgroeid en hebben een lager suikergehalte, maar dit wordt door de fabrieken gecompenseerd door een hogere prijs. De verwachtingen voor dit. jaar zijn ge middeld, volgens een woordvoerder van IRS uit Bergen op Zoom, die wekelijks metingen verrichten. Per hectare zal er zo'n 56 tot .57 ton bieten worden gerooid. Het weer is hierbij de voornaamste factor. ..Er is dit jaar redelijk vroeg gezaaid. Maar vervolgens is het erg droog geweest, zodat de plantjes even op zich lieten wachten. En in mei was het nog koud. zodat ook toen de groei er niet echt in zat. De voorsprong van het vroege zaaien ivaren de boeren in juli dus weer kwijt en die is niet meer ingehaald.aldus de woordvoer der. De bietencampagne loopt tot in december door. (Foto: Marijke Folkertsma) In tweetallen kan de theorie op de computer worden uitgeprobeerd. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - „Ik vind het zo stom als ik er voor sta en ik weet niet hoe het werkt. Daar kan ik niet zo goed tegen," zegt mevrouw De Gruy- ter en ze heeft het over de geavanceerde compu terapparatuur, die zij en haar man hebben aan geschaft om er zo snel mogelijk zinnig gebruik van te kunnen gaan maken. Sociaal-Kultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee biedt hun thans daartoe de mogelijkheid. Woordvoerder Rudi Prager laat weten, dat De Lichtboei met subsidie van het Juliana Welzijnsfonds vier computers (486) heeft aangeschaft ten be hoeve van een specifieke com puter-kennismakingscursus voor ouderen. De eerste sessie van- deze' cur sus ging maandagmiddag in het MFC van start met het maximaal aantal van acht deelnemers. „Het is absoluut niet de bedoeling, dat we als Sociaal-kultureel werk gaan concurreren met de vele regu liere computercursussen die er al zijn," zegt Prager. Hij licht toe, dat de cursus van De Lichtboei vooral bedoeld is om de onwennigheid ten op zichte van computers weg te nemen. Om mensen wegwijs te maken in het principe van de werking, het bestaan van vele verschillende programma's, de terminologie en om een indruk te geven van de vele gebruiks mogelijkheden. Wie na deze kennismaking bepaalde drem pels heeft overwonnen en geïn teresseerd is geraakt in be paalde programma's kan zich verder scholen' via een be-, staande computercursus. Niet nodig Prager constateerde met name bij ouderen een behoefte aan een dergelijke kennismaking met het fenomeen computer. De onwennigheid is volgens hem eigenlijk helemaal niet nodig. „Immers, in de praktijk werken magnetrons en wasma chines bijvoorbeeld ook via computerprogramma's, maar dat beseft men dan niet zo, maar die associatie is wel van belang." De cursus van De Lichtboei be staat uit vijf lessen op de maandagmiddag onder leiding van Prager en Liesbeth Giltay. De deelnemers krijgen een am pele theoretische uitleg en kunnen vervolgens in tweetal len op de vier gloednieuwe computers die theorie uitpro beren. Reactie De reactie van mevrouw De Gruyter is kenmerkend. Oude ren horen hun kinderen en kleinkinderen termen gebrui ken waar ze niks mee kunnen. Toch zouden ze daar inzicht in willen krijgen en bovendien willen ze ook zelf die apparar tuur functioneel gaari gebrui- ,ken. -ri T-^'sVi - i.-.. De heer P. Groenewegen maakte net aan het einde van zijn beroepsloopbaan nog ken nis met de computer, maar dat was in de beginperiode van de automatisering en de ge bruiksmogelijkheden zijn in middels legio. Als bestuurslid van de Stich ting Jazz Monumentaal denkt hij alleen op het gebied van tekstverwerking al zinnig ge bruik van een goed program ma te kunnen maken. „Boven dien," zo stelt hij nuchter vast: „tel je tegenwoordig bijna niet meer mee als je simpelweg een briefje schrijft." 1 Internet De heer P. F. .Streefkerk zegt zelf thuis ook al 'zo'n ding' te hebben staan. Zijn vrouw schrijft er verhaaltjes op en dat vond hij zo leuk, dat hij er voor zichzelf ook één heeft aan geschaft. Bovendien interesse ren hem de mogelijkheden via Internet ook zeer en daar wil hij tijdens deze cursus bij De Lichtboei wel- eens wat meer overhoren. Rudi Prager wist voorafgaand al dat er ruime belangstelling voor deze computerkennisma king zou bestaan. De eerste sessie van vijf lessen liep al "'heel-',-, snel vol.i jDe' volgende deelnemers staan al op de wachtlijst. Zo lang er aanbod is, zal de cursus herhaald wor den. Wie belangstelling heeft of meer informatie wil, kan contact opnemen met Sociaal- Kultureel Werk De Lichtboei in het MFC in Zierikzee, tele foonnummer: 412075. In aansluiting op deze cursus start De Lichtboei binnenkort ook een computerkennisma king voor licht verstandelijk gehandicapten en een specifie ke opstap-opleiding over het gebruik van Internet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5